Անհետացած քանդակների գործով կզբաղվի քննչական բաժինը
Ոստիկանությունից «Հետքին» խոստացել էին պարզաբանել, թե ինչու քրեական գործ չի հարուցվել Ազգային պատկերասրահից 10 արձանիկների եւ 19-րդ դարի անհայտ քանդակագործի «Այծեմարդը սրինգով» քանդակի անհետացման կապակցությամբ:
Արդեն այսօր ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ նշյալ գործով «ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում այս պահին ընթանում է հետաքննություն, եւ մոտ օրերս գործը կուղարկվի Կենտրոնի քննչական բաժին»: Ըստ երեւույթին, իրավիճակը գնալով լրջանում է, եւ քրեական գործ, այնուամենայնիվ, կհարուցվի:
Քանդակի եւ արձանիկների անհետեւանք անհետացման վերաբերյալ հարցումներ էինք ուղարկել նաեւ գլխավոր դատախազություն, մշակույթի նախարարություն, վարչապետին ու Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանին: Բոլոր կառույցներից պատասխաններ ստացել ենք: Չի արձագանքել միայն Փարավոն Միրզոյանը:
Գլխավոր դատախազությունից պարզաբանեցին, թե հանցագործությունները հաշվառվում են ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնում, հետեւաբար՝ մեր հարցերին կարող է պատասխանել հենց այս մարմինը: Մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանն էլ նշել է, թե «Ազգային պատկերասրահի հիմնական ֆոնդից 2011 թ. արձանագրվել են կորուստներ, որոնց մասին պատկերասրահի տնօրինությունը հայտնել է իրավապահներին»: Իսկ վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետ Սարգիս Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ իր ղեկավարած մարմինը 2010-2011 թթ. «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ում ստուգումներ չի իրականացրել, ուղղակի 2009 թ. ծառայության կողմից ուսումնասիրվել է ՊՈԱԿ-ի կանոնադրական գործառույթների կատարման գործընթացը:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ ուսումնասիրության նյութերի հիման վրա ՀՀ վարչապետի կողմից 16.07.2009 թ. ՀՀ մշակույթի նախարարին տրվել է հանձնարարական, որի արդյունքում «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի կողմից գունավոր լուսանկարվել է 29 հազար 906 թանգարանային առարկա, լրացվել են դրանց անձնագրային տեղեկությունները եւ 08.05.2012 թ. դրությամբ թվայնացման «Շտեմարան» ծրագիր է մուտքագրվել 16 հազար 146 թանգարանային առարկա: Լուսանկարման եւ թվայնացման գործընթացը շարունակվում է»,- գրել է վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետը:
«Հետքն» իր նախորդ հրապարակման մեջ պատմել էր նաեւ պատկերասրահում կատարված մեկ այլ իրադարձության մասին, որը կրկին քրեաիրավական գնահատական չի ստացել: Մի քանի տարի առաջ Ազգային պատկերասրահում ֆիլմի նկարահանումներն են եղել, որի ավարտից հետո պատկերասրահի 9-րդ հարկում գտնվող սրճարանում «կերուխումից» հետո մոռացել են փակել ջրի ծորակը, եւ այն ողողել է ներքեւի հարկի երկու սրահները՝ հոլանդական, մասամբ էլ՝ ֆրանսիական: Արդյունքում փչացել է հինգ նկար եւ 18-րդ դարի հոլանդական մեկ պահարան (ինվենտար համարը՝ 1241/16504): Պատճառված վնասը, ըստ մասնագետների, հասնում է մի քանի միլիոն դոլարի:
Դեռ անցյալ տարի Խաչատուր Եսայանի երկու գեղանկարների գործով Փարավոն Միրզոյանի հետ հարցազրույցում «Հետքի» թղթակիցը փորձել է ճշտել վերոնշյալ տեղեկությունների հավաստիությունը: Վերջինս հաստատել էր, որ ջրի պատճառով վնասվել է «Թռչնաբները քանդողները» գործը, սակայն չէր մանրամասնել, թե ջուրն ինչ գործ ուներ այդ նկարի հետ: Հավելյալ հարցադրումներին ի պատասխան՝ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ «Հետքին» տեղեկություններ կտա միայն այն դեպքում, երբ իրենից ներողություն խնդրենք:
Պատկերասրահի տնօրենը ներողություն է ակնկալում «Սերգեյ Գասպարյանը մեղադրում է Փարավոն Միրզոյանին. «Ես նրան ասում եմ` դու վաճառել ես իմ գործերը: Թող մի անգամ բռնի կոկորդիցս, ասի` ես չեմ արել» հրապարակման համար: Նախ՝ այն արտատպել էր «Չորրորդ ինքնիշխանություն» թերթը, եւ Փարավոն Միրզոյանն այդ թերթին դատի էր տվել: Դատավարության ընթացքում թերթի ներկայացուցիչը միջնորդել էր իբրեւ պատասխանող գործում ներգրավվել նաեւ «Հետքին», բայց դատարանը մերժել էր: Երկրորդ՝ նույն հրապարակման առնչությամբ «Հետքը» հարցազրույց էր վերցրել նաեւ Փարավոն Միրզոյանից (տես՝ «Ես ցավում եմ, որ այդ մարդը հիվանդ է, ես կարող էի նրան շանտաժի համար դատի էլ տալ»), ուստի դժվար չէ կռահել, որ իրականում «ներողություն խնդրելու» պահանջը անցանկալի հարցերից խուսափելու հասարակ միջոց էր:
Այնուամենայնիվ, նույն զրույցի ընթացքում Փարավոն Միրզոյանը հընթացս վստահեցրեց, որ պատկերասրահում ոչ մի ֆիլմի նկարահանում չի կատարվել: Ստորեւ ներկայացնում ենք Հայաստանում նկարահանված «Այստեղ» ("Here") ֆիլմի անոնսը (մանրամասները՝ այստեղ) : 32-ից 38-րդ վայրկյանններում պատկերված կադրերը նկարահանվել են «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի 9-րդ հարկում՝ սրճարանի նախասրահում:

Вопросом исчезнувших скульптур займется следственный отдел полиции
Полиция обещала “Hetq”-у предоставить объяснение по вопросу о том, почему не было возбуждено уголовное дело по факту исчезновения из Национальной картинной галереи 10 статуэток и скульптуры 19-го в. работы неизвестного авторы “Сатир со свирелью”.
