«Ադրբեջանի ջանքերը՝ ԼՂ-ն վերածելու հայության նոր կառափնարանի, պետք է կասեցվեն»․ Փաշինյան
Ադրբեջանը շարունակաբար սրում է իրադրությունը տարածաշրջանում՝ այս անգամ ապօրինի կերպով հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելով Լեռնսյին Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքում։ Այս մասին Կառավարության ապրիլի 27-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ու եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա արդեն պաշտոնապես փակվել է Ադրբեջանի կողմից։ Սա ոչ միայն տարաածշրջանում լարվածությունը մեծացնելու, այլև ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը խորացնելուն ուղղված սադրիչ քայլ է»,- ասաց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ միջազգային հանրությունն այս անգամ հստակ գնահատական է տվել ադրբեջանական հսկիչ անցագրային կետի տեղադրմանը Լաչինի միջանցքում։
«Բայց կարևոր է նաև արձանագրել այս և սրան նախորդած մի շարք գործողությունների իրական և խորքային նպատակը։ Այդ նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտումն է և ցեղասպանություն իրականացնելն է, և հենց սա պետք է լինի բոլորիս, միջազգային հանրության ուշադրության առարկան։ Հաջորդ հարցը, որ Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելով ավելի է սրվում, հետևյալն է՝ որքանո՞վ է Ադրբեջանն իրեն պարտավորված զգում կաատարել իր՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները»,- նշեց վարչապետը՝ արձանագրելով, որ Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է։
«Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ից ի վեր Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության, ըստ էության, բոլոր կետերը։ Այս ամենի արձանագրումը, սակայն, պետք է բերի կոնկրետ եզրակացությունների, և ուզում եմ ներկայացնել նաև մեր պատկերացումները իրադրության ընդհանուր կարգավորման վերաբերյալ։
ՌԴ խաղաղապահ զորախումը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը։ Այսինքն՝ բացի ՌԴ-ից, որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի։ Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի Լաչինի միջանցքով ազատ երթևեկությունը։ Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է եղել նոյմեբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։ ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է դառնան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունների առարկա, միջազգային ֆորմատի շրջանակում»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Հայաստանի և և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին՝ Փաշինյանը նշեց՝ ակնհայտ է, որ այն պետք է ունենա իրագործման երաշխիքների և վեճերի լուծման մեխանիզմների հասկանալի և գործուն համակարգ։
«Հստակ պետք է արձանագրված լինեն սահմանների դելիմիտացիայի պարամետրերը, և որևէ էսկալացիա բացառելու հստակ մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն։
Մեզնից և միջազգային հանրությունից պահանջվում են կոնկրետ և անկեղծ ջանքեր՝ իրադրության հետագա լարում թույլ չտալու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար։ ՀՀ-ն շարունակելու է այս ուղղությամբ բոլոր հնարավոր ջանքերի գործադրումը, բայց այս ջանքերին զուգահեռ ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի է անհհրաժեշտ դառնում ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում ավելի լայն միջազգային ներկայությունը։ Ադրբեջանի ջանքերը՝ ԼՂ-ն վերածելու հայության նոր կառափնարանի, պետք է կասեցվեն, և դրա միակ հուսալի ճանապարհը միջազգային լայն մանդատ կրող ներկայացուցիչների ներկայությունն է ԼՂ-ում։ Որպես առաջին քայլ անհրաժեշտ է Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք հրատապ առաքելության գործուղումը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

“Необходимо пресечь усилия Азербайджана по превращению Нагорного Карабаха в эшафот для армянства” – Н.Пашинян
Азербайджан беспрерывно обостряет ситуацию в регионе – на этот раз незаконной установкой контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре, связывающем Нагорный Карабах с Арменией. Об этом заявил на заседании правительства сегодня, 27 апреля, премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, если до сих пор Лачинский коридор был перекрыт под ложным предлогом проведения экологической акции, то сейчас Азербайджан закрыл его уже официально. Этот шаг направлен не только на усиление напряженности в регионе, но и на углубление гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе”,- отметил Пашинян.
Глава правительства заявил, что на этот раз международная общественность дала четкую оценку установке азербайджанского КПП в Лачинском коридоре. “Важно также констатировать истинную и глубинную цель как этого шага, так и предшествовавших ему других шагов. Эта цель заключается в осуществлении этнической чистки и геноцида армянства Нагорного Карабаха, и именно она должна быть в центре внимания всех нас, международной общественности. Следующий вопрос, который еще больше обостряется в результате установки КПП, состоит в том, проявляет ли Азербайджан готовность выполнять взятые им международные обязательства”,- сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что установка КПП в Лачинском коридоре является грубейшим нарушением п.6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.
“Я уже имел повод говорить о том, что начиная с 9 ноября 2020 г. Азербайджан фактически нарушил все пункты трехстороннего заявления. Это заставляет сделать конкретные выводы, и я хочу представить также наши представления об общем урегулировании ситуации. Миротворческий контингент РФ должен держать под контролем Лачинский коридор и, тем самым, обеспечить его нормальное функционирование. То есть, кроме РФ, никто не должен осуществлять контроль за Лачинским коридором. Азербайджан не должен препятствовать свободному передвижению по Лачинскому коридору. Это ровно то, что предусмотрено заявлением от 9 ноября. Права и безопасность армянства Нагорного Карабаха должны стать предметом переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международного формата”,- заявил Пашинян.
Касаясь возможного заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, глава правительства отметил, что он должен иметь гарантии выполнения, а также понятную и действенную систему механизмов разрешения споров.
“Должны быть зафиксированы параметры делимитации границ, внедрены конкретные механизмы исключения любой эскалации. От нас и от международной общественности требуются конкретные и искренние усилия по недопущению дальнейшей эскалации ситуации и достижения всеобъемлющего урегулирования. Армения будет продолжать прилагать все возможные усилия в этом направлении, однако наряду с этим с каждым днем все больше ощущается необходимость в широком международном присутствии в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
Усилия Азербайджана по превращению Нагорного Карабаха в эшафот для армянства должны быть пресечены. Добиться этого можно только благодаря присутствию в НК наделенных широким мандатом международных представителей. В качестве первого шага следует срочно направить в Лачинский коридор и Нагорный Карабах международную миссию по сбору фактов”,- сказал Н.Пашинян.