Կռունկները թռչում են Ճապոնիա, իսկ լապտերները հոսում են դեպի օվկիանոս
Սադակոն հավատում էր ճապոնական լեգենդին, ըստ որի` եթե թղթից հազար կռունկ ծալես, ապա երազանքդ կիրականանա: Հիրոսիմայի ատոմային ռմբակոծության ժամանակ (1945 թ.) Սադակոն ընդամենը 2 տարեկան էր: Ռմբակոծության հետեւանքներն ի հայտ եկան 10 տարի անց, երբ 12-ամյա Սադակոն լեյկեմիայով հիվանդացավ:
Նա հիվանդանոցում սկսեց կռունկներ պատրաստել ձեռքի տակ եղած բոլոր թղթերից, նույնիսկ դեղերի տուփերից ու դեղատոմսերից` երազելով առողջանալու մասին, բայց 644-րդ կռունկը պատրաստելուց հետո մահացավ: Ընկերներն ավարտեցին աղջկա սկսածը` կռունկների թիվը հասցնելով 1000-ի, եւ Սադակոյին հուղարկավորեցին այդ կռունկների հետ:
Գեղագիտության ազգային կենտրոնի դեկորատիվ-կիրառական արվեստի քոլեջ-ստուդիայի ձեռարվեստի խմբի երեխաները չգիտեին 12-ամյա Սադակո Սասակիի պատմությունը: Խմբի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը Սադակոյի մասին նրանց պատմեց պատահաբար, երբ 2005 թ.` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի 60-ամյակին, որոշեց երեխաներին հանձնարարել կռունկներ պատրաստել: Երեխաներն այնքան հուզվեցին ու ոգեւորվեցին պատմությունից, որ Հիրոսիմայի խաղաղության թանգարան ուղարկելու համար 1000 կռունկ պատրաստեցին` այն, ինչ Սադակոն չէր հասցրել անել:
«Ու մի ցանկություն էինք պահել, որ Ճապոնիայում այլեւս ոչ ոք չզոհվի ատոմային ռումբի հետեւանքով ռադիացիայի տարածումից: Փաստորեն, պատերազմի դեմ Սադակոն սկսել է պայքարել թղթե կռունկներով: Այս աղջիկը ատոմային պատերազմի դեմ ամենահզոր սիմվոլն է այսօր»,- ասում է ձեռարվեստի խմբի ղեկավար, «Հիկարի» (ճապոներեն նշանակում է լույս) կենտրոնի նախագահ Կարինե Փիլիպոսյանը:
Լապտերներ` հանգուցյալների հիշատակը հարգելու համար
Հայերը հանգուցյալների հիշատակը հարգում են` գերեզման գնալով, խունկ ծխելով, մոմ վառելով: Իսկ ճապոնացիները լապտերներ են գնում: Հանգուցյալներին հարգելու ծեսը տեւում է հուլիսի 14-16-ը: Առաջին երեկոյան լապտերը դնում են պատուհանին, որ հոգին գտնի տան ճանապարհը: Հետո լապտերի վրա գրում են հանգուցյալի հետ կապված ինչ-որ հիշողություն կամ այն, ինչ կուզենային ասել այդ մարդուն, վառվող լապտերը դնում են գետի վրա, եւ այն գնում հասնում է օվկիանոս:
«Մի հատ էլ նայում են, թե ինչպես է այն գնում օվկիանոս, ու համարում են, որ այդպես իրենց շփումը կատարվում է: Իրենք ամբողջ հետագա ընթացքում այդ մարդկանց հետ կապը պահպանում են եւ ստուգում` իրենք ինչքանով են ճիշտ ապրել, ճիշտ վերաբերվել, ինչ պակաս բան է մնացել: Ու եթե հանկարծ տարիներ հետո հասկանում են, որ այսինչ հարցում իր հետ սխալ են վարվել, այդ օրը պարտադիր լապտերի վրա գրում են այդ ներողությունը»,- ասում է Կարինե Փիլիպոսյանը:
