Մեկ քայլ առա՞ջ, թե՞ տասը ցատկ ետ
Մայիսի 7-ը եկավ որպես սովորական աշխատանքային երկուշաբթի: Արտաքուստ այնպիսի տպավորություն էր, թե նախորդ օրը համապետական ընտրություններ չեն եղել, մարդիկ «մեծ ոգևորությամբ ու ակտիվությամբ» նոր Ազգային ժողով չեն ընտրել, իսկ ինչ-որ երկրի ինչ-որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով պարբերաբար ինչ-որ տվյալներ է հաղորդում, որոնք այս մարդկանց, այս հասարակության հետ ոչ մի առնչություն չունեն:
Ընտրությունների հաջորդ օրը հասարակության մոտ տիրող անտարբերությունը բացարձակապես չէր համապատասխանում թե փոփոխությունների այն սպասելիքին, որ հարուցել էր մեծամասնությունը ձեռք բերած քաղաքական ուժը, թե ընտրություններին մարդկանց 62 տոկոսանոց մասնակցությանը:
Նման անտարբերությունը երկու հիմնական պատճառ կարող է ունենալ: Առաջին` մարդիկ խորհրդարանի հետ չէ, որ կապում են փոփոխությունների հույսը: Երկրորդ` այն արդյունքները, որոնք հրապարակեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, մեծ հաշվով, իրենց մեջ ոչ մի անակնկալ, ոչ մի ինտրիգ չէին պարունակում. ողջ հարցն այն էր, թե ՀՀԿ-ին ինչ ձայների ինչ հարաբերակցությամբ է հաղթանակ շնորհվելու, և թե ՕԵԿ-ը կամ «Ժառանգությունը» կհաղթահարե՞ն արդյոք ԱԺ անցնելու 5 տոկոսանոց արգելքը:
Այսպիսով, 5-րդ գումարման խորհրդարանը, նախնական տվյալների համաձայն, կազմված է լինելու երկու կատեգորիայի քաղաքական ուժերից. մի կողմից 74 տոկոս քվեներին արժանացած ՀՀԿ-ից ու ԲՀԿ-ից, մյուս կողմից՝ խորհրդարան անցնելու 5, իսկ ՀԱԿ-ի պարագայում՝ 7 տոկոսանոց շեմը մի կերպ հաղթահարած 4 ուժերից` ՀՅԴ, «Ժառանգություն», ՀԱԿ և ՕԵԿ: Թե ինչպիսին կլինի քաղաքական այս ուժերի դասավորությունը խորհրդարանում, պարզ կդառնա երկու հանգամանքից:
Առաջին` նրանից, թե ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը, բայց հատկապես ԲՀԿ-ն որքանո՞վ կընդունեն քվեարկության ներկայացված արդյունքները: Ակնհայտ է, որ ՕԵԿ-ի և ՀՀԿ-ի ստացած քվեները եղել են հենց վերջիններիս ու հատկապես ԲՀԿ-ի ընտրազանգվածի հաշվին: Սակայն ՀՀԿ-ի տոկոսային առավելությունն այնքան մեծ է, որ անգամ ընտրատեղամասերի կեսը բացելու և քվեաթերթիկների վերահաշվարկ կատարելու պարագայում լուրջ փոփոխություններ չի կարելի սպասել, մանավանդ որ կոնկրետ քվեաթերթիկների հաշվարկի հետ կապված խախտումների, կեղծումների մասին ահազանգեր չեն հնչել:
Երկրորդ` շատ բան կախված է լինելու նրանից, թե ՀՀԿ-ն, իսկ ավելի ճիշտ՝ Սերժ Սարգսյանը որքանո՞վ կնախընտրի բացարձակ մեծամասնություն կազմելով հանդերձ կոալիցիա ձևավորել խորհրդարան անցած կուսակցությունների հետ, և թե նրանցից կոնկրետ որոնց կարվի նման առաջարկություն: Այստեղ առանցքային է դառնում ԲՀԿ-ի գործոնը, որը հայտնվել է լուրջ երկընտրանքի առաջ. ընդունել պարտությունը կամ չհամակերպվել և վերածվել խորհրդարանական ընդդիմության:
Եթե ընտրվի երկրորդ ճանապարհը, խորհրդարանում կձևավորվի հզոր ընդդիմադիր բևեռ, որովհետև ակնհայտ է, որ ԲՀԿ-ի շուրջը կհամախմբվեն թե ՀՅԴ-ն, թե ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունը»: Չի կարելի բացառել, սակայն, այլ կոնֆիգուրացիաներ ևս. օրինակ՝ իշխանական կոալիցիա` ընդդեմ ԲՀԿ-ի, երբ ՀՀԿ-ն կփորձի կոալիցիա ձևավորել ՀՅԴ-ի, ՕԵԿ-ի, «Ժառանգության» հետ: Սակայն սա խիստ անհավանական է թվում, որովհետև նման կոալիցիան լինելու է ձևական, և եթե, օրինակ, ՀՅԴ-ն լուրջ ամբիցիաներ ունի` հետագայի հետ կապված, ապա նման տարբերակին համաձայնելով՝ այն վերջնականապես կվերածվի քաղաքական մումիայի: Այս ամենը, իհարկե, պարզ կդառնա առաջիկայում: Մինչ այդ, սակայն, շատ ավելի կարևոր է հասկանալ` ինչպե՞ս պատահեց, որ ՀՀԿ-ն ստացավ այնքան շատ քվե, որ անգամ գելափային սոցհարցումները չէին կարողացել նկարել, իսկ մնացած ուժերի անունների դիմաց գրվեց նույնիսկ «էքզիթ փոլի» ներկայացրած արդյունքներից զգալիորեն պակաս ցուցանիշ:
Ալեե-հոպ…
Ըստ էության, նման պատկեր ձևավորվեց երեք չափազանց ուժեղ գործոնների ազդեցությամբ: Առաջինը, բնականաբար, բաժանված ընտրակաշառքն էր, որն իր մասշտաբներով գերազանցեց բոլոր սպասելիքները: Այն բաժանվում էր տոտալ կերպով` գրեթե բացահայտ, և չնայած դրան` իրավապահ մարմիններն արձագանքեցին ընդամենը երկու դեպքի: Ընտրակաշառք բաժանելու իմաստը երկուսն է. մի կողմից խաղադրույք է կատարվում նրա վրա, որ գումար վերցնողների գոնե մեծ մասը կքվեարկի ոչ թե հանուն ՀՀԿ-ի, այլ այն անձին հետագայում ձախողման պատճառով կուսակցության կողմից պատժվելուց փրկելու համար, որից վերցրել են գումարը:
Գործում է դրկից հարևանին, բարեկամին «չքցելու», «չդավաճանելու» սկզբունքը, ինչը տոհմային մտածողությամբ հասարակության պարագայում չափազանց լուրջ սոցիալ-հոգեբանական գործոն է: Երկրորդն այն է, որ ընտրակաշառք վերցրած անձինք, անկախ նրանից` քվեարկե՞լ են կաշառքը տված կուսակցության օգտին, թե՞ ոչ, հետագայում երբեք դուրս չեն գա իրենց քվեն պաշտպանելու, բողոքելու, չեն գնա ընդդիմության ետևից, որովհետև այդպիսով անմիջապես կմատնեն իրենց իրական նախասիրությունը և կհայտնվեն չափազանց անհարմար դրության մեջ:
Այլ կերպ ասած` ընտրակաշառքը հանրային դժգոհությունն ի սկզբանե կառավարելու և զսպելու հիանալի գործիք է դառնում: Բայց սրա առանձնահատկությունն այն է, որ միջազգային ոչ մի դիտորդ այն չի տեսնում և չի կարող արձանագրել որպես ընտրախախտում: Իսկ իշխանությանը հենց դա է պետք:
