14-ամյա Գոհարին ծնողներն արգելել են դպրոց գնալ
14-ամյա Գոհար Աբգարյանն ապրում է Արմավիրի մարզի Հովտամեջ գյուղում: Իր մանկությունը նա անցկացնում է տան չորս պատերի ներսում. Ծնողները նրան արգելում են նույնիսկ դարպասից դուրս գալ: Աղջիկը ոչ ծննդյան վկայական ունի, ոչ էլ երբեւէ դպրոց է հաճախել:
Երեխան ծայրահեղ աղքատության մեջ է ապրում ծնված օրվանից: Նրա մայրը` Սոնա Աբգարյանը, հոգեկան խանգարում ունի, Գոհարի ծնվելու ժամանակ էլ նա անհավասարակշիռ վիճակում է եղել: Համագյուղացիները պատմեցին, որ ծննդաբերության օրերին Սոնան տնից փախել է եւ ապրել դաշտերում, իսկ աղջկան ծննդաբերել է հարեւան Ծաղկունք գյուղի կամրջի տակ` գետի ափին:
Երեխայի հայրը` Մերուժան Աբգարյանը, նույնպես հոգեկան խանգարում է ունեցել եւ օրեր առաջ է մահացել: Ընտանիքի անդամները չասացին, որ նա առողջական խնդիրներ է ունեցել, մինչդեռ համայնքապետարանից հաստատեցին, որ նրա մոտ էլ հոգեկան շեղումներ կային:
Գոհարի քույրը՝ 27-ամյա Աննա Աբգարյանը, ասաց, թե ազատ ժամանակ Գոհարի հետ պարապել է, փորձել է դաստիարակել եւ ինչ էլ գիտի՝ իր սովորեցրածն է: «Ես միշտ ցանկացել եմ, որ քույրս դպրոց գնա, քանի որ շատ գիտակից ու խելացի է: Նույնիսկ որոշ հարցերով մեզանից ավելի խելացի ա, բայց պապան չթողեց, որ նա դպրոց գնա: Մտածում էր՝ եթե գնա, երեխաները կասեին, որ մամադ ու ախպերդ հիվանդ են, ինքն էլ իրան վատ կզգար»,-ասում է նա:
Նրանց եղբայրը` 34 տարեկան Գեւորգ Աբգարյանը, նույնպես հոգեկան հիվանդ է: Մեր այցելության պահին նա բակում փայտ էր դասավորում ու առանց պատճառի բարձր ծիծաղում էր: Աննայի ասելով՝ ինչպես մոր, այնպես էլ եղբոր մոտ հիվանդությունն ի հայտ է եկել շատ պատահական: Գեւորգի մոտ շեղումները նկատվել են 23-24 տարեկանում, իսկ մայրը հիվանդացել է մինչեւ Գոհարի ծնվելը: «Մայրս շատ նորմալ էր, մի օր քնից արթնացավ ու ասաց, թե շուտով ոստիկանները գալու են մեր տուն եւ ամեն ինչ քանդելու են: Դրանից հետո իր մոտ քիչ-քիչ հիվանդությունը խորացավ, իսկ հիմա ամբողջ օրվա ընթացքում անդադար խոսում է ու բղավում»,- ասում է Աննան:
Աննային առաջին հերթին մտահոգում է մոր ու եղբոր առողջության հարցը: Նա դեմ է, որ նրանց տանեն հոգեբուժարան, սակայն ինքն էլ գումարի բացակայության պատճառով չի կարողանում նրանց բժշկի տանել ու դեղորայքով ապահովել: Թե մայրը, թե եղբայրը ոչ մի անգամ համալիր բուժզննում չեն անցել ու անհրաժեշտ դեղորայք չեն ընդունել:
