«Շրջափակումը առիթ էր՝ մարդկանց ավելի լավ ճանաչելու»․ արցախցի ուսուցիչ
Արցախի Մաճկալաշեն գյուղում հոսանքը կմիացնեն երեկոյան ժամը իննին՝ չորս ժամով, հետո նորից 2 ժամով կանջատեն, էլի կմիացնեն, նորից կանջատեն։ Այս ժամերը խառնել չի կարելի, քանի որ հասցնելու շատ բան կա։ Գեորգիի հետ հարցազրույցը հեռախոսազանգի միջոցով է, քանի որ հոսանք դեռ չկա, հետևաբար՝ նաև ինտերնետ տեսազանգի համար։
Գեորգի Ավշարյանը Մաճկալաշեն գյուղի մաթեմատիկայի ուսուցիչն է։ Այստեղ հաստատվել է պատերազմից հետո, երբ Մարտունու շրջանի իրենց գյուղը՝ Շեխերը, անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Մինչ այդ նա մաթեմատիկա էր դասավանդում Շեխերում, հետո նախարարությունից գործուղեցին Մաճկալաշեն։
«67 աշակերտ ունենք մեր դպրոցում, փոքր դպրոց է՝ դասարաններում՝ 4-5 հոգի, դասերի ժամանակ երեխեքը շատ զբաղված էին լինում ու ժամանակ չէին ունենում ուրիշ բաների վրա կենտրոնանալու համար, էդ առումով լավ էր՝ շրջափակումից շատ չէին խոսում, հարցեր տալիս»,-ասում է Գեորգին։
Նրա խոսքով՝ կրթական պրոցեսի վրա էլ է ստեղծված վիճակը բացասաբար ազդում, դպրոցում բուհի համար պարապող երեխաներ կան, որոնց շտեմարաններ են հարկավոր, ուղեցույցներ, բայց քանի որ նոր հրատարակվածները Արցախ չեն հասնում, ստիպված հներով են բավարարվում։
Բացի իր հիմնական ժամերից Գեորգին նաև մաթեմատիկայի և ազգագրական պարի խմբակներ ունի գյուղում։ Ասում է, որ աշակերտների 60-70 տոկոսը հաճախում է որևէ խմբակի, ու այս իրավիճակում էլ խմբակների գործունեությունը չի դադարել։
«Բացի մեր գյուղից նաև հարակից գյուղերում եմ պար դասավանդում, բայց հիմա, որ արդեն վառելիք չկա ու սեփական մեքենաս չեմ օգտագործում, էդ գյուղեր չեմ կարողանում հասնել, ու ժամանակավորապես պարապմունքները դադարեցված են»,- ասում է Գեորգին։
Ուսուցչի խոսքերով՝ շրջափակմանը գյուղում ավելի հեշտ է դիմադրել․ բանջարեղենն ամբողջությամբ իրենք են աճեցնում, կարիք չկա սպասելու, թե երբ խանութը կարտոֆիլ կստանա, որ մեկ-երկու կիլոգրամ գնեն։
«Միշտ էլ որոշակի քանակի բանաջարեղեն աճեցրել ենք մեր այգում, բայց հիմա ավելի շատ ենք անում, հատկապես հիմա ծուլանալու պահը չի։ Գրեթե ամեն ինչ ունենք՝ լոբի, կարտոֆիլ, վարունգ, դդմիկ։ Ճիշտ է, միայն մեզ է հերիքում, բայց նորմալ է։ Շատ նաև չէինք կարող անել այն պատճառով, որ ոռոգումը արտեզյան ջրով է, իսկ դրա աշխատանքի համար էլի հոսանք է պետք»,- նշում է մաթեմատիկայի ուսուցիչը և ավելացնում, որ թթի ու խաղողի այգիներ նույնպես ունեն, այս տարի դրանցից օղի պետք է քաշի։
Վերջին անգամ Գեորգին խանութից մի քանի օր առաջ է գնումներ արել։ Կտրոնով գնել է շաքարավազ, մակարոնեղեն և ձեթ, սպասում է, որ մյուս ապրանքներն էլ ստանան, իմաց տան, գնա, վերցնի։ Ապրանքների 90 տոկոսը կտրոնով է, առայժմ միայն դեղերն են առանց կտրոնի։
«Մենք տեղական արտադրության գրեթե ոչինչ չունենք Արցախում, ամեն ինչ ներկրվել է դրսից, դրա համար էլ էս պահին համարյա ամեն ինչի պակասություն էլ կա, միակ լավ բանը, որ մեր արտերի հացահատիկը դուրս չի եկել էստեղից ու առայժմ բավարարում է, մնացած ամեն ինչն էլ պակասություն ա անում ու կտրոնով ենք ստանում»,- ասում է Գեորգին։
Ուսուցչի կարծիքով՝ այս իրավիճակում շատ աշխատել է պետք։ Ասում է, որ կարող է չաշխատել ու նստել սպասել, թե երբ կտրոնով բանաջարեղեն կստանա, բայց մի քանի մետր այն կողմ անմշակ հող ունի, մշակել է ու իրենց ինչ պետք է աճեցրել։ Ճիշտ է, միայն իրենց է հերիքում, բայց անհրաժեշտության դեպքում ուրիշին էլ է տալիս։
«Միշտ չի, որ մարդիկ իրենց ցույց են տալիս էնպիսին, ինչպիսին կան, ու էս շրջափակումը առիթ եղավ, որ մարդկանց գոնե մի քիչ ավելի լավ ճանաչես։ Էս ընթացքում շատ եմ նկատել՝ ոնց են մարդիկ փոխվել, ավելի հարգող, սիրող, օգնող դարձել։ Փոխօգնությունն է շատացել, մարդիկ ավելի շատ են միմյանց դրության մեջ մտնում»,- նշում է Գեորգին։
Հարցին, թե երբևէ մտածել է շրջափակումից հետո ուրիշ տեղ ապրելու մասին, կտրուկ պատասխանում է՝ ոչ։
«Պատերազմից հետո, երբ մեր գյուղը՝ Շեխերը, գրավեցին, ես ու կինս տեղափոխվեցինք Ռուսաստան բայց կարճ ժամանակ հետո հետ եկանք, եթե չուզեինք երբեք էլ չէինք գա, նույնն էլ այսօր։ Միշտ մտածում եմ, որ դժվարությունները ոչ թե շրջանցելու այլ հաղթահարելու համար են։ Կարևորն այս պահին Արցախում մարդիկ կան ու էդ մարդիկ շատ լավ գիտակցում են, թե ինչի են էստեղ, էս փորձությանն էլ անպայման դիմանալու ենք»,- ասում է Գեորգի Ավշարյանը։