Երկրորդ` ՀՀԿ-ի հաղթանակի հիմնական ֆոկուսն ապահովեցին ընտրացուցակները, որոնք այդպես էլ լուրջ ուշադրության չարժանացան թե ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի համար ստեղծված միջկուսակցական շտաբի, և թե հասարակության ու քաղաքացիների կողմից: Որ հիմնական արդյունքը հենց ընտրացուցակներն ապահովեցին, վկայում է երկու իրողություն. նախ` մարդկանց աննախադեպ, բայց համատարած ապատիայի և ընտրական համակարգի նկատմամբ անգամ գելափային սոցհարցումներով արձանագրվող անվստահության պարագայում 62 տոկոսանոց ակտիվությունը, և երկրորդ` կիրակի օրվա համար անսովոր գերակտիվությունը հատկապես առավոտյան ժամը 8-11-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ քնելու փոխարեն մարդիկ տարօրինակ կերպով նախընտրել էին ընտրատեղամասերի առջև հսկայական կուտակումներում ու հերթերում ոտքի վրա «չորանալը» և ուղղակի քաղաքացիական պարտքը կատարելու մոլուցքով տարվելը:
Տարօրինակ զուգադիպությամբ դա հենց այն ժամանակահատվածն էր, երբ անձնագրերում դրված դրոշմակնիքները դեռ հաջողում էին րոպեների ընթացքում հօդս ցնդել: Բայց ընտրացուցակների իրական խնդիրը Երևանում փաստացի ապրողների և իրական գրանցում ունեցողների միջև առկա անհամատեղելիությունն էր, որն այդպես էլ մնաց չուսումնասիրված: Այն պահանջում էր յուրաքանչյուր տան, բնակարանի, հասցեի մանրակրկիտ դիտարկում, որը տեխնիկապես հնարավոր չէ իրականացնել անգամ մեկ-երկու շաբաթների ընթացքում:
Սա մի պրոցես է, որը պահանջում էր առաջին հերթին քաղաքացիական կեցվածք, հասարակական մոբիլիզացիա: Մինչդեռ մեկ-երկու հայտնաբերված նման դեպքերը և դրանց վերաբերյալ հասցեատերերի արձագանքը վկայում էին, որ մարդկանց մեծամասնությունը շատ լավ էլ տեղյակ են իրենց հասցեներում գրանցված այլ անձանց գոյության մասին և ոչ միայն լռում են, այլև, փաստորեն, մասնակցում են այս հակապետական ծրագրված օպերացիային: Իսկ եթե հասարակությունն է մասնակիցը, բնականաբար, երբեք հնարավոր չի լինելու լուրջ արդյունքներ ակնկալել:
Այս իմաստով կարելի է ասել՝ ամենամեծ ընտրակեղծարարը, կամա թե ակամա, դարձավ հենց շարքային քաղաքացիների ու հասարակության մեծամասնությունը. նրանք, ովքեր համաձայնել էին այլ անձանց իրենց բնակարանների վրա գրանցելուն, և նրանք, ովքեր գրանցվել էին: Եթե քաղաքական ուժերը 2013 թ. նախագահական ընտրություններից առաջ իրավիճակը փոխելու խնդիր տեսնում են, ապա ընտրացուցակների և քաղաքացիների հետ անհատապես աշխատելու համար պետք է սկսեն գործել հենց այսօրվանից` հիմք ընդունելով հրապարակված ընտրացուցակները: Որովհետև արդեն իսկ ակնհայտ է, որ նախագահական ընտրություններում կրկին այս ռեսուրսն է օգտագործվելու:
Երրորդ` որքան էլ պնդեն, թե հեռուստաընկերությունները հավասարաչափ ու անաչառ լուսաբանեցին ընտրարշավը և դրանում ներգրավված ուժերին, քվեարկությունից հետո նրանց վարքագիծը հստակ դարձրեց, որ նրանք իրականում վերածվել են եթերային խոշոր ու նախադեպը չունեցող տոտալ մանիպուլյացիոն մեքենայի, ինչը շատ ավելի վտանգավոր է, քան ուղղակի պրոպագանդան կամ հակաքարոզչությունը, որով զբաղվում էին նախկինում: Բացառությամբ «Երկիր Մեդիայի» և «Կենտրոնի», մնացած բոլոր հեռուստաընկերությունները մայիսի 6-ի երեկոյան լծվել էին հանրային գիտակցությունը ՀՀԿ-ի բացարձակ հաղթանակին վարժեցնելու մանիպուլյացիոն խաղին:
