Ով է այն տղամարդը, որ կարող է փրկել Տաթեւը
Նման հարցադրումն առաջանում է այն ժամանակ, երբ չեն գործում պետական ինստիտուտները: Այդ ինստիտուներից յուրաքանչյուրում մտածում են միայն փող «փախցնելու» եւ սեփական բիզնեսն «առաջ բրդելու» մասին:
Այս տարվա հունվարին Լոնդոնի բորսայում չինական «Ֆորչյուն Օյլ» ընկերությունը Հայաստանում ձեռք բերեց երկաթի երեք հանքավայր` Հրազդանում, Աբովյանում եւ Տաթեւի վանական համալիրից մի քանի կմ հեռավորությամբ գտնվող Սվարանց գյուղում:
Բացի լրատվամիջոցներից, ՀՀ որեւէ պետական կառույց չարձագանքեց: Տեղեկություններ ստանալու նպատակով դիմեցինք էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարություն, որտեղից հայտնեցին, թե իրենք տեղյակ չեն գործարքի մասին:
Նույն պատասխանը ստացանք նաեւ էկոնոմիկայի նախարարությունից: Կատարված գործարքը այս երկու նախարարությունների անմիջական պարտականությունների շրջանակում էր, եւ նրանք պարտավոր էին նախապես իմանալ գործարքի բոլոր նրբությունները: Ինչքան էլ տարօրինակ հնչի, գործարքն իրականացնողները Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներ էին` ԱԺ պատգամավորներ Վարդան Այվազյանը եւ Տիգրան Արզաքանցյանը:
Վարդան Այվազյանը ԱԺ Ֆինանսատնտեսական հանձնաժողովի նախագահն է եւ այս օրերին լծված է «Ընդերքի մասին» նոր օրենքի լոբբինգի աշխատանքներին:
Առհասարակ, Հայաստանում գրեթե բոլոր գործարքներն «անցնում են» Ազգային ժողովով, քանի որ տնտեսությունն ամբողջովին կենտրոնացված է ԱԺ պատգամավորների ձեռքում:
Հայաստանի ԱԺ-ն նման է բորսայի, այստեղ են հավաքված սննդամթերք, դեղորայք, օծանելիք, հագուստ ներկրողները, լցակայանների, բանկերի, հանքավայրերի, գործարանների, սուպերմարկետների, ռեստորանների, հէկ-երի սեփականատերերը: Այստեղ ամեն օր զանազան գործաքներ են տեղի ունենում, պատգամավորները սակարկում են, գին որոշում:
Եւ վաղուց, կարծես թե, եկել է Ազգային ժողովը Ազգային բորսա վերանվանելու ժամանակը: Չինացիներին հանքավայրերը վաճառելուց հետո Վ. Այվազյանն ամեն ինչ արեց, որ ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպեն վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Ասում են, երբ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է չինացիներին, դեռեւս չգիտեր, որ այդ հանքավայրերից մեկը` Սվարանցի երկաթի հանքավայրը, Տաթեւի հարեւանությամբ է:
Համենայնդեպս, հանդիպման ընթացքում այդ մասին խոսակցություն չի եղել, իսկ դա նշանակում է` վարչապետը հավանություն է տվել չինացիների ներդրումային ծրագրին: Իսկ վարչապետը, եթե հիշում եք, տարբեր առիթներով հպարտանում էր «Տաթեի վերածնունդ» ծրագրով:
Տաթեւը գովազդելու նպատակով Կառավարությունը նույնիսկ գումար հատկացրեց տեսանյութեր պատրաստելու եւ դրանք CNN-ով ցուցադրելու համար: Իսկ չինական այս գործարքով Տաթեւի պրոֆիլը, կարծես թե, փոխվելու է, եւ առանց գովազդի հազարավոր չինացիներ կգան Տաթեւ` իրենց հանքավայրում աշխատելու:
Հնարավո՞ր է, արդյոք, ձախողել վարչապետի եւ Վարդան Այվազյանի հրավերով Սվարանցում չինացիների իրականացնելիք ծրագիրը: Իհարկե, հնարավոր է: Ընդամենը մեկ զանգով կարելի է «Սփայս Սթիլ Արմենիա» ՓԲԸ-ին զրկել Սվարանցի հանքավայրի ուսումնասիրման լիցենզիայից:
Այդ ընկերության սեփականատերերն են Վարդան Այվազյանի որդին` Սուրենը, եւ Տիգրան Արզաքանցյանը: Դրանից պատգամավորները բաձարձակ վնաս չեն կրի: Նրանք երեք հանքավայրերի համար չինացիներից ստացել են 24 մլն դոլար, կանխիկ: Հիմա պետք է վերադարձնեն մոտավորապես 8 մլն դոլար:
Չի բացառվում, որ պատգամավորներ Վ. Այվազյանը եւ Տ. Արզաքանցյանը դիմեն դատարան, եթե իշխանությունները նման բան անեն: Այդ դեպքում պարզապես նրանց պետք է զրկել երկու տասնյակ հանքավայրերի ուսումնասիրման եւ շահագործման լիցենզիաներից, որոնք նրանք ստացել են, երբ Վ. Այվազյանը բնապահպանության նախարար էր:
Վ. Այվազյանը նաեւ Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ է, իսկ դա նշանակում է` նա մտերիմ է Սերժ Սարգսյանի հետ: Եւ Տաթեւը փրկելու միակ խոչընդոտը, կարծես թե, այդ հանգամանքն է: Այսպիսով, նժարի մի կողմում հանրապետական պատգամավորներ Վ. Այվազյանն ու Տ. Արզաքանցյանն են, մյուս կողմում` Տաթեւը:

Кто тот мужчина, который может спасти Татев?
