ՀՀ նախագահի կինը ամուսնուց ավելի հարուստ է
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կինը` Ռիտա Սարգսյանը, իր ֆինանսական կարողություններով ավելի հարուստ է, քան նախագահ ամուսինը: Դա են վկայում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովից ստացված գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերը:
Ըստ հայտարարագրի` 2011 թ. ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ոչ շարժական, ոչ էլ անշարժ գույք ձեռք չի բերել: Նախագահը չունի նաեւ արժեթղթեր եւ այլ ներդրումներ, հանձնված կամ վերադարձված փոխառություններ:
Սերժ Սարգսյանն իր հայտարարագրում չի նշել նաեւ 8 մլն դրամը գերազանցող կամ դրան համարժեք արտարժույթից ավելի արժեք ունեցող թանկաժեք գույք: Մինչդեռ, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած 2011 թ. մարտի 1-ից մինչեւ 2012 թ. մարտի մեկն ընկած ժամանակահատվածի համար նախագահը հայտարարագրել էր 18-20-րդ դարի հնաոճ իրեր (արձանիկներ, քանդակներ եւ այլն), ինչպես նաեւ Խանջյանի, Սարյանի, Հակոբյանի, Գյուրջյանի, Բաշինջաղյանի, Մինասի, Երվանդ Քոչարի, Կոջոյանի եւ Աբեղյանի կտավների հավաքածուն, ինչպես նաեւ 20-րդ դարի ժամանակակից նկարիչների թվով 32 կտավներ:
Ստացվում է, որ վերը նշված թանկարժեք իրերը նախագահը գնել է 2012 թ. առաջին երկու ամիսների ընթացքում, այդ իսկ պատճառով տեղ չեն գտել 2011 թ. հայտարարագրում:
2011 թ. Սերժ Սարգսյանը ստացել է 3 մլն 898 հազար 800 դրամի աշխատավարձ, 2 մլն 45 հազար 89 դրամ աշխատանքի վարձատրությանը հավասարեցված այլ վճարում, ինչպես նաեւ 8 մլն 620 հազար դրամ տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոս:
2011 թ. ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ստացել է ընդհանուր առմամբ 14 մլն 563 հազար 889 դրամի եկամուտ: Մինչդեռ 2011 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ նախագահն ունեցել է 96 մլն, իսկ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` 104 մլն դրամ:
Նախագահի կինը` Ռիտա Սարգսյանը, 2011 թ. նույնպես ոչ շարժական, ոչ էլ անշարժ գույք ձեռք չի բերել: Տարվա կտրվածքով չունի նաեւ արժեթղթեր եւ այլ ներդրումներ, հանձնված կամ վերադարձված փոխառություններ:
Որպես եկամուտ Ռիտա Սարգսյանը հայտարարագրել է տրված փոխառությունների դիմաց ստացված 9 մլն 25 հազար դրամի տոկոս եւ 8 մլն 500 հազար դրամ` նվիրատվություն: Ընդհանուր առմամբ, Ռիտա Սարգսյանը 2011 թ. ստացել է 17 մլն 25 հազար դրամի եկամուտ, սակայն տարվա սկզբին նախագահի կինն ունեցել է 100 մլն 500 հազար, իսկ տարեվերջին` 112 մլն դրամ:
Չոր հաշվարկներով, 2011 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Ռիտա Սարգսյանն ունի 8 մլն դրամ ավելի շատ գումար, քան Սերժ Սարգսյանը:
Հ.Գ. Ամսի 11-ի մեր հրապարակման մեջ նշել էինք, որ էթիկայի հանձնաժողովը տեղեկությունները չի տրամադրում կառավարության 2011 թ. դեկտեմբերի 15-ի N 1835-Ն որոշմամբ սահմանված հայտարարագրերում ներառված հրապարակման (տրամադրման) ենթակա տվյալների ձեւաթղթով: Տեղեկացնենք, որ կառավարության մայիսի 3-ի որոշմամբ՝ նախապես հաստատված ձեւաթուղթը ուժը կորցրած է ճանաչվել եւ հանձնաժողովը տեղեկությունները պետք է տրամադրի հայտարարագրերի ընդունման ձեւաթղթով` թաքցնելով կառավարության որոշումով հաստատված հրապարակման համար ոչ ենթակա տվյալները:

Супруга президента РА богаче своего мужа
Супруга президента Армении Сержа Саргсяна Рита Саргсян по финансовому состоянию богаче своего мужа. Об этом свидетельствуют полученные в комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц декларации об имуществе и доходах.
Согласно декларации, за 2011 г. Серж Саргсян не приобрел ни движимое, ни недвижимое имущество. У президента нет ценных бумаг и других вложений, предоставленных или возвращенных займов.
В своей декларации Серж Саргсян не указал также предметы роскоши, стоимость которых превышает 8 млн драмов. Между тем в представленной в ЦИК декларации за период с 1 марта 2011 г. по 1 марта 2012 г. президент задекларировал предметы антиквариата 18-20 вв. (статуэтки, скульптуры и т.д.), а также коллекцию полотен Ханджяна, Сарьяна, Акопяна, Гюрджяна, Башинджагяна, Минаса, Ерванда Кочара, Коджояна, Абегяна и 32 картины современных художников 20-го века.
Получается, что вышеупомянутые предметы роскоши президент купил в течение первых двух месяцев 2012 г., поэтому они не были указаны в декларации 2011 г.
В 2011 г. Серж Саргсян получил зарплату в размере 3 млн 898 тыс. 80 драмов, приравненные к заработной плате другие платежи на сумму 2 млн 45 тыс. 89 драмов, а также проценты от предоставленных займов на сумму 8 млн 620 тыс. драмов.
Общая сумма дохода, полученного Сержем Саргсяном за 2011 г., составила 14 млн 563 тыс. 889 драмов. Между тем по положению на 1 января 2011 г. президент имел 96 млн, а по положению на 31 декабря – 104 млн драмов.
Супруга президента Рита Саргсян в 2011 г. тоже не приобрела движимое или недвижимое имущество. В годовом разрезе у нее нет также ценных бумаг и других вложений, предоставленных или возвращенных займов.
В качестве дохода Рита Саргсян задекларировала проценты от предоставленных займов на сумму 9 млн 25 тыс. драмов и полученные в дар 8 млн 500 тыс. драмов. В целом доход Риты Саргсян за 2011 г. составил 17 млн 25 тыс. драмов, однако в начале года супруга президента имела 100 млн 500 тыс., а к концу года – 112 млн драмов.
По сухим подсчетам, по положению на 31 декабря 2011 г. у Риты Саргсян на 8 млн драмов больше, чем у Сержа Саргсяна.