Նա որոշեց, որ միայն հազար կռունկ պատրաստելը քիչ է, եւ պետք է Ճապոնիա ուղարկել նաեւ լապտերներ: Ձեռարվեստի խմբի երեխաները ճապոներեն չգիտեին եւ չէին կարող սփոփիչ որեւէ բան գրել լապտերների վրա: Այդ պատճառով, քանի որ պատերազմի 60-ամյակն էր, լապտերները նկարազարդեցին պատերազմը դատապարտող պատկերներով: «Հիրոսիմայում ցնծության մեջ էին, եւ մեզ գրեցին, որ «այսպիսի բան ոչ ոք չի արել»:
Ճապոնիան այն միակ երկրներից է, որտեղ հայկական գաղութ չկա, հայկական եկեղեցի չկա, ոչ մի բան չկա: Քարտեզի վրա մեզ չէին գտել: Գրեցին. «Դուք որտե՞ղ եք»: Հետո գտել էին, մեր դրոշը քորոցով ամրացրել էին քարտեզի վրա»,- պատմում է Կ. Փիլիպոսյանը:
Ճապոնացիներն այնքան էին հավանել լապտերները, որ ցանկացել էին ոչ թե ջրի վրա դնել, այլ պահել Հիրոսիմայի խաղաղության թանգարանում: Սակայն հայ երեխաները միանշանակ որոշել էին, որ լապտերները պետք է ջրի վրա իջեցվեն, ինչը եւ արել էին ճապոնացիները:
Նույն օրը` 2005-ի օգոստոսի 6-ին, ձեռարվեստի կենտրոնը նույն միջոցառումն արեց Երեւանում: «Մենք էլ ունենք հազարավոր մարդիկ, որոնք զոհվել են` պատերազմին մասնակցելով: Եվ վերջապես մենք ուզեցինք այդ ակցիայով նաեւ ասել, որ այլեւս ոչ մի երեխա ընդհանրապես չզոհվի, որովհետեւ մեր Արցախում մինչեւ հիմա էլ երեխաներ են պայթում ռումբից»,- ասում է Կարինեն: Հիրոսիմայում եւ Նագասակիում մինչեւ այսօր էլ մարդիկ են մահանում 1945 թ. ԱՄՆ-ի իրականացրած ատոմային ռմբակոծության հետեւանքներից:
2008 թ., տեսնելով, որ «Հիկարի» կենտրոնն էլի ու էլի է լապտերներ եւ կռունկներ ուղարկում, Հիրոսիմայի խաղաղության թանգարանի տնօրենն աշխարհի մյուս պետությունների երեխաներին կոչ արեց միանալ հայ երեխաներին: Այսպիսով, 2008-ից ծրագիրը դարձավ միջազգային:
Հինա տիկնիկը տանում է բոլոր անհաջողությունները
«Ճապոնական մշակույթն առատ է տոներով: Եթե տարվա մեջ միայն այդ տոները նշես, ամբողջ տարին զբաղված կլինես»,- ասում է Կարինե Փիլիպոսյանը: Ճապոնական ամենամեծ տոներից է «Հինա մաթսուրին» (նշանակում է հինա տիկնիկի տոն)` գարնան, դեղձի ծաղկման եւ հինա տիկնիկի եռատոնը: Այս տոնին ճապոնացիները տունը զարդարում են դեղձի ճյուղերով, աղջիկներին` դեղձի ծաղիկներով, նրանց հագցնում կիմոնոներ, հյուրեր ընդունում, երգում տոնի երգը, հատուկ այդ օրվա համար պատրաստված կերակրատեսակներ ուտում:
«Եվ ցուցադրում են իրենց աղջիկների մուտքը հասարակություն, թե ինչպես են դաստիարակել, նրանց վարվեցողությունը, կրթված լինելը, զրույց վարելու ունակությունը: Եվ աղջնակները հիացնում եւ զարմացնում են բոլորին տիկնիկների իրենց հավաքածուով»,- պատմում է Կարինեն:
Ճապոնացիների տներում կան աստիճանավանդակներ, որոնց վրա «Հինա մաթսուրիի» ժամանակ դնում են տիկնիկները, իսկ մեկ օր անց հավաքում: Ճապոնացիները համարում են, որ հինա տիկնիկները հատուկ են: «Այդ տիկնիկը քսում են ամբողջ մարմնին, դնում են ծղոտից փոքրիկ զամբյուղի մեջ, հետո հոսող գետի վրա, որը տանում է: Եվ համարում են, որ անցած տարվա բոլոր անհաջողությունները, տկարությունները տիկնիկը քեզանից վերցնում է իր վրա եւ տանում»,- պատմում է Կ. Փիլիպոսյանը:
