Նիկոլ Փաշինյանը Իրակլի Ղարիբաշվիլիի և Իլհամ Ալիևի հետ մասնակցել է տարածաշրջանի անվտանգությանը վերաբերող քննարկմանը
Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի համաժողովի շրջանակում մասնակցել է Հարավային Կովկասի հարցերով պանելային քննարկմանը՝ «Շարժե՞լ սարերը. Անվտանգության կառուցումը Հարավային Կովկասում» խորագրով: Քննարկմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը:
Ստորև ներկայացվում է Փաշինյանին քննարկումը վարողի կողմից ուղղված հարցերն ու պատասխանը.
Հարց - Պրն․ վարչապետ, կխնդրեմ մեկնաբանել ի՞նչ հետևանքներ է ունենում Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը Ձեր երկրի վրա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Կցանկանամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այս ձևաչափի կազմակերպման համար։ Համաձայն եմ, գուցե սա պատմական հանդիպում է, բայց կարևոր է հասկանալ այն պատմության կոնտեքստը, որն այս պահին կերտվում է, որովհետև մենք կարող ենք տարբեր արդյունքներ կամ հետևանքներ ունենալ, և ես կարծում եմ, մենք պետք է հետապնդենք արդյունք։ Սա մեր մոտեցումն է։
Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, գլոբալ անկայունությունը չի կարող դրական ազդեցություն ունենալ մեր տարածաշրջանային իրավիճակի վրա, որովհետև գիտեք, որ արդեն տևական ժամանակ է ամբողջ միջազգային ուշադրությունը հասկանալիորեն սևեռված է Ուկրաինայի վրա, և դա մեր տարածաշրջանի համար նոր ռիսկեր է ստեղծում։ Շատ կարևոր է, որ մեր տարածաշրջանը նույնպես արժանանա միջազգային ուշադրության, որովհետև կարծում եմ, որ շատ ռիսկեր կան։
Ո՞րն է մեր մոտեցումը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին, որովհետև հավատում ենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքները, անկախ դատական համակարգը կբարելավեն իրավիճակը մեր տարածաշրջանի շուրջ։ Կարծում ենք, որ սա շահավետ է ողջ տարածաշրջանի համար, իսկ մեզ համար շատ կարևոր է՝ աշխատանքի մեր մասն անելու առումով։
Հարց - Պարոն Փաշինյան, Դուք հիմա նաև Թուրքիային եք օգնում այս սարսափելի երկրաշարժի հետ կապված։ Ի՞նչ եք կարծում, կա՞ն արդյոք հարաբերությունների բարելավման հեռանկարներ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Հնարավո՞ր է, որ այս սարսափելի աղետն առիթ հանդիսանա ձեր հարաբերություններում փոփոխության համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Գիտեք, Թուրքիա հումանիտար օգնություն ու փրկարարներ ուղարկելու որոշման հիմքում մենք ունեինք միայն մարդասիրական շարժառիթներ, քանի որ մեր հարևանությամբ միլիոնավոր մարդիկ էին տառապում, բայց այս ընթացքում մենք թուրքական կառավարությունից բավականին դրական ռեակցիայի ականատես եղանք, և եթե այս քայլն ունենա նաև քաղաքական հետևանքներ, դա կլինի էլ ավելի լավ։ Բայց մեր սկզբնական շարժառիթը զուտ մարդասիրական էր, և ինչպես մենք հայտարարել էինք, պատրաստ ենք ցուցաբերել այնքան մարդասիրական օգնություն, որքան մեր հնարավորությունները ներում են, և մենք պատրաստ ենք դա անել։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական երկխոսությանը, անկեղծ ասած, մինչև երկրաշարժը մենք արդեն հաստատել էինք քաղաքական երկխոսություն հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով, և ես կարծում եմ, այդ երկխոսությունը շատ կարևոր է։ Ես նկատի ունեմ համապատասխան մթնոլորտ ստեղծելու առումով, որտեղ այս որոշումները կայացվեցին։ Եվ մենք կարծում ենք, որ այս մարդասիրական երկխոսության կոնտեքստում քաղաքական որոշումներ կայացնելու հնարավորություններն էլ ավելի բարձր կլինեն։ Մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել և կարծում ենք, որ դիվանագիտական կապերի հաստատումը Թուրքիայի հետ և մեր սահմանի բացումը շատ դրական ազդեցություն կունենան ոչ միայն մեր տարածաշրջանային իրավիճակի հետ կապված, այլ նաև միջազգային իրավիճակի առումով։
