«Երկիրը» հիմնավորեց «կազինոների մշտական հաճախորդ» արտահայտությունը
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի դատարանում ավարտվեց «Տիգրան Արզաքանցյանն ընդդեմ «Երկիր խմբագրություն» ՍՊԸ-ի» գործի ապացույցների հետազոտումը:
Հայցվոր կողմը պնդեց իր հայցապահանջը, որով ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանը պահանջում է թերթից հերքել իր պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող տեղեկությունները և պատճառված բարոյական վնասի ու դատական ծախսերի համար վճարել 3 մլն 568 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ պատգամավորին վիրավորել են «Երկիր» օրաթերթի այս տարվա հունվարի 13-ի համարում «131 դեմք ու դիմակ» խորագրի ներքո տպագրված հոդվածում տեղ գտած մի շարք արտահայտություններ, որոնք, ըստ նրա, «ստահոդ» են և արատավորում են հայցվորի պատիվն ու արժանապատվությունը:
Մասնավորապես, պատգամավորը վիրավորական է համարում «ստիլյագ», «ավելի հասկանալի խոսում է հայրենի քյավառա բարբառով», «աղջիկներ է տանում-բերում», «հայտնի է նաև որպես կազինոների մշտական հաճախորդ», «շարունակ ծեծ ուտելու սովորություն ունի» և այլ արտահայտություններ:
Նիստի ընթացքում Արզաքանցյանի շահերի պաշտպան Վահե Հովսեփյանը, փորձելով հիմնավորել իր պնդումները, հղում կատարեց ՀՀ օրենսդրությանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախադեպային իրավունքին և ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ թերթում տեղ գտած վիրավորական արտահայտությունները հիմնված են «մտացածին» փաստերի վրա և պետք է հերքվեն:
«Երկիրի» ներկայացուցիչ Լիանա Գրիգորյանը ապացույցները ներկայացնելիս նույնպես հղում կատարեց ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքին` նշելով, որ լրագիրը իրավունք ունի սուբյեկտիվ եզրահանգումներ կատարելու, որոնք հիմնված են փաստերի վրա:
«Երկիրի» ներկայացրած փաստերի թվում էին այլ թերթերում տեղ գտած հրապարակումներ, որոնց հիման վրա թերթը եզրահանգումներ է արել: Նշվեց այլ դատական գործով պարզված հանգամանքը, համաձայն որի պատգամավորը հաճախել է միևնույն խաղատուն 33 անգամ, ինչպես նաև ԱԺ աշխատակազմից ստացված պատասխանը, համաձայն որի Արզաքանցյանը 2007 թ. սեպտեմբերից սկսած ԱԺ1630 նիստից բացակայել է 1371 անգամ:
Դատավոր Ռ. Ափինյանը հարցրեց փաստաբան Հովսեփյանին, թե արդյոք վերջին փաստը իրավունք չի տալիս թերթին եզրահանգելու, որ պատգամավորը նիստերին «հազարից մեկ» է հաճախում: Սակայն, ըստ փաստաբանի, նույնիսկ այդ փաստը թերթին իրավունք չի տալիս այդ մասին գրել:
Պատասխանելով այս պնդմանը և պատգամավորի ուղարկած հերքման նամակում տեղ գտած «թերթը բարոյական իրավունք չունի» արտահայտությանը` «Երկիրի» խմբագիր Բ. Եսայանը հակադարձեց, որ իրենք, այնուամենայնիվ, «ունեն բարոյական իրավունք» և պատրաստվում են ուշի-ուշով հետևել պատգամավորի քայլերին ու դրանց մասին տեղեկացնել հասարակությանը:
«Ստիլյագ» եզրի վիրավորական լինելը քննարկելիս դատավորը մեջբերեց ռուս դասական Ալ. Պուշկինի «Եվգենի Օնեգին» ստեղծագործությունից մի հատված` «Острижен по последней моде; Как dandy лондонский одет; И наконец увидел свет...» և նշեց, որ նույն տրամաբանությամբ կարելի է «դենդի» բառը համարել վիրավորական: Դատավորը փորձում էր պարզել` գուցե ըստ փաստաբանի և նրա վստահորդի «ստիլյագ» բառը օգտագործվել է ծաղրելու նպատակով, և դա է համարվել վիրավորական: Փաստաբանը պատասխանեց` նաև դա:
Դատարանը մանրամասն քննեց պատասխանող կողմի ներկայացրած բոլոր ապացույցները, այդ թվում նաև` թերթերի հրապարակումները և դատաքննությունը հայտարարեց ավարտված:
Լրագրողների հարցին, թե ինչու է պատգամավորը թերթից պահանջում փոխհատուցման առավելագույն չափ, Տիգրան Արզաքանցյանի փաստաբանը պատասխանեց, որ եթե սահմանը լիներ 10 մլն դրամ, ապա կպահանջվեր այդքանը:
Վ. Հովսեփյանը ակնկալում է հայցի բավարարում, իսկ ըստ Լ. Գրիգորյանի` դատական վեճի ելքն անկանխատեսելի է: Սակայն վերջինս հույս ունի, որ, այնուամենայնիվ, խոսքի ազատության իրավունքը կպաշտպանվի:

“Еркир” обосновал выражение “завсегдатай казино”
Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана сегодня завершил исследование доказательств по делу “Тигран Арзаканцян против ООО “Редакция “Еркир”.