Անցյալ տարի «Հիկարի» կենտրոնը Երեւանի կամերային թատրոնում տոնել է «Հինա մաթսուրին»: Տոնին մասնակցելու համար Մոսկվայի իր նստավարից Երեւան է եկել Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը: Իսկ այս տարի կենտրոնը չնշեց տոնը մարտի 11-ի աղետալի երկրաշարժի պատճառով:
Կուսուդամաները կուտակում են դրական էներգիան
Ճապոնական մշակույթի անբաժան մասն է օրիգամին: Բառը նշանակում է թուղթ ծալել. օրի` ծալել, կամի` թուղթ: «Մարդուն թվում է, թե իր վերջն է, բայց թղթի ծալվածքներից հավաքած հազարումի բաները անսահման հնարավորություններ ունեն»,- ասում է Կարինեն` ցույց տալով «Հիկարի» կենտրոնի աշակերտների պատրաստած թղթե կուսուդամաները: Դրանք համարվում են տիեզերական դրական էներգիաների կուտակիչներ: 8-րդ դարում ճապոնացիները կարծում էին, թե բավական է կուսուդաման կախես հիվանդի գլխավերեւում, եւ նա կառողջանա:
«20-րդ դարում գիտնականները 40 հատանոց կուսուդամայի մեջ դնում են կվարցի կտոր, եւ այն սկսում է լուսարձակել, այսինքն` կուտակում է: Ուզում ես հավատալ, որովհետեւ դա շատ գեղեցիկ միտք է, բայց երբ ապացուցվում է նաեւ գիտությամբ, ուղղակի շվարում ես»,- ասում է Կարինեն:
Նման դիտարկումներ կան նաեւ թղթե կռունկների վերաբերյալ: Կռունկը կարելի է ծալել այնպես, որ թափահարի թեւերը: Բժիշկները համարում են, որ եթե սրտի խնդիրներ ունեցող մարդը հաճույքով է ծալել այդ կռունկը, ապա նրա ինքնազգացողությունը կլավանա այն պահին, երբ կռունկի թեւերի տատանումը համընկնի սրտի բաբախյունի հետ: «Նույնն է, ինչ երաժշտության կամ հոտերի միջոցով թերապիան»,- ասում է Կ. Փիլիպոսյանը:
Նա ինքնուրույն է սովորել կռունկներ ու կուսուդամաներ պատրաստել: Կրթությամբ իրավաբան Կարինեի ձեռքը պատահաբար կուսուդամայի մի սխեմա ընկավ, եւ նա սկսեց, ըստ դրա, ծալել թուղթը: Կուսուդամաներ պատրաստելը բավականին աշխատատար է. 60 մոդուլից կազմված կուսուդամա ծալելը կարող է կեսից մեկ օր տեւել: Եթե որեւէ քայլում սխալվես, կուսուդաման ընդհանրապես չի ստացվի:
Հայ ուսանողները զարմացրել են Արիհիկո Հասեգավային
Քանի որ Ճապոնիային առնչվող գործունեությունն ինքն իրեն ծավալվեց, 2010 թ. Կարինե Փիլիպոսյանը գրանցեց արդեն 5 տարի գործող Հայ-ճապոնական գիտակրթամշակութային «Հիկարի» կենտրոնը: «Մշակույթն ինձ հուզում է անսահման, ու ես ամեն աստծու օր գլուխ եմ խոնարհում ճապոնական մշակույթի առաջ` կրելով ներսում իմ հայկական մշակույթը: Երբ ուրիշ մշակույթի հետ լուրջ փոխհարաբերվում ես, նոր քոնը ավելի ես արժեւորում կամ տեսնում ես քոնի ինչ լինելը»,- ասում է Կ. Փիլիպոսյանը:
Իր հերթին ճապոնացի Արհիկո Հասեգավան, ով արդեն 1,5 տարի Հայաստանում է ապրում եւ ճապոներեն է դասավանդում Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում, ասում է, որ Հայաստանում հանգստություն է գտել. այստեղ կարելի է հանգստանալ: Հայաստանում Արիհիկոն այցելել է Էջմիածին, Սեւան, Ստեփանակերտ, եղել Գառնիում, Գեղարդում, Սանահինում, Գանձասարում: «Այդ ամենի մեջ իմ ամենասիրած տեղը Հաղպատն է, որտեղ մինչեւ հիմա էլ ժամանակ առ ժամանակ գնում եմ, ընկերներ էլ ունեմ»,- ասում է Արիհիկոն: Նա եղել է 85 երկրում:
11 տարի առաջ սկսեց ճամփորդել, եղավ Վրաստանում եւ որոշեց պարզապես այցելել նաեւ Հայաստան: «Երբ 11 տարի առաջ եկա Հայաստան, հանդիպեցի ուսանողների, ովքեր սովորում էին ճապոներեն: Զարմացա, որովհետեւ այստեղ չկար ոչ դեսպանատուն, ոչ որեւէ այլ բան: Հարցրի` ինչո՞ւ եք սովորում ճապոներեն, նրանք պատասխանեցին. «Որովհետեւ հետաքրքիր է, որովհետեւ սիրում ենք»: Ես երջանիկ էի այդ բառերը լսելու համար, որովհետեւ Հայաստանն ու Ճապոնիան իրարից բավականին հեռու են»,- ասում է Արիհիկո Հասեգավան` հավելելով, որ չէր կարողանում մոռանալ հայ ուսանողների հետ հանդիպումը:
Նա ցանկանում է Երեւանում ճապոնական գրքերի գրադարան բացել, որտեղ կկարողանա նաեւ ճապոնական ֆիլմեր ցուցադրել: Այս նպատակով ճապոնական մի կազմակերպություն գրքեր է ուղարկել Հայաստան: Իսկ Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը տարածք է տրամադրել: Գրադարանը հավանաբար կբացվի այս գարնանը:
«Հիկարի» կենտրոնն օգնելու է երկրաշարժից տուժած ճապոնացիներին
Արիհիկոն ժամանակ առ ժամանակ օգնում է «Հիկարի» կենտրոնի աշխատանքներին, կիթառով նվագակցում կենտրոնի երեխաներին: «Հիկարի» հաճախում են եւ ձեռարվեստի խմբի երեխաները, եւ մեծահասակներ` առանց տարիքային սահմանափակման, ընդհանուր առմամբ` մոտ 70 հոգի: «Հիկարիի» ծրագրերից է նաեւ երեխաների համար ճապոներենի դասեր կազմակերպելը, որոնք կսկսվեն, հենց կենտրոնն իր տարածքն ունենա:
Կարինեն ինքն էլ մեծ հաճույքով ճապոներեն է սովորելու: Գեղագիտության ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լեւոն Իգիթյանը տարածք է տրամադրել «Հիկարիին»: Ճապոնիայի դեսպանատունն ուզում է վերանորոգել տարածքը, բայց մարտի երկրաշարժից հետո «Հիկարիի» նախագահը չգիտի, թե որքանով այդ ծրագիրը կիրականանա:
Կ. Փիլիպոսյանը նախատեսում է երեխաների պատրաստած աշխատանքների վաճառք կազմակերպել եւ ստացված հասույթն ուղարկել Ճապոնիա` երկրաշարժից տուժածներին: Կարինեն նշում է, որ 88-ի երկրաշարժից հետո Հայաստանին օգնեց ամբողջ աշխարհը եւ հատկապես այն երկրները, որտեղ կար հայկական սփյուռք:
«Ճապոնիայում հայ չկար, բայց ճապոնական կառավարությունը մինչեւ հիմա սուսուփուս օգնում է Հայաստանում երկրաշարժից տուժած բնակավայրերին: Քանի որ ես հիմա շփվում եմ, գիտեմ, որ տրամադրում են եւ տրակտորներ, եւ մեքենաներ, եւ գյուղտեխնիկա: Ո՞նց կարող ենք մենք մասնակից չլինել հենց թեկուզ դրա համար: Եվ, վերջապես, մենք այնտեղ ընկերներ ունենք»,- ասում է Կ. Փիլիպոսյանը: Նա կարծում է, որ գումարի չափն էական չէ, կարեւորն այն է, որ Հայաստանն ուզում է օգտակար լինել:

Cranes Fly to Japan and Lanterns Flow to the Sea
Sadako Sasaki believed the old Japanese fable that if one makes 1,000 origami cranes from paper, your wish will come true.
