«Ես չեմ պատրաստվում թողնել իմ տունը: Երկու տուն թողել եմ, երրորդը հաստատ չեմ թողնելու»
Պատերազմից հետո երբ ամեն անգամ անցնում էր Հայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհով, Շուշանիկը մտածում էր՝ գուցե մի օր չկարողանան երթեւեկել դրանով:
Դեկտեմբերի 3-ին 22-ամյա Շուշանիկ Հայրիյանը տուն էր գնում՝ Ստեփանակերտ: Սակայն Շուշի-Քարին Տակ հատվածում «էկոակտիվիստ» ձեւացող ադրբեջանցիները փակել էին ճանապարհը: Օրը ցուրտ էր, ձյուն էր գալիս: Նա կաշվե բաճկոնով կանգնել էր դրսում, որտեղ Արցախ գնացող մեքենաների շարասյունը երկարում էր: Սկզբից չէր էլ կարծում, որ ստիպված պիտի լինի սպասել: Այդ ընթացքում ուղիղ եթերով լուսաբանում էր իրավիճակը «Ազատություն» ռադիոկայանի համար: Միաժամանակ մտավախություն ուներ, որ գուցե ծնողները լսեն իրեն, ու նրանց համար իր անակնկալը չհաջողվի: Ժամեր անց, երբ ճանապարհը բացել էին, ու ինքն արդեն տուն էր հասել, բակում մայրը սովորականի պես լվացքն էր փռում ու տեղյակ չէր դստեր այցից:
Դրանից 4 օր անց Շուշանիկի ծննդյան օրն էր: Ընտանեկան անխախտ ավանդույթի համաձայն՝ ծննդյան օրերը, ինչպես նաեւ Նոր տարին պարտադիր միասին են անցկացնում: Հայրը լուրջ է վերաբերվում ընտանեկան հավաքներին:
Դեկտեմբերի 9-ին Շուշանիկը Երեւան էր եկել, ու մտքով չէր էլ անցել, որ 3 օր անց ճանապարհը կրկին փակվելու է, եւ Նոր տարին ընտանիքը կիսված է դիմավորելու: Շուշանիկի կյանքում սա առաջին Նոր տարին էր նմնա պայմաններում: 5 քույր եւ 3 եղբայր ունի: Ստեփանակերտում այժմ 3 եղբայրներն ու 3 քույրերն են, իսկ ինքը Երեւանում 2 քույրերի հետ է:
Շուշանիկն ասում է՝ ծնողներին երբեք հուսահատ չի տեսել: Եվ Արցախի շրջափակման այս օրերին էլ նրանք են իրեն ոգեւորում: «Իրենք են ինձ դուխ տալիս, ասում են՝ լավ ա լինելու, դե լավ, դուք էլ եք հետ գալու»,- ժպտում է, ու դա, կարծես, ավելի շատ է խտացնում տխրությունը:
Սառը, արեւոտ ձմռան օր է: Շուշանիկի հետ նստել ենք երեւանյան այգիներից մեկում: Զրույցը չափազանց ծանր է, երբեմն դադարներով:
«Մամայիս եմ զանգել էն օրը, հարցրել, եթե էվակուացիա լինի, դուրս կգա՞ն, ասեց՝ չէ, դուրս չենք գալու, ասեցի՝ լավ, ուրեմն մենք պիտի պատրաստ լինենք էդտեղ գալու»,- պատմում է նա, ապա ավելացնում, թե միշտ մտածել է, որ այս իրավիճակից դուրս գալու միակ ձեւը Արցախում ապրելն է՝ անկախ բոլոր հանգամանքներից:
Շուշանիկն ասում է, որ Արցախի շրջափակման այս օրերին կարեւոր հարցերը ստվերում են մնացել, ամեն ինչ հասցվել է կենցաղային մակարդակի: «Էնքան են հասցրել կենցաղային մակարդակի, որ, կարծես, ուրիշ բան էլ չի քննարկվում, թե ոնց էդպես եղավ, թե ինչ պիտի անենք, որ ճանապարհը բացվի: Խոսում են կարտոֆիլի մասին, եւ ես էլ մտածում եմ, որ եթե էդքան շատ խոսենք կարտոֆիլի մասին, մի օր էլ Ադրբեջանը կարող է ֆուրերով կարտոֆիլ բերել լցնել: Իրականում կենցաղային բոլոր քննարկումները տանում են նրան, որ շատ հանգիստ կարող է դառնալ հումանիտար միջանցք, ուղղակի առաջին անհրաժեշտության ինչ-որ բաներ անցկացնեն, բայց խնդիրը չլուծվի: Դա մեր մեղքն է նաեւ»,- ասում է Շուշանիկը: Նրա խոսքով՝ առանց գազի ու էլեկտրաէներգիայի կենցաղային շատ դժվար իրավիճակ է եղել նաեւ 1990-ականներին, ինչի մասին պատմել են ծնողները, պատմել են նաեւ, թե ինչպես է հաջողվել դուրս գալ այդ իրավիճակից:
Ըստ 22-ամյա զրուցակցիս՝ այժմ ամենամեծ խնդիրը, բայց ոչ միակը, Փաշինյանի իշխանության հեռանալն է: Իսկ որպես ժողովուրդ, ըստ Շուշանիկի, շատ անելիքներ ունենք: Ասում է՝ մեր՝ հայերիս, ամենավատ կողմերը տեսել է վերջին երկու տարիներին:
Արցախում, ըստ նրա, մարդիկ հիասթափված են, քանի որ տպավորություն է, թե Հայաստանը ձեռք է քաշել Արցախից: «Մի բանը, որ չեմ հասկանում՝ պարտվողականությունն է»,- ասում է զրուցակիցս ու շարունակում, որ խնդիրն Արցախը չէ, նույն անտարբեր վերաբերմունքը դրսեւորվում էր նաեւ 2022-ի սեպտեմբերին՝ Ջերմուկի դեպքերի ժամանակ:
«Էս ամեն ինչի մեջ ամենաաընդունելին ինձ համար պարտվողականությունն է: Ինչի՞ պիտի մենք մեր հողերից դուրս գանք, հատկապես, որ կռվով ես ազատագրել ու պահել էդ ամենը: Ես չեմ պատրաստվում թողնել իմ տունը: Երկու տուն թողել եմ, երրորդը հաստատ չեմ թողնելու»,- ասում է Շուշանիկը, ով մինչեւ 8 տարեկանն ապրել է Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղում, որը, ինչպես եւ Շուշին, որտեղ պապական տուն ունեին, բռնազավթվել է ադրբեջանցիների կողմից 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
«Ես ինձ լավատեսությամբ չեմ խաբում»
Պատմական գրքեր կարդալը, Հայաստանում ու Արցախում շատ ճամփորդելը, պատմամշակութային հուշարձաններ տեսնելը ծանրացնում է կորստի ցավը: Ասում է՝ այսօր շատերը չեն պատկերացնում, թե Քաշաթաղում ինչքան հուշարձաններ ենք կորցրել: «Ես մտածում եմ՝ ծանր եմ տանում, որովհետեւ տեսել եմ էդ ամենը»,- նկատում է նա:
Զրուցակիցս նկատում է, որ լավատես չէ ու լավատեսությամբ չի էլ խաբում իրեն: «Անիմաստ լավատեսությունը չեմ հասկանում: Շատ են ինձ ասում, թե շատ նեգատիվ ես նայում, բայց ավելի լավ ա՝ վատ սպասումներ ունենամ, մի քիչ իրատես լինեմ, բայց ինքնախաբեությամբ չտարվեմ»,- ասում է 22-ամյա ստեփանակերտցին:
Շուշանիկի կարծիքով՝ լավը մեզնից է կախված: Ասում է՝ երբեք չի հանձնվելու ու չի հարմարվելու այն մտքին, որ իր պապական տունը մնացել է թշնամու ձեռքին, պայքարելու է, իր երեխաներին էլ նույնն է սովորեցնելու:
«Մինչեւ էսօր մարդ կա, իր տան բանալիները պահում ա: Ես էլ եմ պահում, ու ինձ համար դա աբսուրդ ա: Ինձ մոտ Շուշիի տան բանալին է»,- ասում է Շուշանիկը, ու ձայնը թրթռում է:
19-ամյա աղջիկը՝ պատերազմում
Զրուցակիցս հիշում է, թե մինչեւ 2020 թվականն էլ սպասում էր, որ մի օր պատերազմ է լինելու, բայց չէր սպասում, որ ինքն այն տեսնելու է 19 տարեկանում: Պատերազմի ամբողջ ընթացքում նա Արցախում էր: Միջազգային լրատվամիջոցների թղթակիցներին ռազմաճակատ էր ուղեկցում, թարգմանություն անում: Ասում է՝ տեղում լինելն այլ էր, փոխարենը չի էլ պատկերացնում, թե ոնց կապրեր, եթե այդ օրերին Արցախից հեռու գտնվեր:
«Կարմիրն Շուկայում օրեր են եղել, որ ընդհանրապես չենք կարողացել դուրս գալ թաքստոցից, էնքան էին խփում: Էդ պահին ապրում ես, բայց ցանկացած պահին կարող էիր մեռնել»,- նկատում է զրուցակիցս:
«Մեկ-մեկ երբ Ստեփանակերտում հիվանդանոց եմ գնում, վատանում եմ, որովհետեւ հիշում եմ: Պատերազմն արտասովոր ու տրագիկ էր, բայց տրագիկը հետո էր, երբ իմացա, որ Սղնախն էլ մերը չէ, ախպերս էլ էնտեղ էր, ու չգիտեի՝ ո՞ղջ է, թե՞ ոչ: Ինձ համար տրագիկն այն էր, որ գիտեի՝ թուրքերը Սղնախում են, ու գիտեի, թե դրանից հետո ինչ է գալու: Իրենք էդ ճանապարհով եկան-հասան Շուշի»,- հիշում է Շուշանիկը:
Պատերազմը փոխել է ծրագրերը
Պատերազմը փոխել է Շուշանիկի ծրագրերը: Մինչ այդ մտածում էր Հադրութում գինեգործությամբ զբաղվելու մասին: Պատերազմից հետո հետաքրքրվում է ռազմական լրագրությամբ, միջազգային հարաբերություններով ու միջազգային իրավունքով: Հենց այս թեմայով էլ կրթաթոշակ է ստացել ԱՄՆ-ում սովորելու համար:
Նկատում է, որ ԱՄՆ գնալը դժվար որոշում է իր համար, բայց մտածում է, որ եթե այսօր չկթրվի, ապա հետո ոչ մի բանով չի կարող օգնել Արցախին: «Հիմա շատ կուզեի լինել Արցախում եւ իմ բոլոր ծրագրեըը կհետաձգեի»,- ասում է զրուցակիցս:
ԱՄՆ-ում դասերն սկսվելու են այս փետրվարին, բայց Շուշանիկը չի պատրաստվում առանց ծնողներին տեսնելու գնալ երկրից: Կրթություն ստանալուց հետո վերադառնալու է Արցախ:

“Я не собираюсь оставлять свой дом…”
После войны 22-летняя Шушаник Айриян, проезжая каждый раз по дороге, связывающей Армению с Арцахом, думала о том, что, возможно, когда-нибудь не сможет ездить по ней.
Третьего декабря девушка возвращалась домой в Степанакерт, однако оказалось, что на участке Шуши-Карин-Так азербайджанцы, выдававшие себя за “экоактивистов”, перекрыли дорогу. Было холодно, шел снег. Шушаник в тонком кожаном пиджаке стояла на дороге, где колона направлявшихся в Арцах машин становилась все длиннее. Сперва она не думала о том, что придется ждать. В прямом эфире радио “Свобода” девушка рассказывала о создавшейся ситуации. В то же время она опасалась, что родители могут услышать ее репортаж, и тогда приготовленный для них сюрприз не удастся. Спустя несколько часов дорога была разблокирована, и Шушаник приехала домой. Мать, как обычно, развешивала во дворе белье, не зная о приезде дочери.
Через четыре дня у Шушаник был день рождения. По семейной традиции этот день, как и Новый год, семья отмечала вместе.
9 декабря Шушаник приехала в Ереван. Ей и в голову не приходила, что спустя три дня дорога вновь закроется, и Новый год ее семья будет отмечать порознь. У Шушаник трое братьев и пятеро сестер. Сейчас в Степанакерте остаются три брата и три сестры. Сама Шушаник вместе с двумя другими сестрами находится в Ереване.
По словам моей собеседницы, она никогда не видела родителей в состоянии отчаяния. Даже сейчас, когда Арцах в блокаде, родители поддерживают ее.
