Լաչինի միջանցքի նկատմամբ Ադրբեջանն ունի միայն մեկ պարտավորություն՝ ոչ մի կերպ չխոչընդոտել տեղաշարժը. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի մեկնաբանման կապակցությամբ։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև։
«Վերջին շրջանում ադրբեջանական իշխանություններն ավելի հաճախ են դիմում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության՝ Լաչինի միջանցքի գործունեությանը վերաբերող 6-րդ կետի կամայական մեկնաբանմանը: Սեփական քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու նպատակով՝ Ադրբեջանը, փակելով Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը, արդեն ավելի քան 40 օր պատանդ է պահում Արցախի ողջ բնակչությանը և ստեղծում լուրջ հումանիտար ճգնաժամ։
Ընդ որում, Ադրբեջանը դիմում է տարատեսակ շահարկումների՝ փորձելով քողարկել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իր անմարդկային քաղաքականությունը։ Մասնավորապես, ռուս խաղաղապահներին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող տրանսպորտային միջոցների երթևեկության մասին տվյալները ադրբեջանական իշխանությունները ներկայացնում են որպես հումանիտար ճգնաժամի և շրջափակման բացակայության ապացույց։ Սակայն միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն միտված ադրբեջանական կեղծարարությունները հերքվում են փաստերով։ Նախ՝ Լաչինի միջանցքի փակման 43 օրվա ընթացքում ավելի քիչ տրանսպորտային միջոցներ են անցել, քան մինչև շրջափակումը՝ մեկ օրվա ընթացքում: Այդ բոլոր տրանսպորտային միջոցները պատկանում էին կամ ԿԽՄԿ-ին, կամ ռուս խաղաղապահներին։ Արցախի բնակիչների տրանսպորտային միջոցները չեն անցել միջանցքով։
Երկրորդ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով դադարեցվել է երկու ուղղություններով ուղևորաշրջանառությունը։ Անգամ ռուս խաղաղապահների՝ Հայաստանից Արցախ երեխաներ տեղափոխող մեքենան է կանգնեցվել, իսկ ուղևորները ադրբեջանցիների կողմից ենթարկվել են նպատակաուղղված հոգեբանական ահաբեկման։
Երրորդ՝ ամբողջությամբ դադարեցվել է սպառողական ապրանքների ներմուծումը, որը կազմում էր օրական ավելի քան 400 տոննա։
Արցախի շրջափակումը ոչ միայն հանգեցնում է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղորայքի սղության, այլև հազարավոր մարդկանց զրկում է աշխատանքից և ապրուստի միջոցներից։ Ավելին՝ բացի Արցախի ցամաքային շրջափակումից, Ադրբեջանը նաև էներգետիկ շրջափակում է իրականացնում՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի վատթարացնել հումանիտար իրավիճակը։ Ադրբեջանը շարունակում է դիտավորյալ խոչընդոտել Արցախի գազամատակարարումը և Հայաստանից եկող Գորիս-Ստեփանակերտ միակ բարձրավոլտ գծի՝ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող հատվածի վերականգնումը, որտեղ հունվարի 9-ին վթար էր տեղի ունեցել։
Ադրբեջանի պնդումը՝ Լաչինի միջանցքով անցնող տրանսպորտային միջոցները կանգնեցնելու և բեռների զննում անցկացնելու իր իրավունքի մասին, բացարձակապես անհիմն է։ Եռակողմ հայտարարության մեջ բացակայում է բեռների փոխադրման որևէ սահմանափակում ըստ դրանց բնույթի, նշանակության կամ կիրառման։ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ Ադրբեջանն ունի միայն մեկ պարտավորություն՝ ոչ մի կերպ չխոչընդոտել տեղաշարժը։
Եռակողմ հայտարարության դրույթները միակողմանիորեն վերանայելու և միջազգայնորեն ճանաչված կարգավիճակ ունեցող Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող և բացառապես մարդասիրական փոխադրումների համար օգտագործվող ճանապարհի վերածելու Բաքվի փորձերն ապօրինի են և պետք է մերժվեն:
Եռակողմ հայտարարության տակ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը Ադրբեջանի ակնհայտ համաձայնությունն է ընդունել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի բացառիկ վերահսկողությունը Լաչինի միջանցքի նկատմամբ»։

Artsakh Government: Lachin Corridor Exclusively Under Control of Russian Peacekeepers, Not Azerbaijan
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh issued the following statement regarding Azerbaijan's interpretation of paragraph 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020 signed by Armenia, Azerbaijan and Russia that ended the 2020 Nagorno-Karabakh war.
Paragraph 6 states the following: The Republic of Armenia shall return the Kalbajar District to the Republic of Azerbaijan by November 15, 2020, and the Lachin District by December 1, 2020. The Lachin Corridor (5 km wide), which will provide a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia while not passing through the territory of Shusha, shall remain under the control of the Russian Federation peacemaking forces.
"The Azerbaijani authorities have recently increasingly resorted to an arbitrary interpretation of paragraph 6 of the Trilateral Statement of 9 November 2020, regarding the operation of the Lachin Corridor. To advance their political agenda, Azerbaijan has been holding the entire population of Artsakh hostage for more than 40 days, blocking the only road linking Artsakh with Armenia and the outside world, and creating a serious humanitarian crisis.
At the same time, Azerbaijan resorts to various speculations, trying to disguise their inhuman policy towards the people of Artsakh. In particular, the Azerbaijani authorities present the data on the passage of ICRC and Russian peacekeepers’ vehicles as evidence of the absence of a humanitarian crisis and blockade. However, facts on the ground refute the Azerbaijani ploy designed to mislead the international community.
Firstly, during the 43 days of the blockade, fewer vehicles have passed through the Lachin Corridor than the daily traffic flow in the pre-blockade period. All of these vehicles belonged either to the ICRC or the Russian peacekeepers. Not a single vehicle belonging to Artsakh residents passed through the corridor.
Secondly, due to the blockade, passenger flow through the Lachin Corridor in both directions has been stopped. Even the vehicle of the Russian peacekeepers, transporting children from Armenia back to Artsakh, was stopped, and the passengers inside were subjected to deliberate psychological terror from the Azerbaijani side.
Thirdly, the import of consumer goods, amounting to more than 400 tons per day, has been completely stopped. The blockade of Artsakh has not only led to a shortage of essential supplies, including life-saving medicines, but also deprived thousands of people of their jobs and livelihoods.
At the same time, in addition to the land blockade of Artsakh, Azerbaijan imposed an energy blockade to further aggravate the humanitarian situation. Azerbaijan continues to deliberately obstruct the natural gas supply to Artsakh, as well as the repair of the only Goris-Stepanakert high-voltage power line coming from Armenia, which was damaged on 9 January, in an area under Azerbaijani control.
Azerbaijan's claim that they have the right to stop vehicles passing through the Lachin Corridor and conduct cargo inspections is absolutely unfounded. The Trilateral Statement does not provide for any restrictions on the transport of cargo with regard to their nature, purpose or use. With respect to the Lachin Corridor, Azerbaijan’s only obligation is to not impede the movement in any way the safety of movement of citizens, vehicles and cargo in both directions.
Baku's attempts to unilaterally revise the provisions of the Trilateral Statement and turn the Lachin Corridor, which has an internationally recognized status, into an Azerbaijani-controlled road exclusively for humanitarian cargo transportation are illegitimate and must be rejected.
The Azerbaijani President's signature under the Trilateral Statement represents Azerbaijan’s explicit consent to the recognition of the exclusive control of the Russian peacekeeping contingent over the Lachin Corridor".