Աննայի երկրորդ մտահոգությունը Գոհարի հետ է կապված: «Ես ու մյուս ախպերս Գոհարին կտանք պարապելու, այսպես չենք թողնի, ուզում եմ գոնե իր անուն-ազգանունը գրել իմանա: Նա լավ երեխա է, բայց տնից դուրս չենք հանում, եթե հանենք դուրս` իհարկե, կշփվի մարդկանց հետ: Ինքը սիրում է խաղալ, շփվել: Այս ընթացքում, որ դասատուի հետ պարապի, կգնա-կգա, դասընկերուհիներ կունենա, մենք չենք արգելի: Ես իրան չեմ փակելու տան մեջ, որ տան պահակը լինի: Մանկավարժ ենք վարձելու, որ իր հետ պարապի, մինչեւ ընտելանա ու դրանից հետո ինքնուրույն կմեծանա»,- ասում է Աննան:
Ըստ նրան` գյուղի դպրոցից ոչ ոք չի եկել եւ չի հետաքրքրվել, թե ինչու երեխան դպրոց չի հաճախում, ոչ մեկն իրենց խնդիրներով չի հետաքրքրվել: Ասում է՝ եթե ուսուցիչ լիներ, որ տանը երեխայի հետ պարապեր, իրենք կհամաձայնեին:
Գոհարը մեծ դժվարությամբ համաձայնեց մեզ հետ խոսել: Նա իրեն փոքր երեխա էր զգում եւ անընդհատ նստում էր քրոջ ծնկներին: Քանի որ երբեք մարդկանց հետ չի շփվել, փողոց դուրս չի եկել, չէր կարողանում նույնիսկ նախադասություններ կազմել եւ միշտ միտքը կիսատ էր թողնում: Ասաց, որ իր երազանքն է մորն ու եղբորը առողջ տեսնել, ապա ավելացրեց, որ շատ է ցանկանում «իր բոյին խաղալիք արջուկ ունենալ»:
«Ուզում եմ սովորեմ, բայց տանը, որովհետեւ բոլորն ինձ ձեռք են առնում: Եթե ուսուցիչ գա տանը իմ հետ պարապի, կուզեմ, բայց դպրոց էլ եմ ուզում գնամ»,- ասաց Գոհարը: Աղջկա խոսքով` տանն իր համար ձանձրալի չէ, քանի որ քրոջն է օգնում, ասենք` սուրճի բաժակներն է լվանում, ավել է անում եւ այլն, սակայն փողոց դուրս չի գալիս ու ոչ մի ընկեր-ընկերուհի չունի:
Հարցին, թե ինչու Գոհարը ծննդյան վկայական չունի, Աննան պատասխանեց, թե աղջկա ծնվելուց հետո մայրը բոլոր փաստաթղթերն այրել է, այդ թվում՝ Գոհարի ծննդյան վկայականը: Սոնան այրել է նաեւ տան անկողինը եւ այժմ քնում են մահճակալի երկաթյա ցանցի վրա:
Ընտանիքի միակ կերակրողը Գոհարի 32-ամյա եղբայրն է, որը ծաղկի առեւտուր է անում: Ընտանիքը նպաստ չի ստանում, ոչ էլ հիվանդները՝ հաշմանդամության թոշակ: Նրանք ոչ մի պետական մարմնի չեն դիմել նման հարցերով: «Մարդիկ մտածում են, թե սաղ ձրի ա, բայց ձրի բան չկա: Ես ուրիշի համար եմ գնացել հիվանդանոց, հենց դարպասից մտնում ես ներս, գումար են ուզում, միայն գումարն է խոսում, ուրիշ ոչ մի բան»,- ասաց Աննան:
Հովտամեջի համայնքապետի օգնական Անուշ Սարգսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե Գոհարը երբեք ծննդյան վկայական չի ունեցել եւ իրականությանը չի համապատասխանում այն տեղեկությունը, թե իբր երեխայի մայրն այրել է ծննդյան վկայականը:
«Մի քանի անգամ ծնողներին զգուշացրել ենք, որ երեխայի ծննդյան վկայականը հանեն եւ ուղղարկեն դպրոց, սակայն համաձայն չեն եղել, ասում էին, թե տանը սովորացնում ենք եւ թույլ չենք տա դպրոց գնա: Իսկ աղջիկը ծննդյան վկայական ընդհանրապես չի ունեցել: Ցանկալի կլինի, որ երեխային տանեն դպրոց, բայց չգիտեմ, թե որտեղ տանեն: Այս խնդրով զբաղվել է նույնիսկ ոստիկանության անչափահասների գծով տեսուչը: Ընտանիքի անդամները թույլ չեն տվել, որ գյուղապետարանի աշխատողը ներս մտնի երեխայի հետ խոսի, երեխային ցույց չեն տվել, մենք այդ երեխային մինչեւ հիմա չենք տեսել: Նույնիսկ հարեւանի օգնությունը չեն ընդունում: Այնքան փակ են ապրում, որ երեխայի ծնվելուց մի քանի ամիս անց հարեւանները նոր իմացել են այդ մասին, նույնիսկ լվացքը դրսում չեն կախել»,- ասում է Անուշ Սարգսյանը:
Համագյուղացիներն էլ պատմեցին, որ ընտանիքը հրաժարվել է նույնիսկ համայնքապետի առաջարկած 50 հազար դրամ օգնությունից՝ որպես ընտանիքի հոր հուղարկավորության գումար:
14-ամյա Գոհար Աբգարյանի՝ դպրոց չհաճախելու հետ կապված խոսեցինք նաեւ գյուղի դպրոցի տնօրեն Նարինե Եղյանի հետ: Արդյոք գիտի՞, որ գյուղում նման երեխա է ապրում հարցին պատասխանեց. «Դա ձեր պազիցիայի մեջ է մտնու՞մ: Դուք իմ վերադասը չեք եւ ձեզ հաշվետու չեմ, խնդիրն ինչու՞մն է: Ես ում հաշվետու եմ, պարբերաբար իրենց ինֆորմացիա հաղորդում եմ, ընկեր ջան: Դուք ինձ այնպիսի հարց եք տալիս, որ ինձ թվում է դուք իրավասու չեք այդ հարցը տալու: Եթե իմ վերադասն ինձ հանձնարարի, որ ես ինչ-որ կերպ ձեզ հետ պիտի առնչվեմ, սա ուրիշ խնդիր»:
Այնուհետեւ տնօրենը նշեց, թե Գոհարի մասին գիտեն եւ որոշ քայլեր են ձեռնարկում: «Այդ հարցը քննարկվել է գյուղի անչափահասների խորհրդում: Դպրոցը 4 տարի է, ինչ գործում է, դրանից առաջ երեխան պիտի հաճախեր հարեւան Ծիածան գյուղի դպրոց: Գյուղապետը մի քանի անգամ այցելել է նրանց, փորձել է հոր հետ խոսել, բայց չի ստացվել: Աղջկա հայրն ասել է, թե ես իմ աղջկան տանը սովորացնում եմ, հիմա էլ պիտի ամուսնացնեմ: Իմ խնդրանքով անչափահասների տեսուչն է գյուղ եկել, այդ խնդրով զբաղվել: Ես դպրոցի փոխտնօրենին, այդ տարիքի երեխաների դասղեկին եմ ուղարկել իրենց տուն, բայց հայրն ասել է, որ մեր տուն չմտնեք, տառերը սովորացրել եմ, հիմա էլ ամուսնացնում եմ աղջկաս, էլ ի՞նչ պիտի անեինք»,- ավելացրեց Նարինե Եղյանը:
Արմավիրի մարզպետարանի աշխատակազմի ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի նորանշանակ պետ Գայանե Քարինյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, թե ընդամենը 3 օր առաջ Գոհար Աբգարյանն իրենց մոտ հաշվառվել է որպես ծննդյան վկայական չունեցող երեխա, դրանից ավել ոչինչ չեն իմացել աղջկա մասին:
Մեզ հետ զրույցից հետո Գայանե Քարինյանը մարզպետարան է հրավիրել Հովտամեջի համայնքապետին եւ տեղեկացել երեխայի ու նրա ընտանիքի վերաբերյալ: Գ. Քարինյանը խոստացավ եկող շաբաթվա ընթացքում այցելել Աբգարյաններին եւ փորձել խնդրին տեղում ծանոթանալ:

14 year-old Gohar has never been to school and remains a virtual prisoner in her own home. The culprits are the girl’s own parents.
