«Գյուղնախարարը որ խոսում է, ասում ենք` ախր, դու ընդհանրապես տեղյա՞կ ես, թե ինչ է կատարվում մեր մոտ» (վիդեո)
Արմավիրի մարզի Գրիբոյեդով գյուղում մարդիկ հիմնականում զբաղվում են ջերմոցային տնտեսությամբ, քանի որ ոռոգման ջրի սակավության պատճառով սեփականաշնորհված հողամասերում գյուղացիները չեն կարողանում բանջար-բոստանային մշակաբույսեր ցանել:
Հովհաննես Ջամալյանը եւս այս տարի որոշել է տնամերձ հողամասում ջերմոցային տնտեսություն հիմնել եւ վարունգ ու լոլիկ աճեցնել: «Հետքի» հետ զրույցում Հովհաննեսը պատմեց, որ արդեն վաճառքի վարունգ ունի, սակայն գինն այնքան ցածր է, որ նույնիսկ չի կարողացել սերմի գումարի պարտքը փակել:
Ըստ նրան` վաղ գարնանը տարբեր մարդկանցից պարտք է արել, նույնիսկ բանկից վարկ է վերցրել, որ կարողանա ջերմոցի համար պոլիէթիլենային տոպրակներ, սերմեր, պարարտանյութ գնի, սակայն մինչ օրս պարտքերից չի կարողանում ձերբազատվել, իսկ եկամտի մասին վաղ է խոսել:
Հովհաննեսը գնել է 4000 հատ վարունգի սերմ` հատը 50 դրամով, չհաշված կիլոգրամը 1130 դրամով գնած 100 կգ պոլիէթիլենային տոպրակը:
«Պիտի սրսկումներ անեմ, որ բույսը չհիվանդանա, բայց ամեն սրսկմանը 20 հազար դրամի դեղորայք է գնում, ստիպված թողել եմ: Վարունգը 40 դրամով էլ չեն տանում, էլ ի՞նչ սրսկեմ, սկի ծախսը չի հանում: 300-400 հազար դրամի ծախս եմ արել միայն վարունգի վրա, գոնե հիմա մի 100-150 դրամով վաճառեինք, որ ծախսերը հանեինք ու կարողանայինք ապրել»,- ասում է Հովհաննես Ջամալյանը:
Նա չի կարողանում իր բերքն անձամբ տանել շուկա, քանի որ ավտոմեքենա չունի, իսկ Մալաթիայի շուկա հասցնելու համար նվազագույնը 5000 դրամ գումար է պետք՝ չհաշված շուկայի տեղի գումարն ու այլ ծախսերը: Բացի այդ, շուկայում գյուղացիների ժամը ֆիքսված է՝ այն լրանալուն պես նրանք պետք է ազատեն տարածքը եւ այն հանձնեն վերավաճառողներին: Հովհաննեսը հաշվարկել է, որ շուկա գնալով՝ պարզապես ժամանակի կորուստ է ունենալու, այդ իսկ պատճառով վարունգը հենց տնից է տալիս հաճախորդներին:
Նրա ասելով՝ միգուցե դրսից տպավորություն է ստեղծվում, թե ջերմոցային տնտեսությունը հսկայական եկամուտ է ապահովում գյուղացու համար, սակայն ճիշտ հակառակն է` բավական ծախսատար է, տանջանքն էլ՝ կրկնակի:
Հովհաննեսի ասելով, միայն սրսկման ապարատի համար 75 հազար դրամ գումար են տվել, որ ժամանակին կարողանան պայքարել վնասատուների եւ հիվանդությունների դեմ: Ապարատը գնելու համար բանկում գրավ են դրել տան անդամների ոսկեղենը եւ վարկ վերցրել:
Պոլիէթիլենային տոպրակի տակ, երբ ջերմաստիճանը 50 աստիճան է, Հովհաննեսն ու իր կինը վարունգ են հավաքում, որ հասցնեն վաճառել եւ հոգալ 3 անչափահաս երեխաների կարիքները:
Հովհաննեսը պատմեց, որ վերջերս վաճառական վրացահայերից մեկն իրեն ասել է, թե Վրաստանին սահմանակից Հայաստանի մաքսակետում վարունգի 1 կգ-ը մաքսազերծում են 130 դրամով, այդ իսկ պատճառով իրենք չեն արտահանում: Հովհաննեսը հետեւություն է անում, որ դրա հետեւանքով էլ գյուղմթերքը Հայաստանում էժան է: Սա այն դեպքում, երբ օրենքով գյուղմթերքի արտահանումն ազատված է մաքսատուրքից:
Գրիբոյեդովի համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Քեշիշ-Ղուկասյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ գյուղացին այսօր բերքը նորմալ գներով իրացնելու խնդիր ունի, եւ շատերը վարկեր ունենալով՝ բռնել են արտագաղթի ճանապարհը:
«Եթե գնաք կողքի գյուղերը նայեք, կտեսնեք, որ իրենց հողամասերում բանջարաբոստանային ինչ կուլտուրա ասես՝ ցանում են, որովհետեւ ջրի խնդիր չկա, իսկ մեր գյուղում ցորեն ու առվույտ են ցանում, որովհետեւ ջուր չկա: Բայց ինչքա՞ն կարելի է ամեն տարի նույն կուլտուրան ցանել, ցանքաշրջանառություն պետք է լինի, որ բերքն էլ լավ լինի: Ով էլ ջերմոցային տնտեսություն ունի իր տնամերձ հողամասում, չի կարողանում նորմալ գներով իր բերքն իրացնի»,- ասում է Անահիտ Քեշիշ-Ղուկասյանը:
Նրա տեղեկացմաբ` ջուր չլինելու պատճառով գյուղն արդեն անապատանում է: Դրան նպաստում են նաեւ ձկնաբուծարանների համար հորատված հորերը, որտեղից անխնա ջուր են վերցնում:
Համայնքապետի ժ/պ-ն տեղեկացրեց, որ գնալով ավելանում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր հրաժարվում են հող մշակելուց, քանի որ ցորեն, առվույտ ցանելով՝ եկամուտ չեն ստանում:
«Մարդիկ էլ կան, որ հողը վարելու, ցանելու գումար չունեն, դրա համար չեն մշակում: Գնալով մեր գյուղացու վիճակն ավելի վատանում է: Մարդիկ ամբողջությամբ խրվել են վարկերի մեջ, նույնիսկ հողի հարկն էլ չեն կարողանում փակել»,- ասում է Անահիտ Քեշիշ-Ղուկասյանը:
Նրա խոսքով, եթե «վերեւներում» ցանկանում են լավ ապրել, պետք է «ներքեւն» էլ լավ ապրի, որ կարողանան բարգավաճել, իսկ թե ինչ է այդ մասին մտածում կառավարությունը` դժվարացավ ասել:
«Ձեռքը ձեռք է լվանում, ու՞ր են այդքան վերեւ թռչում, եթե չունեն ներքեւ»,- ավելացրեց Անահիտ Քեշիշ-Ղուկասյանը:
Քանի որ գյուղում նորմալ կենսապայմաններ չկան, մարդիկ ստիպված արտագաղթում են: Գրիբոյեդովից արդեն 150 մարդ մեկնել է արտագնա աշխատանքի: Նախորդ տարիների համեմատ՝ այդ թիվը գնալով աճում է:
«Բոլորս էլ տեսնում ենք, որ ժողովրդի տնտեսական վիճակը գնալով վատանում է: Եթե մարդն իր աշխատանքը չի կարողանում վերածի գումարի, որպեսզի իր խնդիրները հոգա, էլ ինչպե՞ս ապրի: Եթե այստեղ լավ լինի, ոչ մեկն իր տունը չի թողնի գնա: Մեր գյուղնախարարը որ խոսում է, ասում ենք` ախր, դու ընդհանրապես տեղյա՞կ ես, թե ինչ է կատարվում մեր մոտ, թե մեր ժողովուրդն ինչ տանջանքով է ստեղծում ու ինչ է ստանում դրա դիմաց: Գրոշներ»,- ասաց համայնքապետի պաշտոնակատարը:
Անահիտ Քեշիշ-Ղուկասյանի կարծիքով` նոր սերունդը պետք է պահանջատեր դառնա, որ ինչ-որ բան երկրում փոխվի: Ասում է, որ հավատ ու մեծ հույսեր ունի եւ կարծում է, որ կունենանք պահանջատեր սերունդ, պարզապես ժամանակ է պետք:

“Министр сельского хозяйства вообще в курсе, что у нас происходит?” (видео)
В селе Грибоедов Армавирской области занимаются в основном тепличным хозяйством, поскольку из-за нехватки оросительной воды крестьяне не могут выращивать на своих участках овощи.
