ՄԻԵԴ-ը ՀՀ քաղաքացու գործով Ուկրաինայի դեմ վճիռ է կայացրել. Մերաբ Ալոյան-Սուսլովը խոշտանգվել է Ուկրաինայում
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Հայաստանի քաղաքացի, գործարար Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի գործով այս տարվա հոկտեմբերի 6-ին միանգամից երկու վճիռ է կայացրել Ուկրաինայի դեմ: Վճիռներից մեկով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ բանտում Ալոյան-Սուսլովը խոշտանգվել է, բացի այդ՝ խախտվել է նրա արդար դատաքննության իրավունքը: Ուկրաինայի կառավարությունը Սուսլովին պետք է 14 500 եվրո վճարի ոչ նյութական վնասի և 1500 եվրո՝ դատական ծախսերի համար:
Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի գործին «Հետքը» տարիներ առաջ է անդրադարձել: Ազգությամբ եզդի Մերաբը որպես գործարար հայտնի է հատկապես ԱՊՀ երկրներում: Երկքաղաքացի գործարարի ՌԴ անձնագրում նշված է կնոջ ազգանունը՝ Սուսլով, իսկ Հայաստանի անձնագրում հանդես է գալիս Ալոյան ազգանունով: Սուսլովը Մերաբի կնոջ ազգանունն է եղել, որն էլ ընդունել էր ամուսնանալուց հետո:
Մերաբը մեղադրվում է 2010թ. Կիև քաղաքում գործարար ընկերոջ և հեռու ազգական Շաբաբ Ալոյանի սպանությունը պատվիրելու մեջ: Սպանությունը կատարելու մեջ մեղադրվել է Դավիթ Բատիկյանը: Նրա և Սուսլովի գանգատները ՄԻԵԴ-ը միավորել և քննել է մեկ գործի շրջանակներում:
Երկքաղաքացի Մերաբ Ալոյան-Սուսլովին ձերբակալել են Ռուսաստանում և տեղափոխել Ուկրաինա: Քանի որ նա ունեցել է Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիություն, Եվրոպական դատարանում գործի քննության ժամանակ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ներգրավվել են որպես երրորդ կողմ:
Նշենք, որ Եվրոպական կոնվենցիայի համաձայն՝ Պալատի կամ Մեծ պալատի կողմից քննության առնվող ցանկացած գործի կապակցությամբ յուրաքանչյուր պետություն, որի քաղաքացին է դիմողը, իրավունք ունի ներկայացնելու գրավոր դիտողություններ և մասնակցելու լսումներին: Հայաստանն օգտվել է իր իրավունքից և ներկայացրել է իր դիրքորոշումը, սակայն Ռուսաստանը դիրքորոշում չի հայտնել:
Ալոյան-Սուսլովը 2012թ. նոյեմբերի 8-ին դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման: Նրա դատավճիռը վերադաս դատարանները չփոփոխեցին:
ՄԻԵԴ-ի վճիռը՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտման մասով
Մերաբի փաստաբանները պնդել էին, որ խախտվել են Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերի պահանջները: Մասնավորապես՝ այն, որ քրեական գործի դատաքննության ժամանակ Ալոյան-Սուսլովին հաճախ հեռացրել են դատարանի դահլիճից, և նիստերն ընթացել են առանց վերջինիս մասնակցության, իսկ դատավարությունն ընթացել է դռնփակ՝ լրատվամիջոցների և հասարակության աչքից հեռու:
Բացի այդ, դատարանի դահլիճում նա միշտ եղել է ձեռնաշղթաներով, գրառումներ կատարելու և փաստաբանների հետ շփվելու հնարավորություն չի ունեցել:
Դատարան տանելու համար Մերաբին արթնացրել են վաղ առավոտյան: Երկար դատավարությունների ժամանակ նրան սնունդ չեն տվել:
ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ մեղադրյալի իրավունքը՝ շփվելու իր փաստաբանի հետ առանց երրորդ անձի կողմից գաղտնալսվելու վտանգի, ժողովրդավարական հասարակությունում արդար դատավարության հիմնական պահանջներից է: Հակառակ դեպքում իրավաբանական օգնությունը կկորցնի իր բուն իմաստը:
