ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանը վերածվեց թեժ լեզվակռվի. ընդդիմությունը լքեց դահլիճը
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանն այսօր կրկին վերածվեց լեզվակռվի, ավանդական դարձած` միմյանց «դավաճան» անվանելու մեղադրանքներով․ նախազգուշացում ստացած, ձայնից զրկված, նիստերի դահլից դուրս հրավիրված ընդդիմադիր պատգամավորներ, ապա ընդդիմության` նիստերի դահլիճը լքելու միասնական որոշում:
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Ստամբուլյանը, խոսելով Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներից, հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ է մտադիր անել ՀՀ կառավարությունը, երբ ՌԴ-ն հացահատիկի արտահանման արգելք կիրառի: Այնուհետև պատգամավորը հայտարարեց` Հայաստանի իշխանությունները Արցախի 75%-ը հանձնել են թշնամուն, և հենց այդ շրջաններում էլ հացահատիկի արտադրությունն էր զարգանում:
Ամբիոնին մոտեցավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` պահանջելով ընդդիմադիր խմբակցություններից դիրքորոշում` ըստ իրենց, տեղանքի անունը Սանասար է, թե Կուբաթլի:
«Եթե Սանասար է և ոչ Կուբաթլի, ինչի՞ են ձեր լիդերները 20 տարի բանակցել էդ տարածքներն Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ, ընդ որում՝ դա արել են հրապարակային: Ձեր ընդունած Մադրիդյան սկզբունքներում գրվել է` յոթ շրջանները վերադարձվում են Ադրբեջանին, հիմա ասե՛ք՝ ա՛յ դավաճաններ, էդ հողերն ինչի՞ եք դրել սակարկությունների վրա, որ հացահատիկի գործ անե՞ք»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմությանը կոչ արեց դադարեցնել կոկորդիլոսի արցունքներ թափել: Պատգամավորն էլ իր հերթին կոչ արեց օրենսդիրի անդամների հետ առանց մատ թափ տալու խոսել:
Փաշինյանը շարունակեց` ով կասի, թե ինքը հող է հանձել, նրա հետ մատ թափ տալով է խոսելու: Սեյրան Օհանյանը տեղից խոսեց` ասելով, թե ձեր ղեկավարության ժամանակ, ու չէր հասցրել միտքն ավարտել, ինչից հետո իր խոսքը Օհանյանին հղեց Փաշինյանը:
«Տո ձեր ղեկավարության ժամանակ ի՞նչ է եղել, եթե Սանասար էր, ինչի էիք գնացել հանձնում, Մադրիդյան սկզբունքներում դուք եք գրել, դուք էլ պաշտպանության նախարար եք եղել»,- ասաց Փաշինյանը: Օհանյանը տեղից շարունակում էր խոսել, Փաշինյանը հորդորեց չափն իմանալ, ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանն էլ նախազգուշացում հայտարարեց Սեյրան Օհանյանին: Պաշտպանության նախկին նախարարը հորդորում էր Փաշինյանին մատ թափ տալով իր հետ չխոսել, սակայն Փաշինյանն ընդգծեց` ոչ միայն մատ թափ կտա, այլ հարկ եղած դեպքում «ուրիշ բան էլ կանի»:
Նիստերի դահլիճում սկսվեց իրարանցում, պատգամավորները սկսեցին տեղից գոռգոռալ, միմյանց վիրավորել: Հակոբ Արշակյանը նախազգուշացում հայտարարեց Հռիփսիմե Ստամբուլյանին, Անդրանիկ Քոչարյանին, Գեղամ Նազարյանին, ինչից հետո Գեղամ Նազարյանը շարունակում էր տեղից խոսել: Արշակյանը Նազարյանին նիստի ընթացքում ձայնի իրավունքից զրկեց, ապա դուրս հրավիրեց դահլիճից: Արամ Վարդևանյանը փորձում էր իրավիճակը շտկել, սակայն նա ևս ձայնի իրավունքից զրկվեց, ապա նիստերի դահլիճից դուրս հրավիրվեց: Այս որոշումից հետո ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների պատգամավորները դուրս եկան դահլիճից։ Մինչ դուրս գալը «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը, ձեռքն ուղղելով կառավարության կողմը, «դավաճան» ասաց, ինչին Հակոբ Արշակյանն արձագանքեց՝ դավաճանը դու ես:

Перепалка в парламенте: оппозиция покинула заседание
Во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании вновь произошла перепалка, в ходе которой властные и оппозиционные депутаты обвинили друга друга в предательстве. Получившие замечания и лишившиеся права голоса представители парламентской оппозиции совместно с другими членами оппозиционных фракций приняли решение покинуть зал заседаний.
Все началось с того, что депутат фракции “Айастан” Рипсиме Стамбулян, касаясь введения санкций против России, поинтересовалась, какие шаги собирается предпринять правительство Армении на случай, если РФ решит запретить экспорт своего зерна. Затем депутат заявила, что власти сдали врагу 75% территории Арцаха, причем те районы, где выращивалось зерно.
Подошедший к трибуне премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался у оппозиции, почему ее лидеры на протяжении 20 лет вели переговоры вокруг сдачи этих территорий Азербайджану, причем делали это публично. “В принятых вами Мадридских принципах записано: Азербайджану возвращаются семь районов. Теперь скажите, предатели, почему вы вынесли эти земли на торги?”,- обратился к оппозиционным депутатам Пашинян.
В ответ оппозиционный депутат потребовал не грозить пальцем законодателям. Пашинян парировал: тем, кто обвинит его в сдаче земель, он будет грозить пальцем. Затем, обратившись к бывшему министру обороны Сейрану Оганяну, заявил: “Почему вы поехали сдавать? Это вы записали в Мадридских принципах, и вы были министром обороны”. В ответ С.Оганян начал с места отпускать реплики, после чего врио председателя НС Акоп Аршакян сделал ему замечание. Оганян потребовал, чтобы премьер не грозил ему пальцем, на что Пашинян ответил, что этим не ограничится.
В зале началась словесная перепалка, раздались взаимные оскорбления, выкрики. Арам Вардеванян попытался успокоить коллег, но сам тоже лишился права голоса и был удален из зала. После этого обе оппозиционные фракции покинули зал заседаний.