Գողթանիկցիները երազում են 8-տոկոսանոց վարկերի մասին
Գողթանիկի գյուղացիները սպասում են, թե երբ է իրենց գյուղից որևէ մեկը գնալու քաղաք, որպեսզի նրան տան իրենց անհրաժեշտ ապրանքների կամ մթերքների ցուցակը: Քաղաք գնացողի բախտն էլ, մեղմ ասած, չի բերում. իր գնումներից բացի պետք է իր հարևան-բարեկամ-գյուղացիների գնումներն էլ կատարի և ծանր-ծանր վերադառնա գյուղ:
Գողթանիկը Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձորի տարածաշրջանի գյուղերից է: Գտնվում է Եղեգիսի կիրճում` Եղեգիս գետի ձախ ափին: Եղեգնաձորից հեռու է 30 կմ: 235 բնակիչ ունի, բայց խանութ չկա գյուղում: Գողթանիկի ավագանու անդամները պատմեցին, որ մի խանութ ունեցել են ժամանակին, սակայն փակվել է. «Խանութպանը պարտքերի տակ սկած է, չենք ճարում, ընկավ տոկոսների տակ ու փախավ: Գնում ենք ապրանք ենք առնում, փողը չենք տալիս,- մանրամասնեց գյուղապետ Համբարձում Սամվելյանը և կատակով շարունակեց,- ընտանիքն էլ ա փնտրում նրան, բայց չի գտնում»:
Գողթանիկը հարուստ գյուղ չէ, խնդիրներն էլ այստեղ շատ են: Գյուղացիները անասնապահությամբ ու այգեգործությամբ են զբաղվում: 150 հա վարելահող ունեն, բայց ոչ մի կտոր չեն վարում, որովհետև տեխնիկա չկա գյուղում: Մշակում են միայն տնամերձ հողակտորները, իսկ վարելահողերը որպես խոտհարք են օգտագործում:
Գյուղապետն ասում է, որ իրենց համագյուղացի խանութպանը չի կարողացել իրավիճակը փրկել, քանի որ բանկերն էլ նույնիսկ իրենց գյուղին վարկ չեն տալիս: Առաջնայինը, ըստ գյուղապետի, հենց այս խնդիրն է, մինչդեռ գյուղում նպաստավոր պայմաններ կան անասնապահությամբ զբաղվելու համար, բայց ներդրումներ անել տեղացիները չեն կարող: «Գյուղտեխնիկա առնելու համար գնում ենք բանկ, ասում են` Երևանում բնակարան գրավ դիր: Որ Երևանում բնակարան ունենայի, ստեղ ի՞նչ էի անում,- ասում է գյուղապետը,- չէ, ախր նենց պայմաններ են, գոնե գյուղի տունդ վերցնեն, հողդ վերցնեն գրավ: Չեն վերցնում: Կամ, ասենք, էդ տեխնիկեն առնենք, տեխնիկեն գրավ վեկալեն, չկա տենց բան»:
Համբարձում Սամվելյանը պատմում է, որ նախկինում դիմել է «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ին, ընկել է վարկային կարուսելի մեջ, 3-4 տարի չի կարողացել «տակից դուրս գալ» և մեկից վերցնելով՝ հազիվ կարողացել է մյուսին տալ: «Չնայած էտի Հայգյուղփոխբանկ չի, էտի տուն քանդող բանկ է: Հազիվ պրծել եմ ես էդ բանկից»,- անկեղծանում է Հ. Սամվելյանը:
Գողթանիկում վարկային փորձեր, այնուամենայնիվ, կան: Գյուղում «Արեգակ» վարկային կազմակերպությունն է աշխատել, «Արդշինինվեստբանկը»: Արեգակը երաշխավորներով է վարկ տալիս, բայց փոքր` սկզբում` 120-200 հազար դրամ, այնուհետև` 500 հազար դրամ, սակայն բարձր տոկոսադրույքով` 22-24%, նաեւ ծառայության վճար են գանձում: «Մեր գնալ-գալն էլ հետը 30 տոկոս նստում է»,- ասում է գյուղապետը:
Ավագանու անդամ Գրիգոր Թամանյանն էլ ավելացնում է, որ 60-70 հազար դրամ էլ ծախսում են վարկի ձեւակերպման՝ թղթաբանության համար. «Մտածում ես` տոկոսները քիչ են, բայց որ քո ծախսածն էլ հաշվում ես, տոկոսները դառնում են կրկնակի: Ցանկացած տենց վարկ վերցնես, չես կարա դու գյուղատնտեսության մեջ օգուտ անես, հաստատ մինուսով դուրս կգաս, դու դրանից եկամուտ չես կարող ունենալ»:
«Չեն ասում գլխանց, որ գյուղացին գլխի ընկնի»,- ավելացնում է գյուղապետն ու առաջարկում գյուղացիներին երկարաժամկետ վարկեր տալ, որպեսզի գյուղացին կարողանա իր գործը դնել, անասուն, տեխնիկա առնել և եկամուտ ստանալուց հետո տոկոսները վճարել:
Կառավարության նախաձեռնած 8-տոկոսանոց վարկերը երազանք են գողթանիկցիների համար: «8-տոկոսանոց վարկերը մեզ համար երազանք է: Սաղ սուտ է դրանք, իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն, էդ մեզ համար չէ»,- ասում է գյուղապետ Սամվելյանը: 8-տոկոսանոց վարկերի համար գյուղապետը դիմել է մարզպետարան, ասել են` խնդիր չունեն, բայց մինչ օրս արդյունքի չեն հասել, իրենց գյուղին էլ չեն տվել այդ վարկերը: Գյուղապետը խոստովանում է, որ հոգնել է տարբեր ծրագրերի դիմելուց, իրենց գյուղը երբեք մրցույթներում չի շահում: Հիշում է, որ մեկ անգամ ծառատունկի ծրագրի են մասնակցել, սակայն հանկարծ կազմակերպիչներն ասել են, որ ծրագիրը շահում է այն գյուղը, որը ծովի մակերևույթից բարձր է մինչև 1700 մ: «Է կրակն ընկա՞նք` 1850 ենք բարձր, ամեն տեղ մի արգելք են դնում, բայց էսօր ամեն ծառ էլ ստեղ լինում է` դեղձը ունենք, ծիրանը ունենք, խաղողը ունենք, դամբուլը ունենք, ամեն ինչ էլ կա` պնդուկը, պոպոկը, ընտիր խնձորը»,- շարունակում է գյուղապետը:
Համբարձում Սամվելյանը վստահ է, որ ձմեռային հանգստի գոտի կառուցելու լավ նախադրյալներ կան իրենց գյուղում, քանի որ ձյունը երկար է մնում: Նրա կարծիքով, լեռնադահուկային սպորտը կարելի է հենց Գողթանիկում զարգացնել. եթե Ծաղկաձորում ձյուն են լցնում, որ երկար ժամանակ տուրիստներին պահեն իրենց մոտ, ապա Գողթանիկում ձյունը երկար է մնում: Սակայն գյուղն իր բյուջեով ոչինչ անել չի կարող: Բյուջեն աղքատիկ է՝ 3,5 մլն դրամ դոտացիան է, 1,5 մլն էլ` սեփական եկամուտները, որով միայն աշխատավարձերն են կարողանում վճարել: Իսկ գյուղում լուծման կարոտ բազմաթիվ խնդիրներ կան` խմելու ջրագիծ, դպրոցի վերանորոգում, մանկապարտեզի և միջհամայնքային ճանապարհների վատթար վիճակ: «Բազմիցս դիմել ենք, գրել ենք, ոչ մի արդյունք»,- ասում է գյուղապետը:
Գողթանիկը 1990-ականներին շուրջ 400 բնակիչ ուներ, ծերերը մահացել են, իսկ Ադրբեջանից բռնագաղթածները, քաղաքային կյանքին սովոր լինելով և գյուղի անբարենպաստ պայմանների պատճառով, հեռացել են Գողթանիկից: Հիմա Գողթանիկում մնացել է 235 բնակիչ:

The Villagers of Goghtanik Dream of 8 % Loans Promised by Government
The villagers of Goghtanik wait for when someone goes to the city from the village to give them a list of their goods or products that they need.
To put it mildly, this person’s luck has run out. Besides his purchases, he must fulfill the needs of its neighbors, relatives and villagers and make their purchases. Then he must return to the village laden down with everything he has bought.
