Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սեպտեմբերի 6-ին հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, պնդելով, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 5-ին կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, նշելով, որ այս գործելաոճը, որի հիմքում հայկական կողմի՝ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունն արհեստականորեն սրելու փորձերի վերաբերյալ բացարձակ կեղծ տեղեկությունների տարածումն է, ոչ մի կերպ չի կարող նպաստել սահմանային իրավիճակի իրական կայունացմանը։
«ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ: Ավելին` ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցից նախօրեին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Արման Գագիկի Սարգսյանը», նշված է նախարարության հաղորդագրությունում:

Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию
6 сентября министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, в которой говорится, что якобы 5 сентября подразделения вооруженных сил Республики Армениия обстреляли азербайджанские позиции, дислоцированные на восточном направлении армяно-азербайджанской границы.
В связи с этим министерство обороны РА выступило с заявлением, в котором отмечается, что подобные методы действий, цель которых распространение абсолютно ложных сведений об агрессивных действиях армянской стороны и попытках искусственно обострить ситуацию на армяно-азербайджанской границе никоим образом не способствуют реальной стабилизации ситуации на границе.
“Подразделения ВС РА не открывали огонь в направлении азербайджанских позиций. Более того, как мы уже сообщали, накануне от выстрела с азербайджанской стороны погиб военнослужащий обязательной срочной службы, младший сержант Арман Гагикович Саргсян”,- говорится в сообщении оборонного ведомства РА.