Armenian Power-ը «նման է իտալական հին մաֆիայի և փողոցային ավազակախմբերի ամուսնության»
Ես մասնագիտացած չեմ այն հանցանքներում, որոնցում ներգրավված են ծագումով հայեր: Ես միայն կարող եմ խոսել այն փորձառությունների մասին, որոնք ունեցել եմ՝ կատարելով հետաքննություններ, որոնք ներառում են ծագումով հայերի:Ես կարող եմ խոսել իմ փորձի մասին: Ուղղակի ուզում եմ` պարզ լինի, որ մենք հետաքննում ենք բոլոր ազգությունների` հանցանք կատարող ներկայացուցիչների: Ունեմ աֆրոամերիկացի ամբաստանյալներ, մեքսիկական ծագմամբ ամբաստանյալներ, կովկասցի ամբաստանյալներ, ունենք հայ ամբաստանյալներ: Ուստի, չեմ ուզում, որ տպավորություն ստեղծվի, թե ինչ-ինչ պատճառով հայ համայնքում ավելի շատ հանցագործներ կան, քան այլ համայնքներում: Ամենը, ինչի մասին կարող եմ ասել, հանցանքներն են և հանցագործներին հետաքննելը: Ուստի, չեմ ուզում, որ իմ մեկնաբանությունները սխալ հասկանաք, թե իբր ծագումով հայերն ավելի կամ պակաս հակված են հանցանքներ գործելու: Ես դա չգիտեմ: Ես միայն գիտեմ այն հանցանքները, որոնք հետաքննում եմ:
Ինչ վերաբերում է մեր հետաքննություններին, մենք հիմնականում հետաքննել ենք կազմակերպված հանցագործություններ Լոս Անջելեսում, Օռանժ մարզում, Հարավային Կալիֆորնիայի տարածքում: Ինչպես գիտեք, Գլենդեյլում, Բըրբենքում, Հյուսիսային Լոս Անջելեսում ակնհայտ է ծագումով հայերի մեծ կենտրոնացումը:
Ինչ վերաբերում է մեր հետաքննած հանցատեսակներին, ապա դրանք աշխարհում հանդիպող բոլոր տեսակի հանցանքներն են՝ սպանություններից մինչև բանկային խարդախություն, առևանգում, կրեդիտ քարտերի կեղծումներ, նույնականացման տվյալների գողություն, մոլեխաղերին վերաբերող օրենսդրության ոտնահարում. այս աշխարհում հանդիպող հիմնականում բոլոր հանցատեսակները:
Եվ մեր արած հետաքննություններից տպավորություն է ստեղծվել, որ Հայաստանի, նախկին Խորհրդային Միության կամ թեկուզ հենց Արևելյան Եվրոպայի հետ կապեր ունեցողները հատուկ ունակություններ ունեն՝ կատարելու նույնականացման տվյալների գողություն: Պատճառն այն է, որ նրանք «մուտք» ունեն դեպի տեխնոլոգիաներ և զբոսաշրջիկներ կամ այլ մարդիկ, ովքեր գալիս են երկիր: Նրանք կարող են ձեռք բերել նրանց վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ նրանց անունները, սոցքարտի համարը, ծննդյան ամսաթվերը, կարող են այդ տեղեկատվությունը գնել զբոսաշրջիկներից կամ հանցավոր կապերի մեջ մտնել զբոսաշրջիկների հետ և հետո այդ տեղեկատվությունն օգտագործել՝ նույնականացման տվյալներ գողանալու կամ որևէ տեսակի խարդախություն անելու համար:
-Վերջին 1 տարվա ընթացքում Armenian Power-ն անընդհատ լուսաբանվում է լրատվամիջոցներում: Ի՞նչ կազմակերպություն է սա, կարո՞ղ եք նկարագրել:
-Ելնելով մեր հետաքննությունից՝ իմացել ենք, որ դա «կառույց» է: «Կառույցն» իրավական եզրույթ է, որը վերաբերում է բոլոր տեսակի հանցանքներ գործող խմբի: Կառավարության կողմից հետաքննվող «կառույցների» տեսակները սկսվում են փողոցային ավազակախմբերից: Լոս Անջելեսում բազմաթիվ փողոցային ավազակախմբեր կան: Դրանցից որոշները շատ մեծ են, դրանք հետաքննվել են, ինչպես MS13-ը, և դրանք «կառույցներ» են: Բայց կան նաև կազմակերպված հանցավորության ավելի հմուտ խմբեր, ինչպես «Կոզա Նոստրան», ասիական խմբեր, ինչպես «Թրայադը», և դրանք նույնպես «կառույցներ» են:
Դատելով մեր հետաքննությունից՝ Armenian Power-ը շատ հմտացված «կառույց» է, քանի որ ներառում է և փողոցային ավազակախմբերի ուղղվածությունը, և ավելի բարձր` կազմակերպված հանցավորության ուղղվածությունը: Ուստի, սա գրեթե նման է իտալական հին մաֆիայի և փողոցային ավազակախմբերի ամուսնության: Նրանք հզոր են փողոցում, քանի որ հենվում են երիտասարդ ավազակների վրա, ովքեր կրում են հրազեն և ուրիշներին ֆիզիկապես վնասող, կեղտոտ «աշխատանք» են կատարում: Սակայն նրանց մյուս հանցակիցները չեն ընդգրկվում փողոցային ավազակախմբում, այլ մասնագիտացած են խարդախության, փողերի լվացման և նմանատիպ բաների մեջ: Ու նաև կա մարդկանց մի փոքր խումբ, որը պայքարում է, որ վերահսկի այս տարբեր ուղղվածությունները:
Մեկ այլ հետաքրքիր հանգամանք է այն (մեղադրական փաստաթղթերում սա կա), որ այստեղ Armenian Power-ը դարձել է ավելի հզոր, քան ավանդական օրենքով գողերը: Armenian Power-ի ղեկավարությունն ուղղակիորեն գործակցում է այն օրենքով գողերի հետ, ովքեր գալիս են Լոս Անջելես: Բայց Armenian Power-ի ղեկավարներն ավելի հզոր են, քան օրենքով գողերը, քանի որ կապեր ունեն փողոցում, ունեն «զինվորներ» և առնչություն բանտարկված այն ծայրաստիճան հզոր ավազակախմբի հետ, որը հայտնի է որպես մեքսիկական մաֆիա: Դա հիմնականում մեքսիկական փողոցային ավազակախումբ է, որը վերահսկում է բանտերը թե Կալիֆորնիայի դաշնային նահանգում, թե ամբողջ երկրով մեկ: Ուստի, քանի որ Armenian Power-ի ղեկավարությունն ունի այդ կապերը, այն հզոր է փողոցում և պաշտպանված՝ բանտում:
-Որքան հասկացա Ձեր նկարագրածից, ամենաուժեղ հանցավոր կառույցն է:
-Եվ մենք նրանց համարում ենք ամենամեծ սպառնալիքներից մեկը Լոս Անջելեսում:
-Երբ տեղեկություններ սկսեցին տարածվել, նշվում էր նաև, որ այս մարդիկ կապեր ունեն Հայաստանի հետ: Հաստատվեցի՞ն արդյոք Հայաստանի պաշտոնյաների կամ Հայաստանի հանցագործ աշխարհի հետ կապերը:
-Այո, նրանց ճնշող մեծամասնությունը ծնվել է նախկին Խորհրդային Միությունում և դեռ ընտանիք կամ կապեր ունի այնտեղ: Դա նշանակալի է նրանով, որ նրանք, ինչպես ասացինք, կապ ունեն Ռուսաստանից և Հայաստանից եկած զբոսաշրջիկների հետ: Եվ նրանք նաև երբեմն այնտեղ են փախել Ամերիկայից, որպեսզի խուսափեն քրեական հետապնդումից: Բայց հավանաբար ավելի կարևոր է նրանց կապն օրենքով գողերի հետ: Armenian Power-ի ղեկավարությունն ուղղակիորեն գործում է ոչ միայն այստեղի, այլև Մոսկվայի ու Հայաստանի օրենքով գողերի հետ: Եվ եզրակացությունն այն է լինելու (թեև մենք դա չենք հաստատել), որ պատճառ կա, որ նրանք դա անում են. պետք է որ դրա դիմաց փոխադարձություն ստանան Հայաստանում և Մոսկվայում:
-Այսինքն՝ դուք դեռ չե՞ք հայտնաբերել կոնկրետ փաստեր, որ կապը կա: Դա ենթադրությո՞ւն է, թե՞ արդեն հաստատված է:
-Ոչ, կապի վերաբերյալ կոնկրետ ապացույց առկա է: Սակայն մեզ հայտնի չէ, թե Ռուսաստանի օրենքով գողերը ինչ են անում այս տղերքի համար Ռուսաստանում և Հայաստանում, եթե առհասարակ որևէ բան անում են: Գուցե դա պարզապես հարգանքի հարց է:
-Համագործակցե՞լ եք Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ:
-Չենք խնդրել, որ որևէ կերպ համագործակցեն, քանի որ անպայման չէ, որ դա առնչվի մեր հետաքննություններին: Առնչություն ունեցող այլ հետաքննությունների պարագայում մենք օգնություն ենք խնդրել Ռուսաստանի կառավարությունից և կարողացել ենք համագործակցել:
-Հնարավո՞ր է՝ դատավարության ժամանակ հնչեցնեք հանցագործների կամ պաշտոնյաների անուններ՝ և ռուս, և հայ:
-Միշտ էլ հնարավոր է:
-Նաև խոսում էին այն մասին, որ գումարները փոխանցվում են Հայաստան և Ռուսաստան: Կա՞ն դեպքեր, երբ հայտնաբերել եք, որ գումարներ են փոխանցվել:
-Հավանաբար սա մի թեմա է, որի մասին չպետք է խոսեմ, քանի որ հրապարակային չէ:
-Ինչո՞վ եք բացատրում, որ Լոս Անջելեսում հանցավոր խմբերը կարողանում են այսպես զարգանալ: Ինչո՞ւ են հայերը կարողանում ստեղծել այսպիսի կազմակերպված խումբ:
-Լոս Անջելեսը ամենամեծ տնտեսություններից մեկն է, այնտեղ մեծածավալ առևտուր է կատարվում, նավահանգիստներ կան, այն մոտ է Մեքսիկային, որը թմրաբիզնեսի կենտրոնն է: Ուստի, Լոս Անջելեսում հանցավոր գործունեությունը շատ է, և կոնկրետ այս մարդիկ, որոնց հետաքննում ենք, ունակ են գործել և փողոցային տարրերի հետ, ինչպիսին մեքսիկական մաֆիան է, և նաև ավելի հմտացած տարրերի հետ, ինչպիսիք են Ռուսաստանի ու Հայաստանի օրենքով գողերը: Եվ նրանք ունակ են հասկանալու տեխնոլոգիան՝ նույնականացման տվյալների գողություն ու բանկային խարդախություն կատարելու համար: Սրանք հմտություն պահանջող հանցատեսակներ են, որոնք սովորաբար չեն գործում մարդիկ, ովքեր ներգրավված են ուրիշներին ֆիզիկական վնաս պատճառող հանցանքներում: Բայց այս խումբը կարող է անել երկուսն էլ:
-Հայտնի Medicare-ի, Պզոյի գործը, որով ձերբակալված են հայեր, ինչքանո՞վ էր կապված Հայաստանի` երկրի և հատկապես Հայաստանի պաշտոնյաների ու քրեական աշխարհի հետ:
-Ես չգիտեմ որևէ կապի մասին: Կարող է որևէ կապ լինել, բայց ես տեղյակ չեմ դրանից: Medicare-ի գործը, որին առնչվեցինք, հիմնականում այնպիսի խարդախություն է, որը կարող է հանցավոր ճանապարհով բերել միլիոնավոր դոլարներ: Անպայման չէ, որ այդ դոլարները գնան որևէ այլ տեղ` բացի հանցագործների գրպաններից: Դժբախտաբար, սա տարածված հանցանք է, քանի որ ոլորտում կան շատ թղթաբանություն և վստահություն, որը ամրագրված է թղթաբանությամբ: Ուստի, այն մարդու համար, ով ուզում է հանցանք գործել, դժվար չէ կատարել Medicare խարդախություն:
-Անընդհատ խոսվում էր Armenian Power-ի և ռուսական մաֆիայի կապերի մասին: Իսկ Armenian Power-ը կապեր ունի՞ ուրիշ երկրների՝ ասենք, Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ:
-Այդ տեղեկատվությունը հրապարակման ենթակա չէ:
-Ընդհանրապես այս տարածքի իրավապահ մարմիններում հայեր աշխատո՞ւմ են: Ձեր կառույցում կա՞ որևէ հայ:
-Շատերը կան, և պետք է շեշտեմ, որ ինչպես ասացի, մենք հետաքննում ենք հանցանք կատարող մարդկանց: Եվ պարզապես այնպես է ստացվել է, որ մենք հետաքննում ենք ծագումով հայերի: Ուստի, չեմ ուզում, որ թյուրըմբռնում լինի, թե մեր կարծիքով՝ ծագումով հայերն ավելի հակված են հանցանքներ գործելու: Ըստ էության, կարող եմ ասել, որ այս խումբը գործում է շատ հանցանքներ, այդ թվում նաև մարդկանց ֆիզիկապես վնասող հանցանքներ: Եվ դժբախտաբար, մարդկանց ֆիզիկապես սպառնացող նրանց հանցանքների մեծամասնության և նույնիսկ նրանց խարդախությունների մի փոքր տոկոսի թիրախը իրենց սեփական համայնքն է. նրանց թիրախում մյուս հայերն են:
-Դա էլ է Armenian Power-ի առանձնահատկությունը:
-Այո, թեև տեսնում ենք, որ շատ մաֆիաներ հաճախ թիրախ են ընտրում իրենց սեփական երկրների կամ վայրերի մարդկանց: Հավանաբար պատճառներից մեկն այն է, որ նրանց թվում է, թե ավելի հեշտությամբ կարող են ահաբեկել իրենց հայրենակիցներին ու վախեցնել, որ վերջիններս ոստիկանություն չդիմեն:
-Armenian Power-ից ո՞վ է դատապարտվել ամենաերկար ազատազրկման: Կարո՞ղ եք արդեն դատվածների անուններ ասել, եթե այդպիսիք կան, և ի՞նչ գործ է եղել:
-Որևէ մեկը դեռևս չի դատապարտվել երկարատև ազատազրկման: Ամենավերջին դատավարությունը Սանտա Անայում էր, որտեղ Արման Շարոպետրոսյան անունով գլխավոր ամբաստանյալը ղեկավարել ու կազմակերպել էր բանկային խարդախություն, որը կատարում էր բանտից: Նա նախկինում կատարել է մարդկանց վտանգ սպառնացող մի շարք հանցագործություններ և կդատապարտվի շատ երկրատև ազատազրկման՝ 20-30 տարվա սահմաններում:

“Armenian Power” – “нечто вроде брачного союза между старой итальянской мафией и уличными бандами”
