Քովիդը դառնում է էնդեմիկ հիվանդություն․ Անահիտ Ավանեսյան
Քովիդը դառնում է էնդեմիկ հիվանդություն։ Ժամանակ առ ժամանակ աշխարհի տարբեր հատվածներում լինելու են բռնկումեր։ Այս մասին կառավարության հուլիսի 28-ի հերթական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Ամեն շաբաթ գրանցում ենք դեպքերի աճ։ Մահճակալային ֆոնդի ծավալման հստակ պլան ունենք, պիտի շարժվենք ըստ համաճարակային իրավիճակի։ Այլ երկրներում շատ ավելի մեծ ալիք է այս պահին, բայց ճամփորդությունների մասով սահմանափակումների վերադարձ չկա։ Մենք հասկանում ենք, որ բոլոր սահմանափակող միջոցառումները ժամանակավոր բնույթ կարող են կրել, և անընդհատ նույն շրջապտույտի մեջ դժվար է լինել»,- նշեց նա։
Ըստ Ավանեսյանի՝ բոլոր սահմանափակող միջոցառումները կախված են համաճարակային իրավիճակից․ «Եթե իրավիճակը սրվի, իհարկե, մեր ամբողջ գործիքակազմն օգտագործելու ենք՝ հիվանդացության դեմ պայքարելու»։
Նախարարի խոսքով՝ այս պահին շրջանառվում է կորոնավիրուսի BA5 տեսակը, որն օմիկրոնի ենթաշտամերից է։
Անդրադառնալով «կապիկի ծաղիկ» հիվանդությանը՝ Ավանեսյանն ասաց, որ մինչ այս պահն իրականացված բոլոր հետազոտությունները բացասական են եղել, Հայաստանում որևէ դեպք չի գրանցվել։

Ковид становится эндемическим заболеванием – А.Аванесян
Ковид становится эндемическим заболеванием, и время от времени в разных частях мира возможны вспышки, заявила журналистам по завершении очередного заседания правительства сегодня, 28 июля, министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“Каждую неделю мы регистрируем рост заболеваемости. В других странах на данный момент наблюдается более сильная волна, но по части путешествий возврата к ограничениям нет. Мы понимаем, что все ограничительные мероприятия носят временный характер, и постоянно находиться в одном и том же круговорте очень трудно”,- отметила министр.
Вместе с тем А.Аванесян подчеркнула, что если ситуация обострится, то будет задействован весь инструментарий борьбы с болезнью.
На данный момент распространен штамм BA5 коронавируса, который представляет собой один из подштаммов омикрона.
Касаясь обезьяньей оспы, глава минздрава сообщила, что в Армении ни один случай этого заболевания не зафиксирован.