«Մալաթիա» տոնավաճառի բացումը կախված է ինտենսիվ աշխատանքների արդյունքից
«Մալաթիա» տոնավաճառի տնօրինության հետ երեկվա հանդիպումից հետո պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի համապատասխան մասնագետների մասնակցությամբ և խորհրդատվությամբ պետք է ինտենսիվ միջոցառումներ իրականացնել այն խնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնք ուղղակի և անմիջական կարող են հրդեհի առաջացման պատճառ հանդիսանալ։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի իրազեկման բաժնի պետ Ելենա Զոհրաբյանը։
«Խնդիր է դրվել, որ սեղմ ժամկետներում մնացած աշխատանքները, որոնք հենց հրդեհի առիթ չեն կարող հանդիսանալ, բայց նորմատիվ իրավական պահանջ են իրենցից ենթադրում, պետք է նախագիծ-նախահաշիվ իրականացվի, ու տեղեկացնեն՝ արդյոք պատրաստ են նման ներդրում անել, և այդ աշխատանքները ևս իրականացնել, որից հետո կորոշվի՝ արդյոք կհանվի մեր կողմից կայացված որոշման արգելքը, թե ոչ։
Նախնական նման պայմանավորվածություն կա։ Թե քանի օրից կբացվի տոնավաճառը, կախված է իրենց դիրքորոշումից, մյուս աշխատանքների մասով ներդրում անելու, նաև այն ինտենսիվ աշխատանքների արդյունքից, որով կանեն և կշտկեն արձանագրված խնդիրները»,- նշեց Ելենա Զոհրաբյանը։
«Չի կարելի էսքան մարդու անգործ թողնել». «Մալաթիա» տոնավաճառի աշխատակիցները դեմ են դրա փակմանը
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 1-ից «Մալաթիա» տոնավաճառը դադարեցրել է գործունեությունը։ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը տոնավաճառում հակահրդեհային կանոնների խախտումներ էր հայտնաբերել։ Տոնավաճառի աշխատակիցները պահանջում էին չփակել այն։
Տոնավաճառի ղեկավարությունը հանդիպել էր Տեսչական մարմնի ղեկավարի և մասնագետների հետ։ Տոնավաճառի տնօրենը հայտնել էր, որ աշխատանքներն իրականացնելու վերաբերյալ դիրքորոշում կարող է ներկայացնել միայն նախագիծ-նախահաշիվ կազմելուց և դրա արդյունքում անհրաժեշտ ներդրման ծավալը հասկանալուց հետո։
Տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանն էլ նշել էր, որ եթե անհրաժեշտ ներդրում իրականացնելու մասով ընկերության տնօրինությունը հստակ ժամկետում այն իրականացնելու դրական դիրքորոշում չհայտնի, ապա տոնավաճառի գործունեությունը չի վերսկսվի։

Возобновление работы вещевой ярмарки “Малатия” зависит от результата интенсивных работ
После вчерашней встречи с дирекцией ереванской вещевой ярмарки “Малатия” была достигнута договоренность о том, что с участием соответствующих специалистов Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности необходимо осуществить интенсивные мероприятия по решению тех проблем, которые могут стать непосредственной причиной пожара. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела оповещения Инспекционного органа ГТПБ Елена Зограбян.
“Поставлена задача составить проектную смету для работ, предусматривающих нормативно-правовые требования, и сообщить, готово ли руководство ярмарки осуществить такие вложения, выполнить эти работы, после чего можно будет решить, отменять установленный нами запрет или нет”,- отметила Е.Зограбян.
Таким образом, скорейшее возобновление работы ярмарки зависит от позиции руководства в вопросе вложений, а также от результата интенсивных работ, благодаря которым будут устранены выявленные недостатки, добавила представитель Инспекционного органа.
Напомним, что вещевая ярмарка “Малатия” с 1 февраля прекратила работу в связи с обнаружением ИО ГПТБ нарушений противопожарных правил. Торговцы ярмарки требуют не закрывать ее.
Руководитель ИО Гарегин Хачатрян заявил, что если дирекция компании не выразит готовность осуществить в конкретные сроки необходимые вложения, то ярмарка не возобновит работу․