Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ. «Օկուպացված քաղաքներ օգնություն տանելը գրեթե անհնար է»
Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանն ասում է, որ Ուկրաինայում իրավիճակը գնալով ծանրանում է։ Հատկապես օկուպացված մարզերում եւ մարզկենտրոններում է դրությունը ծանր, քանի որ դեղորայքի եւ սննդամթերքի պակաս կա։ Քաղաքներ կան, որտեղ արդեն 2 շաբաթ հոսանք եւ գազ չկա։ Հրթիռակոծության եւ ռմբակոծության հետեւանքով վնասված շենքեր կան, որոնց միայն ապակիներն են վնասվել, սակայն մարդիկ միեւնույնն է՝ չեն վերադառնում բնակվելու, ինքնուրույն ջեռուցելու։
«Մարդիկ լքում են իրենց շենքերը, տները, բնակարանները, պետական ապաստարաններ են գտնում եւ փորձում առաջին օգնությունն այնտեղ ստանալ։ Ես խոսում եմ արեւելյան Ուկրաինայի քաղաքների մասին՝ Մարիուպոլի, Վոլնովախայի, որը գրեթե հավասարված է հողին, Խարկովի, որտեղ ռմբակոծությունը գիշեր-ցերեկ է, Չեռնիգովը հրթիռակոծվում է»,- նշում է Դավիթ Մկրտչյանը։
Իրավիճակը հատկապես ծանր է երեք քաղաքներում՝ Մարիուպոլում, Խարկովում եւ Կիեւում։ Դրանցից ամենասարսափելին, ըստ Դ․ Մկրտչյանի, Մարիուպոլում է։ Այդտեղ մարտի 4-5-ից հոսանք չկա։ Մոտ կես միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքի հետ կապ հնարավոր չէ հաստատել։ Այստեղ հայերի թիվը, ըստ «Հետքի» զրուցակցի, մոտ 10 հազար է։ Ուկրաինայի հայերի միությունը չի կարողանում կապ հաստատել Մարիուպոլում բնակվող հայերի հետ հոսանքի բացակայության եւ հեռախոսների անհասանելիության պատճառով։ Այստեղից տեղեկատվություն ստանում են միայն հումանիտար «կանաչ միջանցքներից» հետո՝ էվակուացվող հայերի միջոցով։
Դավիթ Մկրտչյանի փոխանցմամբ՝ «կանաչ միջանցքներն» էլ անվտանգ չեն։ Մարդկանց էվակուացնող ավտոբուսները ենթարկվում են ռմբակոծության։ Նախորդ շաբաթ դրանցից մեկի վարորդն ու ուղեկցող զինվորականը վիրավորվել են։
«Բոլոր մնացած քաղաքներում, որտեղ հոսանք կա, կապը ունենք։ Մենք տիրապետում ենք իրավիճակին, պարզապես քաղաքներ կան, որոնք սահմանափակված են, չենք հասցնում օգնություն հասցնել։ Օրինակ՝ մոտ 3 շաբաթ է, ինչ Խերսոն չենք կարողանում հումանիտար օգնություն հասցնել։ Ռուսական կողմը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ իրենք Ղրիմից Խերսոն տանում են օգնություն, բայց ես ինֆորմացիա չունեմ, թե արդյոք հայերը օգտվում են դրանից, թե ոչ»,- նշում է Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Կիեւում իրավիճակը, դժբախտաբար, փոխվել է։ Խաղաղ բնակիչները ենթարկվում են հրթիռակոծության, կան զոհեր, ավերված թաղամասեր, զվարճանքի եւ առեւտրի կենտրոններ։ «Եթե այդպես շարունակվի, ապա, ցավոք, Կիեւը կարող է վերածվել երկրորդ Խարկովի կամ Մարիուպոլի, որին ես չեմ ուզում հավատալ»,- նկատում է մեր զրուցակիցը։
Ուկրաինայի հայերի շրջանում զոհերի ընդհանուր թիվը 15 է, նրանցից 5-ը զինվորական էին, 10-ը՝ խաղաղ բնակիչ։ Վիրավորների թվի մասին դեռ հստակ տեղեկություններ չկան։
Պատերազմի առաջին օրվանից մինչեւ հիմա, ըստ Դավիթ Մկրտչյանի, Ուկրաինայի հայերի միությունը շարունակում է օգնություն ցուցաբերել բնակչությանը։ Նա նշում է, որ այս ընթացքում արդեն 15 բեռնատար մեքենա՝ 300 տոննայից ավելի հումանիտար բեռ են բաժանել, այս շաբաթ էլ պատրաստվում են 3-5 բեռնատար մեքենա օգնություն բաժանել։