Холодным солнечным зимним днем сидим с Шушаник на скамейке в одном из ереванских парков. Беседа идет тяжело, с паузами.
“Недавно я звонила маме, спросила: если начнется эвакуация, вы уедете? Она сказала: нет, не уедем. Тогда, говорю, мы должны быть готовы к тому, что приедем туда”,- сказала Шушаник, добавив, что в этой ситуации единственный выход – жить в Арцахе, независимо от всех обстоятельств.
По словам девушки, сегодня, в дни блокады Арцаха, важные вопросы остаются в тени и речь идет только о бытовых проблемах. “В действительности все обсуждения бытовых проблем ведут к тому, что может спокойно появиться гуманитарный коридор, по которому будут доставлять только товары первой необходимости, а основная проблема не будет решена. В этом есть и наша вина”,- говорит Шушаник. По рассказам ее родителей, тяжелая ситуация была и в 1990-х годах, когда тоже не было газа и электричества. Но родители также рассказывали о том, как удалось преодолеть эту ситуацию.
Моя собеседница утверждает, что в Арцахе люди разочарованы, так как складывается впечатление, что Армения отказалась от Арцаха. “Единственное, что я не признаю, это пораженчество. Почему мы должны оставлять свою землю, особенно если освободили и сохранили ее в результате войны? Я не собираюсь оставлять свой дом. Два дома я уже оставила, третий не собираюсь оставлять”,- заявила Шушаник. До 8 лет она жила в селе Схнах Аскеранского района, которое, как и город Шуши, где находился дом ее деда, азербайджанцы захватили во время 44-дневной войны”.
“Я не обманываю себя оптимизмом”
Чтение исторических книг, путешествия по Армении и Арцаху, ознакомление с культурно-историческими памятниками усиливают боль потерь. Сегодня, говорит Шушаник, многие не представляет, сколько памятников мы потеряли в Кашатахе. “Я думаю, что тяжело переживаю случившееся, так как видела все это”,- отмечает моя собеседница.
Она не хочет обманывать себя оптимизмом. “Мне часто говорят, что во мне много негатива, но лучше иметь плохие ожидания, быть реалистом и не поддаваться самообману”,- считает 22-летняя жительница Степанакерта.
Шушаник уверяет, что никогда не смирится с мыслью о том, что ее дедовский дом остался в руках врага. Она будет бороться и этому будет учить и своих детей.
“Есть люди, которые до сих пор хранят ключи от своих домов. Я тоже храню ключи от нашего дома в Шуши…” – с дрожью в голосе сказала Шушаник.
Война в жизни 19-летней девушки
Шушаник и до 2020 года ждала, что война когда-нибудь начнется, но не думала, что это произойдет, когда ей будет 19 лет. На протяжении всей 44-дневной войны она оставалась в Арцахе. В качестве переводчика сопровождала на передовую журналистов международных изданий. Говорит, что находиться на месте совсем другое, что не представляет, как могла бы жить, если б в те дни была вдали от Арцаха. “В Кармир Шука иногда снаряды падали с такой частотой, что мы вообще не могли выходить из укрытий. В этот момент ты жив, но в любой момент можешь умереть…”
“Иногда, если приходится идти в степанакертскую больницу, мне становится плохо, так как охватывают воспоминания… Война – это трагедия, но самое трагичное произошло потом, когда я узнала, что Схнах больше не наш, а там находился мой брат, и мы не знали, жив он или нет. Для меня трагедией было знать, что турки в Схнахе, и я знала, что за этим последует – по этой дороге они дошли до Шуши…” – вспоминает Шушаник.
Война изменила планы
Война изменила планы Шушаник. До этого она хотела заниматься в Гадруте виноделием. После войны стала интересоваться военной журналистикой, международными отношениями, международным правом. Именно по этой теме получила стипендию для учебы в США.
Решение уехать в США далось девушке с большим трудом. Но она подумала, что если не получит там образование, то потом ничем не сможет помочь Арцаху. “Сейчас мне бы очень хотелось быть в Арцахе, я бы отложила все свои планы…”- говорит Шушаник.
В США занятия начнутся в феврале, но моя собеседница не собирается уезжать из страны, не повидав родителей. После окончания учебы Шушаник вернется в Арцах.