When the Japanese town of Hiroshima was devastated by an atomic bomb in 1945, at the end of WW II, Sadako was only two years-old. Ten years later, the effects of the bomb blast took a personal toll on the child. She was diagnosed with leukemia.
In hospital, Sadako started to make cranes with any scraps of paper he could find; even paper from drug packages. The girl wanted to reach the magic number of one thousand.
After folding his 644th crane, Sadako finally succumbed to the illness and died. Her friends took up the challenge and folded the rest of the cranes. Sadako was buried with them.
The pupils at the National Aesthetic Center’s Decorative and Applied Art College in Armenia weren’t familiar with Sadako’s story. Karineh Piliposyan, who heads handiwork classes at the Center, related the story of the young Japanese girl quite by accident in 2005, on the 60th anniversary of the end of WWII. She instructed her pupils to fold paper cranes on the occasion.
The children were emotionally moved by the story and decided to fold 1,000 cranes and send them to the Hiroshima Peace Museum in tribute.
Karineh Piliposyan, who is also President of the Armenian-Japanese “Hikari” Center, (the Japanese word for “light”) says that Sadako used paper cranes to fight against the ills of war.
“This girl serves as the most powerful symbol against atomic warfare.”
Lanterns venerate souls of the departed
Armenians pay respects to their departed loved ones by visiting their graves; burning incense and candles.
The Japanese pay their respects by purchasing lanterns. The ritual lasts from July 14-16. On the first night, lanterns are placed in the window so that the soul of the departed can find their way back home. Later, a remembrance linked to the departed or a wish is written on the lantern. The lit lantern is then placed in a river so that it can make the journey to the sea.
“They look to see how the lantern is making its way to the sea. By doing so, the living reaffirm their connection to the departed. This connection is constantly reaffirmed by scrutinizing the life they are leading. If friends and family of the departed, even years later, find fault with their conduct, they write an apology on the lantern,” according to Mrs. Piliposyan.
She decided that it wasn’t enough just to send cranes to Japan and that lanterns were also needed. Since the children didn’t know Japanese, they expressed their emotions through pictures denouncing the evils of warfare.
“The Japanese were overjoyed with our gifts but they couldn’t find Armenia on the map. There no Armenian community or church there. We had to explain where Armenia was,” recounts Mrs. Piliposyan.
She says the Japanese so loved the lanterns that they wanted to display them in the Peace Museum, but that her pupils were adamant that the lanterns be placed on the river for the voyage to the open sea. The Japanese complied.
On the same day, August 6, 2005, a similar ceremony took place in Yerevan.
“We also have thousands who died in the war. In addition, we wanted to declare that children must no longer become the victims of warfare because there are still kids in Artsakh maimed and killed by mines,” says Mrs. Piliposyan.
People in Hiroshima and Nagasaki are still dying today due to the effects of the atomic bombs unleashed by the United States in 1945.
The director of the Hiroshima Peace Museum, noting that the Hikari Center was sending greater numbers of cranes and lanterns, called on children around the world to participate as well. In 2008, the project was launched on an international level.
Japanese “Doll Festival” marks ritual passage
“Japanese culture is rich in holidays. One could spend every day of the year commemorating all of them,” says Mrs. Piliposyan.
One of the biggest holidays of the year is “Hinamatsuri” (Doll’s Festival). It’s held on March 3rd. This is a day to pray for young girl’s growth and happiness. It is also called "Momo no sekku (Peach Festival)" because of the peach blossom season on the old lunar calendar.