«Օկուպացված քաղաքներ օգնություն տանելը գրեթե անհնար է։ Հիմա ով ավտոմեքենա կամ վառելիք չունի, հույսը մնում են էվակուացնող ավտոբուսները։ Խերսոնին, օրինակ, չենք կարող օգնել։ Գնալով մեր հնարավորությունները սահմանափակվում են, որովհետեւ այն քաղաքները, որոնք օկուպացված են, մնում են ավելի խորքում։ Նրանք (նկատի ունի ռուսական ուժերին - հեղ.) ավելի առաջ են գալիս, ինչքան առաջ են գալիս, այնքան այդ քաղաքները մնում են խորքում։ Եթե առաջին օրերին 10 կմ խորանալով էլ դեղ կամ սնունդ էինք հասցնում, հիմա 20 կմ է, օրինակ, չենք կարողանում այդքան խորանալ»,- ասում է Դավիթ Մկրտչյանը։ Վերջինս նկատում է, որ բաժանվող հումանիտար օգնությունից օգտվում են նաեւ օտարերկրացիները։
Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահը պատերազմի հանգուցալուծում դեռ չի տեսնում, քանի որ իրավիճակն ավելի է վատացել։ Եթե պատերազմի առաջին օրերին վստահ էր, որ բանակցություններով կկանգնեցվեն ռազմական գործողությունները, դիվանագիտական ճանապարհով կփորձեն լուծել հարցը, ապա հիմա թերահավատ է դրանում։ Նույնիսկ բանակցությունների ընթացքում կրակը չի դադարեցվում։
Ուկրաինայից մարդկանց հոսքը շարունակվում է։ Երկիրը լքող հայերի թվի մասին միությունը դիմել է Ուկրաինայի սահմանապահներին, որոնք աշխատում են ծանրաբեռնված 24-ժամյա ռեժիմով: Բայց քանի որ մարդկանց հոսքը մեծ է եւ տարբեր ուղղություններով, չեն կարողանում հանել հայերի մասին տվյալները։ Նախքան պատերազմը Ուկրաինայում հայերի թիվը շուրջ 350 հազար էր՝ համաձայն տեղի հայերի միության։
«Ես կուզեմ, որ մարդիկ հասկանան, որ մենք անում ենք ոչ թե հնարավորինը, այլ անհնարինը։ Եվ մեր հայ երիտասարդներն այնպիսի ակտիվություն են ցուցաբերում ռմբակոծության տակ, որ ֆանտաստիկա է. իրենց կյանքը վտանգի տակ դնելով՝ օգնություն են հասցնում կարիքավորներին։ Դա պետք է տեսնել, ապրել նրանց հետ, շնչել այդ ամենը»,- ասում է Դավիթ Մկրտչյանը։
Ավելացնում է, որ Հայաստանում մարդիկ տրամադրված են ուկրաինացիների դեմ՝ մոռանալով, որ Ուկրաինայում ապրում է մեծությամբ աշխարհի 3-4-րդ հայ համայնքը։ «Ասում են, թե ձեզ հասնում է, դուք ֆոսֆորային ռումբեր եք մատակարարել Ադրբեջանին։ Ես միլիոն անգամ արդեն ասել եմ, որ Ուկրաինան ֆոսֆորային ռումբ չի փոխանցել Ադրբեջանին: Ես ուզում եմ փոխանցել, որ աշխարհում մեծությամբ 3-4-րդ հայ համայնքն է ապրում այստեղ, եկեք մի քիչ հարգենք եւ չմոռանանք, որ երբ Հայաստանը կռիվ ուներ, Ուկրաինայի հայերի միությունը շտաբներ էր բացել, մեծ ծավալի օգնություն էր պատրաստել, որ այստեղից միջոցներ հասցնի Հայաստանին»,- ասում է Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահը։
ՀԳ․ «Հետքը» հարցազրույցի համար դիմել էր նաեւ Ուկրաինայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանին։ Վերջինս համաձայնել էր հարցազրույց տալ ԱԳՆ-ի հետ համաձայնեցնելուց հետո: ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը մեզ պատասխանել է, թե հարցազրույցի նպատակահարմարության տեղյակ կպահի։ Սա, ըստ էության, մերժում է նախարարության կողմից:

Зампредседателя Союза армян Украины: “Доставлять помощь в оккупированные города почти невозможно”
Заместитель председателя Союза армян Украины Давид Мкртчян в беседе с Hetq.am отметил, что ситуация в Украине постепенно ухудшается. Особенно тяжелая обстановка в оккупированных областях и областных центрах, где не хватает лекарств и продуктов питания. Есть города, которые уже две недели лишены газа и электроэнергии. Вследствие ракетных и бомбовых ударов в некоторых зданиях только выбиты стекла, но люди все равно не возвращаются туда.
“Люди покидают свои дома, квартиры, идут в государственные убежища и пытаются там получить первую помощь. Я говорю о городах в Восточной Украине - Мариуполе, Волновахе, который почти сравняли с землей, о Харькове, который бомбят день и ночь, о подвергающемся ракетным обстрелам Чернигове”,- сказал Давид Мкртчян.
