Շուշիի հռչակագիրը դատապարտող օրակարգով ԱԺ արտահերթ նիստը տապալվեց
Ընդդիմության նախաձեռնած արտահերթ նիստին գրանցվել է 29 պատգամավոր, իսկ քվորում ապահովելու համար հարկավոր է, որ նիստին գրանցվի առնվազն 54 պատգամավոր:
ԱԺ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ գրանցումը շարունակվում է մինչև անհրաժեշտ թվով պատգամավորների գրանցվեն, սակայն ոչ ավելի քան չորս ժամում: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների վավերացրած Շուշիի հռչակագիրը դատապարտող հայտարարության տեքստը չէր ստացել նաև ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, և ենթադրելի էր, որ իշխանական պատգամավորները նման օրակարգով հրավիրված արտահերթ նիստին չեն մասնակցի:

Созванное парламентской оппозицией внеочередное заседание НС не состоялось
На созванном сегодня парламентской оппозицией внеочередном заседании Национального Собрания по заявлению с осуждением Шушинской декларации зарегистрировалось 29 депутатов, тогда как для обеспечения кворума необходимо присутствие 54 законодателей.
Врио председателя НС Акоп Аршакян напомнил о том, что регистрация будет продолжаться до обеспечения кворума, но в течение четырех часов.
Как уже сообщалось, заявление с осуждением ратифицированного парламентами Азербайджана и Турции Шушинской декларации не получило положительное заключение головной комиссии НС, поэтому следовало ожидать, что властные депутаты не примут участия во внеочередном заседании с этой повесткой.