ԱԳՆ-ն ակնկալում է, որ ռուս խաղաղապահների միջամտությամբ ադրբեջանական զորքը կվերադառնա ելման դիրքեր
ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Փառուխ գյուղ ներխուժելու վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
«Այսօր ժամը 16:00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում խախտել են Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը և ներխուժել են Արցախի Փառուխ գյուղ։
Ադրբեջանի այս ագրեսիվ գործողությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, համաձայն որի` դադարեցվում էին ռազմական գործողությունները, կողմերը կանգ էին առնում զբաղեցրած դիրքերում և Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով տեղակայվում էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը։
Այս գործողություններին նախորդել են Ադրբեջանի կողմից Արցախը սնուցող միակ գազատարի աշխատանքի ամբողջական խափանումը, մեծ տրամաչափի զինատեսակներից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, արցախահայությանն ահաբեկող սպառնալիքները և էթնիկ զտմանն ուղղված այլ քայլեր։ Ավելին, Եվրոպայում անվտանգային իրավիճակի կտրուկ սրման հետ մեկտեղ Բաքվի նմանօրինակ գործողությունները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը։
Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահ զորքերը, որոնց պատասխանատվության գոտում է տեղի ունենում սադրանքը, միջոցներ կձեռնարկեն, որպեսզի Ադրբեջանի զորքերը անհապաղ վերադառնան ելման դիրքեր և անշեղորեն պահպանեն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում հստակ գնահատական հնչեցնել խաղաղության գործընթացը ձախողելուն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների կապակցությամբ և աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ջանքերին»,- նշված է ԱԳՆ-ի կայքում:

Заявление МИД Армении
Сегодня около 16:00 часов азербайджанские вооруженные силы нарушили линию соприкосновения Нагорного Карабаха в зоне ответственности российской миротворческой миссии и вторглись в село Парух в Арцахе.
Подобные агрессивные действия Азербайджана вновь свидетельствуют о том, что официальный Баку продолжает грубо нарушать трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, согласно которому прекращались военные действия, стороны останавливались на занятых позициях и вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе развертывался миротворческий контингент Российской Федерации.
Этим действиям предшествовали полный срыв со стороны Азербайджана работы снабжающего Арцах единственного газопровода, обстрел объектов гражданской инфраструктуры из крупнокалиберного оружия, угрозы армянам Арцаха и другие шаги, направленные на этнические чистки. Более того, подобные действия Баку, наряду с резким обострением ситуации безопасности в Европе, ставят под серьезную угрозу мир и стабильность в регионе.
Ожидаем, что российские миротворческие войска, в зоне ответственности которых происходит провокация, предпримут меры, чтобы войска Азербайджана немедленно вернулись на исходные позиции и неукоснительно соблюдали обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября.
Призываем международное сообщество озвучить четкую оценку провокационным действиям Азербайджана, направленным на срыв мирного процесса, и содействовать усилиям по установлению мира на Южном Кавказе и достижению мирного урегулирования нагорно-карабахского вопроса.