«Առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում այլևս հայ չի մնա». Նիկոլ Փաշինյան
«Լեռնային Ղարաբաղի հայության ելքը Ադրբեջանի կողմից իրագործվող էթնիկ զտումների քաղաքականության արդյունքում շարունակվում է։ Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում այլևս հայ չի մնա։ Սա էթնիկ զտման և հայրենազրկման ուղղակի ակտ է, և այն, ինչի մասին մենք երկար ժամանակ ահազանգում էինք միջազգային հանրությանը»,- այս մասին Կառավարության սեպտեմբերի 28-ի նիստին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ միջազգային տարբեր խաղացողների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարևոր են. «Բայց եթե դրանց չհետևեն կոնկրետ գործողություններ, այդ հայտարարություններն ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն, որպեսզի հետագայում տարբեր երկրներ՝ իրենց այս հանցագործությունից ֆորմալ առումով տարանջատելու հնարավորություն ունենան՝ ասելով՝ դե, մենք դատապարտել ենք»,- ասաց նա։
Փաշինյանի հավաստմամբ՝ եթե դատապարտման մասին հայտարարութուններին համարժեք քաղաքական և իրավական բնույթի որոշումներ չեն հետևում, դատապարտումները դառնում են տեղի ունեցողին համաձայնելու ակտեր։
«Ինչ վերաբերում է ՀՀ կառավարությանը, մեր այսօրվա առաջնային պարտքն է հնարավորինս հոգատար կերպով ընդունել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին ու եղբայրներին ու ապահովել նրանց ամենահրատապ կարիքները»,- նշեց նա։
Փաշինյանը փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանին խնդրեց ներկայացանել այս պահի վիճակագրությունը ԼՂ-ից Հայաստան ժամանած բռնի տեղահանվածների մասին։
Փոխվարչապետը հայտնեց, որ ժամը 10.00-ի դրությամբ՝ բռնի տեղահանվածների քանակը 66 500 է։
«Սեպտեմբերի 24-ին և 25-ին տեղահանվել էր ընդհանուր 9000 մարդ։ Միայն ամսի 26-ին տեղահանվածների քանակը 22 800 է եղել, իսկ երեկ՝ 26 600։ Այս գիշեր՝ ժամը 12.00-ից մինչև առավոտյան 10.00-ն, տեղահանվածների քանակը կազմել է 8100։
Ինտենսիվությունը, որով նրանք շարունակում են անցնել անցակետը, շարունակում է մնալ նույնը»,- նշեց փոխվարչապետը։
Տիգրան Խաչատրյանը խնդրեց տեղահանվածներին որոշակի ըմբռնումով մոտենալ այն իրավիճակին, որ գուցե ոչ բոլորին են միաժամանակ առաջարկվում այն պայմանները, որոնք իրենց համար նախընտրելի կհամարվեն։
«Այս մեծ հոսքի պայմաններում շատ դժվար է այդպիսի օպերատիվ կառավարումը»,- նշեց նա։
Խաչատրյանը խնդրեց, որ այն, ինչ առաջարկվում է այս օրերին, ընդունել որպես տրված հնարավորություն, որպեսզի օրվա խնդիրը կարգավորեն։
Բացի այդ, ըստ փոխվարչապետի, առաջիկայում աջակցության ծրագրեր կլինեն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված թոշակառուները Հայաստանում կշարունակեն ստանալ իրենց թոշակները։
Փաշինյանը նաև արձանագրեց, որ Լաչինի միջանցքի անցակետում և մինչև անցակետը Ադրբեջանի կողմից կամայական ձերբակալություններ են տեղի ունենում։
«Մեր պետական մարմինները բոլոր նման դեպքերում պետք է համարժեք քայլեր ձեռնարկեն` կամայական ձերբակալված անձանց իրավունքները միջազգային ատյաններում պաշտպանելու համար։ Սա պետք է լինի մեր օրակարգում այնքան ժամանակ, մինչև այդ հարցերը հասցեագրված չեն պատշաճ ձևով»,- եզրափակեց նա։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Լաչինի միջանցքով Սյունիքի մարզ անցնելիս Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ձերբակալվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Նրան տեղափոխել են Բաքու։

“В ближайшие дни в Нагорном Карабахе больше не останется армян” – Н.Пашинян
“В результате проводимой Азербайджаном политики этнических чисток исход армян Нагорного Карабаха продолжается. Анализ показывает, что в ближайшие дни в Нагорном Карабахе больше не останется армян. Это прямой акт этнической чистки и патриацида, о чем мы давно предупреждали международную общественность”,- заявил на заседании правительства сегодня, 28 сентября, премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, звучащие со стороны различных международных акторов заявления об осуждении происходящих в Нагорном Карабахе этнических чисток очень важны, но если за ними не последуют конкретные действия, то эти заявления будут рассмотрены лишь как звено в создаваемой для истории цепи нравственной статистики с тем, чтобы в дальнейшем страны имели возможность формально дистанцироваться от этого преступления, заявив, ну мы же осудили.
Пашинян подчеркнул, что если за заявлениями об осуждении не последуют равноценные политические и правовые решения, то осуждение станет актом согласия с происходящим.
“Что касается правительства Республики Армения, то сегодня наш первоочередный долг – с максимальной заботой принять насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха наших братьев и сестер и обеспечить их самые насущные потребности”,- заявил Никол Пашинян.
Пашинян попросил вице-премьера Тиграна Хачатряна представить статистику прибывших к этому моменту в Армению вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Т. Хачатрян сообщил, что по состоянию на 10.00 в Армению уже прибыло 66500 насильственно перемещенных арцахцев.
“24 и 25 сентября было перемещено в общей сложности 9000 человек. Только 26 сентября число насильственно перемещенных составило 22 800, вчера - 26 600. Начиная с 12.00 ночи до 10.00 сегодняшнего утра прибыло 8100 вынужденных переселенцев.
Интенсивность, с которой они продолжают проходить через контрольно-пропускной пункт, остается неизменной”,- отметил вице-премьер.
Тигран Хачатрян попросил прибывающих в Армению арцахцев с пониманием отнестись к тому, что не всем сразу предлагаются условия, которые они считают приемлемыми для себя.
“В условиях огромного потока людей очень трудно осуществлять оперативное управление”,- сказал Т.Хачатрян.
Вице-премьер также отметил, что в ближайшее время будут предложены программы поддержки.
В свою очередь премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха пенсионеры в Армении будут продолжать получать пенсию.
Пашинян также сказал, что на контрольно-пропускном пункте в Лачинском коридоре и до КПП Азербайджан осуществляет самовольные задержания.
“Во всех подобных случаях наши государственные органы должны предпринимать адекватные шаги с целью защиты прав самовольно задержанных лиц в международных инстанциях”,- подчеркнул Н.Пашинян.
Напомним, что 27 сентября Государственная пограничная служба Азербайджана задержала бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, который пытался проехать через Лачинский коридор в Сюникскую область. Варданян уже доставлен в Баку.