Պետական թանգարաններից, մշակույթի նախարարությունից գեղանկարներ են անհետանում, և ոչ ոք չի պատժվում
Որքան ուսումնասիրում ենք մշակույթի ոլորտը, այնքան սարսափելի փաստեր ենք բացահայտում: Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստի (այստեղ պահպանվում և ցուցադրվում են հայկական դեկորատիվ-կիրառական արվեստի նմուշներ և գեղանկարչական աշխատանքներ), Սարդարապատի թանգարաններից անհետացել են արծաթյա իրեր, հին գորգեր: Եվ զարմանալի է, որ իրավապահները առայսօր ոչինչ չեն կարողացել բացահայտել, ավելին, շատ դեպքերում պարզապես քրեական գործեր չեն հարուցվել: 2009 թ. Հրազդանի պատկերասրահից գողացվել է 18 գեղանկար: Իսկ հայ իրավապահները անզոր են այս հանցագործությունը բացահայտել, քրեական գործը «մահացել է»:
Հայաստանի թանգարաններում ամենատարածվածը բնօրինակ աշխատանքները կրկնօրինակներով փոխարինելն է: Իսկ բնօրինակները, բնականաբար, վաճառվում են կամ հայտնվում որեւէ պաշտոնյայի տանը: Այդպիսի իրավիճակ է գրեթե բոլոր թանգարաններում: Այս պատճառով մի շարք հիմնարկներում տնօրենի կամ ավանդապահների փոփոխության ժամանակ նույնիսկ չի հաջողվում ընդունում-հանձնում կատարել:
«Ցուցահանդեսային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից կորել և փոխվել են բազմաթիվ գեղանկարներ, արծաթե իրեր: Մինաս Ավետիսյանի որդու՝ Արմանի խոսքով, այդ կենտրոնում գտնվող Մինասի 9 նկարներից 8-ն անհետացել է, իսկ մեկը կախված է փոխնախարար Արեւ Սամուելյանի աշխատասենյակի պատին: Արմանն ասում է, որ այս փաստի առթիվ քրեական գործ չի հարուցվել:
«96-98 թթ. պարզեցինք, որ չկան, այն ժամանակվա փոխնախարար Կարեն Արիստակեսյանի օգնությամբ: Այդպես էլ ոչ մի տրամաբանական պատասխան չստացանք: Ես համոզված եմ, որ այդ նկարները Հայաստանում չեն»,- ասում է Արման Ավետիսյանը: «Իսկ Ցուցահանդեսային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փաստաթղթերում ահա թե ինչ է գրված Մինասի նկարների կողքին (տես աղյուսակը):
Անհետացած բազմաթիվ ցուցանմուշներից են Վոլոդյա Մարգարյանի (Վալմար) «Արհավիրք», Թադևոս Գևորգյանի «Մ. Նալբանդյան», Խաչատուր Իսկանդարյանի «Վ.Ի.Լենին», Գրիգոր Ազիզյանի «Կարբիտագործներ», Խաչատուր Եսայանի «Առեւտրի շարք», Բարդուխ Վարդանյանի «Ձմեռը Զանգուի կիրճում» ստեղծագործությունները, իսկ Մհեր Աբեղյանի «Բյուրականում» նկարը եւ Էդուարդ Իսաբեկյանի «Աշտարակի ջրաղացի մոտ» նկարը փոխված են: Ցանկը կարելի է անվերջ շարունակել: Այստեղ նշված հեղինակները խոշոր արվեստագետներ են և մեծ ճանաչում ունեն թե Հայաստանում, թե արտասահմանում:
Վալմարի «Արհավիրք» նկարը փոխարինվել է հեղինակի «Հովիվ» նկարով (մանրամասն տես նկարներում):
«Աղքատ հովիվը», Վլադիմիր Մարգարյան (60 x 50): |
«Արհավիրք», Վլադիմիր Մարգարյան (120 x 90) |
Այս կենտրոնի ցուցանմուշներից մի քանիսն անհետացել են անգամ մշակույթի նախարարությունից, սակայն նախարարը ոչինչ չի ձեռնարկում: «Հետքն» առաջիկայում առաձին-առանձին կներկայացնի այս անհետացումների պատմությունները:

Из государственных музеев и министерства культуры исчезают картины, но никто за это ответственность не несет
Чем больше мы изучаем сферу культуры, тем более чудовищные факты выявляем. Из музея народного искусства им.Ованнеса Шарамбеяна (здесь демонстрируются образцы армянского декоративно-прикладного искусства и живописные работы) и Сардарапатского музея исчезли серебряные вещи, старинные ковры. Удивительно, что правоохранители до сих пор не нашли эти экспонаты, более того, во многих случаях даже не были возбуждены уголовные дела. В 2009 г. из разданской картинной галереи было украдено 18 картин. Армянская полиция оказалась бессильна раскрыть это преступление, и уголовное дело "приказало долго жить".
Самое распространенное явление в музеях Армении – замена оригиналов копиями. А оригиналы, разумеется, либо продают, либо попадают в дом того или иного должностного лица. Такая ситуация почти во всех музеях. Поэтому в ряде учреждений при смене директора или других ответственных лиц не удается даже провести прием и сдачу.
Из ГНКО "Выставочный центр" пропали и были заменены многочисленные картины и изделия из серебра. По словам сына Минаса Аветисяна Армана, из 9 находившихся в этом центре картин художника 8 исчезли, а одна висит в кабинете замминистра Арев Самуелян. Арман отметил, что уголовное дело по этому факту не было возбуждено.
"В 96-98 гг. мы выяснили, что картин нет с помощью тогдашнего замминистра Карена Аристакесяна. Никакого логического объяснения мы так и не получили. Я убежден, что эти картины не в Армении",- сказал Арман Аветисян.
А вот что написано рядом с названиями работ Минаса в документах ГНКО "Выставочный центр" (см.таблицу):
Среди многочисленных исчезнувших экспонатов – картины "Бедствие" Володи Маргаряна (Вальмар), "Налбандян" Тадевоса Геворкяна, "В.И.Ленин" Хачатура Искандаряна, "Карбидчики" Григора Азизяна, "Торговый цикл" Хачатура Есаяна, "Зима в ущелье Зангу" Бардуха Варданяна. А работы Мгера Абегяна "В Бюракане" и Эдуарда Исабекяна "У аштаракской мельницы" заменены. Перечень можно продолжать до бесконечности. Указанные здесь авторы – крупные художники, которые хорошо известны как в Армении, так и за рубежом.
Картина Вальмара "Бедствие" заменена картиной "Пастух" этого же художника (подробности см.на рисунках).
"Нищий пастух", Владимир Маргарян (60 х 50). Полотно, привезенное из Лачина. На полотне написано "Пастух", а сверху приписано слово "Нищий". В результате получилось "Нищий пастух", размеры 60 x 50. |
"Бедствие", Владимир Маргарян (120 х 90) Потерянная картина |
Некоторые экспонаты Выставочного центра исчезли даже из министерства культуры, однако министр никаких шагов не предпринимает. В ближайшее время "Hetq" коснется по отдельности каждой истории исчезновения.