“Блокада позволила лучше узнать людей” – учитель из Арцаха
В арцахском селе Мачкалашен Арцаха свет дают в девять вечера на четыре часа, потом отключают на два часа, потом снова включают, снова отключают… Путать график подачи электричества нельзя, так как за короткое время нужно успеть закончить все дела. С Георгием мы беседуем по телефону – из-за отсутствия электричества разговор по видеозвонку был невозможен.
Георгий Авшарян – учитель математики в селе Мачкалашен. Здесь он обосновался после войны 2020 г., когда его село Шехер в Мартунинском районе перешло под контроль Азербайджана. До этого Георгий работал в школе родного села, но потом министерство командировало его в Мачкалашен.
“В нашей школе 67 учеников. Школа маленькая, в классах по 4-5 учеников. На уроках дети очень заняты, и времени на посторонние разговоры не остается. Это хорошо, так как разговоры о блокаде практически не ведутся”,- говорит Георгий.
По его словам, создавшаяся ситуация отрицательно сказывается на образовательном процессе. В школе есть дети, которые готовятся к поступлению в вуз, им нужны учебные пособия, однако последние издания в Арцах не доставляются, поэтому они вынуждены пользоваться старыми пособиями.
Помимо основных занятий Георгий ведет кружки математики и этнографического танца. 60-70 процентов детей посещают тот или иной кружок, которые даже в этой ситуации продолжают действовать.
“Танцы я преподаю и в соседних селах, но поскольку сейчас топлива практически нет, то я не могу использовать свою машину для поездки в эти села. Поэтому занятия временно прекращены”,- говорит мой собеседник.
По его словам, в селах противостоять блокаде легче, так как есть свое хозяйство, овощи выращиваются на месте. “На нашем огороде мы всегда выращивали определенное количество овощей, но сейчас огород пришлось расширить. Выращиваем практически все: фасоль, картофель, огурцы, кабачки. Правда, хватает только нам, но ничего, нормально. К тому же много сажать не можем, поскольку для орошения нужна электроэнергия”,- сказал Георгий, добавив, что у них есть также тутовые деревья, виноградники.
В последний раз Георгий делал покупки в магазине несколько дней назад. Купил по талонам сахарный песок, макароны и растительное масло. Ждет, когда получат другие продукты. В Арцахе 90 процентов товаров люди покупают по талонам. Исключение составляют только лекарства.
“В Арцахе почти нет местного производства, все товары привозные, поэтому сейчас сплошной дефицит.  Единственное, что радует, это то, что наше зерно не вывозится, и нам пока хватает. Все остальное покупаем по талонам”,- отметил Георгий.
По его словам, в этой ситуации нужно много работать. Недалеко от дома Георгия был необрабатываемый участок земли. Он решил его обработать, посадить необходимые овощи. Правда, урожая хватает только его семье, но при необходимости он делится продуктами и с другими.
“Люди не всегда показывают себя такими, какие они есть на самом деле. Во время блокады удалось лучше узнать людей. Я заметил, как они изменились за этот период – стали относиться друг к другу с большим уважением и любовью, всегда приходить на помощь”,- отметил Георгий.
На вопрос, задумывался ли он о том, чтобы после блокады уехать жить в другое место, Георгий решительно ответил “нет”.
“После войны, когда наше село Шехер захватили, мы с женой переехали в Россию, но вскоре вернулись обратно. Если б не хотели, никогда бы не приехали. То же самое сейчас. Я всегда говорю, что трудности нужно не обходить, а преодолевать. Сейчас очень важно, что в Арцахе люди хорошо осознают, почему находятся здесь. А мы и это испытание выдержим”,- сказал Георгий Авшарян.