Уже сегодня в пресс-службе полиции “Hetq”-у сообщили, что “в настоящий момент по данному делу в полиции столичного административного района Кентрон проводится расследование, и в ближайшие дни дело будет направлено в следственный отдел. По всей видимости, ситуация постепенно нагнетается, и уголовное дело, тем не менее, будет возбуждено.
С запросами об исчезновении статуэток и скульптуры мы обратились также в Генпрокуратуру, министерство культуры, к премьер-министру и директору Национальной картинной галереи Паравону Мирзояну. На наши запросы ответили все структуры, за исключением Паравона Мирзояна.
В Генпрокуратуре сказали, что преступления фиксируются в информационном центре, поэтому на наши вопросы может ответить только указанный орган. Заместитель министра культуры Артур Погосян отметил, что в 2011 г. были выявлены потери из основных фондов Национальной картинной галереи, о чем дирекция музея проинформировала правоохранителей”. А начальник контрольной службы премьер-министра Саркис Григорян сообщил, что в 2010-2011 гг. руководимый им орган не проводил проверок в ГНКО “Национальная картинная галерея”, просто в 2009 г. служба изучила процесс выполнения ГНКО своих уставных функций.
“В то же время сообщаем, что на основе материалов изучения 16.07.2009 г. премьер-министр отдал поручение министру культуры РА, в результате чего ГНКО “Национальная картинная галерея” сделала цветные снимки 29 тыс.906 музейных экспонатов, были также дополнены их паспортные данные. По состоянию на 08.05.2012 г., в программу оцифровки “Штемаран” включено 16 тыс.146 музейных экспонатов. Процесс фотографирования и оцифровки продолжается”,- сообщил начальник контрольной службы премьер-министра РА.
В своей предыдущей публикации “Hetq” рассказал и о произошедшем в картинной галерее другом случае, который также не удостоился уголовно-правовой оценки. Несколько лет назад в галерее проходили съемки фильма. Завершение съемок решили отметить в кафе на 9-ом этаже музея. Однако участники застолья забыли закрыть водопроводный кран, и в результате вода залила два нижних зала – голландский и частично французский. Испортилось пять картин и голландский шкаф 18-го в. Причиненный ущерб, по оценке экспертов, составляет несколько миллионов долларов.
Еще в прошлом году корреспондент “Hetq”-а, беря интервью у Паравона Мирзояна по поводу двух живописных полотен Хачатура Есаяна, попытался уточнить достоверность вышеуказанных сведений. Мирзоян подтвердил, что вода повредила картину “Разрушители птичьих гнезд”, однако не уточнил, каким образом вода оказалась в зале музея. После уточняющих вопросов Мирзоян заявил, что предоставит “Hetq”-у сведения только после того, как мы попросим у него извинения.
Директор Национальной картинной галереи требовал извинений за публикацию “Сергей Гаспарян обвиняет Паравона Мирзояна: “Я говорю ему, ты продал мои работы. Пусть он хоть раз схватит меня за горло и скажет: я этого не делал”.
Во-первых, эту статью перепечатала газета “Четвертая власть”, на которую Мирзоян подал в суд. В ходе судебного процесса представитель газеты ходатайствовал о том, чтобы в качестве ответчика к делу был привлечен также “Hetq”, но суд отклонил ходатайтство. Во-вторых, по поводу этой же публикации “Hetq” взял интервью и у Паравона Мирзояна (см. “Я сожалею, что этот человек болен. Я мог бы подать на него в суд за шантаж”), поэтом нетрудно догадаться, что на самом деле требование “попросить извинение” было примитивной уловкой, целью которой было уклонение от нежелательных вопросов.
В ходе этой же беседы Паравон Мирзоян сходу заверил, что в Национальной картинной галерее никакие съемки не проводились. Ниже представляем анонс снятого в Армении фильма “Здесь” (Here). Кадры с 32-й по 38-ю секунду сняты в фойе кафе на 9-ом этаже Национальной картинной галереи Армении.