«Գելափի» իրականացրած «էքզիթ փոլի» շատ խոսուն արդյունքները ժամեր շարունակ չէին իջնում էկրաններից` կարծես ավետելով, թե ինչպիսի արդյունքների հետ պետք է համակերպվել: Նրանցից և ոչ մեկը, սակայն, անգամ հպանցիկ անդրադարձ չկատարեց այն փաստին, որ չի կարող արժանահավատ լինել մի հետազոտություն, որի մասնակիցների 40 տոկոսը, այսինքն՝ գրեթե կեսը, չեն հայտնել իրենց կատարած ընտրության մասին:
Փոխարենը եթեր հեռարձակվող հայրենասիրական ֆիլմերը, ամիսներ առաջ կայացած համերգների տեսագրությունները, հումորային ծրագրերը փորձում էին խեղճ ընտրողներին տրամադրել, որ ոչ թե Հանրապետական կուսակցությունն է իրական հաղթողը, այլ հեռուստաէկրանների առջև ծվարած «հպարտ» քաղաքացիները: Այլ կերպ ասած` ՀՀԿ-ի դեռևս պաշտոնապես չարձանագրված հաղթանակը մատուցվում էր որպես մեծագույն ձեռքբերում ողջ ժողովրդի համար:
Ձեռքի հետ էլ դեռ որոշ հեռուստաընկերություններ, օրինակ՝ այս ամենում ամեամեծ ներդրումն ունեցած «Արմնյուզը», փորձում էին համոզել, թե այլևս անիմաստ է դուրս գալ փողոցներ, անհամաձայնություն հայտնել ներկայացվելիք արդյունքների վերաբերյալ: Հեռուստաընկերությունների այս քաղաքականությունը ամբողջությամբ չեզոքացրեց նախընտրական շրջանում նրանց կողմից արտաքուստ պահպանած հավասարակշռության էֆեկտը:
Այս ընտրությունները մեկ քայլ առաջ չէին նախորդներից: Պարզապես փոխվել են խախտումների ու կեղծիքների տեխնոլոգիաները. բիրտ միջոցներին փոխարինելու են եկել ներշնչելու, համոզելու, մանիպուլյացիայի ենթարկելու տեխնոլոգիաները` դրան գումարած նաև ընտրացուցակային աճպարարությունները, որոնք չէին կարող նկատվել ոչ մի միջազգային կազմակերպության, ոչ մի դիտորդի կողմից: Բայց քանի որ իշխանությանը հենց այս արտաքին պատկերը, այս փուչիկն է անհրաժեշտ, ընտրությունները հռչակվում են ազատ ու թափանցիկ:
Փույթ չէ, որ դիտորդների լավատեսությունը հանրությանը չի փոխանցվում, այս խոսքերը սովորական մարդկանց հոգիները հպարտությամբ, բերկրանքով, ուրախությամբ ու վստահությամբ չեն համակում: Փույթ չէ, որ մայիսի 9-ի փոխարեն գալիս է մայիսի 7-ը, սովորական, մռայլ աշխատանքային երկուշաբթին:

Шаг вперед или десять прыжков назад?
7-е мая наступило как обычный рабочий понедельник. Чисто внешне складывалось впечатление, что накануне не было общегосударственных выборов, люди не выбирали “с большим воодушевлением и активностью” Национальное Собрание, а какая-то Центральная избирательная комиссия какой-то страны периодически сообщала какие-то данные, которые не имели никакого отношения к этому обществу.
Безразличие, царившее в обществе на следующий день после выборов, абсолютно не соответствует тому ожиданию изменений, которые вызвала получившая большинство политическая сила и 62-процентная явка избирателей.
