Հովիկ Աբրահամյանն ընտրվեց
Քիչ առաջ ավարտվեց ԱԺ նախագահի ընտրությունը: Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ 131 պատգամավորից գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 110-ը: Հովիկ Աբրահամյանին կողմ է քվեարկել 102 պատգամավոր, դեմ` 4, անվավեր` 4: Հիշեցնենք, որ նա միակ թեկնածուն էր:
Այժմ քննարկվում է ԱԺ երկու փոխնախագահների ընտրության հարցը: Նշենք, որ ԱԺ փոխնախագահների առաջադրման իրավունքը պատգամավորներինն է, ՀՀԿ-ն ԱԺ փոխնախագահների թեկնածուներ առաջարկեց Էդուարդ Շարմազանովին ու Հերմինե Նաղդալյանին: Այլ առաջադրումներ չեղան:
Թեկնածուները ընտրվելու դեպքում ամբիոնից ներկայացնում են իրենց ապագա անելիքները: Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ խմբակցությունը չի մասնակցելու նաև այս ընտրություններին:

Овик Абрамян избран спикером НС
Несколько минут назад состоялись выборы председателя Национального Собрания. Председатель временной счетной комиссии Рафик Григорян сообщил, что из 131 депутата в тайном голосовании приняли участие 110. За Овика Абрамяна проголосовали 102 депутата, против – 4, еще 4 бюллетеня были признаны недействительными. Напомним, что О.Абрамян был единственным кандидатом на пост спикера НС.
В настоящее время обсуждается вопрос избрания двух вице-спикеров. Республиканская партия предложила для этих постов кандидатуры Эдуарда Шармазанова и Эрмине Нагдалян. Других предложений не поступило.