Հարց - Այժմ ուզում եմ վերադառնալ հարցին, որի մասին նախագահ Ալիևն ակնարկեց սկզբում։ Խոսքը պատերազմի մասին է, որ սկսվեց երկու տարի առաջ, և հիմա էլ մենք տեսնում ենք մի իրավիճակ, որը դեռևս շարունակում է մնալ ճգնաժամային։ Մենք այստեղ բանակցություններ չենք վարում, բայց միջազգային հանրությունը մտահոգված է հումանիտար իրավիճակով, և մենք, բոլորն ինչպես հետևում են Թուրքիայում հումանիտար իրավիճակին, այդպես էլ հետևում են այնտեղ առկա խնդրին։ Դրսից մենք տեսնում ենք Լաչինի միջանցքը շրջափակված է։ Պարոն վարչապետ, կցանկանայի մի փոքր խոսեիք վստահության ամրապնդման ջանքերի մասին։ Մենք, իհարկե, կցանկանայինք տեսնել լարվածության անկում փոքր քայլերի միջոցով, որը կմոտեցնի այս հակամարտության լուծմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Դուք իրավացի եք։ Արդեն 70 օր է, որ Լաչինի միջանցքն արգելափակված է։ Դժբախտաբար, հիմա Լեռնային Ղարաբաղում առկա է հումանիտար ճգնաժամ, ինչպես նաև էներգետիկ ճգնաժամ, որովհետև էլելտրաէներգիայի մատակարարումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ կասեցված է, գազի մատակարարումը նույնպես կասեցված է, և մենք հաշվել ենք, որ վերջին 70 օրվա ընթացքում գազի մատակարարումը կասեցվել է առնվազն 10 անգամ, և սա խնդիր է, որն արժանի է ուշադրության։ Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է. 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում մենք ունենք շատ կոնկրետ կետեր Լաչինի միջանցքի հետ կապված, և համաձայն արդ հայտարարության, Ադրբեջանի և ռուս խաղաղապահների պարտականությունն է Լաչինի միջանցքը բաց պահել, բայց հիմա, դժբախտաբար, մենք ունենք բացարձակապես այլ իրավիճակ։ Մենք կարծում ենք, որ միջազգային ուշադրությունը պետք է սևեռված լինի այս իրավիճակի վրա, որովհետև մտավախություն ունենք, որ այս իրավիճակի շարունակականությունը կարող է պատճառել անդառնալի հումանիտար հետևանքներ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար։
Հարց - Ինչպես ասացի, այստեղ բանակցություններ չենք վարում, բայց կցանկանայի վարչապետ Փաշինյանին հնարավորություն տալ արձագանքել նախագահ Ալիևին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալություն։ Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին՝ նախագահը նշեց եռակողմ հայտարարության մասին, և այդ հայտարարությունում առկա է Լեռնային Ղարաբաղը, և այս փաստաթղթի տակ առկա է Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը։
Եվ մենք ունենք Լաչինի միջանցքը, որը պետք է ազատորեն գործեր։ Ի դեպ, համաձայն այդ եռակողմ հայտարարության, Լաչինի միջանցքը պետք է լիներ Ադրբեջանի վերահսկողությունից դուրս, և սա համաձայն Ադրբեջանի նախագահի ստորագրության: Վերջերս Լեռնային Ղարաբաղից մի խումբ հայ երեխաներ փորձում էին ուղևորվել Լաչինի միջանցքով և նրանց կանգնեցրեցին. որոշ դիմակավորված ադրբեջանցիներ ներխուժեցին ավտոբուսի ներս, որտեղ երեխաները ճչում էին։ Սա Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերջին փորձն էր ազատորեն տեղաշարժվել Լաչինի միջանցքով։