ՄԻԵԴ-ն ուշադրություն է դարձրել Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի փաստաբանների այն պնդումներին, որ դատական նիստերի ընթացքում փաստաբանների հետ խորհրդակցելու իրավունքի լուրջ սահմանափակումներ են եղել: Ամեն անգամ, երբ Մերաբը ցանկանում էր խոսել իր փաստաբանի հետ դատարանի դահլիճում, նա պետք է համապատասխան խնդրանքով դիմեր աշխատակցին, որն էլ իր հերթին թույլտվություն կխնդրեր նախագահող դատավորից։ Միայն դրանից հետո, և սովորաբար ընդմիջումների ժամանակ, նա կարող էր ազատորեն խորհրդակցել իր փաստաբանի հետ:
«Վերոհիշյալ նկատառումները բավարար են Դատարանի եզրակացության համար, որ առաջին դիմումատուին չեն տրամադրվել համապատասխան հնարավորություններ իր պաշտպանությունը նախապատրաստելու համար, ինչը խաթարում է արդար դատաքննության և «զենքերի հավասարության» իրավունքը»,-եզրակացրել է ՄԻԵԴ-ը՝ այս մասով ևս արձանագրելով Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում:
Ոչ Մերաբը, ոչ նրա փաստաբանները չեն կարողացել հարցաքննել շատ կարևոր վկաների: Իսկ Դավիթ Բատիկյանի կնոջ՝ Ռոզա Նայթի ցուցմունքները, որոնք դրվել են Մերաբի մեղադրանքի հիմքում, ձեռք են բերվել խոշտանգումների միջոցով:
Վկաների ցանկում եղել են նաև Մերաբին ծանոթ անձինք: Վերջիններս նոտարական կարգով հայտարարություններ են արել, որ իրենք երբևէ ոստիկանությունում չեն հարցաքննվել: Ի պատասխան՝ Ուկրաինայի կառավարությունը շել է, որ վկաները դատարանում չեն հարցքննվել, քանի որ գտնվել են պետության պաշտպանության ներքո՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
ՄԻԵԴ-ը, արժանահավատ և փաստարկված չհամարելով Կառավարության դիրքորոշումը, այս մասով ևս արձանագրել է Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում:
Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի փաստաբանները բազմիցս պնդել են, որ դատավարությունը դռնփակ անցկացնելու որոշումը զուրկ է որևէ պատճառաբանությունից կամ հիմնավորումից, որ սպանվածի հարազատների՝ սպառնալիքներ ստանալու մասին պնդումները հիմնված չեն եղել որևէ ապացույցի վրա, և որ, ամեն դեպքում, շահագրգիռ անձինք արդեն եղել են պաշտպանության տակ։
Ուկրաինայի կառավարությունը պնդել է, որ դռնփակ նիստերի անցկացումն անհրաժեշտ և արդարացված միջոց է եղել և բացասաբար չի ազդել ամբաստանյալների իրավունքների վրա:
Այս առնչությամբ Հայաստանի կառավարությունը պնդել է, որ դատավարությունը դռնփակ անցկացնելու որոշումն անհիմն էր։
ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի խախտում՝ դիմումատուների գործով հրապարակային դատաքննության բացակայության պատճառով:
ՄԻԵԴ-ի վճիռը՝ խոշտանգումների արգելքի մասով
Դեռևս 2019թ. նոյեմբերի 14-ին ՄԻԵԴ-ը Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի վերաբերյալ կիրառել էր միջանկյալ միջոց՝ Ուկրաինայի կառավարությանը հանձնարարելով դիմումատուին անհապաղ տեղափոխել մասնագիտական քաղաքացիական հիվանդանոց՝ հեպատիտի հետ կապված բժշկական հետազոտություններն ավարտելու և սնդիկի թունավորման դեմ բուժօգնություն ստանալու նպատակով:
Ուկրաինայի կառավարությունը Սուսլովի իրավունքների խախտումները չի ընդունել, իսկ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ տեղի է ունեցել խոշտանգումների արգելքի խախտում:
ՄԻԵԴ վճռում նշվել է՝ իշխանությունները պետք է ապահովեն, որ ախտորոշումն ու խնամքը լինեն արագ և ճշգրիտ: Եվրոպական դատարանը շեշտել է, որ բանտային հաստատություններում բուժօգնությունը պետք է լինի համապատասխան և համեմատելի բուժման որակի հետ, որը պետական մարմինները պարտավորվել են ապահովել ամբողջ բնակչության համար:
«Դատարանը գտնում է, որ տվյալ գործով դիմումատուն կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում չի ստացել համապարփակ և համարժեք բժշկական օգնություն: Հետևաբար, այս բողոքները ընդունելի են և բացահայտում են Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում»,-նշված է ՄԻԵԴ վճռում:
Եվրոպական դատարանն արձանագրել է նաև, որ Ուկրաինան չի կատարել միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին դատարանի պահանջներըը՝ խախտելով Կոնվենցիայով ստանձնած իր պարտավորությունը:
Բացի այդ, դատավարություններն իրականացվում են չափազանց երկար, որով ևս ոտնահարվում են անձանց իրավունքները:
ՄԻԵԴ-ն Ուկրաինայի կառավարությանն ուղղորդել է վերաբացել գործը
ՄԻԵԴ-ը վճռի վերջում նշել է, որ ուկրաինական օրենսդրությունը նախատեսում է ներպետական վարույթների վերաբացում պահանջելու իրավունք, որը, սկզբունքորեն, նման դեպքերում փոխհատուցման ամենահարմար ձևն է:
Մերաբ Ալոյան-Սուսլովի փաստաբաններից Լիլիթ Հայրապետյանը «Հետքի» հետ զրույցում կարևորեց ՄԻԵԴ վճռում տեղ գտած ձևակերպումը գործի վերաբացման վերաբերյալ: Նշեց, որ նման բան հաճախ չի լինում Եվրոպական դատարանի վճիռներում:
«Ամենակարևորը՝ Եվրոպական դատարանը ուղղակիորեն գրել ու Ուկրաինայի կառավարությանն ուղղորդել է, որ նման խախտումների վերացման ամենաարդյունավետ և ռեալ տարբերակը գործի վերաբացումն ու քննումն է: Այս վճռի հետևանքը պետք է լինի այն, որ գործը վերաբացվի և նորից քննվի Ուկրաինայում»,-ասում է Լ. Հայրապետյանը:
ՄԻԵԴ-ի վճիռը վերջնական է դառնում հրապարակման պահից 3 ամիս անց (Մեծ պալատում բողոքարկելու ժամկետը): Հունվարի 1-ից սկսած՝ 30-օրյա ժամկետում Մերաբը պետք է վերաբացման դիմում ներկայացնի, որպեսզի իր գործը նորից քննվի:
«Բավականին մեծ են շանսերը, որ վերաբացման դիմումը կբավարարվի, քանի որ Եվրոպական դատարանը ուղղակիորեն իր որոշման մեջ գրել է: ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ կասկածի տակ է դրել մեղադրանքի հիմքում դրված ապացույցները: Ստացվում է, որ Մերաբը դատապարտված է մի պրոցեսի հետևանքով, որը սկզբից մինչև վերջ եղել է անարդար ու չի համապատասխանել Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի պահանջներին»,- հավելեց փաստաբանը:
Անդրադառնալով իր պաշտպանյալի թունավորման դեպքին՝ Լիլիթ Հայրապետյանը նշեց, որ այն տեղի է ունեցել 2015թ.-ին Մերաբի՝ խցում գտնվող վերմակի մեջ սնդիկ լցնելով: Դրանից հետո նրա նկատմամբ ցուցաբերվել է անմարդկային վերաբերմունք՝ երկար ժամանակ չտրամադրելով բուժօգնություն:
«Մերաբն առաջին օրվանից ասում է, որ ինքը կապ չունի մեղադրանքի հետ և առաջնային նպատակը վերաբացման արդյունքում իր անմեղությունն ապացուցելն է: Այսինքն` արդարացումը դեռևս օրակարգում է և իր փաստաբանների հետ այդ ուղղությամբ աշխատելու է: Եթե վերաբացումից հետո էլ խախտումներով գործը քննվի, օրինակ` վկաներին չբերեն, կա մեխանիզմ, նախարարների կոմիտեի ուշադրությունը կհրավիրենք: Բացի այդ, ընդհանուր իրավիճակը, Ուկրաինայի` Եվրամիություն մտնելու ձգտումները ենթադրում են, որ Ուկրաինան պետք է ավելի զգույշ լինի: Եթե առաջին անգամ այդ խախտումներn արվել են կոպիտ, այս անգամ, եթե նույն բանն անեն, կլինի սկանդալային կոպիտ»,-ասում է Լիլիթ Հայրապետյանը:
Փաստաբանը նշում է, որ դեպքից անցել է մոտ 13 տարի, դատավարությունը կարող է երկար տևել, և վաղեմության խնդիրներ առաջանան: Այս ամենը հնարավորություն է տալիս, որ Մերաբն ազատ արձակվի:
Լիլիթ Հայրապետյանի խոսքով՝ Ուկրաինայում գործի վերաբացման վարույթին հնարավոր է մասնակցի նաև Հայաստանի փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Արա Ղազարյանը:
Մերաբ Ալոյան-Սուսլովը պատիժը կրում է Բերդիչև քաղաքի խիստ հսկողության գաղութում՝ մենախցում:
«Մենք հիմա պատրաստվում ենք նոր գանգատ ուղարկել իր նկատամբ կիրառվող խոշտանգման հոդվածով: 10 տարի արդեն պահում են մենախցում: Մերաբը բազմիցս դիմել է, որ մենախցում չպահեն, նույնիսկ 2021թ. դատական ակտ կա, որ առանց հիմնավորման են նրան մենախցում պահում»,- ասում է Լ. Հայրապետյանը:
Փաստաբանը նշեց, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմից ի վեր հարազատները հնարավորություն չեն ունեցել կապ պահել Մերաբի հետ: Եթե դրանից առաջ Հայաստանից, Ռուսաստանից հարազատները կարողանում էին փաթեթներ ուղարկել, այժմ դա հնարավոր չէ: Իսկ Ուկրաինայում նա հարազատներ չունի:
«Իր կինն ու երեխաները Ուկրաինա գնալու լուրջ վախեր ունեն: Նախկինում թե ծնողներին, թե կնոջը Ուկրաինայում ծեծել են: Կնոջ ծեծից հետո արդեն 2 տարի է աղջկան չի տեսել, քանի որ չի ցանկանում, որ նա մեկնի»,- հավելեց Լիլիթ Հայրապետյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ այս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսներին Արդարադատության նախարարությունում քննարկվել է Մերաբին Հայաստան բերելու հարցը:
Մերաբի եղբոր անունից փոխանցման դիմումը 2022թ. ապրիլին մուտք է արվել Արդարադատության նախարարություն: Դրանից հետո որևէ տեղեկություն չունեն ընթացքի վերաբերյալ:
Նշենք, որ այս փուլում նախարարությունն իրեն ներկայացված դիմումը ստուգելու համար դիմել է Ուկրաինա՝ Մ․ Ալոյան-Սուսլովի վերաբերյալ փաստաթղթերը ստանալու և ուսումնասիրելու համար, որպեսզի հետագայում որոշի՝ կա՞ն հիմքեր դատապարտյալի փոխանցման դիմում Ուկրաինային ներկայացնելու համար, թե ոչ։
Արդարադատության նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիամ Մելքումյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ դիմումը ստանալուց հետո օրենքով սահմանված կարգով ԱՆ-ն պաշտոնապես դիմել է ուկրաինական կողմին, սակայն որևէ պատասխան չի ստացվել:

Евросуд принял по делу гражданина РА решение против Украины: в этой стране Мераб Алоян-Суслов подвергался пыткам
6 октября 2022 года Европейский суд по правам человека принял по делу гражданина Армении, предпринимателя Мераба Алояна-Суслова сразу два решения против Украины. В одном из решений отмечалось, что в тюрьме Алоян-Суслов подвергался пыткам, кроме того, было нарушено его право на справедливое судебное разбирательство. Правительство Украины должно выплатить Суслову 14.500 евро в качестве компенсации нематериального ущерба и 1500 евро – в качестве компенсации судебных расходов.
Несколько лет назад Hetq.am писал о деле Мераба Алояна-Суслова. Езид по национальности, Мераб как предприниматель известен в основном в странах СНГ.
Мераб, который имеет двойное гражданство, в российском паспорте записан по фамилии жены – Суслов, а в армянском паспорте – как Алоян. После женитьбы он взял фамилию жены, став Сусловым. Мераб обвиняется в заказе на убийство в Киеве в 2010 году своего друга – предпринимателя и дальнего родственника Шабаба Алояна. В совершении убийства был обвинен Давид Батикян. В ЕСПЧ жалобы Батикяна и Суслова были объединены и рассмотрены в рамках одного дела.
Мераба Алояна-Суслова задержали в России, после чего перевезли в Украину. Поскольку предприниматель являлся гражданином Армении и России, то в ходе рассмотрения дела в Евросуде эти страны были привлечены в качестве третьей стороны.
Отметим, что, согласно Европейской конвенции, по любому делу, которое рассматривается палатами ЕСПЧ, в том числе Большой палатой, государство, гражданин которого подает заявление, имеет право представлять письменные замечания и участвовать в слушаниях. Армения воспользовалась этим своим правом, а вот Россия не высказала позицию.
