158 մլն դրամ՝ Սիրիայում և Թուրքայում երկրաշարժից տուժածներին հումանիտար օգնության համար
Կառավարությունը պահուստային ֆոնդից Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը 157 մլն 816 հազ. դրամ կհատկացնի երկրաշարժից տուժած երկրներին սնունդ և անկողնային պարագաներ տրամադրելու նպատակով։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության փետրվարի 16-ի նիստում:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2023թ. փետրվարի 6-ից Թուրքիայում և Սիրիայում գրանցված ուժեղ երկրաշարժի հետևանքով առաջացած ավերածություններով և այդ երկրների խնդրանքով՝ տուժածներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու։
ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը հայտնեց, որ օգնությունն ամբողջությամբ տրամադրվել է։ Երկու անգամ օդային ճանապարհով բեռներ են ուղարկվել Սիրիա, իսկ Թուրքիա՝ երկու անգամ ցամաքային ճանապարհով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ տեղեկացրեց, որ փրկարարները Սիրիայից վերադարձել են, այսօր էլ Թուրքիայից են վերադառնալու ցամաքային ճանապարհով։
Փաշինյանը ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին խնդրեց մանրամասներ ներկայացնել Թուրքիա իր այցելության մասին։
Միրզոյանն ասաց, որ այցի և քննարկումների հիմնական թեման տեղի ունեցած երկրաշարժն էր, հումանիտար օգնությունը, որն, ըստ նախարարի, դրական արձագանքի է արժանացել։
«Քննարկվել են նաև երկկողմ հարաբերությունների որոշ հարցեր, ձեռք են բերվել նաև պայմանավորվածություններ։ Կա որոշում՝ արագացնել երկխոսության և սահմանների վերջնական բացման նպատակով տեղի ունեցող գործընթացը։
Համատեղ աշխատանքներ կիրականացնենք Անիի պատմական կամրջի վերականգնման ուղղությամբ»,- նշեց նախարարը։
Ըստ նրա՝ մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը կաշխատեն ավարտին հասցնել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և երկու երկրների դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի հատման գործընթացը։
Վարչապետն էլ հայտնեց՝ ըստ էության, Հայաստանի գործողություններն առաջին հերթին և մեծ մասամբ հումանիտար շարժառիթ ունեն, նա անընդունելի համարեց Կառավարության հասցեին հնչող քննադատությունները։
«Սա կարող է նոր ելակետ դառնալ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հաստատման համար»,- ասաց Փաշինյանը՝ տեղեկացնելով, որ Անիի կամրջի էսքիզային նախագիծը պատրաստ է։

158 млн драмов выделит правительство РА на оказание гуманитарной помощи пострадавшим от землетрясения в Сирии и Турции
157 млн 816 тысяч драмов выделит правительство Армении из резервного фонда для отправки продуктов питания и постельных принадлежностей в пострадавшие от землетрясения страны. Такое решение было принято на заседании кабмина сегодня, 16 февраля.
Министр чрезвычайных ситуаций Армен Памбухчян сообщил, что помощь дважды отправлялась воздушным путем в Сирию и дважды сухопутным путем в Турцию.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что армянские спасатели уже вернулись из Сирии, а сегодня вернутся спасатели из Турции.
Премьер также попросил министра иностранных дел Арарата Мирзояна представить детали его визита в Турцию. По словам Мирзояна, основной темой визита и обсуждений было землетрясение, оказание гуманитарной помощи, что удостоилось положительных откликов. “Обсуждались также некоторые вопросы двусторонних отношений, достигнуты договоренности. Решено ускорить процесс диалога и окончательного открытия границ. Проведем совместную работу по восстановлению исторического моста в Ани”,- отметил глава МИД.
Арарат Мирзоян также сообщил, что до начала туристического сезона предполагается завершить подготовку процесса пересечения границы гражданами третьих стран и имеющими дипломатические паспорта гражданами двух стран.
В свою очередь глава правительства отметил, что действия Армении в первую очередь и главным образом обусловлены гуманитарными мотивами. Премьер также назвал неприемлемой критику в адрес исполнительной власти. “Это может стать новой отправной точкой для установления отношений между Арменией и Турцией”,- сказал Никол Пашинян, сообщив, что эскизный проект Анийского моста уже готов.