10 մլրդ դրամի աջակցություն՝ ՏՏ ոլորտին
Կառավարությունն աջակցություն կտրամադրի ՏՏ ոլորտի այն կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին, որոնք 2022 թ.-ի հունիսից հոկտեմբեր ամիսներին իրենց աշխատակիցներին վճարվող աշխատավարձային ֆոնդը չեն կրճատել 20 %-ից ավելի։ Որոշումն ընդունվեց գործադիրի դեկտեմբերի 1-ի նիստում։
Ինչպես տեղեկացրեց ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը՝ տրամադրվող պետական աջակցության չափը, նախնական գնահատմամբ, շուրջ 10 մլրդ դրամ է։
Ըստ նախարարի՝ աջակցության տրամադրումը հնարավորություն կընձեռի պահպանել աշխատատեղերը՝ միաժամանակ չկրճատելով աշխատակիցների աշխատավարձերը, որով պոտենցիալ կստեղծվի կազմակերպությունների ադապտացման և հետագա զարգացման համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցի քննարկման ժամանակ նշեց, որ մի քանի ամիս է՝ ահազանգեր են ստանում ՏՏ ոլորտից, ըստ որոնց՝ դրամի արժևորման արդյունքում ընկերությունները որոշ ռիսկերի առաջ են կանգնում։ Նրանք Կառավարությունից աջակցություն էին ակնկալում՝ այդ ռիսկերը կառավարելու առումով։
Գործադիրը դեկտեմբերի 1-ի նիստում հավանություն տվեց որոշման նախագծին, որի ընդունման նպատակը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի՝ տարածաշրջանային երկրների համեմատ գործունեության իրականացման մրցունակ միջավայրի ձևավորմանը նպաստելն է։

10 млрд драмов выделит правительство IT-сфере
Правительство Армении окажет помощь организациям и частным предпринимателям, работающим в сфере информационных технологий, которые в период с июня по октябрь 2022 г. не сократили зарплату своих сотрудников более, чем на 20%. Такое решение было принято на заседании правительства 1 декабря.
Как сообщил министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян, по предварительной оценке размер господдержки составит около 10 млрд драмов.
По словам министра, оказываемая помощь позволит сохранить рабочие места и в то же время не сократить зарплату сотрудников, благодаря чему будет создан потенциал для адаптации и дальнейшего развития IT-компаний.
В ходе обсуждения вопроса премьер-министр Никол Пашинян отметил, что уже несколько месяцев представители IT-сферы выражают обеспокоенность тем, что в результате укрепления драма компании столкнулись с определенными рисками, для управлениями которыми они ожидают помощи от государства.
На сегодняшнем заседании правительство одобрило проект решения, цель которого содействовать формированию в Армении конкурентоспособной среды для развертывания деятельности IT-компаний по сравнению с другими странами региона.