Հետխորհրդային իրողությունների քաղաքաիրավական հիմքերը կասկածի տակ են դրվում
2023 թ․ ապրիլի 14-ին Պետդումայի պատգամավոր Եվգենի Ֆյոդորովը հայտարարեց, որ Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը համարվելու իրավական հիմքեր չունի։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից Հայաստանն անօրինական է դուրս եկել ՍՍՀՄ-ի կազմից, քանի որ գործընթացը մինչև վերջ չի իրականացրել, հայտարարեց պատգամավորը։ Նրա խոսքերով, այդ պատճառով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը համարվելու իրավական հիմքեր չունի։ «Միջազգային իրավունքի տեսակետից Հայաստանը ՍՍՀՄ-ի, նշանակում է՝ որպես խորհրդային պետության իրավահաջորդ, Ռուսաստանի կազմից դուրս չի եկել։ Այդ պատճառով Մոսկվան ու Երևանը պետք է հետագա հարաբերությունները կառուցեն այդ կարգավիճակից ելնելով։ Հայաստանը պետք է անկախ լինի, բայց նկատի առնելով այն գործոնը, որ միջազգային իրավունքի տեսակետից դա վիճելի տարածք է»։
Ռուսական Պետդումայի պատգամավորները սովորաբար ազդարարում են Կրեմլի առավել կտրուկ մտադրությունները։ Կարելի է հիշել, թե ինչպես մեկ այլ պատգամավորի շուրթերց հնչեց Ադրբեջանի նավթային արդյունաբերությունը ոչնչացնելու սպառնալիք և այլն։ Ամենից հաճախ դա հնչում է որպես շանտաժ և անկեղծ խոսակցության հրավեր։ Եթե հաշվի առնենք, որ վերջին ժամանակներում այս տեսակի «հարակից» հայտարարություններ արել են Ռուսաստանից այլ դեմքեր ևս, ապա Ռուսաստանի այսպիսի տրամադրության պատճառների վերաբերյալ հարցեր չեն մնում։ Օրինակ՝ բացարձակ միանշանակ կարելի է մեկնաբանել ՌԴ-ի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունն այն մասին, որ «իր տարածքում ՀԱՊԿ-ի զորավարժություններ անցկացնելուց Երևանի հրաժարումը ցավալի է և չի նպաստում տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը»։ Հետխորհրդային տարածքի պետությունների ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ուրվականը Ռուսաստանին հանգիստ չի թողնում։ Եվ Մոսկվան այսպիսի դեպքերում հետխորհրդային տարածքի պետությունների հետ նոր հարաբերություններ կառուցելու բաղադրատոմսեր չունի։ Մնում է միայն շանտաժը։
Որ Ռուսաստանը հետխորհրդային տարածքի նոր պետությունների հետ փոխհարաբերություններում բարդ խնդիրների պիտի առնչվեր, երևում էր արդեն այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն, ճանաչելով Կոսովոն, ստիպեց Ռուսաստանին ճանաչել վրացական գավառները և հիմք դնել հետխորհրդային տարածքի սահմանների վերանայման քաղաքականությանը։
Փաստացի, Ռուսաստանի ձեռքերով ԱՄՆ-ն փլուզում է աշխարհակարգը․ վտանգված է հետխորհրդային քաղաքական իրողությունը։ Արդյոք դա ակամա՞, թե՞ նպատակային է արվում՝ կարևոր չէ․ կարևորն արմատացած գործընթացն է։
Ուկրաինան գտնվում է ապամոնտաժման գործընթացում։ Եվ ամենահետաքրքիրն այն է, որ պատերազմի ֆոնին Ուկրաինայում հռչակվում են նախկին ԽՍՀՄ-ի բաժանման օրինականության դրույթները։ Դրանցից գլխավորը դրույթն է այն մասին, որ նախկին ԽՍՀՄ-ի պետությունները կարող են դրա կազմից դուրս գալ այն սահմաններով, որոնցով ժամանակին մտել են։ Բնականաբար այս ամենի օրինականությունը որոշել կարող է միայն Ռուսաստանը։
Կարծես թե, արդեն կասկածի տակ է դրվում Հայաստանի՝ ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու ու նրա անկախության օրինականությունը։
Ուշագրավ է, որ «հայկական պետության կասկածելիության» մասին թեզիսն առաջին անգամ առաջ է քաշել Ադրբեջանը 2022 թ․-ի վերջին։ Այդ երկրի նախագահ Ի․ Ալիևը սպառնում էր այս հարցը դնել ՄԱԿ-ում և առաջադրել այժմյան Հայաստանի տարածքում Արևմտյան Ադրբեջանի գաղափարը։
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի այսպիսի հավակնությունները կարելի կլիներ անհեռանկար համարել։ Սակայն, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքա-իրավական հիմքերը անհնարինության աստիճանի լղոզված են, այդ տանդեմի աշխատանքը կարող է լուրջ վտանգ ստեղծել հայկական պետության համար։ Խոսքը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի և նրա Սահմանադրության մասին է, որտեղ երկրի սահմանները սահմանված են ԼՂԻՄ-ի հետ միասին։ Այսինքն, Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես հրաժարվել է խորհրդային վարչական սահմաններից՝ որպես իր այժմյան պետական սահմանները։
