«Երեք տարում երեք զավակ եմ կորցրել»․ անհետ կորածի հայր Հրաչիկ Վարդանյան
2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ հոկտեմբերի 21-ին, Կովսականում շրջափակման հետևանքով «Քիմիկների զորամասի» 60 հոգանոց խմբից 40-ը զոհվում են, անհետ կորչում կամ գերության մեջ են հայտնվում։ Այսօր նրանց հարազատները Կառավարության շենքի դիմաց պահանջում էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում։
Պատերազմից հետո «Քիմիկների զորամասի» դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որպես մեղադրյալ ներգրավված է 4 հոգի՝ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Անդրանիկ Մակարյանը, վերը նշված զորամասի հրամանատար Արսեն Աբգարյանը, զորամասի շտաբի պետ Սարգիս Կուլակչյանը և զորամասի համալրման բաժանմունքի պետ Էլլադա Հարությունյանը։
Տուժածների իրավահաջորդները բողոքում են դատավարությունից։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցների մեջ էր անհետ կորած Արիստակես Վարդանյանի հայրը՝ Հրաչիկ Վարդանյանը՝ Շիրակի Հացիկ գյուղից, որի որդին պատերազմից առաջ, 6 տարի ծառայում էր «Քիմիկների զորամասում»՝ որպես պայմանագրային զինծառայող, վարորդ։
«2020թ․ հոկտեմբերի 20-ին՝ դեպքից մի օր առաջ, Կապանում էին, գեներալ Մակարյանը էկել, տղեքին ասել է, որ պետք է գնան Կովսական, տղեքը ասել են, որ էդտեղ արդեն ադրբեջանցիները դրոշ են դրել, ֆոտո, վիդեոներ են ցույց տվել։ Ասել է՝ էդ ֆոտոշոփ է, ով չենթարկվի հրամանին, դատվելու է։ Էդպես հաջորդ օրը առավոտյան գնում, ընկնում են շրջափակման մեջ»,- պատմում է անհետ կորածի հայրը՝ Հրաչիկ Վարդանյանը, որը չորս զավակ ունի՝ երեք տղա և մեկ դուստր։
Պատերազմից հետո՝ 2021թ․, եղբոր անհետ կորչելու ծանր ապրումներից մահանում է (ինֆարկտից) Հրաչիկ Վարդանյանի 34-ամյա դուստրը՝ Հասմիկ Վարդանյանը, իսկ 2022թ․ ավտովթարից մահանում է տղան՝ Հակոբ Վարդանյանը։ Հրաչիկ Վարդանյանի խոսքով՝ այս բոլոր դեպքերը կապված են Արեսի (Արիստակեսի) դեպքի, անորոշության, որոնումների, ծանր ապրումների հետ։
«Չորս զավակներից այժմ միայն մեծ տղաս կա, որն ապրում է արտերկրում։ Անհայտ կորած որդուս դատական նիստերը ոչ թե հարցերին պատասխաններ տալու, մեղավորներին պատժելու, այլ գործը, մեզ մաշեցնելու համար է։ Գյուղերից գալիս, 100 կմ քշում հասնում ենք, հինգ րոպե խոսում, ասում են նիստը հետաձգվեց»,- ասում է անհայտ կորած զինծառայողի հայրը, որը մյուս ծնողների հետ առավոտյան ժամը 8-ից կանգնել էր Կառավարության շենքի դիմաց՝ վարչապետին հանդիպելու պահանջով։
Մինչև կեսօր ապարդյուն սպասող ծնողները Կառավարության շենքից քայլեցին դեպի Բաղրամյան 26՝ նախագահի նստավայր։
Կարդացե՛ք նաև՝
- «Անտեղյակության, անորոշության մեջ՝ անհետ կորածների ծնողներով մենք դանդաղ մահանում ենք». Հասմիկ Ավդալյան
- Շրջափակման մեջ հայտնված երկու եղբայրներից մեկն է կարողացել դուրս գալ. «Քիմիկների» գործով նախնական լսումներն ավարտվեցին
- «Վարչության պետը իր տղային պահի տանը, մե՞նք պատժվենք»․ «Քիմիկների զորամասի» գործով նիստը կրկին հետաձգվեց

Relatives of Soldiers Killed/POW in 2020 Karabakh War Demand Meeting with Pashinyan
Hrachik Vardanyan is not happy with the slow progress of a court case looking into how forty members of a sixty-man Armenian military unit were killed or captured during the 2020 Karabakh war.
Vardanyan’s son Aristakes is still listed as missing in action when the unit found itself surrounded by Azerbaijani forces in the town of Kovsakan (Zangilan) in the south of the Artsakh Republic. The area was part of the "liberated territories" outside Nagorno Karabakh proper captured by Azerbaijan during the war.
Vardanyan and other relatives of those forty Armenian soldiers today gathered outside Yerevan’s Government Building early this morning, demanding a meeting with Armenian PM Nikol Pashinyan. They waited in vain.
After the war, a criminal case was initiated regarding the incident. Former Deputy Chief of the General Staff of Armenia’s Armed Forces Andranik Makaryan, commander of the military unit Arsen Abgaryan, chief of staff of the military unit Sargis Kulakchyan and head of the military unit's recruitment department Ellada Harutyunyan now face charges of incompetence and inaction in the face of danger.
Hrachik Vardanyan tells Hetq it’s not easy to reach Yerevan from the Shirak village of Hatsik to attend the court hearings.
“We come from the villages, drive 100 kilometers. After arriving, there’s five minutes of talk and then we’re told today’s session has been postponed,” says a frustrated Vardanyan, adding that he feels like the court system, rather than providing answers, wants to erode the patience of the relatives.
In 2021, Hrachik Vardanyan’s daughter, fraught with angst over the loss of her brother, died from a heart attack. Another son died in a car accident. His surviving son now lives abroad.
Mr. Vardanyan says the family found it near impossible to accept the loss of Aristakes, a sadness not assuaged by the court system.
(The unit in question is an anti-radiation, chemical and biological protection unit. The unit's informal name is Kimikneri zoramas).