В этом году Ованнес Джамалян тоже решил создать на своем приусадебном участке тепличное хозяйство для выращивания огурцов и помидоров. В беседе с “Hetq”-ом Ованнес расказал, что у него уже есть огурцы на продажу, но цена настолько низкая, что он не сможет даже выплатить долг за семена.
Ованнес купил семена для 4000 огурцов, не считая 100 килограммов полиэтиленовых пакетов за 1130 драмов.
“Мне нужно опрыскивать, чтобы растения не заболели, но каждое опрыскивание обходится в 20 тысяч драмов, поэтому я был вынужден от этого отказаться. Огурцы не берут даже за 40 драмов, между тем я потратил на них 300-400 тысяч. Мечтаем продать сейчас хотя бы за 100-150 драмов, чтобы окупить расходы и как-то прожить”,- говорит Ованнес Джамалян.
Сам он не может везти урожай на рынок, поскольку не имеет машины, а везти на частнике дорого. Кроме того, время торговли на рынке ограничено, и если не успеешь до закрытия рынка сбыть весь товар, то тогда придется передать его перекупщикам. Поэтому Ованнес предпочитает продавать огурцы приезжающим к нему покупателям.
Он говорит, что со стороны, возможно, складывается впечатление, что тепличное хозяйство приносит огромный доход, но все наоборот: занятие это достаточно дорогое, а мучений в два раза больше.
Только за аппарат для опрыскивания пришлось заплатить 75 тысяч драмов, чтобы своевременно вести борьбу с вредителями и болезнями. Аппарат Ованнес купил за счет взятого в банке кредита, а для этого он заложил все имеющиеся в семье золотые украшения.
В теплице Ованнес и его жена собирают огурцы при температуре 50 градусов, чтобы успеть продать урожай и выручить деньги на содержание трех несовершеннолетних детей.
Недавно один из приехавших из Грузии армян сообщил Ованнесу, что на границе за растоможку одного килограмма огурцов нужно платить 130 драмов, поэтому они не вывозят из Армении овощи. Ованнес пришел к выводу, что из-за этого овощи в Армении стоят дешево. Это в том случае, когда по закону экспорт сельхозпродукции освобожден от таможенной пошлины.В беседе с нами временно исполняющая обязанности старосты села Грибоедов Анаит Кешиш-Гукасян подтвердила, что сегодня крестьяне встали перед проблемой реализации урожая по нормальным ценам, и многие из тех, кто взял кредиты, уже решили эмигрировать из страны.
“В соседних селах люди на своих участках сажают любые овощи, потому что у них нет проблем с орошением, а в нашем селе сажают лишь зерно и люцерну, потому что у нас нет воды. Но разве можно каждый год сажать одно и то же... А те, у кого теплицы, не могут реализовать свой урожай по нормальным ценам”,- отметила Анаит Кешиш-Гукасян.
По ее словам, из-за отсутствия воды земля в селе подвергается опустыниванию. Этому также способствуют вырытые с целью разведения рыбы колодцы, откуда воду забирают в неограниченном количестве.
Исполняющая обязанности старосты сказала, что постепенно увеличивается число людей, которые отказываются обрабатывать землю, поскольку зерно и люцерна не приносят дохода.
“Положение наших крестьян постепенно ухудшается. Люди погрязли в кредитах, они не могут платить даже налог на на землю”,- добавила А.Кешиш-Гукасян.
По ее словам, “если в “верхах” хотят хорошо жить, то должны обеспечить хорошую жизнь и для “низов”, чтобы страна могла процветать. Между тем сейчас трудно сказать, о чем думает правительство”.
Поскольку в селе нет нормальных условий для жизни, то люди вынуждены покидать страну. Из Грибоедова на заработки уехало уже 150 человек, и эта цифра постепенно растет.
“Все мы видим, что экономическое положение народа постепенно ухудшается. Как людям жить, если они не могут превращать свой труд в деньги, чтобы решать свои проблемы. Если жизнь здесь наладится, никто не оставит свой дом и не уедет. Когда наш министр сельского хозяйства о чем-то говорит, мы ему возражаем: а вы вообще в курсе, что у нас происходит, с каким трудом люди чего-то добиваются, а за это получают гроши”,- сказала Анаит Кешиш-Гукасян.
Она также отметила, что новое поколение должно выдвигать требования, чтобы в стране произошли перемены.