Կարող է հարց առաջանալ․ ինչքանո՞վ են արդյունավետ պետությունների նկարագրված միակողմանի գործողություններն այլ պետությունների նկատմամբ։ Արդյոք միջազգային հանրությունը կարո՞ղ է դա թույլատրել։ Առաջին հայացքից Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի հանդեպ վերաբերմունքը՝ կապված Ուկրաինայում պատերազմի հետ, խոսում է որևէ պետության ջանքերով մեկ այլ պետության ապամոնտաժման անթույլատրելիության մասին։ Բայց համոզիչ է նաև այն, որ աշխարհում այլևս նման միտումները զսպելու բավականաչափ ջանքեր չկան։ Միջազգային համակարգի վերափոխումն արդեն հասել է այնպիսի մակարդակի, որ պետությունների տարածքային ամբողջականության երաշխիքները օրեցօր գոլորշիանում են։
Արևմուտքը շուտով նույնպես կկանգնի նույն խնդրի առաջ․ ազգային պետությունների կայունությունը երաշխավորվում է լոկ միջազգային համակարգի կայունությամբ․ այլ մեխանիզմ գոյություն չունի։ Իսկ աշխարհակարգը նախկին վիճակում պահելն արդեն ոչ ոքի ձեռնտու չէ։ Կյանքը ստիպում է արմատապես փոխել այդ կարգի ինստիտուտները, որոնք նախկին տեսքով իրենց արժեքը կորցրել են։ Դրա օրինակն է ՆԱՏՕ-ն։
Դուր է գալիս դա մեզ, թե՝ ոչ, բայց միջազգային համակարգի դինամիկայի իրավիճակում սուբյեկտի անվտանգության ապահովման միակ մեխանիզմը դառնում է ուժերի հաշվեկշիռը։ Համապատասխանաբար, սեփական գոյության պայմաններն ապահովելու միակ ճանապարհը դառնում է միջազգային համակարգում սեփական տեղի ու դերի ընտրությունը։ Համակարգում տեղի սխալ ընտրությունը կարող է սուբյեկտի ջախջախման պատճառ դառնալ (Չեխոսլովակիայի և Լեհաստանի օրինակը երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ)։ Բնավ պատահական չէ Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի՝ չեզոքությունից հրաժարվելու և ՆԱՏՕ մտնելու ցանկությունը։
Հնարավո՞ր է արդյոք, որ ցանկանում են կործանել Ռուսաստանը։ Գուցե և այդպես է, բայց ի՞նչ նոր իրողություններ են փորձում ստանալ՝ հարցը սա է։
Կայուն աշխարհակարգի փոփոխման դեպքում ոչ ոք չի կարող իմանալ, թե դեպի ու՞ր է այն գնում։ Նախկինում դա գուցե և հնարավոր էր, քանի որ աշխարհակարգի հիմքերը տեղայնացված էին Եվրոպայում։
Օրինակ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Ռուզվելտին և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Չերչիլին օգնեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի փորձը։ Փաստացի, 1941 թ․-ի Ատլանտյան խարտիայում Ռուզվելտն ուշացումով զետեղեց այն մտքերը, որոնց իրավացիությունը նրանք կարողացել էին հասկանալ Առաջին աշխարհամարտի արդյունքներից։ Այդ պատճառով, Յալթայի-Պոտսդամի կարգը կառուցեցին միանգամայն գիտակցված ծրագրով։
Բայց արդեն 2021 թ․-ին ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ընդունած ատլանտյան խարտիան ոչ մի հստակ բան չի պարունակում, պարզապես ոչ ոք չգիտի, թե ինչպե՞ս է փոխվում աշխարհը հիմա։ Հենց դա էլ վտանգավոր է։
Ամեն դեպքում, Հայաստանի համար վատն այն է, որ Ռուսաստանը պարզապես պատին դեմ տրվող ավերիչ է, ոչ ավելին: Հայաստանի անվտանգության գլխավոր երաշխավորը վերածվել է Հայաստանի անվտանգության սպառնալիքներից մեկին։
Կարծում եմ՝ այս ելակետից էլ մենք պետք է կառուցենք Ռուսաստանի և աշխարհի հանդեպ մեր քաղաքականությունը։

Политико-правовые основы постсоветских реалий ставятся под сомнение
14 апреля 2023 года депутат Госдумы Евгений Федоров заявил, что у Армении нет правовых оснований считаться союзником России. Армения незаконно вышла из состава СССР с точки зрения международного права, так как не произвела процедуру до конца, заявил депутат. По его словам, по этой причине у Еревана нет правовых оснований считаться союзником Москвы. «С точки зрения международного права Армения не вышла из СССР, а значит, из России как правопреемника советского государства. По этой причине Москва и Ереван должны выстраивать дальнейшие отношения исходя из этого статуса. Армения должна быть независимой, но с учетом того фактора, что это спорная территория с точки зрения международного права», – заявил Федоров.