Gohar Abgaryan lives in the Hovtamech village in Armenia’s Armavir Marz. Her childhood, if you can call it that, is a solitary one restricted to the confines of the house and yard.
The teenager’s mother, Sona, has psychological problems dating back to when Gohar was born. Villagers claim that Sona fled the house in a mad panic when she was about to give birth and that Gohar was born under the bridge of a nearby river. No wonder the girl doesn't have a birth certificate.
It seems the girl’s father, Merouzhan Abgaryan, who passed away just a few days ago, was also mentally disturbed.
Gohar’s 27 year-old sister Anna told us that she tries to home instruct the young girl whenever possible.
“I’d really like for her to go to school since she is quite bright but our father never let her go. He was afraid that the school kids would tease her for having a sick mother and brother,” Anna said.
Their brother, 34 year-old Gevorg, has his own share of psychological issues. When we visited the house, Gevorg was arranging fir wood in the yard and laughing out loud for no apparent reason.
Anna told us that her mom and brother started to act strangely out of the blue.
“One day my mother woke up and told us that the police were coming to the house and would demolish the place. It got gradually worse after that. Now, she is constantly chattering and yelling all day.”
Anna is totally against having her mother and brother admitted to a psychological ward. She can’t even purchase various medicines for them due to the lack of money. The two have never even been checked by a physician.
Anna also wants Gohar to get out and start socializing with kids her own age. The older sister says that she and another brother will pay for a teacher to come to the home to give lessons to Gohar.
“We would like Gohar to be able to write her own name. In time, we would let her go outside and play with other children,” says Anna.
She says that no one from the village school has ever inquired about Gohar.
Gohar was very reluctant to talk to us. She behaved like a young child and sat on Anna’s lap. Her verbal skills were quite lacking and she had difficulty composing full sentences.
The girl said her biggest wish was to see her mother and brother healthy. Gohar also revealed that she wanted a teddy bear the same size as herself.
“I want to learn but in the home. The others make fun of me. It would be great if a teacher came to the house,” Gohar said, adding that she doesn’t get bored staying at home all the time because she helps her sister with the household chores.
But just imagine that Gohar has no friends at all since she never goes out.
When we asked why Gohar doesn’t have a birth certificate, Anna said her mother burnt all the family documents.
Believe it or not, the mother also burnt the bed, mattress and all, and now sleeps on the metal bedsprings.
The only breadwinner in the family is Gohar’s 32 year-old brother who sells flowers. The family receives no state assistance or disability pensions. They’ve never applied for any help.
Anna complained that once when she went to the hospital on behalf of someone else the first thing they asked for was a bribe. She got disillusioned and never went back.
Anoush Sargsyan, assistant to the village mayor, told Hetq that Gohar never had a birth certificate to burn in the first place.
“We advised the parents to file for Gohar’s birth certificate and to send the girl to school, but the parents balked. They said they were teaching the girl at home. The family didn’t even allow employees from child welfare into the house. We’ve never even seen what Gohar looks like,” Sargsyan said.
Neighbors told us that the Abgaryan family even refused 50,000 AMD offered by the village mayor to defray funeral costs for the father.
We also spoke to school principal Narine Yeghyan about Gohar’s situation and whether she even was aware that such a girl existed. The principal became visibly irritated when I made my inquiry.
“You are not my boss and I don’t have to answer to you. What’s the problem? I periodically send info to my higher-up. What gives you the right to ask me such things? If my boss instructs me to talk to you, that’s another matter,” said Principal Yeghyan.
Yeghyan later said that they knew about Gohar and were taking certain steps in the matter. She told me that the village mayor had visited the Abgaryans on several occasions and that the father refused to send Gohar to school, saying that he was going to marry her off.
The principal claimed that she had sent a teacher to the house but that the father refused her entry as well.
Gayane Karinyan, the newly appointed head of the Division of Family, Women and Child Welfare of Armavir Marz, told me that three days ago Gohar had been duly registered as a child with no birth certificate and that she knew nothing more about the girl.
After my visit, Karinyan invited the Hovtamech mayor to her office for a briefing about Gohar and her family.
Karinyan also promised to visit the Abgaryan household next week to get a firsthand look at the situation.