8 ноября 2012 года Алоян-Суслов был осужден к пожизненному заключению. Вышестоящие судебные инстанции оставили этот приговор без изменений.
Решение ЕСПЧ по части нарушения права на справедливое судебное разбирательство
Адвокаты Мераба настаивали на нарушении требований пп.1 и 3 статьи 6 Конвенции. В частности, во время судебного рассмотрения уголовного дела Алояна-Суслова часто удаляли из зала суда, в результате чего заседания продолжались без его участия, а судебный процесс проходил за закрытыми дверями, вдали от глаз СМИ и общественности.
Кроме того, в зале суда Мераб всегда находился в наручниках, не имел возможности делать записи и общаться с адвокатами.
Для доставки в суд Мераба будили рано утром. Во время длительных судебных заседаний ему не давали еду.
Евросуд отметил, что в демократическом обществе право обвиняемого на общение со своим адвокатом без угрозы прослушивания третьим лицом является одним основных требований справедливого судебного разбирательства. В противном случае юридическая помощь утрачивает свой основной смысл.
ЕСПЧ обратил внимание на утверждения адвокатов о том, что в ходе судебных заседаний серьезно ограничивалось право Мераба Алояна-Суслова на консультации с ними. Каждый раз, когда Мераб хотел поговорить в зале суда со своим адвокатом, он должен был обратиться с соответствующей просьбой к сотруднику, который в свою очередь просил разрешения у председательствующего судьи. Только после этого ему позволяли консультироваться со своим адвокатом, причем это обычно происходило во время перерывов.
“Вышеупомянутых утверждений достаточно, чтобы суд пришел к заключению о том, что заявкодателю не были предоставлены соответствующие возможности для своей защиты, что нарушает право на справедливое судебное разбирательство и на “равное оружие”,- говорится в решении ЕСПЧ, который и по этой части констатировал нарушение ст.6 Конвенции.
Ни Мерабу, ни его адвокатам не удалось допросить очень важных свидетелей. А показания жены Давида Батикяна, Розы Найт, которые были положены в основу обвинения Мераба, были получены путем пыток.
В числе свидетелей были знакомые Мерабу лица, которые сделали заверенные в нотариальном порядке заявления о том, что никогда не были допрошены в полиции. В ответ правительство Украины отметило, что свидетели не были допрошены в суде, так как из соображений безопасности находились под защитой государства.
ЕСПЧ, не посчитав позицию правительства достоверной и аргументированной, в этой части также констатировал нарушение ст.6 Конвенции.
Адвокаты Мераба Алояна-Суслова неоднократно заявляли о том, что решение о проведении судебного процесса за закрытыми дверями лишено какой-либо мотивации и обоснования, что утверждения о получении угроз родственниками убитого не подкреплены какими-либо доказательствами и что заинтересованные лица в любом случае находились под защитой.
Правительство Украины настаивало на том, что проведение судебных заседаний в закрытом режиме является необходимой и оправданной мерой и не оказывает негативного воздействия на права обвиняемых.
В связи с этим правительство Армении заявило, что проведение судебного процесса за закрытыми дверями ничем не обосновано.
ЕСПЧ констатировал, что поскольку судебный процесс по делу заявителей не проводился публично, то тем самым было допущено нарушение ч.1 ст.6 Конвенции.
Решение ЕСПЧ по части запрета на пытки
Европейский суд по правам человека еще 14 ноября 2019 г. применил в отношении Мераба Алояна-Суслова промежуточное средство, поручив правительству Украины немедленно перевести его в специализированную гражданскую больницу для проведения медобследования в связи с гепатитом и лечения против отравления ртутью.
Правительство Украины не признало факт нарушения прав Суслова, тогда как правительство Армении заявило о нарушении запрета на применение пыток.
В решении ЕСПЧ отмечается, что власти должны обеспечить проведение срочной и точной диагностики и надлежащий уход. Евросуд подчеркнул, что медицинская помощь в пенитенциарных заведениях должна соответствовать тому качеству лечения, которое государственные органы обязались обеспечить для всего населения. “Суд считает, что в ходе пребывания под арестом заявитель по данному делу не получал всеобъемлющую и равноценную медицинскую помощь, следовательно эти жалобы приемлемы и свидетельствуют о нарушении ст.3 Конвенции”,- говорится в решении ЕСПЧ.
Евросуд также констатировал, что Украина не выполнила требование о применении промежуточного средства, тем самым нарушив свое обязательство по Конвенции. Кроме того, в решении говорится, что судебные процессы длятся очень долго, что также является нарушением прав лиц.