Депутаты российской Госдумы обычно анонсируют наиболее резкие намерения Кремля. Помнится, как из уст другого депутата прозвучала угроза уничтожить нефтяную промышленность Азербайджана и пр. Чаще всего, это звучит как шантаж и приглашение к разговору начистоту. Если учесть, что в последнее время «смежные» заявления такого рода делали и другие лица из Росси, то никаких вопросов по части причин такого настроя России не остается. Скажем, вполне однозначно можно трактовать заявления официального представителя МИД РФ Марии Захаровой о том, что «отказ Еревана от проведения маневров по линии ОДКБ на своей территории вызывает сожаление и не способствует повышению региональной безопасности». Призрак сотрудничества государств постсоветского пространства с НАТО не дает покоя России. И, в таких условиях у Москвы нет рецептов выстраивания новых отношений со странами постсоветского пространства. Остается только шантаж.
Что Россия должна была оказаться перед сложными проблемами в сфере взаимоотношений с новыми странами постсоветского пространства, было видно уже тогда, когда США признанием Косово вынудили Россию признать грузинские провинции и заложить основы политики пересмотра границ постсоветского пространства
Фактически, руками России США разваливают мировой порядок до основания - на кону поставлена постсоветская политическая реальность. Делается это невольно, или целенаправленно, уже неважно - важен укоренившийся процесс.
В процессе демонтажа находится Украина. И самое интересное в том, что на фоне войны в Украине декларируются тезисы о правомерности раздела бывшего СССР. Главным из них является тезис о том, что государства бывшего СССР могут выйти из него состава с теми границами, с которыми в свое время вошли. Естественно определить правомерность всего может только Россия.
Похоже, что под сомнение ставится уже легальность выхода Армении из СССР и ее независимость.
Примечательно, что первым тезис о «сомнительности армянского государства» выдал Азербайджан в конце 2022 года – президент этой страны И. Алиев грозился поставить этот вопрос в ООН и выдвинул идею Западного Азербайджана на территории нынешней Армении.
Можно было бы оценить, как бесперспективные, такие претензии России и Азербайджана. Однако, поскольку, политико-правовая база Республики Армения размыта до невозможности, работа этого тандема может создать серьезные опасности для армянского государства. Речь идет о Декларации независимости Армении и ее Конституции, где территория страны определена вместе с НКАО. То есть, Республика Армении формально отказалась от советских административных границ в качестве своих нынешних государственных границ.
Может возникнуть вопрос: настолько эффективны описанные односторонние действия государств по отношению к другим государствам? Может ли международное сообщество допустить такое? На первый взгляд, демонстрируемое со стороны Запада отношение к России в связи с войной в Украине, говорит в пользу недопустимости демонтажа той или иной страны усилиями другой. Но убедительно и то, что в мире нет уже необходимых усилий для сдерживания подобных тенденций. Трансформации международной системы уже дошли до такого уровня, что гарантии территориальной целостности государств испаряются с каждым днем.
Запад тоже скоро станет перед той же проблемой - стабильность национальных государств гарантируется лишь стабильностью международной системы - нет иного механизма. А удерживать международный порядок в прежнем виде уже никому не выгодно. Жизнь вынуждает радикально трансформировать институты этого порядка, которые в прежнем виде потеряли свою ценность. Примером является НАТО.
Нравится л нам это, или нет, но в состоянии динамики международной системы, единственным механизмом обеспечения безопасности субъекта становится баланс сил . Соответственно, единственным путем обеспечения условий своего существования становится выбор своего места и роли в международной системе. неправильный выбор места в системе может стать причиной разгрома субъекта (опыт Чехословакии и Польши во время второй мировой войны). Отнюдь, неслучайно желание Швеции и Финляндии отказаться от нейтралитета о войти в НАТО.
Возможно ли, что хотят разрушить Россию? Возможно и так - но что за новые реалии пытаются получить - вот в чем вопрос?
При смене стабильного международного порядка никто не может знать, к какому порядку он идет. Раньше это могло быть и возможным, поскольку устои международного порядка локализовывались в Европе.
К примеру, накануне Второй мировой войны президенту США Рузвельту и премьеру Великобритании Черчилю помог опыт Первой мировой войны - фактически, в Атлантической хартии 1941 года Рузвельт запоздало заложил те идеи, правильность которых они смогли понять по итогам Первой мировой войны. Поэтому, Ялтинско-Потсдамский порядок сконструировали по вполне осознанной программе.
Но уже в принятой в 2021 году США и Великобританией новой атлантической хартии ничего конкретного не содержится - просто никто не знает, как менять мир сейчас. Вот это и опасно.
В любом случае, для Армении плохо то, что Россия всего лишь загоняемый в угол разрушитель и не более. Главный гарант безопасности Армении превратился в одного из угроз безопасности Армении.