Նախագահ Ալիևը նշեց քանդված մզկիթների մասին։ Կցանկանայի նշել, որ 2017թ.-ին Ադրբեջանում մի քանի մզկիթներ քանդվել են նոր ճանապարհներ կառուցելու համար։ Իմիջիայլոց, Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանում 1560 մզկիթներ են քանդվել, և դա սովորական բան էր Խորհրդային Միության համար։ Հայաստանում նույնպես քանդվել են եկեղեցիներ և մզկիթներ։ Գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը չպետք է վճարեն Խորհրդային տարիների պարտքը։ Դա շատ վտանգավոր խոսույթ է, որովհետև ես մտավախություն ունեմ, այնպիսի տպավորություն է, որ Ադրբեջանն այս ամբողջ իրավիճակին փորձում է հաղորդել կրոնական կոնտեքստ։ Դա շատ վտանգավոր է։ Չկա որևէ կրոնական կոնտեքստ այս հակամարտությունում։
Եվ իմիջիայլոց, մեր երկրում մենք ունենք մահմեդական փոքրամասնություն, և ունենք գործող մզկիթ, սա է իրականությունը։ Գիտե՞ք ինչն է Ադրբեջանի խոսույթում մտավախություն առաջացնում. նրա հռետորաբանությունը տպավորություն է ստեղծում, և գուցե այդպես էլ կա, որ Ադրբեջանը որդեգրել է վրեժխնդրության քաղաքականություն: Հնարավոր է` դա է Ադրբեջանի քաղաքականությունը։ Բայց ինչպես նշվեց, մենք շատ բարդ պատմություն ունենք, և ես հենց նոր ասացի, որ այո՛, գուցե սա պատմական հանդիպում է, բայց ի՞նչ նպատակով ենք մենք ցանկանում դա օգտագործել։ Անհանդուրժողականություն, ատելություն բորբոքելո՞ւ, ագրեսիվ հռետորաբանություն մեր տարածաշրջանու՞մ, թե հակառակը՝ օգտագործել այս հարթակը` իրավիճակը բարելավելու համար։
Մենք կարծում ենք, որ այս հարթակը պետք է օգտագործել կառուցողական մտադրություններով։ Իհարկե, մենք հիմա կարող ենք թշնամության մասին շատ պատմություններ պատմել, բայց ո՞րն է ղեկավարների դերը՝ խորացնե՞լ այդ թշնամանքը, թե՞ օգտագործել մեր հնարավորությունները, մեր մանդատները։ Ես հպարտ եմ որ ես, մեր Կառավարությունը, նույնիսկ աղետալի պատերազմից հետո կարողացավ մեր երկրում անցկացնել ազատ, ժողովրդավարական ընտրություններ, որն ամբողջ աշխարհի կողմից ճանաչվեց որպես ազատ և ժողովրդավարական, թափանցիկ և մրցունակ։ Եվ ինչպես ասացի, մեր տեսանկյունից, լուծումը ժողովրդավարությունն է, լուծումը թափանցիկությունն է, լուծումը երկխոսությունն է, լուծումը հարգանքն է բոլոր երկրների հանդեպ։ Եվ մենք պատրաստ ենք աշխատել այդ ուղղությամբ։ Շնորհակալություն։
Հարց - Պարոն վարչապետ, Դուք մի քանի անգամ նշել եք, որ ՀԱՊԿ-ն այնքան էլ արդյունավետ չէ այս պահին, և հարց է բարձրացվում, որ Հայաստանը կարող է լքել այն։ Կխնդրեի մեկնաբանել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, մենք որոշակի մտահոգություններ ունենք ՀԱՊԿ-ի հետ կապված, և այդ մտահոգությունները հանրային են եղել: Մենք այդ հարցերը բարձրացրել ենք մեր գործընկերների մոտ, փաստացիորեն հանրայնացրել ենք, և մտահոգությունները դեռ առկա են: Աշխատում ենք այդ հարցերին, մտահոգություններին լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։

Никол Пашинян с премьер-министром Грузии, президентом Азербайджана и генеральным секретарем ОБСЕ принял участие в дискуссии на тему региональной безопасности
В рамках Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян принял участие в панельной дискуссии по вопросам Южного Кавказа на тему “Moving Mountains? Building Security in the South Caucasus”. В обсуждении также приняли участие премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, президент Азербайджана Ильхам Алиев и генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Шмид.