Я не занимаюсь теми видами преступлений, в которых замешаны граждане армянской национальности. Я могу говорить лишь о тех трудностях, с которыми я сталкивался в процессе расследования дел, касавшихся лиц армянской национальности. Хочу пояснить: мы расследуем преступления, совершенные представителями всех национальностей. Что касается наших расследований, то они касались в основном организованных преступлений, совершенных в Лос-Анджелесе, на территории Оранжа и Южной Калифорнии. Как Вы знаете, в Глендейле, Бэрбенке, Северном Лос-Анджелесе армян очень много. Что касается расследуемых нами преступлений, то это те виды преступлений, которые встречаются во всем мире – убийства, банковские махинации, похищения людей, подделка кредитных карт, нарушения закона об азартных играх и др.
Проведенные нами расследования свидетельствуют о том, что выходцы из Армении, бывшего Советского Союза и даже Восточной Европы обладают особой способностью красть идентификационные данные. Причина в том, что у них есть “доступ” к технологиям, туристам и другим прибывающим в страну людям. Они могут получать информацию о них – имена, номера социальных карт, даты рождения, могут купить эту информацию у туристов или вступить с ними в преступную связь и потом использовать эти данные с целью кражи идентификационных данных или совершения других махинаций.
В последний год очень много писали об “Armenian Power”. Что это за организация?
В процессе нашего расследовали мы установили, что это за структура. Виды “структур”, которые изучаются правительством, начинаются с уличных банд. В Лос-Анджелесе имеются многочисленные уличные банды. Среди них есть очень крупные, например, MS13. Есть и более опытные группы, занимающеся организованной преступностью, например, “Коза Ностра”, азиатские группы, в частности, “Трайад”.
Результаты нашего расследования показывают, что “Armenian Power” – это очень опытная “структура”, которая не только включает в себя уличные банды, но и занимается более высокой степенью преступности – организованной преступностью. Поэтому данная “структура” представляет собой нечто вроде брачного союза между старой итальянской мафией и уличными бандами. Они очень сильны на улице, так как опираются на молодых бандитов, которые носят оружие, причиняют другим физический вред, выполняют “грязную” работу. Но есть люди, которые не входят в уличные банды. Они специализированы на мошенничестве, отмывании денег и других аналогичных преступлениях. Есть также небольшая группа людей, которая стремится контролировать все эти направления.
Еще одно примечательное обстоятельство: “Armenian Power” стала пользоваться здесь большим влиянием, чем традиционные воры в законе. Руководители “Armenian Power” напрямую сотрудничают с ворами в законе, которые приезжают в Лос-Анджелес. Их влияние обусловлено тем, что у них есть свои “солдаты”, они установили связи с улицей и находящимися в тюрьме теми мощными бандами, которые известны как мексиканская мафия. Это в основном уличная мексиканская банда, которая контролирует тюрьмы как в штате Калифорния, так и по всей стране. И поскольку “Armenian Power” имеет такие связи, то она сильна на улице и защищена в тюрьме.
Как я понял из Ваших слов, это самая сильная преступная группировка.
