Անժամկետ հացադուլ` Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի համար
Այսօր՝ ապրիլի 18-ին, առավոտյան ժամը 9:00-ից Ազատության հրապարակում անժամկետ հացադուլ են հայտարարել քաղաքացիներ Նվեր Կիրակոսյանը և Արթուր Ավագյանը։ Նրանց նպատակը երիտասարդների ուշադրությունը Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա հրավիրելն է։
Նվեր Կիրակոսյանի խոսքով՝ իրենք հաշտ են ցանկացածի հետ, ով կմիանա նախաձեռնությանը։
«Եթե մեզ ասում են՝ ծայրահեղության ենք գնում, ուրեմն իրավիճակն է ծայրահեղ, երբ մեր օրգանիզմը հիվանդանում է, իմունային համակարգն ինչ-որ ազդակ է ուղարկում, որ խնդիր կա, հիմա մենք ազդակ ենք»,- ասում է նա։
Տղաները մասնակցել են արցախյան 44-օրյա պատերազմին, բայց նշում են, որ չեն ցանկանում դա քննարկման առարկա դարձնել։ «Մենք չենք շահարկում դա, չենք ուզում դրա մասին խոսել, հասկանում ենք, որ դա այս ամենին կոնտեքստ է ապահովում, բայց խնդրում ենք, որ 44-օրյա պատերազմին մասնակցելը չդառնա շահարկման առարկա»,- նշեց Նվերը։

Бессрочная голодовка в связи с ситуацией вокруг Арцаха
Сегодня, 18 апреля, в 9:00 утра Нвер Киракосян и Артур Авакян начали бессрочную голодовку на площади Свободы в Ереване. Их цель – обратить внимание молодежи на ситуацию вокруг Арцаха.
По словам Нвера, они поддержат любого, кто присоединится к их инициативе. “Когда нам говорят, что мы идем на крайний шаг, это значит, что ситуация уже критическая. Когда мы заболеваем, наша иммунная система посылает сигналы о наличии проблемы. Сейчас мы подаем такой сигнал”,- отметил молодой человек.
Нвер и Артур участвовали в 44-дневной арцахской войне, но не хотят, чтобы это обстоятельство становилось предметом обсуждения. “Мы не спекулируем этим фактом и не хотим об этом говорить”,- сказал Нвер. Он лейтенант запаса, Артур Авакян пошел на войну добровольцем.