Ниже приводим вопросы премьер-министру Пашиняну и ответы на них:
Вопрос։ Господин премьер-министр, хотел бы попросить Вас прокомментировать, какие последствие имеет война России против Украины на Вашу страну?
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо. Хочу поблагодарить за организацию дискуссии в таком формате. Согласен, может быть, это историческая встреча, но важно понимать контекст истории, которая совершается в этот момент, потому что у нас могут быть разные результаты или последствия, и я думаю, что мы должны стремиться к результату. Это наш подход.
Что касается Вашего вопроса, глобальная нестабильность не может положительно сказаться на нашей региональной ситуации, потому что вы знаете, что уже длительное время все международное внимание по понятным причинам приковано к Украине, и это создает новые риски для нашего региона. Очень важно, чтобы наш регион также удостаивался международного внимания, потому что, думаю, есть много рисков.
Каков наш подход? Мы по-прежнему привержены нашей повестке демократических реформ, поскольку верим, что демократические реформы, развитие демократических институтов, верховенство закона, права человека и независимая судебная система улучшат ситуацию в нашем регионе. Мы считаем, что это выгодно для всего региона, для нас очень важно с точки зрения выполнения своей части работы.
Вопрос: Господин Пашинян, Вы сейчас тоже предоставляете помощь Турции в связи с этим страшным землетрясением. Как Вы считаете, есть ли перспективы улучшения отношений между Арменией и Турцией? Возможно ли, что эта страшная катастрофа станет поводом для перемен в ваших отношениях?
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо. Вы знаете, в решении направить гуманитарную помощь и спасателей в Турцию у нас были только гуманитарные мотивы, потому что миллионы людей по соседству с нами страдали, но за это время мы стали свидетелями очень положительной реакции со стороны турецкого правительства, и если этот шаг имел и политические последствия, тем лучше. Но наш первоначальный мотив был чисто гуманитарным, и, как мы заявляли, мы готовы предоставить столько гуманитарной помощи, сколько позволяют наши возможности, и мы готовы это сделать.
Что касается политического диалога, то, честно говоря, до землетрясения мы уже наладили политический диалог через спецпредставителей, и я считаю, что этот диалог очень важен. Я имею в виду в плане создания соответствующей атмосферы, в которой принимались эти решения. И мы считаем, что возможности принятия политических решений в контексте этого гуманитарного диалога будут еще выше. Мы готовы двигаться вперед и считаем, что установление дипломатических отношений с Турцией и открытие нашей границы окажут очень положительное влияние не только с точки зрения нашей региональной ситуации, но и с точки зрения международной ситуации.
Вопрос: Теперь я хочу вернуться к вопросу, на который в начале намекнул президент Алиев. Речь идет о войне, которая началась два года назад, и сейчас мы видим ситуацию, которая до сих пор остается критической. Мы не ведем здесь переговоров, но международное сообщество обеспокоено гуманитарной ситуацией, и как все следят за гуманитарной ситуацией в Турции, так и за ситуацией там. Отсюда мы видим, что Лачинский коридор заблокирован. Господин премьер-министр, хотелось бы, чтобы Вы немного рассказали об усилиях по укреплению доверия. Конечно, мы хотели бы видеть снижение напряженности маленькими шагами, которые будут приближать нас к решению этого конфликта.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо. Вы правы. Лачинский коридор заблокирован на протяжении уже 70 дней. К сожалению, сейчас в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, а также энергетический кризис, потому что подача электроэнергии в Нагорный Карабах перекрыта, подача газа также перекрыта: мы посчитали, и подача газа перекрывалась минимум 10 раз за последние 70 дней, и это проблема, заслуживающая внимания.
