«Գաղափարական վիտամին սուջուխ` իգական սեռի համար», «կաթնատվություն բարձրացնող կուկուռուզ» այլևս չկա, մնացել է միայն «դզող գինին»
Եղեգնաձոր-Սյունիք ճանապարհին` Արփի գյուղի մոտ, զբոսաշրջիկներին գրավող նախկին փոքրիկ շուկայի տաղավարներն այլևս աղքատ են, իսկ 5 տաղավար ընդհանրապես չի գործում: Չկան նաև նախկին գրավիչ գովազդային գրություններն ու ցուցանակները:
Աշխատակիցները պատմեցին, որ փոքրիկ շուկայի «աղքատացմանը» նպաստեց «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունը, որն ուժի մեջ մտավ այս տարվա ապրիլի 1-ից, և մարդիկ ստիպված փակեցին իրենց առևտրի տաղավարներն ու հեռացան:
Նախկինում առևտրականները գրանցված էին որպես անհատ ձեռներեցներ և շուկայում տարածքը վարձկալում էին տնօրենից: Ամսական մոտ 25-30 հազար դրամի չափով հարկային վճարումներ էին կատարում` ամսվա կեսին (սոցվճարներն էլ հետը), իսկ օրենքի փոփոխությունից հետո պետք է եռամսյակի սկզբին ընդհանուր առմամբ վճարեն 185 հազար դրամ, երբ դեռ ոչ առևտուր են արել, ոչ էլ եկամուտ ստացել:
«105 հազար արենդի փող էինք տալիս, 30 հազար հարկայինը` սոցապի հետ միասին, 10 հազար էլ լույսը: Շեֆը իջացրեց արենդը` 70 հազար: Հիմա ամբողջն իրար հետ պիտի տայինք 185 հազար»,- պատմեց հարևան տաղավարի աշխատակիցներից մեկը:
Այժմ նույն տաղավարների սեփականատերերը դարձել են շուկայի տնօրենի աշխատողները և վաճառում են նրա ապրանքը: Ըստ աշխատակիցների` շուկայի տնօրենը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիկնապահ, Եղվարդի, Արարատի, Եղեգնաձորի նախկին միլպետ Գագիկ Պետրոսյանն է` նույն Արփի գյուղից: Վաճառողների խոսքով` վաճառվող ապրանքը քիչ է, որովհետև Գագիկ Պետրոսյանի գործերն էլ լավ չեն:
Արփի գյուղի մոտ գտնվող այս տաղավարները գրավում էին զբոսաշրջիկներին տեղական արտադրության մթերքներով: Նախկինում շուկան գրեթե միշտ մարդաշատ էր, իսկ հիմա քչերն են կանգ առնում այնտեղ. «Էսօր մենակ 3 ավտոբուս պարսիկներն են կանգնել, մեկ էլ մի երկու մեքենա»,- դժգոհեց 10 տարի շուկայում առևտուր անող աշխատակիցը:
Մինչդեռ այս շուկայում կատարվող առևտրով Արփի գյուղի բազմաթիվ ընտանիքներ են կերակրվել: «Մեկից ձու էինք վերցնում, մյուսից` կաթ, երրորդից` մեկ ուրիշ բան: Ամբողջ գյուղի համար էր սա շուկա, կարողանում էին իրենց մթերքը վաճառել այստեղ»,- պատմեց հարևան տաղավարում աշխատող կինը:

“Витаминизированного суджуха для женского пола” и “повышающей удойность кукурузы” уже нет, осталось лишь “классное вино”
Привлекавшие туристов павильоны бывшего маленького рынка, расположившегося на дороге Ехегнадзор-Сюник, возле села Арпи, уже не отличаются былым изобилием, а 5 павильонов вообще закрылись. Нет и прежних рекламных вывесок с прикольными надписями. Работники рассказали, что “обнищанию” маленького рынка способствовало внесение изменения в закон “О лицензированных выплатах”, вступившее в силу 1 апреля этого года. После этого люди вынуждены были закрыть свои павильоны и разойтись. Раньше торговцы были зарегистрированы как частные предприниматели. Они арендовали территорию на рынке у директора и в середине месяца платили налоги в размере 25-30 тысяч драмов (включая социальные выплаты). Однако после изменения закона им приходится платить 185 тысяч драмов в начале каждого квартала, когда нет ни торговли, ни доходов.
“Мы платили 105 тысяч за аренду, 10 тысяч – за электроэнергию, еще 30 тысяч составляли налоги. Шеф снизил плату за аренду до 7 тысяч. Сейчас общая сумма выплат составляет 185 тысяч”,- сообщил работник одного из павильонов. Их владельцы уже являются работниками директора рынка и продают его товар.
По словам торговцев, директором рынка является их односельчанин, телохранитель первого президента РА Левона Тер-Петросяна, в прошлом начальник полиции Егвардской, Араратской и Ехегнадзорской областей Гагик Петросян. Товара мало, потому что дела у Петросяна тоже идут неважно. Расположенные рядом с селом Арпи торговые павильоны привлекали туристов продуктами местного производства. В прошлом на рынке всегда было многолюдно, а сейчас сюда мало кто приезжает.
“Сегодня остановились лишь три автобуса с иранцами, да еще две-три легковушки”,- пожаловался один из торговцев. Между тем за счет торговли на этом рынке кормились многие семьи из Арпи. “У одного брали яйца, у другого – молоко, у третьего – еще что-то. Это был рынок для всего села, люди могли продавать здесь свои продукты”,- рассказала одна из продавщиц.