Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելուն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Ադրբեջանի հայտարարությանը՝ Սերժ Սարգսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու և նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին։
Տեղեկացնենք, որ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, APA գործակալության հետ զրույցում Ադրբեջանի ռազմական դատախազության հատուկ հետաքննությունների բաժնի ղեկավար Էմիլ Թաղիևն ասել է, որ «Հայաստանի նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հանդեպ հետախուզում է հայտարարվել»։ Ըստ Ադրբեջանի դատախազի՝ Քոչարյանն ու Սարգսյանը հետախուզվում են 1988 թվականից ծավալած գործունեության համար։
«Սերժ Սարգսյանին ալիևյան ռեժիմի կողմից մեղադրանք առաջադրելն ինքնին զավեշտ է, իսկ ներկայացված մեղադրանքները՝ ցինիկ:
Ցինիկ, քանզի տարիների ընթացքում ցեղասպան քաղաքականության մեջ հմտացած Ալիևը, որի պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակաշրջանում հայատյացությունը Ադրբեջանի ներսում պետական քաղաքականության է վերածվել, որևէ բարոյական իրավունք չունի խոսելու Սերժ Սարգսյանի մասին, առավելևս՝ մեղադրանքներ ներկայացնելու:
Ալիևը տարիներ շարունակ բախվել է Հայաստանն արժանապատվորեն ներկայացնող Սերժ Սարգսյանի հմուտ դիվանագիտությանը և ականատես է եղել նախագահ Սարգսյանի բարձր վարկանիշին, որը պաշտոնաթողությունից հետո էլ միջազգային հանրության շրջանում բացարձակապես չի նվազել:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պաշտոնը թողնելուց հետո էլ, շարունակել և շարունակելու է ներկայացնել Հայաստանի ազգային, պետական շահերն արտերկրում՝ իր լայն կապերի և փորձի շնորհիվ:
Ինչպես 1988 թվականից ի վեր, այսուհետ ևս նախագահ Սարգսյանը հետամուտ է լինելու հայկական սրբազան հողում՝ Արցախում հազարամյակներով ապրող հայ ժողովրդի ազատ, անկախ և անվտանգ ապրելու իրավունքի իրացմանը:
Հատկանշական է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ երկրի ներսում հետապնդում են իրականացնում կապիտուլյանտ իշխանությունները, իսկ երկրից դուրս նրանց փորձում է հետապնդել կապիտուլյանտ իշխանությունների փաստացի դաշնակիցը դարձած ադրբեջանական իշխող կլանը:
Ոչ Հայաստանի ներսում գործող վարչակազմի կողմից և ոչ էլ Հայաստանից դուրս նրան հետապնդողներին չի՛ հաջողվելու կանգնեցնել Սերժ Սարգսյանին իր առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Վստահ ենք, որ պատմության դատից զատ, գալու է նաև հայ ժողովրդի հանդեպ ոճրագործություններ գործածներին պատժելու ժամանակը»,- ասված է նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Отклик офиса Сержа Саргсяна на сделанное Азербайджаном заявление о его привлечении к уголовной ответственности
Отклик офиса Сержа Саргсяна на сделанное Азербайджаном заявление о привлечении Сержа Саргсяна к уголовной ответственности и объявлении его в розыск
Выдвижение обвинения в отношении Сержа Саргсяна со стороны алиевского режима само по себе карикатурно, а предъявленные обвинения - циничны.
Циничны, поскольку мастерски овладевший на протяжении многих лет политикой геноцида Алиев, который за весь период своего пребывания в должности превратил армянофобию внутри Азербайджана в государственную политику, не имеет никакого морального права говорить о Серже Саргсяне, тем более, выдвигать против него обвинения.
Алиев годами сталкивался с искусной дипломатией достойно представляющего Армению Сержа Саргсяна и был свидетелем высокого рейтинга Президента Саргсяна. Рейтинга, который и после его отставки совершенно не уменьшился в кругу международного сообщества.
И уйдя с должности, третий Президент РА Серж Саргсян, благодаря своим обширным связям и опыту, продолжил и продолжит представлять национальные, государственные интересы Армении за рубежом.
Как начиная с 1988 года, так и впредь Президент Саргсян будет отстаивать реализацию права тысячелетиями проживающего на священной армянской земле - в Арцахе армянского народа на свободную, независимую и безопасную жизнь.
Примечательно, что в отношении второго Президента РА Роберта Кочаряна и третьего Президента РА Сержа Саргсяна внутри страны осуществляют преследование власти-капитулянты, а за рубежом их пытается преследовать ставший фактически союзником властей-капитулянтов азербайджанский правящий клан.
Ни действующему внутри Армении режиму, ни зарубежным преследователям Сержа Саргсяна не удастся остановить его на пути реализации своей миссии.
Будьте уверены, что помимо суда истории наступит также время наказания тех, кто совершал преступления против армянского народа.