Подобное безразличие может иметь две основные причины: первая –надежды на перемены люди связывают не с парламентом, вторая – те результаты, которые обнародовал ЦИК, по большому счету, не были неожиданными и не содержали в себе интригу, и весь вопрос состоял в том, победа с каким соотношением голосов будет присуждена Республиканской партии и преодолеют ли “Оринац еркир” или “Наследие” 5-процентный порог прохождения в НС.
Таким образом, согласно предварительным данным, парламент 5-го созыва будет сформирован из политических сил двух категорий. С одной стороны это будут получившие 74% голосов Республиканская партия и “Процветающая Армения”, с другой – с трудом преодолевшие 5-процентный, а в случае с Армянским национальным конгрессом – 7-процентный барьер четыре политические силы – АРФ Дашнакцутюн, “Наследие”, Армянский национальный конгресс и “Оринац еркир”.
Расклад этих сил в парламенте будет зависеть от двух обстоятельств.
Первое обстоятельство состоит в том, признают ли АРФД, АНК и особенно ППА представленные результаты голосования. Очевидно, что именно за счет электората этих партий, в частности электората ППА, получили свои голоса “Оринац еркир” и РПА. Однако процентный перевес РПА настолько велик, что даже в случае проведения пересчета голосов на половине избирательных участков серьезных изменений ожидать не следует, тем более, что никаких сигналов о нарушениях, связанных с подсчетом избирательных бюллетеней, не поступало.
Второе обстоятельство заключается в том, что многое будет зависеть от того, захочет ли получившая абсолютное большинство РПА, а точнее Серж Саргсян, сформировать коалицию с прошедшими в парламент двумя партиями и конкретно какой из этих них будет сделано такое предложение.
Здесь ключевым становится фактор “Процветающей Армении”, которая встала перед серьезным выборов: признать поражение или не смириться и превратиться в парламентскую оппозицию. Если будет выбран второй путь, то в парламенте сформируется мощный оппозиционный полюс, поскольку очевидно, что и Дашнакцутюн, и АНК, и “Наследие” объединятся вокруг ППА. Нельзя, однако, исключать и другие конфигурации, например, властную коалицию против ППА, если РПА попытается сформировать коалицию с АРФД, ПОЕ и “Наследием”. Однако подобный вариант кажется чересчур невероятным, поскольку такая коалиция будет носить формальный характер. Ведь если партия Дашнакцутюн имеет серьезные амбиции, связанные с будущим, то, согласившись на такой вариант, она окончательно превратится в политическую мумию. Все это, разумеется, выяснится в ближайшее время. А пока необходимо понять, как получилось, что РПА получила так много голосов, а против остальных партий были записаны показатели, которые оказались значительно ниже даже результатов экзит-пола.
Алле-оп...
Такая картина, по сути, создалась под влиянием трех чрезвычайно сильных факторов. Во-первых, раздававшиеся избирательные взятки, которые по своим масштабам превзошли все ожидания. Взятки раздавались тотально и практически открыто. Но, несмотря на это, правоохранительные органы отреагировали лишь в двух случаях. Смысл раздачи избирательных взяток был обусловлен двумя обстоятельствами. С одной стороны, ставка делалась на то, что большинство берущих деньги людей проголосует если не за РПА, а хотя бы за то, чтобы в дальнейшем, в случае неудачи, спасти от партийного наказания то лицо, от которого они получили деньги. Действует принцип “не предать” своего соседа, родственника, что в случае с обществом, имеющим клановое мышление, является серьезным социально-психологическим фактором. С другой стороны, получившие взятку лица, независимо от того, голосовали они за раздававшую взятки партию или нет, в дальнейшем не выйдут защищать свои голоса, жаловаться, не пойдут за оппозицией, потому что тем самым выдадут свои предпочтения и окажутся в крайне неловком положении.
