Անհետացած քանդակներ, ոչնչացած նկարներ՝ Ազգային պատկերասրահում. քրեական գործեր չեն հարուցվում
2010 թվականին Հայաստանի ազգային պատկերասրահից անհետացել է 19-րդ դարի անհայտ քանդակագործի «Այծեմարդը սրինգով» քանդակը:
Այս փաստը պատկերասրահի տնօրինությունը մեկ տարի թաքցրել է: Այնուհետեւ պարզվել է, որ եւս տասը արձաններ են անհետացել պատկերասրահից:
Ոստիկանությանը հարցում էինք ուղղել՝ ակնկալելով ստանալ հետեւյալ հարցերի պատասխանները.
- Հայաստանի ազգային պատկերասրահից արձանիկների անհետացման փաստի առթիվ քրեական գործ հարուցվե՞լ է, թե՞ ոչ:
- Եթե հարուցվել է քրեական գործ, ապա կա՞ն կալանավորված անձինք, թե՞ ոչ, եւ ի՞նչ փուլում է այդ գործը:
- Եթե չի հարուցվել քրեական գործ, ապա ինչո՞ւ:
«Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ հայտնում ենք, որ ՀՀ ազգային պատկերասրահից 2010 թ. ընթացքում 19-րդ դարի անհայտ քանդակագործի «Այծեմարդը սրինգով» հայտնի քանդակի եւ հարցման մեջ նշված 10 արձանների կորստյան վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում եւ ենթակա ստորաբաժիններում հարուցված քրեական գործեր չկան: Ձեր հարցման երրորդ կետի պատասխանը կտրվի լրացուցիչ»,- նշված է ոստիկանության պատասխանում:
Այս գրությունից ակնհայտ է, որ քրեական գործ չի հարուցվել, եւ հաստատվում է, որ «հայտնի քանդակն» իսկապես անհետացել է պատկերասրահից: Ինչո՞ւ քրեական գործ չի հարուցվել. սպասում ենք «լրացուցիչ» պատասխանի, տեսնենք՝ ինչպե՞ս է ոստիկանությունն արդարացնելու քրեական գործ չհարուցելը:
Նույնաբովանդակ հարցումներ ուղարկել ենք նաեւ գլխավոր դատախազություն, մշակույթի նախարարություն եւ Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանին: Այս երեք կառույցներից առայժմ պատասխաններ չենք ստացել:
Ընդհանրապես, Ազգային պատկերասրահում նկարների, քանդակների տարօրինակ «անհետացումները» շատ են: Չնայած բոլոր փաստերն առայժմ կոծկվում են, բայց դրանք չեն կարող հավերժ ձգվել. Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը մի օր պետք է պատասխան տա այն ամենի համար, ինչ կատարվում է իր ղեկավարած կառույցում:
Այժմ պատմենք պատկերասրահում կատարված մեկ իրադարձության մասին, որը կրկին քրեաիրավական գնահատական չի ստացել: 2009-ի հուլիսի 31-ին ջրով են լցվել պատկերասրահի հոլանդական եւ մասամբ ֆրանսիական սրահները: Այս երկու սրահներում փչացել է հինգ նկար եւ 18-րդ դարի հոլանդական մեկ պահարան (ինվենտար համարը՝ 1241/16504):
Հոլանդական սրահի նկարները 16-17-րդ դարերի հեղինակների գործեր են, մասնագետները դրանց արժեքը գնահատում են մի քանի միլիոն դոլար: Պատկերասրահում «Հետքի» աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ամենաշատը վնասվել են ֆլամանդացի նկարիչ Տենիրս Դավիթ Կրտսերի /1610-1690/ երկու գեղանկարներից մեկը, իտալացի նկարիչներ Բասսանո Լեանդրոյի /1557-1622/ և Բասսանո Յակոպոյի /1510-1592/ գործերը:
Ֆրանսիական սրահից փչացել է Լուի Լեննենի շրջանի «Թռչնաբները ավերողները» գործը: Պատկերասրահի նկարները վերականգնողներից մեկը, ով չցանկացավ հրապարակել իր անունը, ասաց, որ այդ գործերից հնարավոր է եղել վերականգնել միայն մեկը` «Թռչնաբները ավերողները»: Իսկ «ջրհեղեղի» պատճառը գիշերը պատկերասրահում մի ֆիլմի նկարահանումներն են եղել, որի ավարտից հետո պատկերասրահի վերին հարկում գտնվող սրճարանում «կերուխումից» հետո մոռացել են փակել ջրի ծորակը, եւ այն ողողել է ներքեւի երկու սրահները:

Исчезнувшие скульптуры, уничтоженные картины в Национальной картинной галерее: уголовные дела не возбуждаются
В 2010 г. из Национальной картинной галереи Армении исчезла скульптура 19-го века “Сатир со свирелью” работы неизвестного автора. Год назад дирекция галереи скрыла этот факт. В дальнейшем выяснилось, что из картинной галереи исчезли еще десять скульптур.
Мы обратились с запросом в полицию в надежде получить ответы на следующие вопросы:
1. Возбуждено или нет уголовное дело по факту исчезновения скульптур из Национальной картинной галереи Армении?
2. Если уголовное дело возбуждено, есть ли арестованные лица и на какой стадии находится данное дело?
3. Если уголовное дело не возбуждено, то почему?
В своем ответе полиция сообщила: “В ответ на Ваш запрос сообщаем, что в Главном следственном управлении полиции РА и нижестоящих подразделениях уголовных дел, возбужденных в связи с исчезновением в 2010 г. из Национальной картинной галереи известной скульптуры “Сатир со свирелью” работы неизвестного автора и указанных в запросе 10 скульптур, нет. Ответ на третий пункт Вашего запроса будет дан дополнительно”.
Из этой записки становится очевидно, что уголовное дело не было возбуждено. Подтверждается также, что “известная скульптура” действительно исчезла из картинной галереи. Мы ждем дополнительного ответа на вопрос, почему уголовное дело не возбуждено, чтобы узнать, как полиция оправдывает это обстоятельство.
Аналогичные запросы мы направили также в Генпрокуратуру, министерство культуры и директору Национальной картинной галереи Паравону Мирзояну. Ответов из этих трех структур мы пока не получили.
Вообще случаев странного “исчезновения” из Национальной картинной галереи картин и скульптур много. И хотя все эти факты пока тщательно скрываются, такая ситуация не может длиться бесконечно – когда-нибудь директор галереи Паравон Мирзоян должен будет ответить за все то, что происходит в руководимой им структуре.
А пока расскажем о произошедшем в галерее еще одном случае, которое также не удостоилось уголовно-правовой оценки. В мае 2009 года вода залила голландский и частично французский залы галереи. Испортились пять картин и один голландский шкаф 18-го века (инвентарный номер 1241/16504).
Картины голландского зала принадлежат кисти художников 16-17 вв., специалисты оценивают их стоимость в несколько миллионов долларов. Пострадавшие картины реставрации уже не подлежат.
Во французском зале испортилась картина “Разрушители птичьих гнезд” периода Луи Ленена. Один из реставратов галереи, не пожелавший публично назвать себя, сказал, что эту работу удалось восстановить.
А причиной “наводнения” стали ночные съемки фильма в картинной галерее. По их завершении в расположенном на верхнем этаже кафе была организована пирушка, после которой забыли закрыть водопроводный кран, и вода залила два нижних зала. По этому факту также уголовное дело не возбуждено.