Առնվազն տարօրինակ է մի շարք բարեկամ երկրների լռությունը Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ․ Փաշինյան
Վերջին օրերին հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ծայրաստիճան սրվել է: Ադրբեջանը նախ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ապա փակել ԼՂ-ն բնական գազով մատակարարող խողովակը: Այս սադրիչ գործողությունների հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հայտնվել են ձմեռային եղանակի պայմաններում բնակարանները ջեռուցելու դժվարությունների առաջ։ Այս մասին Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում։ 120 000 մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակն այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ, հնարավոր չէ անվանել։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ ճգնաժամն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու հետևանքով։ Եռակողմ հայտարարության խախտումները խրոնիկ բնույթ են կրում։ Հայտարարության առաջին կետում արձանագրվում է ԼՂ հակամարտության գոտում կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին, սակայն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի ռազմական գործողություններ են ձեռնարկվել՝ սկսված 2020-ի դեկտեմբերի 13-ից, մասնավորապես՝ Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի օկուպացիայի տեսքով։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ Հայաստանն իր տարածքով միջանցք տրամադրելու մասին որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրել․ «Տգետ են այն պնդումները, թե Հայաստանը նման բանավոր խոստում է տվել»,- ասաց նա։
Կառավարության ղեկավարը հայտնեց՝ Ադրբեջանի կողմից իր իսկ ստանձնած գրավոր պարտավորությունների խրոնիկ խախտումները միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը մեր հիմնական հավաքական աշխատանքը պետք է լինի։
«Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է «Լեռնային Ղարաբաղն առանց հայերի քաղաքականություն», և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այս քաղաքականությունը պատշաճ միջազգային գնահատականի արժանանա»,- նշեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն երկրներին, միջազգային կազմակերպություններին, որոնք արձագանքել և գնահատական են տվել Լաչինի միջանցքի փակման վերաբերյալ։
«Պիտի արձանագրեմ, որ առնվազն տարօրինակ է մի շարք բարեկամ երկրների լռությունն այս առումով։ Լիարժեք պաշտպանում եմ երեկ ԱԺ-ի կողմից ընդունված հայտարարությունը, որում փաստվում է, որ ստեղծված իրավիճակում խիստ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը»,- ասաց նա։
ԱԺ-ն նաև ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ է արել հումանիտար իրավիճակի մոնիթորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ։

“По меньшей мере странно молчание ряда дружественных стран по поводу перекрытия Лачинского коридора” – Н.Пашинян
В последние дни крайне обострилась гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе. Азербайджан сперва заблокировал Лачинский коридор, затем перекрыл трубопровод, по которому в НК поставляется газ. Вследствие этих провокационных действий жители Нагорного Карабаха лишились права на свободное перемещение, столкнулись с трудностями отопления своих домов в зимний период. Об этом заявил в начале сегодняшнего заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян.
“Тысячи людей, в том числе дети, в холодных зимних условиях остались в пути, многие семьи невольно разделились, оказавшись по разные стороны заблокированной дороги. Находящиеся в блокаде 120 тысяч человек фактически оказались в статусе заложников”,- сказал Пашинян, отметив, что создавшуюся в НК ситуацию иначе, чем гуманитарным кризисом, назвать нельзя.
По словам премьера, этот кризис возник вследствие невыполнения Азербайджаном взятых им международных обязательств. Нарушения трехстороннего заявления носят хронический характер. В первом пункте заявления говорится о прекращении огня и всех военных действий в зоне конфликта НК, однако начиная сс 13 декабря 2020 г. Азербайджаном были предприняты незаконные военные действия – в частности в виде оккупации сел Хцаберд и Хин Тахер.
Пашинян также отметил, что какой-либо документ о предоставлении коридора через территорию Армении не подписан. “Утверждения о том, что Армения дала такое устное обещание, безграмотны”,- сказал премьер.
По словам главы правительства, основная работа должна быть направлена на то, чтобы добиться надлежащей международной оценки письменных обязательств Азербайджана.
Никол Пашинян подчеркнул, что цель политики, которую проводит Азербайджан, - “Нагорный Карабах без армян”, поэтому Армения должна сделать все возможное, чтобы эта политика удостоилась соответствующей оценки международного сообщества.
Премьер-министр выразил благодарность всем тем странам и международным организациям, которые откликнулись и дали оценку закрытию Лачинского коридора.
“Должен констатировать, что по меньшей мере странно молчание ряда дружественных стран по этому поводу. Я полностью поддерживаю принятое вчера Национальным Собрание заявление, в котором подчеркивается, что в создавшейся ситуации крайне необходимо задействование международных механизмов обеспечения безопасности и прав армянства Нагорного Карабаха”,- сказал Никол Пашинян.
Парламент также призвал Совет безопасности ООН, страны-сопредседатели и страны-члены Минской группы ОБСЕ направить в Нагорный Карабах миссию по сбору фактов с целью мониторинга гуманитарной ситуации.