Most families with girls display "hina-ningyo" (special dolls for Hinamatsuri, see the photo below) and dedicate peach blossoms to them. They are usually arranged on a five or seven-tiered stand covered with a red carpet. At the top are the Emperor and Empress. The next step contains three court ladies (sannin-kanjo), followed by five musicians (gonin-bayashi), two ministers (udaijin and sadaijin), and three servants ending the bottom row in a five-tiered display. There are also small pieces of furniture, small meal dishes, and other things.
“It’s a kind of initiation of a girl’s passage into society showing how they have been raised and tutored in mastering various social skills. A girl’s doll collection id to be admired,” says Mrs. Piliposyan.
Last year the Hikari Center celebrated the holiday at the Yerevan Chamber Music Hall. On hand to participate was the Japanese Ambassador to Armenia who had made the trip from his offices in Moscow.
Due to the terrible earthquake that hit Japan on March 11, the Hikari Center decided to forgo any holiday commemoration this year out of respect.
Origami: A wellspring of positive energy
Origami from ori meaning "folding” and kami meaning "paper" is the traditional Japanese art of paper folding, which started in the 17th century AD.
On display at the Hikari Center are examples of origami that are said to possess positive universal energy.
The Japanese kusudama (lit. medicine ball) is a paper model that is usually (although not always) created by sewing multiple identical pyramidal units (usually stylized flowers folded from square paper) together through their points to form a spherical shape.
In the 8th century AD, the Japanese believed these paper models could be used to heal the sick if placed over the head.
Mrs. Piliposyan says that in the 20th century scientists place a piece of quartz in a large kusudama and that the rock began to shine. She also notes the healing properties of origami making itself and the inner peace it can bring to those suffering from various heart conditions.
“When the wings flap in tandem with one’s heartbeat, it’s very therapeutic, just like music or plant-based relaxants.”
Karineh Piliposyan, a lawyer by profession, learnt the art of origami on her own. She happened upon a kusudama pattern and took the plunge. A large work can take the better part of a day just to complete. There is no room for error in this detailed handicraft.
Arhiko Hasegava finds peace in Armenia
In 2010, she officially registered the Hikari Center that had already been operating for five years. “Culture emotionally moves me to no end and on every religious holiday to the Gods I bow down in reverence to Japanese culture while at the same time retaining my Armenian culture internally. Getting to know another culture revitalizes your appreciation of the native one.”
Arhiko Hasegava, a Japanese native who has been teaching Japanese at the Bryusov Linguistic University in Yerevan for the past 1.5 years, says that he has found peace in Armenia.
He has visited Etchmiadzin, Lake Sevan and the monasteries at Geghard, Sanahin and Gandzasar in Artsakh. He has also been to the pagan temple of Garni.
“I like Haghpat Monastery the best of all. I visit there occasionally with friends,” Arhiko says.
He has visited 85 countries in his travels. Eleven years ago, while in Georgia, he decided to cross over into Armenia.
“When I came to Armenia I was amazed to find students learning Japanese. There was no Japanese Embassy here or anything linked to Japan. When I asked the students why they wanted to learn the language their response was because they found it interesting. Their sentiments moved me greatly.”
Arhiko wants to open a Japanese library here in Yerevan where Japanese films can also be shown. An organization back in Japan has sent books for the library. Aleksan Avetisyan, the former president of Armenia’s Judo Federation has donated space for the library that will most likely open this spring.
Hikari Center to assist victims of Japanese earthquake
Arhiko occasionally helps out at the Hikari Center and accompanies the kids by playing guitar. There are about 70 enrolled at handicraft classes at the Center from all ages. Once the Center moves into its new location, Japanese language classes will also start. Karineh says she looks forward to learning the language.
Levon Igityan, Director of the National Aesthetic Center, has allocated space to Hikari and the Japanese government wants to renovate the place. After the earthquake, it remains to be seen how the project will progress.
Mrs. Piliposyan plans to organize a sale of the handiworks made by the children and send the proceeds to assist the earthquake survivors.
She says that the whole world came to the rescue of Armenia after the earthquake of 1988, especially those countries with Armenian communities.
“Even though there were no Armenians in Japan, the government till this day assists affected Armenian communities in a discrete way. I know they send tractors and other farming equipment. We have to reciprocate, even on a symbolic level. It’s not about how much money we send. It’s the thought that counts.”