«Չի կարելի էսքան մարդու անգործ թողնել». «Մալաթիա» տոնավաճառի աշխատակիցները դեմ են դրա փակմանը
Երեւանի «Մալաթիա» տոնավաճառն այսօրվանից դադարեցրել է աշխատանքը։ ՔՏՀԱ տեսչական մարմինը հակահրդեհային կանոնների խախտումներ է հայտնաբերել, և տոնավաճառը փակելու որոշում է կայացվել։ Տոնավաճառի աշխատակիցները դեմ են, որ այն փակվի։
70-ամյա Կիմա Դարաբյանն արդեն 30 տարի է՝ աշխատում է «Մալաթիա» տոնավաճառում», տղամարդկանց կոստյումներ է վաճառում։
Նրա խոսքով՝ տոնավաճառը փակելով՝ շատ խնդիրներ կառաջանան։
«Կարծում եմ, որ մեր ղեկավարությունն այսքան մարդու ձայնը տեղ կհասցնի, և տոնավաճառը կվերսկսի իր աշխատանքը։ Ե՛վ կխնդրենք, և՛ կպահանջենք, եթե մեր խնդրանքը չանցնի, կպահանջենք պարտադիր, նորից կպահանջենք»,- ասում է նա։
Ըստ Կիմայի՝ հիմա առևտրի լավ շրջան է։ «Առաջիկայում Տյառընդառաջն է, նոր ապրանք էինք ներկրել, եթե մի ամիս փակ մնա, ապրանքը կմնա, հետո ի՞նչ պետք է անենք»,- ասում է նա։
Տոնավաճառի մեկ այլ աշխատակից Լիանա Ավետիսյանն էլ նշում է՝ անակնկալի են եկել, երբ իմացել են, որ տոնավաճառը փակվելու է։
Լիանան ամուսնու հետ 16 տարուց ավելի է՝ այստեղ է աշխատում, հագուստ է վաճառում։
«Մեր շուկան լավն ա, մենք սովոր ենք, աշխատում ենք, չենք ուզում փակվի, որովհետև չենք պատկերացնում՝ դրանից էն կողմ լավ աշխատանք կա՞։ Ես ոչ մեկից ոչ ողորմություն եմ խնդրում, ոչ պարտք եմ անում, ես աշխատում եմ, ես ապրում եմ, թող թողնեն ես աշխատեմ, պահեմ իմ էրեխեքին»,- նշում է նա։
Ըստ Լիանայի՝ տոնավաճառի տնօրենն ասել է՝ ինչ թերի է, կշտկվի։
«Բայց սենց չեն ասում մարդկանց միանգամից՝ թողե՛ք, գնացե՛ք։ Իրենց տեղը լավ ա, նստել են տաք-տաք, չեն մտածում ժողովրդի մասին, բայց երբ հարց է լինում, դուրս ենք գալիս, իրենց կողքին կանգնում ենք։ Թող մի հատ տե՛ղ հատկացնեն, մեզ տեղավորեն, նոր փակեն շուկան»,- ասում է նա։
Աշխատակիցը նշում է՝ տոնավաճառում անվտանգության կանոնները պահպանվում են. «Այստեղ ջրի հզոր խողովակներ կան, որ մի վայրկյանում կմարեն հրդեհը։ Թերություններ ամեն տեղ էլ կան, դրանք շտկում են։ Չի կարելի էսքան մարդու անգործ թողնել»։
Տոնավաճառի մեկ այլ աշխատակից էլ, որը չցանկացավ ներկայանալ, նշեց, որ տան միակ աշխատողն է, աղջկան ու թոռանն ինքն է օգնում, հիմա չգիտի՝ ինչ են անելու։
«Ամբողջ գիշեր չեմ քնել՝ մտածելով, որ վաղը հացի խնդրի առաջ կանգնեմ, ի՞նչ եմ անելու, դեղերով եմ ապրում։ Տնօրինությունն ասում է՝ սպասեք, անվտանգության հետ կապված ինչ հարց եղել է, որ կարողացել ենք, ուղղել ենք, որն ի վիճակի չենք ներկա պահին, շինության ստանդարտներին չի համապատասխանում, ի վիճակի չենք, ո՞նց կարող ենք ուղղել... Հիմա մարդ ենք, աշխատել ենք, եթե հարցեր կան, կարելի ա էնպես լուծել, որ ժողովուրդը չտուժի։ Հիմա մեր հացի հաշվին ինչ-որ հա՞րց են ուզում լուծել։ Թող թողեն աշխատենք, իրանք իրար մեջ էդ հարցերը լուծեն, մենք էստեղ ի՞նչ կապ ունենք»,- ասում է նա։
Տեսչական մարմնից հայտնում են, որ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ այսօրվանից սկսած տոնավաճառի սեփականատերը՝ Տեսչական մարմնի համապատասխան մասնագետների հետ, պետք է հստակ և ինտենսիվ միջոցառումներ իրականացնի արձանագրված այն խնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնք կարող են ուղղակի և անմիջական սպառնալիք դառնալ հրդեհների առաջացման, տարածման և մարդկանց անվտանգության համար, որից հետո նոր միայն կքննարկվի տարածքում գործունեություն իրականացնելու արգելքը վերացնելու հարցը։
