120 մլն դոլար Կառավարությանը՝ ժողովրդավարության և տնտեսական կայունության բարեփոխումների համար
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը Հայաստանին 120 մլն դոլար դրամաշնորհ կտրամադրի ժողովրդավարության և տնտեսական կայունության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու նպատակով։
Կառավարությունը հունիսի 23-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև զարգացմանն ուղղված համագործակցության դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի նախատեսած ընդհանուր ներդրումը կազմում է 120 մլն ԱՄՆ դոլար, որը կհատկացվի մասնաբաժիններով։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նախատեսում է բաշխել իր ընդհանուր ներդրումը նպատակների միջև հետևյալ կերպ.
- 68,565,000 ԱՄՆ դոլար ժողովրդավարության խթանման համար։
- 51,435,000 ԱՄՆ դոլար տնտեսական անվտանգության բարելավման համար:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ ժողովրդավարության խթանման նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցություն կտրամադրի Հայաստանի կառավարությանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, արդարադատության, պետական կառավարման համակարգի և պետական ինքնակառավարման բարեփոխումներում։
«Փաստաթղթով սահմանված գործողությունները միտված են լինելու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, քաղաքական հաշվետվողականության ինստիտուտների հզորացմանը, ընտրական և քաղաքական գործընթացներում բարեվարքության պահպանմանը, երկրի՝ արտակարագ իրավիճակներում, օրինակ՝ քովիդին և այլ վարակիչ հիվանդություններին արձագանքելու կարողությունների ամրապնդմանը։
Տնտեսական անվտանգության բարելավման նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կաջակցի պետական հատվածին՝ ստեղծելու արդյունավետ և գործող համակարգեր և գործընթացներ, կաջակցի ներառական տնտեսական ռազմավարությունների իարկանացմանը, կօժանդակի արդյունավետ ներդրումների համար կապիտալ միջոցների բացահայտմանը»,- նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հարությունյանը։

120 млн долларов – на демократические реформы и обеспечение экономической стабильности
Грант в 120 млн долларов предоставит Армении Агентство международного развития США (USAID) на поддержку процесса демократических реформ и укрепление экономической стабильности.
Правительство на заседании 23 июня одобрило предложение о подписании грантового соглашения, направленного на развитие сотрудничества между Арменией и США. Общий вклад USAID составит 120 млн долларов, который будет выделен траншами. Сумму планируется распределить следующим образом: 68,565,000 долларов – на стимулирование демократии, 51,435,000 долларов – на повышение уровня экономической безопасности.
Руководитель администрации премьер-министра Араик Арутюнян отметил, что с целью стимулирования демократии USAID окажет правительству Армении помощь в борьбе с коррупцией, на проведение реформ в сферах юстиции, государственного управления и государственного самоуправления.
Будут осуществлены шаги по защите прав человека, усилению институтов политической подотчетности, соблюдению этических норм в избирательных и политических процессах, укреплению возможностей страны в чрезвычайных ситуациях.
“С целью повышения уровня экономической безопасности Агентство международного развития США окажет содействие госсектору в деле создания эффективных и действенных систем, реализации инклюзивных экономических стратегий, выявления капитальных средств для успешного осуществления инвестиций”,- отметил А.Арутюнян.