Հարգանքի տուրք Սումգայիթի զոհերի հիշատակին
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթում իրականացված հայերի ջարդերի տարելիցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ու Անվտանգության խորհրդի անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու ոճրագործության զոհերի հիշատակին: Այս մասին հայտնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաները ծաղկեպսակ են դրել եւ ծաղիկներ խոնարհել Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարերին:

Pashinyan Pays Respects to Victims of 1988 Sumgait Massacres
Armenian PM Nikol Pashinyan today visited Yerevan’s Tzitzernakaberd Genocide Memorial to coomemorate the 35th anniversary of the pogrom targeting Armenians in the Azerbaijani town of Sumgait.
On February 27, 1988, mobs attacked Armenians living in Sumgait, thirty kilometers north of Baku on the Caspian Sea.
Official Soviet sources place the death toll at thirty-two. Armenian sources claim more than two hundred Armenians were killed in the riots that lasted for two days.
The pogrom, marked by brutal savagery against Armenians, erupted one week after the Nagorno Karabakh Council of People's Deputies issued a request to Moscow to unify the region with Armenia.
Accompanying Pashinyan were National Assembly Speaker Alen Simonyan, President Vahagn Khachaturyan and members of the Security Council.