Ինչ է մտածում Արցախի ժողովուրդը Սերժ Սարգսյանի ասած «ողջամիտ փոխզիջումների» մասին (տեսանյութ)
Ելույթ ունենալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն «ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ողջամիտ փոխզիջումների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի»: Հենց այսպես է նշված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
«Ողջամիտ փոխզիջումներ» ասելով Սերժ Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, նկատի ունի արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային սեղանին դրված այսպես կոչված «Մադրիդյան սկզբունքները»:
«Չենք լռելու»-ն Սերժ Սարգսյանի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովի մասնակիցների և այլոց ուշադրությանն է ներկայացնում դեռևս անցյալ տարի նկարահանած իր տեսանյութը` Սերժ Սարգսյանի ասած «փոխզիջումների» հանդեպ արցախցի ժողովրդի վերաբերմունքի վերաբերյալ:
Տեսանյութում հասարակ արցախցիների կողմից հնչեցված կարծիքները գալիս են վկայելու, որ ազատագրված տարածքների հարցում ցանկացած «փոխզիջում» (որը ոչ այլ ինչ է, քան զիջում) հանգեցնելու է հայ ժողովրդի աննախադեպ բունտի: Ահա սա է այն պարզ իրողությունը, որ պետք է բացատրի Սերժ Սարգսյանը եվրոպացիներին, երբ վերջիններս իր վրա ճնշում են գործադրվում:

Что думает народ Арцаха об упомянутых Сержем Саргсяном "разумных компромиссах" (видео)
"Президент Армении Серж Саргсян, выступая на саммите Европейской народной партии, подчеркнул, что мирное урегулирование карабахской проблемы на основе разумных компромиссов в рамках Минской группы ОБСЕ не имеет альтернативы. Именно так сказано в официальном сообщении.
Под "разумными компромиссами" Серж Саргсян, по всей видимости, имеет в виду лежащие на столе переговоров по урегулированию проблемы Арцаха так называемые "Мадридские принципы".
Инициатива "Не будем молчать" представляет вниманию Сержа Саргсяна, Минской группы ОБСЕ, участников саммита Европейской народной партии и других снятый еще в прошлом году видеоматериал об отношении арцахского народа к "компромиссам", о которых говорил президент РА.
Представленные в видеоматериале мнения простых арцахцев подтверждают, что любой "компромисс" в вопросе освобожденных территорий (а это не что иное, как уступка) приведет к беспрецедентному бунту армянского народа. Вот та простая истина, которую Серж Саргсян должен объяснить европейцам, когда те оказывают на него давление.