Наша позиция такова: в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года у нас есть очень конкретные пункты относительно Лачинского коридора, и согласно этому заявлению обязанность Азербайджана и российских миротворцев - сохранять Лачинский коридор открытым, но сейчас, к сожалению, у нас есть совсем иная ситуация. Мы считаем, что международное внимание должно быть сосредоточено на этой ситуации, поскольку мы опасаемся, что продолжение этой ситуации может вызвать необратимые гуманитарные последствия для армян Нагорного Карабаха.
Вопрос: Как я уже сказал, мы не ведем здесь переговоров, но я хотел бы дать премьер-министру Пашиняну возможность ответить президенту Алиеву.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо. Что касается Нагорного Карабаха, то президент упомянул Трехстороннее заявление, и в этом Заявлении прописан [топоним] Нагорный Карабах, и под этим документом стоит подпись президента Азербайджана.
И у нас есть Лачинский коридор, который должен был действовать свободно. Кстати, согласно тому же Трехстороннему заявлению, Лачинский коридор должен был находиться вне контроля Азербайджана, и это должно быть согласно подписи президента Азербайджана. Недавно группа армянских детей из Нагорного Карабаха попыталась пройти через Лачинский коридор, их остановили, несколько азербайджанцев в масках ворвались в автобус, дети испугались и начали кричать. Это была последняя попытка армян Нагорного Карабаха свободно передвигаться по Лачинскому коридору.
Президент Алиев упомянул о разрушенных мечетях. Хочу отметить, что в 2017 году в Азербайджане было снесено несколько мечетей для строительства новых дорог. Кстати, в советские годы в Азербайджане было разрушено 1560 мечетей, и это было обычным делом для Советского Союза. В Армении также были разрушены церкви и мечети. Вы знаете, армяне Нагорного Карабаха не должны расплачиваться за действия советских лет. Это очень опасный дискурс, потому что у меня есть опасение, что создается впечатление, что Азербайджан пытается придать всей этой ситуации религиозный контекст. Это очень опасно. В этом конфликте нет никакого религиозного контекста.
И, кстати, у нас в стране есть мусульманское меньшинство, и у нас есть действующая мечеть, и такова действительность. Знаете, что вызывает опасение в дискурсе Азербайджана? Его риторика. Создается впечатление, а может быть, так оно и есть, что Азербайджан проводит политику реванша. Возможно, это и есть политика Азербайджана. Но, как уже говорилось, у нас очень сложная история, и я только что сказал: да, может быть, это историческая встреча, но для какой цели мы хотим ее использовать? Для того чтобы разжигать нетерпимость, ненависть, агрессивную риторику в нашем регионе или, наоборот, использовать эту площадку для улучшения ситуации?
Мы считаем, что эту платформу нужно использовать в конструктивных целях. Конечно, мы можем сейчас рассказать много историй о вражде, но в чем роль лидеров: углублять эту вражду или использовать свои возможности, свои мандаты? Я горжусь тем, что мне, нашему правительству даже после катастрофической войны удалось провести в нашей стране свободные, демократические выборы, которые были признаны всем миром свободными и демократическими, прозрачными и конкурентными. И, как я уже сказал, с нашей точки зрения, решение - оно в демократии, решение - оно в прозрачности, решение - оно в диалоге, решение - оно в уважении ко всем странам. И мы готовы работать в этом направлении. Спасибо.
Вопрос: Господин премьер-министр, Вы несколько раз упоминали, что ОДКБ на данный момент не очень эффективна, и возникает вопрос о том, что Армения может выйти из нее. Можете прокомментировать?
Премьер-министр Никол Пашинян: Вы знаете, у нас есть определенные опасения в связи с ОДКБ, и эти опасения были публичными. Мы поднимали эти вопросы с нашими коллегами, мы их фактически обнародовали, и эти опасения все еще присутствуют. Мы работаем над поиском решений этих вопросов, этих опасений.