Բռնի տեղահանվածներին կտրամադրվեն սննդի քարտեր, չի բացառվում` կոմունալ ծախսերի որոշակի փոխհատուցում. Նարեկ Մկրտչյան
Վերջին տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 47 115 անձ է հատել Հայաստանի սահմանը։ Նրանցից 22 800-ն արդեն իսկ հաշվառվել է։ Այս տվյալները ներկայացրեց վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Ըստ նրա՝ Կոռնիձորի կայանը հատելուց հետո քաղաքացիները հաշվառում են ստանում կամ Գորիսի, կամ Վայքի հատուկ հաշվառման կենտրոններում, որից հետո՝ տեղաբաշխվում։
«Շուրջ 4002 անձ օգտվել է պետության կողմից տրամադրված կացարաններից, սա առաջնային օգնություն է։ Գերնպատակ է ապահովել առաջնային կացարաններով, այնուհետև կտրամադրվեն այլ բնակության վայրեր»,- նշեց նա։
4002 բռնի տեղահանվածներից 1465-ը գտնվում է Սյունիքում, 810-ը՝ Վայոց Ձորում, 976-ը՝ Գեղարքունիքում, 298-ը՝ Տավուշում, 200-ը՝ Արմավիրում, 30-ը՝ Արագածոտնում, 203-ը՝ Շիրակում, 20-ը՝ Կոտայքում։
«Մնացած քաղաքացիները ցանկացել են իրենց բնակության և կեցության հարցերը ինքնուրույն կազմակերպել, բայց սա բնավ չի նշանակում, որ պետությունը հետագա հոգածությունից հրաժարվում է»,- ասաց վարչապետի մամուլի քարտուղարը։
Նա նշեց, որ սեպտեմբերի 19-ից ռազմական գործողությունների, ինչպես նաև Ստեփանակերտում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով Հայաստան է տեղափոխվել 237 բուժառու, որից 142-ը՝ ուղղաթիռով, 95-ը՝ շտապօգնության մեքենայով։ Նրանցից ոմանք շարունակում են բուժում ստանալ հիվանդանոցներում, մի մասն արդեն դուրս է գրվել։
Ըստ Նազելի Բաղդասարյանի՝ այսօր պլանավորվում է ևս 80 բուժառուի տեղափոխում։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն էլ հայտնեց, որ այս օրերի ընթացքում գործարկվել է առաջնային կարիքի հարթակ, որտեղ ԼՂ հայրենակիցները կարող են արձանագրել իրենց կարիքները։
Ըստ նրա՝ այս պահի դրությամբ հարթակում կա ավելի քան 3000 դեպք, կարիքների գնահատում կիրականացվի և աջակցություն կտրամադրվի, այդ թվում՝ սնունդ և հագուստ։
Բացի այդ, նախարարի խոսքով, գործարկվել է սոցիալական աջակցության քարտեզագրման հարթակ։
«Տարբեր ՀԿ-ներ, նախաձեռնություններ ցանկություն են հայտնել այս կամ այն կերպ աջակցություն ցուցաբերել, և որպեսզի նրանց հնարավորություն տրվի մասնակցել գործընթացին և ճիշտ տեղաբաշխում անել, գործարկվել է այս հարթակը, որտեղ ավելի քան 170 առաջարկ ենք ստացել, կգնահատենք կարիքները և կուղղորդենք»,- հայտնեց նա։
Նախարարը նաև նշեց, որ աշխատանքները պլանավորվում են կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով։
Խոսելով կամավորների ներգրավվածության մասին՝ Նարեկ Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ թե՛ Գորիսում, թե՛ Կոռնիձորում ներգրավված բազմաթիվ կամավորներ կան։ Գործարկվել է նաև կամավորների հերթագրման հարթակ։ Այս պահին հարթակում գրանցված է ավելի քան 650 կամավոր, կարիքները գնահատելուց հետո կամավորները կուղղորդվեն համապատասխան վայրեր։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը նշեց, որ առաջիկայում ծրագիր կներկայացվի, ըստ որի՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածները կկարողանան օգտվել բնակարանների վարձակալության և հյուրընկալության ծրագրերից։ Ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել 3 մարզերում՝ Սյունիքում, Վայոց Ձորում և Գեղարքունիքում։
Նախարարի խոսքով՝ ծրագիրն ունենալու է ևս մեկ բաղադրիչ, կտրամադրվեն սննդի քարտեր, որպեսզի պարենային զամբյուղին համապատասխան գումարով կարողանան պարենի խնդիր լուծել։
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ դիմացը ձմեռ է՝ չենք բացառում, որ կդիտարկվի կոմունալ ծախսերի որոշակի փոխհատուցման հնարավորություն»,- ասաց նա։
Այս առումով նախարարը կարևորեց, որ ՀՀ սահմանը հատած և չհաշվառված անձինք, որոնք չեն գնում Գորիսի կամ Վայքի կենտրոն, Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոնների հետ կապ հաստատեն և հաշվառվեն, որպեսզի նախարարությունը հնարավորություն ունենա հասկանալու ամբողջական պատկերը և կարիքների գնահատում իրականացնի։

Насильственно перемещенным арцахцам будут выданы продталоны. Не исключена также определенная компенсация коммунальных платежей – Н.Мкртчян
По последним данным, границу Армении пересекли 47.115 арцахцев. 22 800 из них уже прошли регистрацию. Эти данные представила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
По ее словам, после регистрации на гуманитарной станции в Корнидзоре граждане регистрируются также в специальных центрах учета или в Горисе, или в Вайке, после чего начинается процесс их размещения.
“Около 4002 человек воспользовались предоставленными государством местами проживания в качестве первичной помощи. Сверхцель – обеспечить первичным жильем, после чего будут предоставлены другие места проживания”,- отметила пресс-секретарь.
Из 4002 насильственно перемещенных арцахцев 1465 находятся в Сюнике, 810 – в Вайоц дзоре, 976 – в Гегаркунике, 298 – в Тавуше, 200 – в Армавире, 30 – в Арагацотне, 203 – в Шираке, 20 – в Котайке.
“Остальные граждане пожелали самостоятельно решить вопросы своего проживания, но это отнюдь не означает, что государство отказывается от дальнейшей заботы о них”,- отметила Н.Багдасарян.
Вследствие развязанной Азербайджаном 19 сентября военной агрессии, а также взрыва топливного склада в Степанакерте в Армению доставлено 237 пациентов: из них 142 – на вертолетах, 95 – на машинах скорой помощи. Часть пострадавших продолжает получать лечение в больницах, часть уже выписалась. Сегодня планируется перевозка еще 80 пациентов, сообщила пресс-секретарь главы правительства.
По словам министра труда и социальных вопросов Нарека Мкртчяна, в эти дни запущена платформа первичных потребностей, на которой наши соотечественники из Арцаха могут сообщить, в чем они нуждаются.
Министр отметил, что в ближайшее время насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха граждане смогут воспользоваться программой аренды жилья, которая будет реализована в трех областях – Сюнике, Вайоц дзоре и Гагеркунике.
Н.Мкртчян также сообщил, что в рамках этой программы будут выданы продуктовые талоны, что позволит решить продовольственную проблему на сумму, соответствующую продовольственной корзине.
“Учитывая то обстоятельство, что впереди зима, мы не исключаем возможность определенной компенсации коммунальных платежей”,- сказал министр.
В этом плане Нарек Мкртчян подчеркнул важность регистрации въехавших в РА граждан, которые не проходят через гуманитарные центры в Горисе и Вайке, что позволит Министерству труда и соцвопросов получить полную картину и провести оценку потребностей.