Արցախից 9 հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ այսօր՝ մարտի 7-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
9 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 153 հիվանդ։

Девять больных перевезены из Арцаха в медцентры Армении
Вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, сегодня, 7 марта, девять больных с онкологическими заболеваниями, а также нуждающихся в срочных оперативных вмешательствах, при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Арцаха в специализированные медцентры Республики Армения.
9 пациентов, которые ранее в рамках госзаказа были направлены на лечение в РА, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В находящихся в подчинении Минздрава Арцаха медучреждениях отменены все плановые операции. В перинатальном и реанимационном отделениях медобъединения “Аревик” лечение получают шесть детей.
Еще шесть пациентов находятся в реанимационном отделение ЗАО “Республиканский медцентр”. Один из них в крайне тяжелом состоянии.