Иными словами, избирательная взятка изначально становится прекрасным инструментом для управления и сдерживания. Но особенность взятки в том, что ни один международный наблюдатель ее не видит и не может зафиксировать в качестве избирательного нарушения. А властям нужно именно это.
Во-вторых, основную победу РПА обеспечили списки избирателей, которые так и не удостоились серьезного внимания ни со стороны ведущего борьбу с избирательными фальсификациями единого межпартийного штаба, ни со стороны общества и граждан. О том, что основной результат обеспечили именно избирательные списки, свидетельствуют две реалии: 1) 62-процентная активность в условиях повсеместной апатии и зафиксированного даже соцопросами “Гэллапа” недоверия людей, 2) необычная для воскресного дня сверхактивность, особенно в утренние часы – с 8 до 11 часов, когда люди вместо того, чтобы спать, странным образом предпочли выстроиться в огромные очереди перед избирательными участками, страстно желая выполнить свой гражданский долг.
По странному совпадению именно в этот период проставленные в паспортах печати в считанные минуты исчезали. Однако реальная картина избирательных списков заключалась в несоответствии между фактически живущими в Ереване гражданами и теми, кто имел здесь реальную прописку. Этот вопрос требовал проведения тщательной проверки каждого дома, каждой квартиры, каждого адреса, что технически невозможно было осуществить даже в течение одной-двух недель.
Этот процесс требует в первую очередь гражданской позиции и общественной мобилизации. Между тем выявленные один-два таких случая и реакция на них свидетельствовали о том, что большинство людей прекрасно осведомлено о существовании прописанных по их адресу других лиц, но при этом не только молчит об этом, но и фактически участвует в этой антигосударственной операции. А если участником является общество, то никогда не следует ждать серьезных результатов.
В этом плане можно сказать, что самыми большими фальсификаторами выборов, вольно или не вольно, стали именно рядовые граждане и большая часть общества. Если перед президентскими выборами 2013 г. политические силы видят задачу изменения ситуации, то уже с сегодняшнего дня они должны начать работать с гражданами и избирательными списками. Потому что уже сегодня очевидно, что на президентских выборах этот ресурс будет вновь использован.
В-третьих, как бы ни утверждалось, что телекомпании объективно и в равной степени освещали предвыборную кампанию, их поведение после выборов четко показало, что на самом деле они превратились в беспрецедентную машину для тотальных манипуляций, что более опасно, нежели открытая агитация или антиагитация, чем занимались раньше. За исключением телекомпаний “Еркир медиа” и “Кентрон”, все остальные вечером 6 мая впряглись в манипуляционную игру, целью которой было внедрить в общественное сознание к абсолютную победу РПА.
Красноречивые результаты проведенного “Геллапом” экзит-пола, которые в течение многих часов не сходили с экранов телевизоров, как будто возвещали о том, с какими результатами выборов мы должны смириться. Однако никто не сказал, что не могут быть достоверными результаты опроса, 40 процентов участников которого не сообщили о своем выборе.
Вместо этого показ в эфире патриотических фильмов, старых концертов, юмористических передач преследовал цель создать у бедных избирателей впечатление, что реальным победителем явялется не Респукбликанская партия, а сидящие перед телевизорами “гордые“ гаждане. Иными словами, не зарегистрированная пока официально победа РПА преподносилась как величаейшее достижение всего народа.
При этом некоторые телекомпании, например внесшая во все это большой вклад “Армньюз”, походя пытались убедить людей в том, что уже бессмысленно выходить на улицу и выражать несогласие с представленными результатами.
Эти выборы, по сравнению с предыдущим, не стали шагом вперед. Просто изменились технологии осуществления нарушений и фальсификаций. На смену грубым методам пришли технологии убеждения, манипуляций, плюс фокусы со списками избирателей, которые не были заметны для международных организаций и наблюдателей. Но поскольку властям нужен именно мыльный пузырь, то выборы провозгласили свободными и прозрачными.
Не беда, что оптимизм наблюдателей не передается обществу. Не беда, что вместо победного 9-го мая наступает 7-е мая – обычный мрачный рабочий понедельник.