Ըստ Տեսչական մարմնի՝ եթե ընկերության տնօրինությունը հստակ ժամկետում անհրաժեշտ ներդրում կատարելու վերաբերյալ դրական դիրքորոշում չհայտնի, տոնավաճառի գործունեությունը չի վերսկսվի։

“Нельзя столько людей оставлять без работы”: торговцы вещевой ярмарки “Малатия” против ее закрытия
Действующая в Ереване вещевая ярмарка “Малатия” с сегодняшнего дня прекращает работу. Инспекционный орган градостроительства, технической и пожарной безопасности обнаружил нарушения противопожарных правил и принял решение закрыть ярмарку. Торговцы выступают против этого решения.
70-летняя Кима Дарбинян работает на ярмарке “Малатия 30 лет, продает мужские костюмы. По словам женщины, закрытие ярмарки вызовет много проблем.
“Мне кажется, наше руководство доведет до нужных инстанций голоса стольких людей, и ярмарка будет продолжать действовать”,- говорит Кима.
По ее словам, сейчас разгар торговли. “Впереди праздник Теарндарадж” ("Сретения Господня"), мы привезли новые товары. Если ярмарка закроется на месяц, все товары останутся, что потом делать с ними…” – переживает наша собеседница.
Другая работница ярмарки, Лиана Аветисян, отметила, что решение о закрытии “Малатии” стало для них неожиданностью. Лиана с мужем больше 16 лет торгует здесь одеждой.
“Мы привыкли к нашей ярмарке, не хотим, чтобы она закрылась, так как не представляем, где еще сможем работать. Я ни у кого не прошу в долг, сама зарабатываю деньги на жизнь. Пусть дадут мне работать, содержать своих детей”,- сказала Лиана, добавив, что директор ярмарки пообещал устранить все недостатки.
“Нельзя сразу требовать, чтобы люди оставили все и ушли. Им хорошо, они сидят на своих теплых местах, а о народе не думают. Но в трудную минуту, мы выходим и поддерживаем их. Пусть сперва выделят место, устроят нас, а потом уже закрывают ярмарку”,- предложила наша собеседница.
По ее словам, правила безопасности на ярмарке соблюдаются, есть необходимые устройства для тушения пожара. “А недостатки везде можно найти, их надо исправлять, но нельзя столько людей оставлять без работы”,- добавила Лиана.
Ее коллега, не пожелавшая назвать себя, рассказала, что она единственный работник в семье, помогает дочери и внуку, и если ярмарку закроют, она не знает, что будет делать.
“Я всю ночь не спала, думала о том, как завтра буду зарабатывать на жизнь, как буду покупать лекарства. Если здесь есть проблемы, можно их решить так, чтобы люди не страдали. Почему они хотят решать вопросы за счет нашей работы?” – отметила женщина.
По сообщению Инспекционного органа, достигнута договоренность о том, что с сегодняшнего дня собственники ярмарки вместе с соответствующими специалистами должны осуществить интенсивные мероприятия по устранению выявленных проблем, которые могут стать прямой угрозой для возникновения пожара и безопасности людей. И только после этого будет рассмотрен вопрос об отмене запрета на деятельность ярмарки.
Если дирекция не согласится осуществить необходимые вложения в конкретные сроки, то ярмарка не возобновит работу.