Գողթանիկցիները երազում են 8-տոկոսանոց վարկերի մասին
Գողթանիկի գյուղացիները սպասում են, թե երբ է իրենց գյուղից որևէ մեկը գնալու քաղաք, որպեսզի նրան տան իրենց անհրաժեշտ ապրանքների կամ մթերքների ցուցակը: Քաղաք գնացողի բախտն էլ, մեղմ ասած, չի բերում. իր գնումներից բացի պետք է իր հարևան-բարեկամ-գյուղացիների գնումներն էլ կատարի և ծանր-ծանր վերադառնա գյուղ:
Գողթանիկը Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձորի տարածաշրջանի գյուղերից է: Գտնվում է Եղեգիսի կիրճում` Եղեգիս գետի ձախ ափին: Եղեգնաձորից հեռու է 30 կմ: 235 բնակիչ ունի, բայց խանութ չկա գյուղում: Գողթանիկի ավագանու անդամները պատմեցին, որ մի խանութ ունեցել են ժամանակին, սակայն փակվել է. «Խանութպանը պարտքերի տակ սկած է, չենք ճարում, ընկավ տոկոսների տակ ու փախավ: Գնում ենք ապրանք ենք առնում, փողը չենք տալիս,- մանրամասնեց գյուղապետ Համբարձում Սամվելյանը և կատակով շարունակեց,- ընտանիքն էլ ա փնտրում նրան, բայց չի գտնում»:
Գողթանիկը հարուստ գյուղ չէ, խնդիրներն էլ այստեղ շատ են: Գյուղացիները անասնապահությամբ ու այգեգործությամբ են զբաղվում: 150 հա վարելահող ունեն, բայց ոչ մի կտոր չեն վարում, որովհետև տեխնիկա չկա գյուղում: Մշակում են միայն տնամերձ հողակտորները, իսկ վարելահողերը որպես խոտհարք են օգտագործում:
Գյուղապետն ասում է, որ իրենց համագյուղացի խանութպանը չի կարողացել իրավիճակը փրկել, քանի որ բանկերն էլ նույնիսկ իրենց գյուղին վարկ չեն տալիս: Առաջնայինը, ըստ գյուղապետի, հենց այս խնդիրն է, մինչդեռ գյուղում նպաստավոր պայմաններ կան անասնապահությամբ զբաղվելու համար, բայց ներդրումներ անել տեղացիները չեն կարող: «Գյուղտեխնիկա առնելու համար գնում ենք բանկ, ասում են` Երևանում բնակարան գրավ դիր: Որ Երևանում բնակարան ունենայի, ստեղ ի՞նչ էի անում,- ասում է գյուղապետը,- չէ, ախր նենց պայմաններ են, գոնե գյուղի տունդ վերցնեն, հողդ վերցնեն գրավ: Չեն վերցնում: Կամ, ասենք, էդ տեխնիկեն առնենք, տեխնիկեն գրավ վեկալեն, չկա տենց բան»:
Համբարձում Սամվելյանը պատմում է, որ նախկինում դիմել է «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ին, ընկել է վարկային կարուսելի մեջ, 3-4 տարի չի կարողացել «տակից դուրս գալ» և մեկից վերցնելով՝ հազիվ կարողացել է մյուսին տալ: «Չնայած էտի Հայգյուղփոխբանկ չի, էտի տուն քանդող բանկ է: Հազիվ պրծել եմ ես էդ բանկից»,- անկեղծանում է Հ. Սամվելյանը:
Գողթանիկում վարկային փորձեր, այնուամենայնիվ, կան: Գյուղում «Արեգակ» վարկային կազմակերպությունն է աշխատել, «Արդշինինվեստբանկը»: Արեգակը երաշխավորներով է վարկ տալիս, բայց փոքր` սկզբում` 120-200 հազար դրամ, այնուհետև` 500 հազար դրամ, սակայն բարձր տոկոսադրույքով` 22-24%, նաեւ ծառայության վճար են գանձում: «Մեր գնալ-գալն էլ հետը 30 տոկոս նստում է»,- ասում է գյուղապետը:
Ավագանու անդամ Գրիգոր Թամանյանն էլ ավելացնում է, որ 60-70 հազար դրամ էլ ծախսում են վարկի ձեւակերպման՝ թղթաբանության համար. «Մտածում ես` տոկոսները քիչ են, բայց որ քո ծախսածն էլ հաշվում ես, տոկոսները դառնում են կրկնակի: Ցանկացած տենց վարկ վերցնես, չես կարա դու գյուղատնտեսության մեջ օգուտ անես, հաստատ մինուսով դուրս կգաս, դու դրանից եկամուտ չես կարող ունենալ»:
«Չեն ասում գլխանց, որ գյուղացին գլխի ընկնի»,- ավելացնում է գյուղապետն ու առաջարկում գյուղացիներին երկարաժամկետ վարկեր տալ, որպեսզի գյուղացին կարողանա իր գործը դնել, անասուն, տեխնիկա առնել և եկամուտ ստանալուց հետո տոկոսները վճարել:
Կառավարության նախաձեռնած 8-տոկոսանոց վարկերը երազանք են գողթանիկցիների համար: «8-տոկոսանոց վարկերը մեզ համար երազանք է: Սաղ սուտ է դրանք, իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն, էդ մեզ համար չէ»,- ասում է գյուղապետ Սամվելյանը: 8-տոկոսանոց վարկերի համար գյուղապետը դիմել է մարզպետարան, ասել են` խնդիր չունեն, բայց մինչ օրս արդյունքի չեն հասել, իրենց գյուղին էլ չեն տվել այդ վարկերը: Գյուղապետը խոստովանում է, որ հոգնել է տարբեր ծրագրերի դիմելուց, իրենց գյուղը երբեք մրցույթներում չի շահում: Հիշում է, որ մեկ անգամ ծառատունկի ծրագրի են մասնակցել, սակայն հանկարծ կազմակերպիչներն ասել են, որ ծրագիրը շահում է այն գյուղը, որը ծովի մակերևույթից բարձր է մինչև 1700 մ: «Է կրակն ընկա՞նք` 1850 ենք բարձր, ամեն տեղ մի արգելք են դնում, բայց էսօր ամեն ծառ էլ ստեղ լինում է` դեղձը ունենք, ծիրանը ունենք, խաղողը ունենք, դամբուլը ունենք, ամեն ինչ էլ կա` պնդուկը, պոպոկը, ընտիր խնձորը»,- շարունակում է գյուղապետը:
Համբարձում Սամվելյանը վստահ է, որ ձմեռային հանգստի գոտի կառուցելու լավ նախադրյալներ կան իրենց գյուղում, քանի որ ձյունը երկար է մնում: Նրա կարծիքով, լեռնադահուկային սպորտը կարելի է հենց Գողթանիկում զարգացնել. եթե Ծաղկաձորում ձյուն են լցնում, որ երկար ժամանակ տուրիստներին պահեն իրենց մոտ, ապա Գողթանիկում ձյունը երկար է մնում: Սակայն գյուղն իր բյուջեով ոչինչ անել չի կարող: Բյուջեն աղքատիկ է՝ 3,5 մլն դրամ դոտացիան է, 1,5 մլն էլ` սեփական եկամուտները, որով միայն աշխատավարձերն են կարողանում վճարել: Իսկ գյուղում լուծման կարոտ բազմաթիվ խնդիրներ կան` խմելու ջրագիծ, դպրոցի վերանորոգում, մանկապարտեզի և միջհամայնքային ճանապարհների վատթար վիճակ: «Բազմիցս դիմել ենք, գրել ենք, ոչ մի արդյունք»,- ասում է գյուղապետը:
Գողթանիկը 1990-ականներին շուրջ 400 բնակիչ ուներ, ծերերը մահացել են, իսկ Ադրբեջանից բռնագաղթածները, քաղաքային կյանքին սովոր լինելով և գյուղի անբարենպաստ պայմանների պատճառով, հեռացել են Գողթանիկից: Հիմա Գողթանիկում մնացել է 235 բնակիչ:

Гохтаникцы мечтают о 8-процентных кредитах
Жители села Гохтаник ждут, пока кто-нибудь из односельчан отправится в город, чтобы вручить ему список необходимых товаров или продуктов питания. Гохтаник – одно из сел Ехегнадзорского района Вайоцдзорской области. Оно расположено в Ехегисском ущелье, на правом берегу реки Ехегис, в 30 километрах от города Ехегнадзор.
