Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումն աճել է 187 %-ով. վերարտահանումը գերակշռում է
2021-ի նկատմամբ 2022-ին Հայաստանը 187 % արտահանման աճ է ունեցել դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն: Այս մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Ըստ նախարարի՝ այս դեպքում մեծ մաս է կազմում վերարտահանումը. «Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը 47 տոկոսային կետով է նպաստել»,- ասաց նա։
2022-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս նախարարը նշեց, որ զբոսաշրջիկների այցելության մեծ աճ ունենք՝ 90.2 %։
«Ուրախալի է այն, որ միայն Ռուսաստանից չէ, այլ երկրներից նույնպես ունենք բավական մեծ աճ:
Ունենք դրամական փոխանցումների մեծ աճ, որը նաև իր ազդեցությունն է ունեցել դրամի արժևորման վրա: Արդյունքում արձանագրել ենք 12,6% տնտեսական աճ, թեև պետական բյուջեն կազմելիս 2022թ. սեպտեմբերին կանխատեսում էինք 11% աճ, իսկ մեր թիրախն էր 2022-ի համար Կառավարության ծրագրին համապատասխան ունենալ 7% տնտեսական աճ:
Արդյունքում անվանական ՀՆԱ-ն կազմում է մոտավորապես 8,5 տրիլիոն դրամ, 2021-ի փաստացի ցուցանիշից ավել է ավելի քան 1,5 տրիլիոն դրամով»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ ՀՆԱ-ի աճին ամենաշատը նպաստել է ծառայությունների ոլորտը, սակայն արդյունաբերության, շինարարության ոլորտում նույնպես աճ է գրանցվել։
Գնաճը սկսել է դանդաղել. նախարար
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ 2022-ին գրանցվել է գնաճի բարձր մակարդակ, թեև տարվա վերջում գնաճը սկսել է դանդաղել։
«Սա տեղի է ունեցել Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) կողմից իրականացված դրամավարկային քաղաքականության հետևանքով։ Արդեն 2023-ին ունենք գնաճի բավականին դանդաղում, որը նույնիսկ ավելի ցածր է, քան ԿԲ-ի թիրախը։
Գործազրկության մակարդակը նվազել է 2,5 %-ով՝ դառնալով մինչև 13 %։ Ունենք իրական աշխատավարձի աճ, որը 8.6 % գնաճի պայմաններում աճել է 6,3 %-ով։
Ունենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 5,1 %-ը»,- նշեց նախարարը։
Անդրադառնալով ՀՀ պետական պարտքին՝ Վահե Հովհաննիսյանը նշեց՝ այն կազմում է 10 մլրդ 637 մլն դոլար, դրամով՝ 4 տրիլիոն 186 միլիարդ դրամ, դրամով պարտքը նվազել է, իսկ դոլարովը՝ աճել։

Экспорт из Армении в РФ вырос на 187%: превалирует реэкспорт
В 2022 году по сравнению с предыдущим годом экспорт из Армении в Российскую Федерацию вырос на 187%. Об этом сообщил на внеочередном заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов Ваге Ованнисян.
По словам министра, в данном случае значительную часть составляет реэкспорт. Доля товаров армянского производства в общем объеме экспорта – 47%.
Представляя отчет о выполнении госбюджета 2022 г., Ованнисян выделил рост числа приезжающих в Армению туристов на 90,2%.
“Радует то, что туристы приезжают не только из России, но и из других стран”,- отметил глава Минфина. Зафиксирован также рост денежных переводов, что в свою очередь сказалось на укреплении армянского драма. В результате экономический рост достиг 12,6%, хотя при составлении госбюджета в сентябре 2022 г. прогнозировался рост на 11%, а в соответствии с программой правительства для 2022 г. планировался 7-процентный рост экономики.
“В результате номинальный ВВП составляет примерно 8,5 трлн драмов, что больше фактического показателя 2021 года более чем на 1,5 трлн драмов”,- сказал Ваге Ованнисян.
По словам министра, росту ВВП больше всего способствовала сфера услуг. Вместе с тем выросли показатели также в сферах промышленности и строительства.
Рост цен замедлился
В 2022 г. был зафиксирован высокий уровень роста цен, хотя к концу года этот процесс замедлился.
“Это произошло вследствие осуществляемой Центральным банком денежно-кредитной политики. В 2023 г. мы уже имеем довольно медленные темпы инфляции, которые даже ниже предусмотренного Центробанком показателя.
Уровень безработицы снизился на 2,5%, достигнув 13%. Имеем реальный рост заработной платы, которая в условиях повышения цен на 8.6% увеличилась на 6,3%. Зафиксирован большой приток прямых иностранных инвестиций, составивший 5,1% ВВП”,- сообщил глава Минфина.
Касаясь государственного долга РА, Ваге Ованнисян отметил, что он составляет 10 млрд 637 млн долларов, или 4 трлн 186 млрд драмов. По словам министра, долг в драмах сократился, в долларах – вырос.