«Սարսանգի ջրային պաշարները հասել են կրիտիկական սահմանին». Արցախի պետնախարար
Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտարարություն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էներգետիկ, տնտեսական, հումանիտար և բնապահպանական ահաբեկչության մասին՝ Սարսանգի ջրամբարի առնչությամբ.
Արցախի Հանրապետության 146-օր շարունակվող շրջափակման պայմաններում՝ հունվարի 9-ից ի վեր արդեն 117 օր է, Ադրբեջանը խափանում է միակ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծով Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը՝ իրականացնելով էներգետիկ, տնտեսական, հումանիտար և բնապահպանական ահաբեկչություն, հավելյալ դժվարություններ ու տառապանքներ պատճառելով Արցախի ժողովրդին:
Ինչպես մինչ այդ, այդպես էլ Արցախի շրջափակման ընթացքում Ադրբեջանը պարբերաբար խափանել, իսկ մարտի 22-ից արդեն վերջնականապես արգելափակել է նաև Հայաստան-Արցախ միակ խողովակաշարով գազի մատակարարումը, ինչը ևս հանգեցրել է հումանիտար և տնտեսական լրջագույն խնդիրների, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի ներքին արտադրության անխուսափելի աճի և էլեկտրամատակարարման համակարգերի գերծանրաբեռնվածության:
Նման պայմաններում Արցախի Հանրապետությունը ստիպված է կիրառել միայն էլեկտրաէներգիայի արտադրության ներքին ենթակառուցվածքը՝ բաղկացած 6 հիդրոէլեկտրակայանից, որոնցից միայն Սարսանգի ջրամբարի հիդրոէլեկտրակայանին բաժին է ընկնում ընդհանուր հզորության շուրջ 70 տոկոսը:
Քանի որ նախքան Ադրբեջանի կողմից էլեկտրամատակարարման խափանումը Արցախի ներքին արտադրանքը բավարարում էր պահանջարկի շուրջ 30 տոկոսը, ապա հունվարի 9-ից բնակչության նվազագույն էներգետիկ պահանջարկը բավարարելու նպատակով Արցախի կառավարությունը ստիպված է եղել կիրառել մի շարք լրացուցիչ միջոցներ, ներառյալ՝ բոլոր հիմնական տնտեսական ձեռնարկությունների գործունեության դադարեցում, էլեկտրաէներգիայի ամենօրյա հովհարային անջատումներ, գործող բոլոր ՀԷԿ-երի առավելագույն հզորությամբ շահագործում և այլն:
Արդյունքում, ի հայտ են եկել ոչ միայն մի շարք հումանիտար և կենցաղային դժվարություններ, այլև լուրջ բնապահպանական խնդիրներ՝ կապված Սարսանգի ջրամբարի պաշարների սրընթաց սպառման հետ: Անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ այս տարվա հունվարի 9-ից առ այսօր, էլեկտրաէներգիայի նվազագույն ծավալի արտադրությունն ապահովելու նպատակով Սարսանգի ջրամբարից բաց է թողնվել գրեթե երեք անգամ ավելի շատ ջուր, իսկ ջրի մուտքը եղել է շուրջ երկու անգամ ավելի քիչ՝ պայմանավորված ընթացիկ տարվա կլիմայի չորությամբ:
Այժմ Սարսանգի ջրային պաշարները հասել են կրիտիկական սահմանին՝ մոտ 88 մլն մ³ (ընդհանուր ջրատարողության շուրջ 15%-ը), մոտենալով մեռյալ (չօգտագործելի) ծավալին՝ շուրջ 70 մլն մ³: Այս իրավիճակը ոչ միայն ռիսկի տակ է դնում Արցախի բնակչության էլեկտրամատակարարման հեռանկարը և խորացնում մարդկանց տառապանքները, այլև՝ արդեն հանգեցրել է շրջակա միջավայրի վրա բացասական մեծ ազդեցության, այդ թվում՝ աղբյուրների չորացման, միկրոկլիմայի վատթարացման, բուսական և կենդանական տեսակների անկման և այլն:
Իրավիճակի անհապաղ չկարգավորումն ու Արցախի բնականոն էլեկտրամատակարարման չվերականգնումն անխուսափելիորեն կարճ ժամկետում կհանգեցնի վերոնշյալ էներգետիկ, տնտեսական, հումանիտար և բնապահպանական հիմնախնդիրների կտրուկ սրման և, վերջիվերջո, հումանիտար աղետի: Հատկանշական է, որ Սարսանգի ջրամբարի ջուրը անկախության ողջ ժամանակաշրջանում, ի տարբերություն խորհրդային տարիների, կիրառվել է բացառապես Ադրբեջանի գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների (շուրջ 96,000 հեկտար) ոռոգման նպատակով, քանի որ Ադրբեջանը միշտ արգելափակած է պահել Արցախի հողատարածքները ոռոգող ջրանցքը:
Այնուամենայնիվ, միտումնավոր ու հանցավոր կերպով խափանելով ՀՀ-ից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, արհեստական էներգետիկ ճգնաժամ հրահրելով և ստիպելով արցախյան կողմին ակտիվորեն օգտագործել Սարսանգի խիստ սահմանափակ ջրային պաշարները՝ Ադրբեջանն, ըստ էության, Արցախի ժողովրդին էներգետիկ, տնտեսական և բնապահպանական ահաբեկչության ենթարկելուց բացի, զրկում է նաև սեփական ժողովրդին ամառվա շոգ ամիսներին Սարսանգի ջրամբարից բավարար ոռոգման ջուր ստանալու հնարավորությունից:
Փաստորեն, նաև նշված հանցավոր նպատակների համար էին Ադրբեջանի կառավարության՝ քաղաքացիական հագուստով գործակալները կամ «էկո-ահաբեկիչները», իբր, այդքան եռանդուն պայքարում՝ շրջափակման մեջ պահելով Արցախի ժողովրդին։
Կանգնած լինելով Սարսանգի ջրային պաշարների ու Արցախի էներգաարտադրության ներքին հնարավորությունների սպառման և հումանիտար աղետի մոտալուտ վտանգի առջև՝ ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ողջ միջազգային հանրությանը, համապատասխան միջազգային կառույցներին, երկրների կառավարություններին և Արցախի ժողովրդի իրավունքներով ու անվտանգությամբ իսկապես մտահոգ բոլոր անձանց, չանտեսել էներգետիկ, հումանիտար, բնապահպանական և տնտեսական այս աղետալի իրավիճակը և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ ստիպելու Ադրբեջանին հրաժարվել նման միջնադարյան, ահաբեկչական ու դաժան պահվածքից թե՛ մարդկանց, և թե՛ շրջակա միջավայրի նկատմամբ: Կից՝ Սարսանգի ջրամբարի արբանյակային լուսանկարները՝ 2023թ. հունվարի 1-ի և ապրիլի 28-ի դրությամբ՝ ծովի մակարդակից համապատասխանաբար 705.8 և 671.5 մետր բարձրությամբ մակերևույթով:

Statement of Artsakh State Minister Artsakh Gurgen Nerisiyan on the Energy, Economic, Humanitarian and Ecological Terrorism of Azerbaijan Regarding Sarsang Reservoir.
In the conditions of the 146-day blockade of the Republic of Artsakh, since 9 January 2023 and for 117 days now, Azerbaijan has disrupted the electricity supply from Armenia to Artsakh through the only high-voltage power transmission line, carrying out energy, economic, humanitarian and ecological terrorism and causing additional difficulties and suffering to the people of Artsakh. Both before and during the blockade, Azerbaijan regularly disrupted, and from 22 March completely cut off the supply of gas through the only Armenia-Artsakh pipeline, which has also led to serious humanitarian and economic problems, as well as to a forced increase in domestic electricity generation and overloading of energy supply networks.
Under such conditions, the Republic of Artsakh is forced to use only the domestic electricity generation infrastructure, consisting of 6 hydroelectric power plants, of which only the Sarsang reservoir power plant accounts for about 70 per cent of the total capacity. Since before the interruption of the electricity supply by Azerbaijan, the domestic production met about 30 per cent of the demand, from 9 January, in order to meet the minimum energy needs of the population, the government of Artsakh had to introduce a number of additional measures, including the suspension of the work of all major business enterprises, daily rolling blackouts, operation at maximum capacity of all existing power plants, etc.
As a result, not only a number of humanitarian and domestic difficulties have emerged, but also serious environmental challenges associated with the rapid depletion of the resources of the Sarsang Reservoir. Compared to the same period of last year, from 9 January of this year to today, almost three times more water was released from the Sarsang Reservoir, and the water inflow was almost two times less due to dry weather this year. Currently, Sarsang's water resources have reached a critical limit of about 88 million m³ (about 15 per cent of the total capacity), approaching the dead (unusable) volume of about 70 million m³.
This situation not only puts at risk the prospect of electricity supply for the population of Artsakh and deepens their daily suffering, but has also resulted in a significant negative impact on the environment, including drying up of springs, deterioration of the microclimate, decline of flora and fauna, etc. If this situation is not immediately addressed and the normal power supply of Artsakh is not restored, this will inevitably lead to a sharp aggravation of the above-mentioned energy, economic, humanitarian and environmental problems and, ultimately, to a humanitarian catastrophe. It is worth noting that during the entire period of independence, in contrast to the Soviet time, the water from the Sarsang Reservoir was used for irrigating also the agricultural lands (around 96,000 hectares) of Azerbaijan, since the it always kept the canal that irrigates the lands of Artsakh closed. However, by deliberately and criminally disrupting the electricity supply from Armenia to Artsakh, provoking an artificial energy crisis and forcing the Artsakh authorities to actively use the very limited water resources of the Sarsang Resevoir, Azerbaijan, in fact, in addition to exposing the people of Artsakh to energy, economic and ecological terrorism, also deprives its own population of the opportunity to receive enough irrigation water from the Sarsang Reservoir during the hot summer months. In fact, it was precisely for these same criminal purposes that the plainclothes agents of the Azerbaijani government or “eco-terrorists” acted so diligently, keeping the people of Artsakh under siege.
Faced with the threat of depletion of Sarsang’s water resources and the internal potential of Artsakh’s energy production, as well as the impending risk of a humanitarian catastrophe, we once again call on the entire international community, the relevant international structures, governments of countries and all those, genuinely concerned about the rights and security of the people of Artsakh, not to turn a blind eye to this catastrophic energy, humanitarian, environmental and economic situation and undertake immediate measures to make Azerbaijan abandon such medieval, terrorist and cruel behaviour towards both the people and the environment.
Attached are satellite images of the Sarsang Reservoir as of 1 January and 28 April, 2023, with surface elevations of 705.8 and 671.5 metres above sea level, respectively.