В Гохтанике 235 жителей, но магазина нет. Члены совета старейшин говорят, что в свое время магазин здесь был, но закрылся из-за долгов владельца. Последний не смог выплатить проценты и сбежал. “Мы покупали товары, но не платили. А теперь его и семья ищет, но не находит”,- пошутил староста села Амбарцум Самвелян.
Гохтаник не богатое село, проблем здесь много. Крестьяне занимаются скотоводством и садоводством. Имеется 150 га пахотных земель, однако из-за отсутствия сельхозтехники обрабатывать землю невозможно. Люди обрабатывают только свои приусадебные участки, а на пахотных землях косят сено.
По словам старосты, банки не выдают селу кредиты, и именно эта проблема является первоочередной. Между тем в селе имеются хорошие условия для развития скотоводства, однако вкладывать деньги гохтаникцы не могут. “Когда для покупки сельхозтехники идем в банк, нам говорят: заложите квартиру в Ереване. Но если б у меня была квартира в Ереване, разве я бы здесь остался,- сказал Амбарцум Самвелян. – Хоть бы они брали в залог дом или землю в селе. Но нет, не берут”.
Староста как-то взял кредит в банке “АКБА-Кредит Агриколь”, после чего его закрутила кредитная карусель. 3-4 года он не могу выпутаться из этой ситуации. Пришлось брать деньги в долг, чтобы погасить задолженность банку. “Это не армянский крестьянский банк, это стихийное бедствие. Я еле избавился от этого банка”,- говорит Самвелян.
Тем не менее попытки взять кредит в селе предпринимаются. Здесь работали кредитная организация “Арегак” и “Ардшининвестбанк”. Организация “Арегак” выдавала кредиты при наличии поручительства, но под высокие проценты – 22-24%, при этом брала деньги и за услуги. “Все вместе обходилось нам в 30%”,- сказал Амбарцум Самвелян.
А член совета старейшин села Григор Туманян напомнил, что еще 60-70 тысяч драмов приходилось платить за оформление документов. “Если брать такие кредиты, то прибыли от сельского хозяйства не получишь”,- сказал Г.Туманян.
Староста предлагает выдавать крестьянам долгосрочные кредиты, чтобы они смогли купить скот, сельхозтехнику, а проценты начинали платить только после получения прибыли.
Для гохтаникцев обещанные премьер-министром кредиты под 8 процентов – несбыточная мечта. “Это все обман, ничего общего с действительностью это не имеет. Такие кредиты не для нас”,- сказал староста. Для получения 8-процентных кредитов он обратился в областную админстрацию, там пообещали помочь, но до сих пор никаких результатов нет. Гохтаникцам эти кредиты так и не дали.
Амбарцум Самвелян уверен, что в их селе есть хорошие условия для организации зимнего отдыха. По его мнению, именно в Гохтанике можно развивать горнолыжный спорт – если в Цахкадзоре снег привозят, чтобы задержать туристов, то в Гохтанике снег лежит долго. Однако за счет своего бюджета – 3,5 млн драмов – село ничего не сможет сделать, ведь здесь есть и другие требующие решения проблемы: строительство водовода, ремонт школы, благоустройство детсада и межобщинных дорог...
В 1990-х годах в Гохтанике было 400 жителей. Но старики постепенно умирают, а беженцы из Азербайджана, привыкшие к городской жизни, не смогли приспособиться к здешним неблагоприятным условиям и уехали из села. Сегодня в Гохтанике живет 235 человек.