Goghtanik is located in the Vayots Dzor province, one of the villages in the vicinity of the town of Yeghegnadzor. The village can be found in the Yeghegis gorge, on the left bank of the river Yeghegis. The village is located 30 km from Yeghegnadzor and has a population of 235 people.
The village has no stores. Goghtanik Council members said that at one time the village had a shop, but it is now closed. “The shop owner was buried under debt and had to pay interest rates, as a result he fled the town. We go and buy stuff there without paying.” says village Mayor Hambardzoum Samvelyan, who jokingly adds, "His family is looking for him as well, but they cannot find him.”
Goghtanik is not a rich village and there are many problems present here. The villagers are engaged in livestock and agriculture. There are 150 hectares of arable land available, however not one piece is used by the villagers because there is no farm equipment. Residents only cultivate their household plots and the arable land is only used as fodder meadows.
The mayor said that the shopkeeper couldn’t turn the situation around, because the banks do not give credit to the village. According to the mayor, this is the major problem. While there are favorable conditions for raising cattle in the village, locals are not able to invest in the sector.
“In order to acquire agricultural machinery you must go to the bank. There they tell you to put an apartment in Yerevan as collateral. If I had an apartment in Yerevan, what would I be doing here?”, says the mayor. “They need to make better conditions for loans. They should at least accept a village house or land as collateral. They will not. Or let’s say, they seize the equipment we purchase if we don’t pay back the loan. This concept doesn’t exist either.”
Mayor Samvelyan says that he previously applied to ACBA-Credit Agricole Bank, was caught in a credit carousel, and was not able to come out from under it for 3-4 years. Borrowing from one, he was hardly able to pay off the other. This is no HaygyughPokhbank (Rural Cooperative Bank), it is a house-destroying bank. I barely got free of this bank,” says Samvelyan.
Goghtanik has made several attempts to deal with the credit and loan issues. Aregak a, credit agency, and ArdshinInvestbank has worked with the village. Aregak, has given loans backed up by guarantees. However they are very small. They started out at 120-200,000 and grew to 500 ,000 dram; but at high interest rates of 22-24%, and an additional service charge . “When everything is said and done, we wind up paying 30%", says the mayor.
Council member Grigor Tamanyan adds that they need to spend an additional 60-70,000 for loan processing documentation. “You think the interest is very low, but when you account for the overall costs, the interest is doubled. With the loan you take out, you are not able to do anything in agriculture. You wind up in the red, at a loss, and can’t make any profit.”
“They don’t explain things so that villagers understand what they are getting into,” adds the village head, suggesting that long-term loans need to be given to farmers so that they can get established, buy livestock, equipment, and pay off the interest after making some money.
The 8% loans launched by the government remain a dream for the Goghtanik villagers. “They lie to us. Such loans have no connection to reality. They are not for us, " says mayor Samvelyan. The mayor has petitioned the regional administration for 8% interest for loans and was told there wouldn’t be any problem. However, so far these low interest rates have not been granted to the village.
The mayor confesses that he has grown tired of applying for various programs because his village never wins any of the program competitions. He remembers the one time they applied for a tree planting program. Out of the blue, the organizers said that the winning village would have to be below 1,700 meters in elevation.
“We were despondent since the village is at 1850 meters. They place an obstacle in front of us at every turn. Today, all kinds of tress grow here - we have peaches, apricots, grapes, plum, walnuts, hazelnuts, and delicious apples," continued the mayor.
Mayor Samvelyan is confident that there are good prerequisites for building a winter recreation area in their village, as the snow remains longer. In his opinion, it is also possible to develop a ski sport area in Goghtanik. If they are forced to truck in snow to Tzaghkadzor to keep the tourists around, Goghtanik always has a constant supply.
However, Goghtanik can’t do anything with its paltry budget comprising a state subsidy of 3.5 million AMD and local revenues of 1.5 million. It can just about pay the salaries of the village municipal staff. There are many problems that need to be fixed in the village including the repair of the damaged drinking water pipe, renovation of the school kindergarten, and inter-community roads, which are in poor condition. "We’ve written and petitioned frequently for assistance, but we receive no results," says the mayor.
Goghtanik had around 400 people in the 1990s. But the old people died off. , Many who fled Azerbaijan and wound up in Goghtanik left as well. They weren’t used to village life and the poor conditions in Goghtanik didn’t make the transition any easier.