Ռուստամ Բադասյանը` եկամուտների միասնական հայտարագրման համակարգի ներդրման մասին
Կառավարությունը դեռ պետք է քաղաքական որոշում կայացնի` եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը ներդնում է միանգամից բոլորի համար, թե՞ փուլ առ փուլ: Այս մասին խորհրդարանում 2021 թվականի պետական բյուջեի հաշվետվության քննարկմանն ասաց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը` արձագանքելով Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանին:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Փաշինյանը երեկ խորհրդարանում հայտարարեց, որ Կառավարությունը մտադիր է եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման միասնական ներդրման անցնել:
«Մենք պետք է քաղաքական որոշում կայացնենք՝ ամբողջությա՞մբ ենք ներդնում բոլորի համար, թե՞ փուլ-փուլ ենք գնում, օրինակ՝ առաջին խումբ հարկ վճարողները, որոնք համատարած հայտարարագրման համակարգով պետք է հայտարարագիր ներկայացնեն, կարող են լինել, օրինակ, ընդհանուր հարկման համակարգում գործող ընկերությունների բաժնետերերը»,- ասաց Բադասյանը:
Ինչ վերաբերում է տեխնիկական մասի ապահովմանը՝ ՊԵԿ նախագահը վստահեցրեց` տեխնիկական որևէ խնդիր չի լինի ՊԵԿ-ի կողմից:
«Շատ արագ մեր էլեկտրոնային համակարգերը կադապտացնենք, և հայտարարագրերը հնարավոր կլինի սահմանված ժամկետում ներկայացնել, վերլուծել»,- ասաց նա:
Եկամուտների միասնական հայտարարագրման անցնելու մասին երեկ հայտարարել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուզում եմ նաև ընդգծել մեր քաղաքական վճռականությունը, որ մենք պետք է ներդնենք համընդհանուր հայտարագրման համակարգ, ՀՀ բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները, որն ուժի մեջ կմտնի արդեն 2024 թվականին` 2023-ի եկամուտների համար, որը և՛ տնտեսական, և՛ քաղաքական, և՛ քաղաքակրթական նշանակություն ունի»,- ասել էր նա:

Рустам Бадасян о внедрении системы всеобщего декларирования доходов
Правительству предстоит принять политическое решение о том, внедрять систему всеобщего декларирования доходов сразу или поэтапно, заявил во время обсуждения отчета о выполнении госбюджета 2021 года председатель Комитета госдоходов Рустам Бадасян, отвечая председателю постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкену Туняну.
Напомним, что вчера премьер-министр Никол Пашинян сообщил в парламенте о намерении правительства внедрить систему всеобщего декларирования доходов.
“Мы должны принять политическое решение относительно того, внедрять систему для всех сразу или поэтапно. Например, в первую группу налогоплательщикиов, которые должны будут представлять декларции в соответствии с системой всеобщего декларирования, могут войти акционеры компаний, действующих в общей системе общего налогообложения”,- сказал Р.Бадасян.
Касаясь обеспечения технической части, председатель КГД заверил, что никаких проблем с их стороны не будет.
“Мы очень быстро адаптируем наши электронные системы, так что декларации можно будет представлять и анализировать в установленный срок”,- отметил Р.Бадасян.
О внедрении системы всеобщего декларирования доходов сообщил вчера премьер-министр Никол Пашинян.
“Хочу также подчеркнуть нашу политическую решимость в вопросе внедрения системы всеобщего декларирования. Все граждане РА должны декларировать свои доходы. Эта система вступит в силу уже в 2024 году для доходов 2023 года и будет иметь как экономическое, так и политическое и цивилизационное значение”,- заявил глава правительства.