ՊՆ-ն հերքում է Ներքին Հանդի դիմաց գտնվող լեռնային տեղանքում ադրբեջանցիների կրկին առաջ գալու մասին լուրերը
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե «ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրկին առաջ են եկել ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի դիմաց գտնվող լեռնային տեղանքում», չի համապատասխանում իրականությանը։
«Ինչպես արդեն ներկայացվել է ս.թ. մարտի 21-ին ՊՆ կողմից տարածված պարզաբանման մեջ, սահմանի նշված հատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումների տեղակայումն արձանագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, հետպատերազմյան շրջանում։
Ընդ որում, տեղակայման փաստն արձանագրելուց անմիջապես հետո ՀՀ ԶՈՒ կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր՝ ադրբեջանական դիրքերը վերահսկողության տակ վերցնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում նշված տարածքում ադրբեջանական զինծառայողների շարժը լիարժեք վերահսկելի է, իսկ առաջխաղացման որևէ փորձ կհանգեցնի պատասխան գործողությունների։
Պաշտպանության նախարարությունը կրկին կոչ է անում զերծ մնալ բանակի հեղինակությանը հարվածող, ինչպես նաև հանրության շրջանում անհիմն լարվածություններ առաջացնող՝ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելուց»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրությունում։

Сведения о новом продвижении азербайджанцев в горной местности напротив села Неркин Анд не соответствуют действительности – МО РА
Министерство обороны Армении сообщает, что появившиеся в СМИ и соцсетях сведения “о новом продвижении азербайджанских подразделений в горной местности, расположенной напротив села Неркин Анд Сюникской области РА”, не соответствует действительности.
“Как мы уже сообщали в разъяснениях, распространенных МО 21 марта с.г., размещение азербайджанских подразделений на указанном участке границы были зафиксировано после 9 ноября 2020 г., в послевоенный период.
При этом сразу после констатации факта размещения вооруженными силами РА были предприняты необходимые шаги по взятию под контроль азербайджанских позиций, в результате чего перемещение азербайджанских военнослужащих на данной территории находится под полным контролем, а любая попытка продвижения приведет к ответным действиям.
Министерство обороны вновь призывает воздерживаться от распространения не соответствующих действительности сведений, наносящих удар по репутации армии и вызывающих необоснованную напряженность среди общественности”,- говорится в сообщении МО.