Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը լոնդոնյան մրցույթում ճանաչվել է տարվա բացահայտում եւ երկրի այցեքարտ
Այս տարի կայացած «Wine Travel Awards» ամենամյա միջազգային մրցույթին գինու զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը մրցանակի է արժանացել։ Ամենամյա այս մրցույթին մասնակցում են ոչ միայն գինու զբոսաշրջության ոլորտում կայացած միջազգային ընկերություններ, այլեւ նորաստեղծ կազմակերպություններ կամ կառույցներ։
Թանգարանի տնօրենը ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, հնագետ Հայկ Գյուլամիրյանն է։ «Հետքի» հետ զրույցում, անդրադառնալով մրցույթին, նա ասում է, որ այն ինովացիոն կոնցեպտ ունի, եւ քվեարկության փուլերն անցնում են օնլայն։
Ամբողջ աշխարհից քվեարկում են տարբեր անվանակարգերում մրցող մասնակիցների օգտին։ Իսկ վերջին փուլն, ըստ Գյուլամիրյանի, արդեն Լոնդոնում ժյուրիի ընտրությամբ է անցկացվում։
Հայկ Գյուլամիրյանը նշում է, որ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանն օնլայն քվեարկությամբ հենց սկզբից էլ եղել է առաջատարներից։ «Հետո արդեն վերջնական արդյունքների հրապարակմամբ իմացանք, որ հաղթել ենք հանրային քվեարկությամբ՝ որպես տարվա բացահայտում եւ երկրի այցեքարտ։ Այն թանգարանին նախեւառաջ կտա եռանդ՝ հետագայում եւս հանրահռչակելու հայկական մշակույթը տեղական եւ միջազգային հարթակներում»,- ասում է թանգարանի տնօրենը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը դեռ մեկ տարի էլ չկա, ինչ բացվել է։ Այն գտնվում է Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում՝ «Արմենիա Վայն» գինու գործարանի հարեւանությամբ։ Թեեւ թանգարանը ստեղծվել է գործարանի հիմնադիրների կողմից, դիտարկվում է որպես առանձին կառույց՝ գործարանից անկախ։
Հայկ Գյուլամիրյանի խոսքով՝ թանգարանի նպատակը գինու զբոսաշրջության հանրահռչակելն ու տարածաշրջանը գինու երթուղիներից մեկը դարձնելն է։

На Лондонской винной ярмарке Музей истории вина в Армении признан открытием года и визитной карточкой страны
На прошедшей в этом году ежегодной международной ярмарке Музей истории вина в Армении удостоился приза в сфере винного туризма. В ежегодной ярмарке “Wine Travel Awards” участвуют не только состоявшиеся в сфере винного туризма международные компании, но и новосозданные организации и структуры.
Директор музея, научный сотрудник Института археологии и этнографии Национальной Академии наук, археолог Айк Гюламирян в беседе с Hetq.am отметил, что винная ярмарка имеет инновационный концепт, а этапы голосования проходят в онлайн-режиме.
Голосование за участников, представленных в различных номинациях, проходило по всему миру. Последний этап голосования состоялся в Лондоне с участием жюри, рассказал А. Гюламирян.
По словам нашего собеседника, Музей истории вина в Армении лидировал с самого начала. “Потом, после обнародования окончательных итогов, мы узнали, что победили по результатам общественного голосования как открытие года и визитная карточка страны. Эта победа в первую очередь позволит Музею с еще большим энтузиазмом продолжать популяризировать армянскую культуру на местных и международных платформах”,- отметил директор.
Напомним, что Музей истории вина в Армении открылся меньше года назад. Он находится в селе Сасуник провинции Арагацотн, рядом с винным заводом “Армения Вайн”.
По словам Айка Гюламиряна, цель Музея – популяризация винного туризма и превращение региона в место проведения винных туров.