Этот вопрос возникает тогда, когда государственные институты бездействуют. Каждый из этих институтов думает только том, как урвать деньги и протолкнуть собственный бизнес.
В январе этого года китайская компания Fortune Oil приобрела на Лондонской бирже три железорудных месторождения Армении – в Раздане, Абовяне и селе Сваранц, расположенном в нескольких километрах от Татевского монастырского комплекса. Кроме средств массовой информации ни одна государственная структура РА не отреагировала на это событие.
С целью получения информации мы обратились в Министерство энергетики и природных ресурсов, однако там заявили, что не осведомлены об этой сделке. Аналогичный ответ мы получили и в Министерстве экономики. Заключенная сделка входит в круг непосредственных обязанностей указанных двух министерств, и они обязаны были заранее знать о ее деталях. Но, как это ни странно, сделку осуществили представители законодательного органа Армении – депутаты Национального Собрания РА Вардан Айвазян и Тигран Арзаканцян.
Вардан Айвазян является председателем постоянной парламентской комиссии по финансово-экономическим вопросам и в эти дни активно участвует в работах по лоббингу закона «О недрах». Вообще все сделки в Армении «проходят» через Национальное Собрание, поскольку экономика полностью сосредоточена в руках депутатов НС.
Парламент Армении похож на биржу: здесь собрались импортеры продуктов питания, лекарств, парфюмерии, одежды, владельцы заправочных станций, банков, рудников, заводов, супермаркетов, ресторанов, ГЭС... Каждый день заключаются различные сделки, депутаты торгуются, устанавливают цены. Так что Национальное Собрание давно пора переименовать в Национальную Биржу.
После продажи месторождений китайцам В.Айвазян сделал все, чтобы представители компании встретились с премьер-министром Тиграном Саркисяном. Говорят, когда Т.Саркисян встречался с китайцами, он еще не знал, что одно из железорудных месторождений – Сваранцское – находится рядом с Татевом. Во всяком случае в ходе встречи разговора об этом не было, а это означает, что премьер одобрил инвестиционную программу китайцев. Между тем, если помните, глава правительства по разным поводам выражал гордость программой «Возрождение Татева».
С целью рекламы Татева правительство даже выделило средства на подготовку видеоматериалов и их показу на CNN. Однако в результате этой сделки профиль Татева, пожалуй, изменится, и тысячи китайцев даже без рекламы приедут работать на своем месторождении.
Можно ли сорвать программу разработки месторождения в Сваранце, осуществляемой китайцами по приглашению премьер-министра и Вардана Айвазяна? Конечно можно. Всего одним телефонным звонком можно лишить ЗАО «Спайс Стил Армения» лицензии на изучение Сваранцского месторождения.
Владельцами этой компании являются сын Вардана Айвазяна Сурен и Тигран Арзаканцян. Никакой ущерб от этого депутатам не будет нанесен. За три месторождения они получили от китайцев 24 млн долларов наличными, сейчас должны будут вернуть примерно 8 млн долларов. Если власти пойдут на такой шаг, не исключено, что депутаты В.Айвазян и Т.Арзаканцян обратятся в суд.
В этом случае их следует лишить лицензий на изучение и эксплуатацию двух десятков месторождений, которые они получили в бытность В.Айвазяна министром экологии. Вардан Айвазян является также членом совета Республиканской партии Армении, а это значит, что он близок с Сержем Саргсяном. Именно это обстоятельство может стать единственным препятствием в деле спасения Татева.
Таким образом, на одной чаше весов депутаты-республиканцы В.Айвазян и Т.Арзаканцян, на другой – Татев.