Տեղ գյուղում ստեղծված իրավիճակը մանրամասն քննության կարիք ունի․ Փաշինյան
«Ի հեճուկս մեր կողմից գործադրված բոլոր ջանքերի, ցավոք, չհաջողվեց Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի՝ Տեղ գյուղի հատվածում սահմանապահների ընթացող տեղակայումն իրագործել առանց սրացումների: Մարտի 11-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերն այդ հատվածում հերթական սադրանքն իրագործեց, որի հետևանքով մեր Զինված ուժերի 4 զինծառայողներ զոհվեցին՝ անձնվիրաբար կատարելով իրենց զինվորական պարտքը և պաշտպանելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքը»,- Կառավարության ապրիլի 13-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարաչապետը՝ առաջարկելով մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել զոհվածների հիշատակին։
Փաշինյանը նշեց՝ դեպքի մանրամասներին այս պահին չի անդրադառնա, քանի որ Պաշտպանության նախարարության հրապարակած տեսանյութն, ըստ վարչապետի, պատկերացում է տալիս տեղի ունեցածի մասին:
«Ինչ վերաբերում է Տեղ գյուղի հատվածում մարտի 30-ից ստեղծված իրավիճակին, կարծում եմ՝ իրադրությունը մանրամասն քննության կարիք ունի, այդ թվում՝ գնահատելու մեր գործողությունները պետական սահմանի խնդրո առարկա հատվածն ի սկզբանե պահպանության առնելու գործողությունների առումով։
Պիտի արձանագրեմ, որ նշված տեղամասում Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են և հակասում են 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպումների արդյունքներով ընդունված հայտարարություններին: Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը Եվրամիության կողմից տարածած հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991թ․ սահմանագիծը, խոսքը Հայկական ԽՍՀ և Ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծի մասին է, որը 1991թ․ դեկտեմբերի 21-ին Ալմա-Աթայի հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի։ Ահա այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի»,-արձանագրվել է ԵՄ հայտարարության մեջ»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ դրանում ընդգծվում է այդ սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի ետքաշումը ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք։
«Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի Հայաստան-Ադրբեջան 1991թ․ սահմանային գծի ողջ երկայնքով։ Այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք 2021թ-ից, և նման գործողությունը բխում է վերը հիշատակված՝ Պրահայի քառակողմ և Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից։ Նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը, Ադբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու գործելակերպը․ այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում, այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, որի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել 2022թ․ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում, այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում, որն Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է՝ ի հեճուկս նաև միջազգային դատական բարձրագույն ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման։ Բայց դատարանի որոշումը չկատարելու պարագայում կան նախանշված միջազգային մեխանիզմներ, և մեր ջանքերը պետք է կենտրոնանան այդ մեխանիզմների գործարկման վրա»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ շարունակում են հավատարիմ մնալ և ներգրավված լինել տարածաշրջանային բոլոր հարցերը, ԼՂ հիմնախնդիրը և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները բանակցություններով կարգավորելու քաղաքականությանը։
«Պատրաստ ենք նաև տարածաշրջանային, տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացմանը՝ նախկինում բարձրաձայնած սկզբունքների հիման վրա։ Պատրաստ ենք նաև սահմանների դելիմիտացիային՝ Պրահայի և Սոչիի վերը հիշատակված պայմանավորվածությունների հիման վրա»,- եզրափակեց նա։

Создавшаяся в селе Тех ситуация нуждается в тщательном изучении – Н.Пашинян
“Вопреки всем нашим усилиям размещение пограничников на участке села Тех армяно-азербайджанской границы, к сожалению, не удалось осуществить без обострений. 11 марта вооруженные силы Азербайджана устроили на этом участке очередную провокацию, вследствие которой погибли четверо военнослужащих наших вооруженных сил, самоотверженно выполнявших свой воинский долг и защищавших суверенную территорию РА”,- сказал на заседании правительства сегодня, 13 апреля, премьер-министр Никол Пашинян, предложив почтить минутой молчания память погибших.
По словам премьера, ситуация, сложившаяся на участке села Тех начиная с 30 марта, нуждается в тщательном изучении, в том числе для оценки наших действий с точки зрения изначальной защиты спорного участка границы.
“Должен констатировать, что действия Азербайджана на данном участке носят провокационный характер и противоречат заявлениям, принятым по итогам встреч в Праге 6 октября и в Сочи 31 октября. Для политической оценки ситуации на границе важное значение, на мой взгляд, имеет распространенное накануне Евросоюзом сообщение, в котором делается акцент на границе 1991 года. Речь идет о существовавшей между Армянской ССР и Азербайджанской ССР административной границе, которая Алма-Атинской декларацией от 21 декабря 1991 года стала государственной границей. Вот эту границу надо уважать, говорится в заявлении ЕС”,- отметил Н.Пашинян.
По словам премьера, в сообщении также подчеркивается необходимость отхода вооруженных сил обеих сторон от этой границы на безопасное расстояние в качестве надежной гарантии стабильности ситуации.
“Считаю нужным подчеркнуть, что Армения готова пойти на такой шаг по всей протяженности пограничной линии Армения-Азербайджан 1991 года. О нашей готовности по этой части мы говорим с 2021 года, и подобные действия вытекают из логики четырехсторонних пражских договоренностей и трехсторонних сочинских договоренностей, о которых я говорил выше. Такому решению препятствует деструктивный подход Азербайджана, который систематически демонстрирует невыполнение договоренностей, достигнутых на международных платформах. Аналогичная ситуация в вопросе освобождения пленных, в вопросах соблюдения режима прекращения огня, неприменения силы или угрозы применения силы, согласие по которым было достигнуто в Сочи 31 октября 2022 г., в вопросе незаконного блокирования Лачинского коридора, которое Азербайджан продолжает вопреки принятому 22 февраля решению высшей международной судебной инстанции – Международного суда. Однако в случае невыполнения решения суда существуют принятые международные механизмы, и мы должны сосредоточить наши усилия на задействовании этих механизмов”,- сказал Пашинян.
Глава правительства подчеркнул, что, несмотря на все трудности, власти Армении продолжают политику по урегулированию всех вопросов, проблемы Нагорного Карабаха и отношений с Азербайджаном путем переговоров.
Никол Пашинян также заявил о готовности Армении возобновить региональные, экономические и транспортные связи на основе озвученных ранее принципов, а также провести делимитацию границы на основе договоренностей, достигнутых в Праге и Сочи.