Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումն աճել է 187 %-ով. վերարտահանումը գերակշռում է
2021-ի նկատմամբ 2022-ին Հայաստանը 187 % արտահանման աճ է ունեցել դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն: Այս մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Ըստ նախարարի՝ այս դեպքում մեծ մաս է կազմում վերարտահանումը. «Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը 47 տոկոսային կետով է նպաստել»,- ասաց նա։
2022-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս նախարարը նշեց, որ զբոսաշրջիկների այցելության մեծ աճ ունենք՝ 90.2 %։
«Ուրախալի է այն, որ միայն Ռուսաստանից չէ, այլ երկրներից նույնպես ունենք բավական մեծ աճ:
Ունենք դրամական փոխանցումների մեծ աճ, որը նաև իր ազդեցությունն է ունեցել դրամի արժևորման վրա: Արդյունքում արձանագրել ենք 12,6% տնտեսական աճ, թեև պետական բյուջեն կազմելիս 2022թ. սեպտեմբերին կանխատեսում էինք 11% աճ, իսկ մեր թիրախն էր 2022-ի համար Կառավարության ծրագրին համապատասխան ունենալ 7% տնտեսական աճ:
Արդյունքում անվանական ՀՆԱ-ն կազմում է մոտավորապես 8,5 տրիլիոն դրամ, 2021-ի փաստացի ցուցանիշից ավել է ավելի քան 1,5 տրիլիոն դրամով»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ ՀՆԱ-ի աճին ամենաշատը նպաստել է ծառայությունների ոլորտը, սակայն արդյունաբերության, շինարարության ոլորտում նույնպես աճ է գրանցվել։
Գնաճը սկսել է դանդաղել. նախարար
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ 2022-ին գրանցվել է գնաճի բարձր մակարդակ, թեև տարվա վերջում գնաճը սկսել է դանդաղել։
«Սա տեղի է ունեցել Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) կողմից իրականացված դրամավարկային քաղաքականության հետևանքով։ Արդեն 2023-ին ունենք գնաճի բավականին դանդաղում, որը նույնիսկ ավելի ցածր է, քան ԿԲ-ի թիրախը։
Գործազրկության մակարդակը նվազել է 2,5 %-ով՝ դառնալով մինչև 13 %։ Ունենք իրական աշխատավարձի աճ, որը 8.6 % գնաճի պայմաններում աճել է 6,3 %-ով։
Ունենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մեծ ներհոսք, որը կազմել է ՀՆԱ-ի 5,1 %-ը»,- նշեց նախարարը։
Անդրադառնալով ՀՀ պետական պարտքին՝ Վահե Հովհաննիսյանը նշեց՝ այն կազմում է 10 մլրդ 637 մլն դոլար, դրամով՝ 4 տրիլիոն 186 միլիարդ դրամ, դրամով պարտքը նվազել է, իսկ դոլարովը՝ աճել։

Armenia Exported 187% More to Russia in 2022
Exports from Armenia to Russia increased by 187% in 2022 when compared to 2021, with reexports from third countries amounting to more than half.
Armenian Minister of Finance Vahe Hovhannisyan, during a special meeting of the Standing Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly, said goods manufactured in Armenia comprised 47% of total exports to Russia.
Armenia has become a transit route for trade between Western countries and Russia, a country now under western sanctions.
Hovhannisyan said tourism has increased by 90 %, mostly from Russia.
“We have a large increase in money transfers, which also had an impact on the dram's appreciation. As a result, we recorded a 12.6% economic growth, although when preparing the state budget for 2022 in September we predicted 11% growth, and our target was to have 7% economic growth for 2022 in accordance with the government's plan,” the minister said.
He said the services sector contributed the most to GDP growth, but growth was also recorded in the industry and construction sectors.
“The unemployment rate decreased by 2.5% to 13%. We have an increase in real wages, which increased by 6.3% against the backdrop of 8.6% inflation,” he said.