Истец настоял на своем иске, которым депутат Национального Собрания Тигран Арзаканцян требует от газеты “Еркир” опровергнуть сведения, порочащие его честь и достоинство, и выплатить 3 млн 568 тысяч драмов в качестве компенсации за моральный ущерб и судебные затраты.
Напомним, что депутата оскорбил ряд выражений, содержавшихся в статье “131 лицо и маска”, опубликованной в газете “Еркир” 13 января 2011 г., которые, по его мнению, являются “ложными” и порочат честь и достоинство истца. В частности, депутат считает оскорбительными выражения “стиляга”, “более понятно изъясняется на родном кяварском диалекте”, “привозит-увозит девочек”, “известен также как завсегдатай казино”, “имеет привычку постоянно быть битым” и др.
В ходе заседания защитник интересов Арзаканцяна Ваге Овсепян, пытаясь обосновать свои аргументы, сослался на законодательство РА и прецедентное право Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), еще раз заявив, что нашедшие место в статье оскорбительные выражения основаны на “вымышленных” фактах и должны быть опровергнуты.
Представитель “Еркира” Лиана Григорян, представляя доказательства, сослалась на прецедентное право ЕСПЧ, отметив, что журналист имеет право делать субъективные выводы, которые основаны на фактах.
В числе представленных “Еркиром” фактов были публикации из других газет, на основе которых газета и сделала выводы. Было представлено обстоятельство, установленное в рамках другого судебного дела, согласно которому депутат 33 раза посещал одно и то же казино, а также полученная из админстрации Национального Собрания РА справка о том, что начиная с сентября 2007 г. из 1630 заседаний НС Арзаканцян отсутствовал на 1371 заседании.
Судья Р.Апинян поинтересовался у адвоката Овсепяна: разве последний факт не дает право газете сделать вывод о том, что депутат крайне редко бывает на заседаниях? По мнению Овсепяна, даже этот факт не дает газете право писать об этом.
Комментируя это утверждение, а также выражение “газета не имеет морального права“, которое содержалось в письменном требовании Арзаканцяна опубликовать опровержение, редактор “Еркира“ Баграт Есаян заявил, что они, тем не менее, “имеют моральное право“ и собираются внимательно следить за шагами депутата и информировать о них общественность.
При обсуждении вопроса о том, является ли оскорбительным слово “стиляга“, судья, процитировав строчки из романа А.Пушкина “Евгений Онегин“: “Острижен по последней моде; Как dandy лондонский одет; И наконец увидел свет...“, отметил, что если исходить из этой логики, то оскорбительным можно считать и слово “дэнди“. Судья попытался выяснить: может, слово “стиляга“, по мнению адвоката и истца, использовано в ироничном контексте и поэтому расценивается ими как оскорбительное? В том числе и поэтому, сказал адвокат.
Суд, тщательно изучив все представленные ответчиком доказательства, в том числе публикации газеты, объявил судебное следствие оконченным.
На вопрос журналистов, почему депутат требует от газеты максимального размера компенсации, адвокат Тиграна Арзаканцяна ответил, что если бы максимальный размер соответствовал 10 млн драмов, то они бы потребовали эту сумму.
Ваге Овсепян ожидает удовлетворения иска, между тем, по мнению Лианы Григорян, исход судебного спора непредсказуем. Вместе с тем представитель СМИ надеется, что право на свободу слово будет защищено.