Հայաստանի կլիման և հոլանդական ջերմատնային տեխնոլոգիաները հաջող բիզնեսի գրավականն են
Հայաստանի բնակլիմայական պայմանների և հոլանդական ժամանակակից տեխնոլոգիաների համատեղումը գերազանց նախադրյալներ են ստեղծում ջերմատների զարգացման և միջազգային շուկա դուրս գալու համար: Այս նախադրյալները հիմք են դարձել Հայաստանում խոշոր ջերմոցային տնտեսությունների ստեղծման ներդրումային ծրագրի մեկնարկի համար: Հանրապետության տարբեր շրջաններում այս նպատակով կհատկացվեն չմշակված հողեր` 2 հազար հեկտար ընդհանուր տարածքով:
Ծրագիրը նախաձեռնել է «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲԸ (ՀԲԱԿ), որի գնահատմամբ 500 հա ջեռուցվող ջերմոցներում տարեկան կարելի է աճեցնել մինչև 300-350 հազար տոննա բանջարեղեն, իսկ 1500 հեկտար չջեռուցվող թաղանթապատ ջերմոցներում`75 հազար տոննա` հիմնականում նախատեսված Ռուսաստանի առևտրային ցանցերին շուրջ տարի մատակարարելու համար:
Մայիսի սկզբին ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն է տվել Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկին` օտարել Նորագավիթ թաղամասին հարակից 63 հեկտար հող: Այս տարածքի վրա մոտակա ամիսներին կսկսվի բարձր շահութաբերություն խոստացող ծրագրի իրականացումը: Արտասահմանյան առաջատար տեխնոլոգիաները թույլ կտան այստեղ բանջարեղենի միջին բերքատվությունը 1 քառակուսի մետրի վրա հասցնել մինչև 60-70կգ:
ՀԲԱԿ-ը բանակցություններ է վարում այն ներդրողների հետ, ովքեր ցանկություն են հայտնել գնել հողային տարածքներ ջերմոցային տնտեսություններ կառուցելու համար: Ծրագրի նախաձեռնողները ներդրողներին կապահովեն ջերմա-, էլեկտրա-, գազա- և ջրամատակարարման ենթակառուցվածքներով, աջակցություն ցույց կտան վարկեր ստանալիս:
«Սա աննախադեպ խոշոր ծրագիր է, որը կնպաստի ենթակառուցվածքների, տրանսպորտային ուղիների զարգացմանը, հզոր սառնարանային ձեռնարկությունների ստեղծմանը: Նորագավիթ թաղամասին հարակից տարածքում ջերմատների կառուցման ծրագրին կհաջորդի հանրապետության տարբեր մարզերում 8-10 ջերմատնային գոտիների ստեղծումը` մոտ 450 հեկտար ընդհանուր տարածքով, և դրա հետ մեկտեղ 1500 հեկտար տարածքում պոլիէթիլենի թաղանթով ծածկվող չջեռուցվող ջերմոցների կառուցումը»,- հայտնեց «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲԸ-ի ներդրումների տնօրեն Ալեքսան Առաքելյանը: Նրա գնահատմամբ, բանջարեղենի առաջին բերքը նախատեսված է հավաքել 2013 թվականին:
«Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲԸ-ն հիմնվել է 2011 թվականին: Այն պետական-մասնավոր համագործակցության արդյունքում ստեղծված ընկերություն է, որի բաժնետոմսերի 49% պատկանում է պետության կողմից ստեղծված Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնին, իսկ 51%` մասնավոր հատվածին:

Климат Армении и голландские технологии гарантируют успешный бизнес
Сочетание благоприятных природно-климатических условий Армении и современных голландских технологий создают прекрасные предпосылки для развития крупных тепличных хозяйств и выхода с их продукцией на международный рынок. Для этой цели в различных районах республики будут выделены участки необрабатываемых земель общей площадью 2 тысячи гектаров, на которых начнется реализация масштабной инвестиционной программы.
Ее инициатором стало ЗАО “Центр продвижения армянского урожая” (ЦПАУ), по оценке которого на 500 гектарах обогреваемых теплиц в год может быть выращено до 300-350 тысяч тонн овощей, а на 1500 га не покрытых пленкой необогреваемых теплиц – 75 тыс. т овощей, в основном предназначенных для круглогодичных поставок в торговые сети России.
В начале мая правительство Армении дало согласие на предложение мэрии Еревана об отчуждении 63 гектаров земли, прилегающих к району Норагавит. На этой территории в ближайшие месяцы начнется реализация первого этапа программы, которая обещает высокую прибыльность. Использование передовых зарубежных технологий позволит довести здесь среднюю урожайность овощей до 60-70 кг на 1 кв. метр.
ЦПАУ ведет переговоры с инвесторами, выразившими готовность приобрести земельные участки для строительства тепличных хозяйств. Инициаторы программы создадут всю необходимую инфраструктуру, обеспечат теплицы тепло-, энерго-, газо- и водоснабжением, окажут содействие в получении кредитов.
“Это беспрецедентная программа, которая будет способствовать развитию инфраструктур, транспортных путей, созданию мощных холодильных предприятий. После освоения территории, прилегающей к Норагавиту, в различных областях республики будут построены еще 8-10 тепличных хозяйств общей площадью около 450 га и одновременно обустроено 1500 га под полиэтиленовой пленкой”, - сообщил директор по инвестициям ЗАО “Центр продвижения армянского урожая” Алексан Аракелян. По его словам, первый урожай овощей намечается собрать уже в начале 2013 года.
ЗАО “Центр продвижения армянского урожая”основано в 2011 году. Эта компания образовалась в результате сотрудничества государства и частного бизнеса. 49% ее акций принадлежит созданному государством Национальному центру развития малого и среднего предпринимательства Армении, 51% - частному сектору.