«Դեղորայքի էական դեֆիցիտ է արձանագրված, ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքը ԼՂ-ում անհնար դարձնելու համար». Փաշինյան
Հումանիտար իրադրությունը Լեռային Ղարաբաղում սրվում է: Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը շարունակվում է` ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման: Դատարանը շեշտել է, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար: Դատարանի այս որոշումը չի կատարվում: Լաչինի միջանցքով չեն շարժվում ո՛չ քաղաքացիներ, ո՛չ տրանսպորտային միջոցներ, ո՛չ բեռներ։ Այս մասին Կառավարության հունիսի 22-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ավելին, արգելվել է նույնիսկ Կարմիր խաչի մեքենաների երթևեկությունը։ Սրանք կարևոր փաստեր են, որոնք իրենք իրենցով հակադարձում են Ադրբեջանի այն փաստարկներին, թե ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի մասին բարձրաձայնող ուժերը, երկրները, իբր, միջամտում են Ադրբեջանի ներքին գործերին։ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելը և դատարանի որոշման կատարման ապահովումը միջազգային օրակարգի հիմնահարց է, և մենք խնդրին պետք է մոտենանք հենց այս տրամաբանությամբ։ Եվ կարևոր է արձանագրել, որ այդ որոշման չկատարումն ու արհամարհումը բերել է հումանիտար ճգնաժամի»,- ասաց վարչապետը։
Ըստ նրա՝ ԼՂ բնակչությունը զրկված է բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, արտաքին մատակարարումներից, իսկ էլեկտրական էներգիայի արտադրության տեղական հզորությունները բավականացնում են միայն մասնակի մատակարարումներին։
«Դադարեցված են սննդի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների արտաքին մատակարարումները ԼՂ-ին։ Դեղորայքի էական դեֆիցիտ է արձանագրված, այս պայմաններում նույնիսկ ծանր հիվանդներին տեղափոխելու հնարավորություն չի տրվում, ամեն ինչ արվում է հայերի կյանքը ԼՂ-ում անհնար դարձնելու համար։ Հենց սա է էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որի մասին տարիներ շարունակ ահազանգում ենք։ Այս իրադրության լուծման մեր պատկերացումը հետևյալն է.
1. Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը պետք է կատարվի, և սա միջազգային օրակարգի հարց է, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հարց, որովհետև հենց այս մարմինն է լիազորված ապահովելու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը։
2. Պետք է ի վերջո գործարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմը, որի շրջանակում կհասցեագրվի ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հիմնախնդիրը։ Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին, մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը։ Բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքելու համար»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում տեղի է ունենալու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը. «Մեր պատվիրակությունը Միացյալ նահանգներ է մեկնում հենց այս տրամադրվածությամբ»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտնեց, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է նաև անցկացնել սահմանագծման հանձնաժողովի նիստ, և նիստ անցկացնելու սկզբունքային պայմանավորվածություն կա։ Հայաստանը պատրաստ է նաև օր առաջ տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ուղիների ապաշրջափակմանը՝ կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների ներքո։

“Зафиксирован существенный дефицит лекарств. Делается все, чтобы жизнь армян в НК стала невозможной” – Н.Пашинян
Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает обостряться. Вопреки решению Международного уголовного суда ООН от 22 февраля незаконная блокада Лачинского коридора сохраняется. Суд подчеркнул, что его решение вызывает обязательную правовую силу для Азербайджана. Это решение МУС не выполняется. По Лачинскому коридору не перемещаются ни граждане, ни транспортные средства, ни грузы. Об этом сообщил на заседании правительства сегодня, 22 июня, премьер-министр Никол Пашинян.
“Более того, запрещено даже передвижение автомобилей Красного Креста. Это важные факты, которые сами по себе противоречат аргументам Азербайджана о том, что, заявляющие о ситуации в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре силы и страны якобы вмешиваются во внутренние дела Азербайджана. Невыполнение решения Международного уголовного суда и обеспечение выполнения решения суда являются основными вопросами международной повестки, и мы должны подходить к ним с точки зрения этой логики. Важно зафиксировать, что невыполнение и игнорирование этого решения приведет к гуманитарному кризису”,- отметил премьер.
По словам Н. Пашиняна, население Нагорного Карабаха лишено снабжения природным газом, электроэнергией, внешних поставок. Местные мощности выработки электроэнергии обеспечивают лишь часть энергетических потребностей.
“Прекращены внешние поставки в НК продовольствия и товаров первой необходимости. Зафиксирован существенный дефицит лекарств. В этих условиях не предоставляется возможность для перевозки даже тяжелобольных. Делается все для того, чтобы жизнь армян в Нагорном Карабахе стала невыносимой. Именно это и есть политика этнической чистки, о которой мы предупреждали много лет. Наше представление об урегулировании этой ситуации состоит в следующем:
- должно быть выполнено имеющее обязательную правовую силу решение Международного уголовного суда, и это вопрос международной повестки, в том числе вопрос Совета безопасности ООН, так как именно этот орган уполномочен обеспечивать выполнение решений МУС;
- необходимо наконец запустить международный механизм диалога Баку-Степанакерт, в рамках которого будут выдвинуты вопросы прав и безопасности армянства НК. Что касается отношений Армения-Азербайджан, то наша позиция остается неизменной. Мы должны приложить все усилия для заключения договора об установлении мира и урегулировании отношений”,- заявил Никол Пашинян.
Премьер сообщил, что на следующей неделе в Вашингтоне состоится встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана. “Наша делегация отбывает в Соединенные Штаты именно с таким настроем”,- сказал Пашинян.
По словам главы правительства, Армения предложила Азербайджану провести также заседание комиссии по демаркации, и уже достигнута принципиальная договоренность о проведении такого заседания. Армения готова также к скорейшему разблокированию транспортных и экономических путей в регионе с соблюдением принципов суверенитета, правомочности и взаимности сторон.