Ադրբեջանի 86.600 քկմ-ն ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը. Փաշինյանը՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մասին
«Ադրբեջանի 86.600 քկմ-ն ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, բայց նաև պետք է արձանագրել, որ մենք ասում ենք, որ ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Բաքու-Ստեփանակերտ ֆորմատում»,- պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ արդյոք ճանաչելով Ադրբեջանի 86.600 քկմ-ն, Հայաստանը ճանաչե՞լ է Արցախը Ադրբեջանի մաս՝ պատասխանեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ Հայաստանի այսօրվա կառավարությունը ինչ ասի-չասի, ՀՀ բոլոր կառավարությունները ճանաչել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
-Խոսքը ձեր մասին է,- շեշտեց լրագրողը։
«Ես ասել եմ, որ ավելի եմ կոնկրետացրել և ավելի կոնկրետ դժվար եմ պատկերացնում՝ ինչպես կարող եմ ասել։
86.600 քկմ տարածքային ամբողջականությունը ՀՀ-ն պատրաստ է ճանաչել, և մեր ընկալմամբ, Ադրբեջանը պատրաստ է ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության 29.800 քկմ տարածքային ամբողջականությունը։ Եթե ճիշտ ենք հասկանում այս հարցում Ադրբեջանի հետ իրար, ՀՀ-ն, այո, ճանաչում է Ադրբեջանի 86.600 քկմ տարածքային ամբողջականությունը»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հարցը պետք է քննարկվի Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջոցով։
«Կարևոր ենք համարում՝ այդ բանակցություններին միջազգային երաշխիքների ստեղծումը, նկատի ունենք, օրինակ, որ կարող է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հարցն ուղղակի մոռացության մատնվել, և Ադրբեջանը շարունակի ուժային լծակի գործադրմամբ ԼՂ հայության էթնիկ զտման և ցեղասպանության քաղաքականությունը։ Կարևոր ենք համարում՝ լինեն երաշխիքներ, որ այդ քաղաքականությունը չի շարունակվելու»,- ասաց վարչապետը։

86.600 кв.километров территории Азербайджана включают также Нагорный Карабах: Пашинян о признании Арцаха частью Азербайджана
“86.600 кв.километров территории Азербайджана включают также Нагорный Карабах. Но следует констатировать, что мы также говорим о необходимости обсуждения вопросов прав и безопасности армянства НК в формате Баку-Степанакерт”,- сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос, признала ли Армения Арцах частью Азербайджана в результате признания территориальной целостности Азербайджана на площади 86.600 кв.километров.
По словам Пашиняна, что бы ни говорило сегодняшнее правительство Армении, все предыдущие правительства РА признавали территориальную целостность Азербайджана.
“Речь идет о Вас”,- подчеркнул журналист.
“Республика Армения готова признать территориальную целостность 86.600 кв.километров, и, как нам представляется, Азербайджан готов признать территориальную целостность 29.800 кв.километров Республики Армения. Если в этом вопросе мы с Азербайджаном правильно понимаем друг друга, то РА, да, признает территориальную целостность 86.600 кв.км Азербайджана”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, вопросы прав и безопасности армянства Нагорного Карабаха должны обсуждаться в ходе диалога Степанакерт-Баку.
“Я считаю важным создание международных гарантий для этих переговоров. Имею в виду в частности то, что вопросы прав и безопасности армянства НК могут быть просто преданы забвению, и Азербайджан, используя силовые рычаги, будет продолжать политику осуществления этнической чистки и геноцида армянства НК. Мы считаем важным наличие гарантий, которые не позволят продолжать такую политику”,- заявил премьер.