И мы считаем ее одной из самых больших угроз в Лос-Анджелесе.
Когда появились сведения об “Armenian Power”, то было отмечено, что эти люди связаны с Арменией. Получены ли доказательства их связей с должностными лицами или преступными миром Армении?
Да, подавляющее большинство этих людей родилось в бывшем Советском Союзе и до сих пор имеет там семьи или связи. Это проявляется в том, что они связаны с приезжающими из России и Армении туристами. И среди них есть люди, которые сбежали из Америки туда, чтобы не подвергаться уголовным преследованиям. Но наибольшую важность представляют их связи с ворами в законе. Руководители “Armenian Power” напрямую сотрудничают с ворами в законе не только из Америки, но также из Москвы и Армении. И причина (ее подтверждение мы пока не получили), наверное, состоит в том, что в обмен на это они рассчитывают получить поддержку в Армении и Москве.
То есть вы не располагаете конкретными фактами, доказывающими наличие этой связи? Это предположение или уже имеются доказательства?
Относительно связей имеются конкретные доказательства. Однако нам неизвестно, что делают для этих парней российские воры в законе в России и Армении, если они вообще что-то делают. Возможно, дело здесь лишь в уважении.
Могут ли на судебном процессе прозвучать имена российских и армянских преступников или должностных лиц?
Это всегда возможно.
Были также разговоры о перечислении денег в Армению и Россию. Есть случаи, когда вы обнаруживали перевод денег?
Эта не публичная тема, поэтому я не могу о ней говорить.
Чем вы объясняете то, что в Лос-Анджелесе преступные группы могут добиваться такого влияния? Почему армянам удается создавать такие организованные группировки?
Экономика Лос-Анджелеса одна из самых крупных. Объемы торговли здесь огромные, есть порты, штат расположен очень близко от Мексики, являющейся центром наркобизнеса. Поэтому в Лос-Анджелесе преступная деятельность очень развита, и конкретно те люди, дела которых мы расследуем, способны взаимодействовать и с уличными бандами, и с мексиканской мафией, и с более опытными элементами, каковыми являются воры в законе из России и Армении. Они в состоянии разбираться в технологиях с целью совершения краж идентификационных данных и осуществления банковских махинаций. Эти виды преступлений требуют определенных навыков, поэтому их не совершают люди, участвующие в преступлениях, связанных с причинением физического вреда другим. А эта группировка могла совершать и те, и другие виды преступлений.
В какой степени дело “Medicare”, или дело Пзо, по которому были задержаны армяне, связано с Арменией и в частности с должностными лицами и уголовным миром этой страны?
Мне неизвестно о какой-либо связи. Связь возможна, но я о ней не знаю. Дело “Medicare”, к которому мы имели отношение, представляет собой мошенничество, которое могло принести миллионы долларов. Необязательно, чтобы эти суммы шли в каком-либо другом направлении, кроме карманов преступников. К сожалению, это распространенный вид преступления, поскольку данная сфера отличается бумажной волокитой и предусматривает зафиксированное в документах доверие. Поэтому для человека, который хочет совершить махинации в сфере Medicare”, это будет нетрудно.
Часто говорится о связях между ”Armenian Power” и русской мафией. Имеет ли ”Armenian Power” связи с другими странами, скажем, со странами Восточной Европы?
Эта информация не подлежит разглашению.
Работают ли в правоохранительных органах этого района, в частности в вашей структуре, армяне?
Армян много. Но я должен подчеркнуть, что мы расследуем дела людей, совершивших преступления, и получается так, что расследование касается также лиц армянской национальности. Поэтому я не хочу, чтобы складывалось впечатление, будто армяне больше других склонны совершать преступления. По сути, эта группировка совершила много преступлений, в том числе причинила физический вред. К сожалению, большинство преступлений, содержавших физическую угрозу для людей, а также небольшой процент махинаций были направлены против представителей собственной общины.
Это тоже одна из особенностей “Armenian Power”.
Да, хотя мы видим, что другие мафии тоже выбирают своими жертвами соотечественников. Видимо, одна из причин состоит в том, что соотечественников, по их мнению, легче запугать, чтобы они не обратились в полицию.
Кто из членов “Armenian Power” осужден на самый большой срок? Можете назвать имена тех, кто уже осужден?
Никто пока на длительный срок не осужден. Последний судебный процесс проходит в Санта-Ане. Главный обвиняемый Арман Шаропетросян, находясь в тюрьме, организовал банковскую махинацию. В прошлом он совершил ряд преступлений, представлявших угрозы для людей, и будет осужден на очень большой срок – до 20-30 лет лишения свободы.