Ситуация особенно тяжелая в трех городах – Мариуполе, Харькове и Киеве. Страшнее всего, по словам нашего собеседника, в Мариуполе. Там с 4-5 марта нет элетроэнергии. Установить связь с почти полумиллионным городом невозможно. Здесь, по словам Д.Мкртчяна, проживает около десяти тысяч армян. Из-за отсутствия электронергии и недоступности мобильной связи Союзу армян Украины не удается связаться с проживающими в Мариуполе армянами. Сведения оттуда поступают через эвакуирующихся “зелеными коридорами” наших соотечественников.
По словам Давида Мкртчяна, “зеленые коридоры” больше небезопасны. Эвакуирующие людей автобусы подвергаются бомбовым ударам. На прошлой неделе были ранены водитель автобуса и сопровождавший его военный.
“Со всеми остальными городами, где есть электроэнергия, мы поддерживаем связь. Ситуацию мы контролируем, просто есть города, куда не успеваем доставлять помощь. Так, почти три недели нам не удается отправить гуманитарную помощь в Херсон. Российская сторона несколько раз заявляла, что привозит в Херсон помощь из Крыма, но я не располагаю информацией о том, пользуются армяне этой помощью или нет”,- сказал зампредедателя САУ.
Он с болью отметил, что ситуация в Киеве изменилась. Мирные жители подвергаются ракетным обстрелам, есть жертвы, разрушены кварталы и торговые центры. “Если так будет продолжаться, то Киев, увы, может превратиться во второй Харьков или Мариуполь, во что я не хочу верить”,- сказал Давид Мкртчян.
По его словам, общее число погибших в Украине армян достигло десяти: пять из них военные, 10 – мирные жители. Точных сведений о числе раненых пока нет.
С первых дней войны и до сих пор Союз армян Украины продолжает оказывать помощь населению. Д.Мкртчян сообщил, что за это время они раздали свыше 300 тонн, или 15 грузовиков, гуманитарной помощи. Еще 3-5 грузовиков с помощью на подходе.
“Доставлять гуманитарный груз в оккупированные города почти невозможно. Сейчас те, у кого нет машины или топлива, надеются только на эвакуирующие людей автобусы. Херсону, например, мы не можем помогать. Наши возможности постепенно ограничиваются, так как оккупированные города остаются в глубине страны. Они (российские силы. – Авт.) продвигаются вперед, и по мере их продвижения эти города все больше отдаляются. Если в первые дни эти города находились на расстоянии 10 километров, и мы могли доставлять туда лекарства и продукты, то сейчас расстояние составляет уже 20 километров, которое мы уже не можем преодолеть”,- сказал Давид Мкртчян, добавив, что раздаваемая ими гуманитарная помощь достается и людям других национальностей.
В условиях ухудшения ситуации зампредседателя Союза армян Украины не видит возможности окончания войны. Если в первые дни Д.Мкртчян был уверен, что военные действия можно остановить путем переговоров и решить вопрос дипломатическим путем, то сейчас он настроен скептически.
Отток людей из Украины продолжается. Для получения данных о численности покидающих страну армян САУ обратился к украинским ограничникам, которые работают в круглосуточном режиме. Но поскольку поток людей очень большой и идет в разных направлениях, пограничники не смогли предоставить сведения об армянах. По данным САУ, до войны в Украине проживало около 350 тысяч армян.
“Я хочу, чтобы люди поняли, что мы делаем невозможное. Во время бомбежек наши молодые армяне проявляют просто фантастическую активность – подвергая свою жизнь опасности, они доставляют помощь тем, кто в ней нуждается. Это нужно видеть, нужно переживать с ними все это, дышать этим…” – сказал Давид Мкртчян.
По его словам, в Армении люди настроены против украинцев, забывая о том, что в этой стране находится третья в мире по численности армянская община. “Говорят: поделом вам, вы поставляли Азербайджану фосфорные бомбы. Я уже миллион раз заверял, что Украина не передавала Азербайджану фосфорные бомбы. Здесь живет третья или четвертая по численности армянская община. Давайте проявим немного уважения и не будем забывать о том, что когда Армения воевала, Союз армян Украины открыл штабы, собрал большой объем помощи для доставки в Армению…” – сказал зампредседателя Союза армян Украины.
P.S. Hetq.am обратился к Чрезвычайному и Полномочному послу Армении в Украине Владимиру Карапетяну с просьбой дать интервью. Г-н посол согласился ответить на наши вопросы после согласования с МИД РА. В полученном нами ответе пресс-секретаря внешнеполитического ведомства Ваана Унаняна говорилось, что нам сообщат о целесообразности интервью. По, сути, со стороны МИД это был отказ.