ЕСПЧ призвал правительство Украины возобновить производство дела
В заключении решения Евросуда отмечается, что украинское законодательство предусматривает право на требование о новом возбуждении внутригосударственных производств, что в подобных случаях является наиболее приемлемой формой компенсации.
Адвокат Мераба Алояна-Суслова Лилит Айрапетян в беседе с Hetq.am отметила важность содержащейся в решении ЕСПЧ формулировки о возобновлении производства дела. По словам адвоката, в решениях Европейского суда подобные формулировки встречаются не часто.
“Самое главное – Евросуд прямо написал и указал правительству Украины на то, что наиболее эффективным и реальным вариантом устранения подобных нарушений является возобновление производства и повторное расследование данного дела. Следствием этого решения должно стать проведение в Украине нового следствия по указанному делу”,- сказала Л.Айрапетян.
Решение ЕСПЧ станет окончательным через три месяца после публикации (таков срок обжалования в Большой палате). Начиная с 1 января Мераб должен в течение 30 дней подать заявление о возобновлении производства, что позволит начать новое следствие по его делу.
“Шансы на то, что заявление о возобновлении производства будет удовлетворено, очень велики. Евросуд поставил под сомнение все доказательства, положенные в основу обвинения. Получается, что Мераб был осужден в результате процесса, который от начала до конца был несправедливым и не соответствовал требованиям статьи 6 Конвенции”,- подчеркнула адвокат.
Касаясь отравления своего подзащитного, Лилит Айрапетян сообщила, что этот случай произошел в 2015 году вследствие помещения ртути в одеяло, находившееся в камере Мераба. После этого к нему было проявлено бесчеловечное отношение, которое проявилось в непредоставлении медицинской помощи в течение длительного времени.
“Мераб с первого дня говорил, что не имеет отношения к обвинению и что его первоочередной целью является доказательство своей невиновности. То есть вопрос оправдания до сих пор на повестке, и Мераб будет продолжать работать со своими адвокатами в этом направлении. Если и после возобновления производства дело будет расследоваться с нарушениями (например, не будут допрошены свидетели), можно будет задействовать механизм, который позволит обратить внимание Комитета министров. Кроме того, общая ситуация, стремление Украины войти в Евросоюз предполагают, что эта страна будет действовать более осторожно. Если и сейчас будут допущены грубые нарушения, как это было сделано в первый раз, то это чревато скандалом”,- сказала Лилит Айрапетян.
По словам адвоката, прошло уже 13 лет, судебное разбирательство может длиться долго, кроме того, могут возникнуть проблемы с давностью срока. Все это дает Мерабу возможность выйти на свободу.
В возобновлении производства дела в Украине может принять участие и член Адвокатской палаты Армении Ара Казарян, сообщила Лилит Айрапетян.
Мераб Алоян-Суслов отбывает наказание в одиночной камере колонии строгого режима в городе Бердичев.
“Сейчас мы готовимся подать новую жалобу по статье о применении к нему пыток. Он уже десять лет содержится в одиночной камере. Мераб неоднократно обращался по этому вопросу, есть даже принятый в 2021 году судебный акт о том, что его содержат в одиночной камере без какого-либо обоснования”,- сообщила адвокат.
По ее словам, после начала российско-украинской войны родные не имели возможность поддерживать связь с Мерабом. Если до этого родственникам удавалось отправлять из Армении и России посылки, то сейчас это уже невозможно. А в Украине у Мераба нет родственников.
“Жена и дети Мераба очень боятся приезжать в Украину. Ранее его родителей и жену в Украине избили. После избиения жены он уже два года не видел дочь”,- добавила Лилит Айрапетян.
В марте-апреле этого года в Министерстве юстиции обсуждался вопрос экстрадиции Мераба в Армению.
В апреле 2022 г. в Минюсте было оприходовано заявление об экстрадиции, написанное от имени брата Мераба Алояна-Суслова. На данный момент никаких сведений о ходе решения этого вопроса нет.
Отметим, что Минюст с целью проверки поступившего заявления обратился к украинской стороне для получения и изучения документов по делу М.Алояна-Суслова. Это позволит установить, имеются ли основания для обращения к Украине с заявлением об экстрадиции осужденного.
Пресс-секретарь Минюста Мариам Мелконян сообщила нам, что после получения заявления ведомство в установленном законом порядке обратилось к украинской стороне, однако никакого ответа не получило.